עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

מחשב מיני Lenovo ThinkCentre M90n Nano

15/02/2020 - 19:00



 
 
 

הקדמה

חברת Lenovo הציגה לאחרונה זוג מחשבי מיני מהקטנים ביותר בנמצא בקטגוריה של תחנות עבודה. זוג המחשבים שייכים לסדרת ThinkCentre וזה כבר מייעד ומעצב אותם לשימוש ארגוני, אם זה הנראות העיצובית, הפונקציונליות, בחירת הרכיבים והאבטחה המובנית.

בסדרה קיימים כרגע זוג דגמים, הראשון הוא ה- ThinkCentre M90n-1 Nano, מעט גדול יותר מ- iPhone 11 Pro Max ולכן יתאים להתקנה דיסקרטית מאחורי מסך העבודה או על השולחן מבלי לקחת הרבה מקום, עם אפשרות לשדרוג המעבד, חיבוריות USB-C נוחה, שילוב אבטחת TPM 2.0, עמידה בסטנדרטים צבאיים לאיכות ועבודה בטמפרטורות קיצוניות.

הדגם השני בסדרה הוא ה- ThinkCentre M90n Nano IoT, עם יכולות זהות לראשון, אך עם קירור פסיבי.

המחשב שעומד לפנינו הוא הראשון מבין השניים, כאשר עיקרי החומרה שלו כוללים תצורה של מעבד עד ל- Intel Core i7 מדור 8 מפלטפורמת vPro (דור 9 הוא האחרון שהצטרף לפלטפורמה נכון לפברואר 2020), זכרון DDR4 בנפח של עד 16GB (צרוב ללוח האם) ואחסון בתושבת M.2 בממשק NVMe עם נפח התחלתי של 256GB.

 

מחשב מיני Lenovo ThinkCentre M90n Nanoלמעלה: ThinkCentre M90n Nano IoT
למטה: ThinkCentre M90n Nano

 

דבר ראשון - הגודל לא יאמן

אין אחד שראה את המחשב ולא התפלא על הגודל הזעיר של המחשב. המימדים עומדים על 179mm x 88mm x 22mm, אבל התמונות למטה  יעשו הרבה יותר טוב בהמחשת הגודל של המחשב.

 

מחשב מיני Lenovo ThinkCentre M90n Nano

מחשב מיני Lenovo ThinkCentre M90n Nano

מחשב מיני Lenovo ThinkCentre M90n Nano

מחשב מיני Lenovo ThinkCentre M90n Nano

 

כנהוג במחשבי מיני, ספק הכח הוא חיצוני, עם ערכי יציאה של 20V מתח וזרם מקסימלי של 3.25A, דבר שהופך את ההספק המקסימלי ל- 65W.

הגודל של מחשב ה- ThinkCentre M90n Nano לא מוריד מהנוחיות בשימוש שלו, הוא מצוייד בלא פחות מ- 4 מחברי USB-A מדור USB 3.2 Gen 2 ולכן המחברים תומכים ב- 10Gbps. עוד זוג מחברי USB-C מאותו דור, מחבר רשת 1Gbps, מחבר קומבו לאוזניות ומיקרופון, מחבר DisplayPort ועוד פורט Kensington לנעילה.

 

 

מחשב מיני Lenovo ThinkCentre M90n Nano

 1. כפתור הפעלה.
 2. מחבר USB-C מדור USB 3.2 Gen 2 עם תמיכה במהירות 10Gbps.
 3. מחבר USB-A מדור USB 3.2 Gen 2 עם תמיכה במהירות 10Gbps.
 4. מחבר קומבו עבור אוזניות ומיקרופון.
 5. כניסת חשמל.
 6. מחבר DisplayPort.
 7. מחבר USB-A מדור USB 3.2 Gen 2 עם תמיכה במהירות 10Gbps.
 8. מחבר USB-C מדור USB 3.2 Gen 2 עם תמיכה במהירות 10Gbps. יכול לשמש גם עבור חיבוריות וידאו.
 9. מחבר רשת 1Gbps.
 10.  פורט Kensington לנעילה.
 11. אפשרות לכרטיס Wi-Fi דרך תושבת M.2

מעט בולטת כאן ההיעדרות של מחבר HDMI, דבר שיכול להיות חשוב לחלק מהארגונים בשל העובדה שבמסכים זולים יחסית כפי שיש בארגונים, קיים לרוב מחבר HDMI ולא מחבר DisplayPort כמו בסדרת ה- ThinkCentre M90n. למרות האמור, אין לראות בזה חסרון גדול מידי, מכיוון שניתן להשתמש במתאם DisplayPort ל- HDMI, זה מתאם פסיבי וגם נמכר כאביזר נילווה באתר Lenovo.

בצד התחתון של המחשב קיימת תושבת עבור התקנת המחשב מאחורי המסך או אפילו מתחת לשולחן. מחברי ה- USB מחולקים בצורה שווה בין אחורי המחשב לחזית והגודל הופך אותו לקומפקטי ונוח לא רק להעברה, אלא להתקנה זריזה במיוחד. עם 6 (!) מחברי USB, כנראה שלא תצטרכו כאן HUB אבל אם כן, כנראה שהוא יהיה גדול יותר מהמחשב.

 

אבטחה מעל הכל

סדרת ה- ThinkCentre M90n עומדת בסטנדרט Trusted Platform Module בגרסה 2.0, בקצרה, TPM, שזה מהווה בעצם בקר ייעודי לאבטחה שמשלב מפתחות קריפטוגרפים להתקנים עליהם הוא מצוות. משרד ההגנה האמריקאי אגב, מחייב מהקבלנים שלו לעבוד עם TPM מרמה 1.2 ומעלה. 

 

פלטפורמת ה- Intel vPro

מותג ה- vPro מבית Intel מהווה מונח שיווקי שקם בשנת 2007 ומאגד תחתיו מספר טכנולוגיות כמו:

 • Hyperthreading
 • Turbo Boost 3.0
 • VT-x
 • VT-d
 • Trusted Execution Technology - TXT
 • Intel Active Management Technology

סדרת ה- ThinkCentre M90n תומכת ב- vPro ולכן היא כוללת לא רק מעבד מסדרת vPro, אלא גם Chipset כזה יחד עם BIOS מתאים שידע לנצל את התכונות המיוחדות. למעשה, מחשב עם תאימות כזאת הינו אחד הדברים שמהווים תכונת חובה ב- Checklist של כל מנהל IT בארגון בשל התמיכה ב- Active Management Technology, שמאפשר למנהל ה- IT לבצע פעולות הכרחיות מרוחקות במחשב, אם זה מבחינת אתחול/הדלקה/כיבוי דרך ממשק מאובטח ברשת, שינוי ערכים ב- BIOS, גישה לפרטי החומרה ולמזהה ה- UUID של המחשב גם אם הוא מכובה עבור ניהול הרשאות ועוד - וכל זה כמובן שניתן לבצע ב- Bulk על מספר רב של תחנות קצה בבת אחת או בקבוצות מנוהלות.

 

 

מחשב מיני Lenovo ThinkCentre M90n Nano

 

 

הקרביים

את המחשב ניתן לפתוח בעזרת הסרה של בורג פיליפס בודד בגודל #00. בפנים נמצא גישה נוחה למאוורר, זוג תושבות ה- M.2 עבור אחסון SSD, סוללת ה- CMOS והתושבת עבור כרטיס Wi-Fi. מתחת לצלעות הקירור האימתניות, ניתן למצוא את המעבד אותו ניתן להחליף בעצמכם אם יש צורך. ה- RAM צרוב על לוח האם ולא ניתן לשידרוג.

 

מחשב מיני Lenovo ThinkCentre M90n Nano

מחשב מיני Lenovo ThinkCentre M90n Nano

מחשב מיני Lenovo ThinkCentre M90n Nano

מחשב מיני Lenovo ThinkCentre M90n Nano

 

התקן ה- SSD הוא מדגם Western Digital PC SN520 NVMe SSD בנפח 128GB (ההתקן משתנה בתלות בדגם, כאשר בארץ נמכר מנפח 256GB ומעלה), שמשיג תוצאות ב- CrystalDiskMark של 1560MBps עבור קריאה רציפה ו- 800Mbps עבור כתיבה רציפה. התוצאות הללו מוסברות בשל שימוש בזוג PCIe Lanes ולא 4 כמו בהתקני NVMe יקרים יותר.

כרטיס הרשת הקוי הוא מדגם Intel Ethernet I219-LM הותיק. כרטיס ה- Wi-Fi (אופציונאלי) הוא מדגם Intel Wireless-AC 9560 בעל מערך אנטנות של 2x2 ומהירות משולבת של תדרי ה- 2.4GHz + 5.0GHz של 1.73Gbps

 

מחשב מיני Lenovo ThinkCentre M90n Nano

  

מחשב מיני Lenovo ThinkCentre M90n Nano

מחשב מיני Lenovo ThinkCentre M90n Nano

מחשב מיני Lenovo ThinkCentre M90n Nano

מחשב מיני Lenovo ThinkCentre M90n Nano

מחשב מיני Lenovo ThinkCentre M90n Nano

מחשב מיני Lenovo ThinkCentre M90n Nano

מחשב מיני Lenovo ThinkCentre M90n Nano

 

המחשב עצמו קיבל את הסטנדרט הצבאי MIL-810G אשר מבטיח שהמחשב עומד בתנאי טמפרטורה סביבתיים גבוהים ונמוכים, לחץ אויר נמוך כמו בגובה רב, שינוי טמפרטורה מהירים, קרינת שמש, תאוצה מהירה, ויברציות מהירות ועוד.

 

סיכום

תכונות סדרת ThinkCentre M90n הופכות אותה לאידיאלית עבור Web, שימושי Office ועבודת פיתוח קלה ב- Visual, בדיוק הצרכים של רוב החברות האירגוניות. הכללת פלטפורמת ה- Intel vPro תקרוץ למנהלי ה- IT, טביעת הרגל הקטנה של המחשב תמשוך את מעצבי החללים של חברות ההיי-טק וצריכת החשמל הנמוכה תקסום להפוך את סדרת ה- ThinkCentre M90n לסטנדרט של חברות ענק שצריכות כמות גדולה של תחנות קצה ורוצות לשמור על חשבונות חשמל נמוכים יחד עם הצגת חזות ירוקה.

התחרות הקשה לסדרת ThinkCentre M90n מגיעה מחברת HP עם סדרות ה- EliteDesk/ProDeskאשר אומנם מעט גדולות יותר מבחינה פיזית, אך מגיעות עם תכונות דומות של אבטחה לצד תמהיל עשיר יותר של אפשרויות התאמת החומרה, אם זה מעבד וכרטיס מסך מבית AMD או מעבד מבית Intel עד לדור 9 ולא רק מדור 8 כמו ב- Lenovo ולרוב גם זוג יציאות וידאו. למרות האמור, רוב מנהלי ה- IT לא בוחרים ב- AMD, לרוב בשל דעות קדומות או הרגלים. לאור כל פרצות האבטחה שהתגלו אצל Intel בשנים האחרונות, במיוחד בשנה האחרונה עם פרצות כמו Zombieload ו- CacheOut, הדבר מראה עד כמה ההרגלים המיושנים הללו של מנהלי IT חייבים להשתנות.

ל- Lenovo יש את היתרון של חברה מוכרת ואמינה, עם שירות לקוחות טוב, אינטגרטורים שיעזרו בהטעמה של המערכות והדרכה. הדבקות של Lenovo במיעוט היצע של דגמים יחסית ל- HP, עוזרת גם לצמצם עלויות ולהפוך את הפתרון שלה למעט תקציבי יותר לעומת HP. כאשר מסתכלים על העלות הכוללת של מספר רב של תחנות קצה כאלו, ההבדל הקטן מוכפל במהירות והופך לגדול וכזה שעוזר להטות את הכף בהרבה מקרים לטובת Lenovo.

הביצועים של סדרת ה- ThinkCentre M90n עומדים בקנה אחד כמו מחשב שולחני רגיל מקביל, דבר שהופך מחשבים שולחניים למעט מיותרים ברוב המקרים ואם נזכיר שוב את הגודל של סדרת ה- ThinkCentre M90n, אתם תגלו בקרוב שזה הנושא שיעלה בהתחלה של כל שיחת חולין בארגון. 

העלות לסדרה מתחילה ב- 2300 עד 4500 ש"ח, בתלות בחומרה שנבחרה. 

 

 לדיון בנושא: מחשב מיני Lenovo ThinkCentre M90n Nano

 

מחשב מיני Lenovo ThinkCentre M90n Nano

מחשב מיני Lenovo ThinkCentre M90n Nano


עוד מ: ziv_r
תגיות

דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 לפרסום באתר
 תקנון וחוקי האתר
 אודות האתר
 עוד על כללי - Hometheater


המאמר הפופולרי ביותר בתחום כללי - Hometheater:
פרסום ברשת אתרי HT Israel !
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht