עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

Luxman L-509x - מגבר סטריאו משולב בביקורת

14/03/2019 - 07:00 
 
 

מבין כל ה INTEGRATED AMPLIFIERS שבדקתי עד היום, ובדקתי לא מעט מגברים בהיסטוריה האודיופילית שלי, היו שניים אהבתי במיוחד. מדובר ב-L-590AxII וב-L-509x של יצרנית העל Luxman.

דגם ה L-509x החדש למעשה הוא המחליף של דגם L-509u שבתחילת 2012 הופסק ייצורו ורק עכשיו  אחרי כמעט 5 שנים החליטו ב Luxman להוציא יורש שלמעשה עבר שדרוג משמעותי מאוד .
צריך להבין שדגם L-509x ודגמי M-700u ו M-900u מאוד מיוחדים בבניה שלהם שהם לא נמצאים על פס היצור הרגיל, אלה צוות מיוחד שרק הם מורשים להרכיב את המגברים האלה ולכן שמזמינים היום את אחד מהדגמים הללו, יש זמן המתנה ארוך עד לרגע האספקה.

סקירה קלה על החברה

ההיסטוריה של המותג LUXMAN אודיו החלה בשנת 1925 עם לידתו של שידורי הרדיו ביפן LUXMAN הפנתה תשומת לב מיוחדת לעולם השמע וצברה מוניטין רב באיכות ובמתן תשומת לב על פרטים כמתבקש ממותג של מוצרי אודיו ו high-end הן מבית והן ברמה הבינלאומית.

אנשים נוטים לפתוח את דעתם על דברים טבעיים ולהגיב שלילית על הטבעי, הצליל הטבעי ללא צבע מפתחת אינטימיות בין המוסיקה לבין המאזין, מוסיקה טבעית ומועתקת לחלוטין מהדהדת בדמיונו של המאזין. Luxman  משקפת את האפקט הזה בפיתוח המוצרים שלהם.

מוסיקה שמציעה תשוקה אמיתית, כך שהמהנדסים בחברה התמקדו תמיד בלחפש את היתרונות המדויקים של ניואנסים, את הסאונד הזה אשר Luxman מחפשת ושואפת לשחזר, להעביר את רוח של האמן ואת ההתלהבות של המופע.

״אנו ב Luxman שואפים להביא את המאזין לחוויה של מוזיקה טהורה ובלתי מוגבלת, מלחינים, אמנים ומנגנוני הקלטה רשמו את רגשותיהם האמיתיים לתוך יצירות המוזיקה האהובות עלינו. Luxman תהיה מרוצה אם המאזין יוכל לחוות אותן תשוקות באמצעות המוצרים שלנו.״  Luxman חגגה את יום השנה ה -90 שלה ומקווה לגלות התרגשות חדשה באמצעות מוסיקה נפלאה ולהמשיך לחלוק את ההנאה הזו עם כולם.

זה קרה לפני שבועיים בערך זה היה סופ״ש סוער וגשום, יום שישי עוד בוקר שגרתי של הכנות לשבת, אבל בבוקר הזה קרה משהו נוסף, 09:00 צלצל הטלפון ומעברו השני של הקו ערן פוגל (אודיופריק) ואמר לי שהוא יכול להגיע אלי תוך חצי שעה, מבלי לחשוב יותר מידי אמרתי לו אני מחכה לך, בדיוק באתי לשאול עם מי אתה בא? התשובה הייתה קצרה, אני וה-L-509x.

את האמת, התרגשתי ואפילו מאוד וזה לא בגלל שלא היה לי מגבר של Luxman בבית, היו מגברים אבל לא כאלה! זה מוצר מסוג אחר ולכן חשוב לי להעביר את התחושות האלה בצורה הכי מדוייקת כדי לתת למוצר הזה את הכבוד הראוי לו.

09:45 אחרי מציאת חניה הטלפון מצלצל שוב (ערן) הגעתי ואני בחניה אתה יכול לבוא לעזור לי. (אחרי הכל 37 קילו)

5 דק׳ אחרי,מהקופסה נשלף מגבר גדול, כבד המגבר הונח על מדף יעודי שהמתין לבואו, קופסת המתכת כסופה ומרשימה ביופיה מה שאפילו נראה יותר מרשים מהתמונות שנתקלתי בהם עד היום.

בניה ועיצב איכות

המגבר מגיע עם עיצוב שמאוד מזכיר את המבנה של M-700u ו M-900u שהם דגמי ה POWER AMPLIFIERS של החברה, בחלקו העליון של המגבר ישנה פלטת אלומיניום שמחורצת בצורת ריבועים ריבועים בעזרת חיתןך CNC מדוייק ומקצועי, לצורך איוורור מה שמקנה למכשיר מראה מאוד יפה ויוקרתי.

Luxman L-509x - מגבר סטריאו משולב בביקורת

 

איכות הבניה (חיצונית) וההרכבה מצויינות והמכשיר מרגיש ונראה כמו שמצופה ממנו להיות בנוי לתלפיות.

הכפתורים מרגישים מאוד איכותיים מאסיבים פנל המכוונים מרהיב וגם כאן החברה עשתה שינוי משמעותי כדי להבדיל אותו מאחיו L-507uxII, L-505uxII  דגמי הכניסה של החברה ודגמים אלו התאורה הפנימית כחולה  ובדגמיL-590uxII, L-550uxII צהובה.

דגם ה L-509x מובדל ומגיע עם תצוגה לבנה המקנה לו מראה מרשים ויוקרתי כמו לדגמי ה700u ו- 900u ישנם אספקטים טכניים שגם משפיעים במידה זו או אחרת על חווית השימוש שהם כפתור בורר הכניסות שממש גדול ונוח.

השלט שסופק עם המכשיר מרובה כפתורים שמפוזרים בצורה מעט מוזרה אבל הוא בסה"כ די נוח לשימוש, וגם עשוי מאלומיניום ובעל מראה יוקרתי תואם למגבר עצמו הוא לא מהשלטים המביישים את בעליהם.

 

Luxman L-509x - מגבר סטריאו משולב בביקורת

להרבה יצרני HiEnd יש נטיה לעשות שלטים לא נוחים ולפעמים גם מגושמים Too much אבל זה בסה״כ בסדר גמור הכל ברור וקל לתפעול אפילו ביד אחת.

נסתכל פנימה נוכל לראות שגם כאן קשה שלא להתרשם מרמת הבניה האיכותית והלא מתפשרת של Luxman היפנים האלה ממש יודעים מה הם עושים.

הכל נראה מסודר ומתוכנן ומוקפד מאוד. אני מאוד מרוצה מאיכות המרכיבים ועד לחומר שממנו מורכב לוח המעגלים.

המגבר בנוי בטופולוגיה  Class A / B מספק  120W לכל ערוץ ב8 אום ואף יותר מרשים, מסוגל לתת 220W ב4 אום. זה מגבר שלא תהיה לו בעיה לשלוט ביד קשה ברמקולים מפונקים ועד רמקולים לא סלחנים.

והמסר כאן ברור מאוד הכן זה למעשה מגבר משולב (Integrated Amplifier) אבל זה באמת מרגיש יותר כמו מגבר פרה פוואר רק בתיבה אחת.

הצצה קטנה מאחור מאפשרת לראות כי גם בנושא הכניסות הוא מאוד מפרגן כולל כניסת ויציאות XLR ולחובבי הוניל והפטיפונים ישנה כניסת פונו MM/MC ברמה גבוהה מאוד. 

Luxman L-509x - מגבר סטריאו משולב בביקורת

 

ה-L-509x בעל איכות בניה מעולה, המרגיש מוצק מאוד שוקל כמעט 30kg.

אני אוהב את התחושה של הלחצנים/כפתורי שליטה - הם נעים היטב ומדוייק ורואים שהקפידו כאן על כל פרט ופרט.

האזנה

Charlie Haden & Antonio Forcione - Heartplay

Luxman L-509x - מגבר סטריאו משולב בביקורת

הבסיסט צ'רלי האדן נודע כאחד האבות המייסדים של הג'אז החופשי. אף-על-פי-כן מעולם לא התמקם היידן בגומחות סגנוניות רבות של ג'ז. אין ספק שהוא ניגן את חלקו במוסיקה, בשנות ה -60 וה -70 עם קולמן וקית 'ג'ארט וכמנהיג תזמורת השחרור ,השלישייה שלו עם הסקסופוניסט יאן גרברק והגיטריסט אגברטו גיסמונטי, או הצמד שלו עם הגיטריסט פאט מטני, שהיה קשור במידה רבה למסורות עממיות אמריקניות

אני יכול לתאר את זה במילה אחת את סשן האזנה הזה פשוט שלמות, אין ספק שבאלבום הזה סשן האזנה היה מאוד מרגש, ה-L-509x נשמע כל כך מאוזן ומפורט והייתה ההרגשה שאתה יושב ומאזין למשהו אחר, חלק ורוטט שמרעיד לך את הנשמה, הפריטה על מייתרי הגיטרה נשמעו בצורה כל כך טבעית, מרגיש כאילו הנגן יושב מולך.

זה בהחלט משהו שלא שומעים כל יום וזה בדרך כלל ניכר יותר בהגברות יקרות בהרבה בתחום, שמשיגות ניטרליות כזו ובכוונה תחילה.

וה-Luxman 509x  מוכיח לנו שניתן להשיג את זה בלי בעיה.


 

Tears Of Joy by Antonio Forcione

Luxman L-509x - מגבר סטריאו משולב בביקורת

גם כאן העדפתי להמשיך עם אלבום מעט אחר, אבל עדיין לתת לכלי המיתרים למלא את חלל החדר.

האלבום הזה מעט שונה יש כאן יותר מוסיקה אוטנטית ומשולבת בכלי נשיפה שמצליחים לגרום להתרגשות בכל פעם מחדש יש כאן שילוב מאוד מעניין של מוסיקה, אני ממליץ לכל אודיופיל שמדי פעם רוצה לשמוע משהוא לא סטנדרטי.

כבר בשיר הראשון באלבום Tears of joy פריטת המיתרים נשמעה מדהים ומפוקסת מאד ביחס לליווי שפשוט נמתח לרוחב כל הבמה בצורה מרשימה ומאוד מושלמת לכל כלי וכלי! מבלי לשנות, להגדיל או לחמם יותר מידי. אפשר לשמוע פריטות, קשתות וכל אלמנט נגינה טכני ולא טכני שיושב על ההפקה הזו בצורה מעוררת השראה, ובעיקר את שזירת הגיטרה על גבי כל זה.

גם כאן לא היה חסר לי כלום, הכל היה כל כך מדויק המגבר מתנהג עם הרמקולים שלי בצורה כל כך נעימה שולט בהם בצורה מושלמת,

הLuxman נשאר קר רוח ונינוח לכל משמע, כל סגנון ואתגר.


La Bamba - The O-Zone Percussion Group 

Luxman L-509x - מגבר סטריאו משולב בביקורת

האלבום הזה הוא משהוא אחר והסאונד שיוצא ממנו הוא פנומנלי.

המוסיקה קלאסית בעיקרה ויש בה בעיקר צבעים וגוונים לרוב, לצד דינמיקה אדירה ומיקרו דינמיקה עדינה מאד בניואנסים, שלא כל מערכת בדיעבד מסוגלת לשחזר.

הLuxman כפי שעשה בשאר האלבומים הוריד את כל המחסומים וכך הביא עמו רקע של פרזנטציה מופלאה וגם את זה עשה ממש רגוע, כל כלי כל ניואנס נשמע בצורה מושלמת באלבום הזה הגוונים התעצמו הרבה יותר וזה כאמור הציג קריסטליות ופירוט שצריך להתרגל אליו.

המיקרו דינמיקה הייתה מובחנת יותר וניואנסים רבים יותר הצליחו להסתנן מבעד למפל הסאונד שמקבלים מהיצירות העמוסות האלו.

המלחינים כתבו יצירות אדירות מימדים עם מאסת צלילים מרשימה, שיאים דינאמיים ומוסיקאליים לרב.

ל-L-509x לא הפריע כלל ליהנות מהמוסיקאליות באלבום זה, אך מפעם לפעם הרגשתי שזה אולי TOO MUCH. הוא מותח את הגבולות הכול מדויק, נקי ומאד ריאליסטי. זה הצליח להתחזק אף יותר ובסופו של דבר, שמעתי את האלבום הזה שוב.


Shelby Lynne – Just A Little Lovin’

 Luxman L-509x - מגבר סטריאו משולב בביקורת

כל מי שיאזין לאלבום הזה יסכים איתי שלא צריך הרבה כדי להתאהב בו ולא דווקא בסאונד המדהים  שיוצא ממנו אלה התאהבות במוסיקה בגלל הסאונד המדהים והסגנון.

החוזק האמיתי שלו היה בקולה של הגברת לין. זה היה פשוט מדהים, כל כך צלול וחלק... גודל טבעי לחלוטין, אישה שרה בקול חזק וברור.

לא כל כך קל לשחזר את קולה של הגברת לין באותו טרק ראשון, יש שם משחק מול המיקרופון ואולי קצת אפקטים שדי מקשים על השיחזור.

ה-L-509x צולח את המכשולים האלו בקלות (משום מה במצב דינמי אפילו יותר קל לו) בשחרור מטורף.


 

אני רוצה לומר משהוא חשוב לפני שאני מסכם את הסקירה הזו.

אנו מסכימים רובנו, שמערכת האודיו שלנו אמורה לשחזר סאונד כמה שיותר קרוב למקור ולתת לנו את המיטב על מה שאנו משקיעים,

מה שרובנו לפחות מקבלים שבסופו של דבר לא מגיעים לכך ואז ממשיכים לנסות מרכיבים לעצמנו סט אפ שינגן לטעמנו ויערב לאוזננו ולפעמים מתפשרים.

מי שרוצה לקבל תמורה מושלמת כנראה יצטרך להמשיך לבזבז עוד המון כסף וזמן וכאן אני אומר בצורה שלא משתמעת לשתי פנים ה-L Luxman L-509x מצליח לשבור מוסכמות ולטרוף את הקלפים מחדש מול לא מעט יצרנים אחרים שמנסים להגיע לתוצאה כזו מושלמת.

אני חייב לציין שאת המגבר הזה שמעתי עם מספר רב של רמקולים. לדוגמת:

  • 804D3/803Natilus - B&W
  • Magico S3/A3
  • MBL300M
  • Living Voice

מה שהכי הרשים אותי לטובה, הוא שלא משנה איזה רמקול חובר אליו המגבר ידע איך להתמודד איתו וללא ספק שלט ביד רמה וניצח על התזמורת.

 Luxman L-509x - מגבר סטריאו משולב בביקורת

לסיכום

המגבר מנגן מוסיקה! יש בו חמימות אנלוגית, עושר, או מצד שני בהירות וחדות. הוא פשוט מחליק את הסיגנל מוגבר מצד לצד בצורה נכונה.

משהו שלא מעט מגברים מאד מאד מאד יקרים עושים ולשם גם רב חברות הי אנד רבות מנסות להגיע וברמות הללו צריך להבין שהן מכוונות לכך תכנונית.

בדיוק כמו הרמקולים הגדולים והיקרים ביותר בתחום, היצרנים מנסים  ומשתדלים לאפס דיסטורשיין, טיימינג מושלם, שקיפות ושליטה בפול רינג’ ובדיוק כך ה509 Luxman שלפנינו מנגן.

להיות כנה אתכם, כבר תקופה ארוכה שאני מחפש לעצמי מגבר, והפעם לא רציתי להתפשר החתירה לאפשר לעצמי גיוון טרנזיסטורי איכותי וטוב היא המשימה ששמתי לעצמי ושנמאס לי מכל מני מוצרים שמתיימרים להיות מגברי HIEND או כל מני חברות חדשות שמנסות להיות כמו ולא לאפשר להתפשר על משהו ליד.

הLuxman למרות שהוא משולב וזה קצת פחות מה שאני מחפש לעצמי (אלא פוואר שישתלב עם הקדם מגבר טוב) עדיין הרשים אותי והביא אותי למסקנות מה מגבר משובח וטוב יודע לעשות ביחס לסט מפוצל שגם עולה הרבה יותר וכך מצאתי את המשולב הנכון עבורי ללא ספק כאמור מכשיר מצוין ומקסים ביותר. אני אהבתי, ויותר מזה אהבתי ללמוד ולקבל רפרנס נוסף על מה ששמעתי וידעתי עד היום על Luxman.

ציוד שהשתתף בבדיקה:

  • מקור: DAC Da200 Luxman
  • טרנספורט: נגן דרך מחשב Mac book
  • רמקולים: B&W 804D3 ו- 803 Natilus
  • כבילה: מהDAC למחשב כבל של Audioquest USBA-B cinnamon , כבל רמקולים של Luxman , כבל חשמל DH Labs, אינטרקונקטים XLR.

מחיר מומלץ לצרכן: 38,900 ש"ח
יבואן: אודיופריק


לדיון בנושא: Luxman L-509x - מגבר סטריאו משולב בביקורת


עוד מ: LiranShinder
תגיות

דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 לפרסום באתר
 תקנון וחוקי האתר
 אודות האתר
 עוד על כללי - Hometheater


המאמר הפופולרי ביותר בתחום כללי - Hometheater:
פרסום ברשת אתרי HT Israel !
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht