עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

מסכי LG Nano cell בבדיקה 65SM9000 ו-65SM9500

28/09/2019 - 19:00 
 
 

הקדמה - מה זה Nano Cell בכלל?

מסך LG Nano cell בבדיקה 65SM9000

טכנולוגיות מסכים משתנות בתכיפות גבוהה ולכן קשה לעקוב אחרי שמות המותגים השונים, בפרט שהחברות לא תמיד מספרות לנו מה עומד מאחורי כל טכנולוגיה. המותג של Nano-Cell הוא מותג ה-LED של חברת LG ונכון להיום כולל מספר רכיבים:

 • המסך כולל פאנל פרמיום שמותאם לקונטרסט הנדרש בכדי להציג HDR כראוי.
 • המסך כולל פילטרי נאנו שתפקידן ליצור צבע נאמן יותר למקור.
 • המסך כולל תאורה אחורית מסוג Full Array Local Dimming, כאשר מספר האזורים לא מוצהר אך הוא משמעותי. ה-SM9500 הוא full Array Local Dimming Pro עם כפול מהאיזורים של Full Array "רגיל" של ננו-סל.

במקרה של ה-SM9000 וה-SM9500, משמעות שלושת המרכיבים האלה הוא שהפאנל הנבחר הוא פאנל קונטרסטי מספיק בכדי לתת לנו את מלוא האפקט ה-HDR. חברת LG מצהירה על שמירת הצבע עד ל-60 מעלות הודות לפאנל זה. החזרי האור מהמסך הן סטנדרטיות למדי, אין כאן התחכמויות כגון ציפויים חדשים או מבנה חדש של זכוכית שמפחיתה החזרי אור.

מסך LG Nano cell בבדיקה 65SM9000

נושא חלקיקי הנאנו מבלכל מאוד וגורם לאנשים לחשוב שמדובר בטכנולוגיה זהה לזו של סמסונג (QLED) ולא כך הדבר. במקרה של LG, הרכיבים הללו הם פילטר יעיל, מבוסס חלקיקי נאנו, אשר מונע מתדרי אור שאינם מותאמים בדיוק לתקן מלצאת מהפאנל. מדובר בשיפור טכני לפילטרי הצבע המובנים של מסכי LED ולא בטכנולוגיית Quantum Dot שגם היא משתמשת בחלקיקי נאנו אך למטרת הסבת צבע אור כחול לצבעי יסוד האחרים. 

לבסוף, Full Array Local Dimming מבטיח לנו קונטרסט מקומי מוגבר בעזרת מעבר מתאורה מסגרתית, שהיתה פופולרית מאוד עד לשנתיים האחרונות, לתאורה מקומית שמאפשרת לכל איזור במסך לקבל עוצמת הארה אחורית מותאמת בדיוק לצרכיה. יש לציין שהמסך עבה משמעותית יותר ממסכי LED בשל נושא התאורה האחורית האזורית.במקרה של SM9500 מדובר על Local array pro אשר כולל כפליים איזורים ביחס ל-SM9000.

מסך LG Nano cell בבדיקה 65SM9000

לטובת מאמר זה נבדקו גם SM9000 ו-SM9500 שהם דומים מאוד מבחינה חיצונית וטכנית, אך יש להם כמה הבדלים בנושא איכות התמונה.מסכי סדרת Nano Cell של LG כוללת מספר יכולות וכישורים שמאפשרים לה להתמודד בהצלחה עם תוכן מודרני. תחילה, היא תואמת לא רק ל-HDR10 ו-HLG כמרבית מתחרותיה, אלא מסוגלת גם להתמודד עם תוכן Dolby Vision שהוא כיום הפורמט האיכותי ביותר בנמצא. איזה תוכן יש לנו ב-DV בישראל? לא מעט האמת, כולל תכני מנטפליקס, אמזון פריים ולאחרונה גם אפל שאכן השיקה את שירותיה על מסכי LG בדור 2019 (כלומר, על גבי WebOS 4.5).

ה-SM9000 ממוצב במקביל לסדרות הביניים הפופולריות ולכן ממוצב בין ה-Q60R ל-Q70R של סמסונג. ה-SM9500 ממוצב גבוה מעט יותר.

האם nano-Cell מחליף את ה-LCD? בגדול נכון, מסכי LED רגילים חסרים את היכולת הדרושה בכדי לעמות בדרישות של תוכן HDR ולכן נדרש תוספת טכנולוגית בדמות nano-Cell בכדי לפתור בעיה זו.

סאונד, עיצוב, שלט

מסך LG Nano cell בבדיקה 65SM9000

שני המסכים כוללים שלט כמעט זהה לאחיות הגדולות והיוקרתיות יותר של החברה - למעט חומרים מעט פלסטיים פשוטים יותר וצבע שחור במקום הצבע האפרפר היוקרתי יותר שמגיע עם מסכי ה-OLED. מבחינת סאונד, הסאונד של שני המסכים כולל רמקולי 2.2 בעוצמה 40W, כולל תמיכה ב-Dolby Atmos. קשה להגיד שמדובר בסאונד עוצמתי במיוחד או סאונד יוצא דופן, הוא אופייני למסכים מסוג זה ולא הרגשתי שוני מהותי מאיכות הסאונד של מסכים אחרים בקטגוריה הזו. כמו כן נכללת תמיכה ב-AI Sound, אלגוריתם שמאפשר לשפר את איכות הסאונד וכמו כן מאפשר תמיכה בהמרה של צליל ל-5.1 (בדומה ל-DPL שזמין בעולם הרסיברים והסאונד-בר).

המסגרת של המסכים היא Nano Bezel - מסגרת דקה למדי יחסית למסכי LED ועובי המסך אינו בולט במיוחד כעבה או דקיק במיוחד, הודות לתאורת ה-local dimming שדורשת את העומק הזה. המעמד פשוט יחסית למעמדים המורכבים ש-LG הכניסה במסכים שלה בשנים האחרונות. שני המסכים יראו טוב יותר בתליה מאשר על גבי המעמד.

מסך LG Nano cell בבדיקה 65SM9000

הממשק הוא  WebOS 4.5 אשר אותו סקרנו עם בדיקות מסכי סדרה 9 של מסכי ה-OLED של החברה ולכן אין הרבה  להרחיב במאמר זה בנושא הממשק.

כמובן שיש תמיכה מלאה בעידן+ ובכל היכולות שמגיעות עם WebOS 4.5 - כולל אפליקציות של סלקוםTV, פרטנר, הוט, נטפליקס, אמזון פריים וכמובן - אפל.

מסך LG Nano cell בבדיקה 65SM9000

WebOS 4.5 תומך בשלושה יכולות של אפל:

הראשון: תמיכה מלאה ב-AirPlay 2 אשר לא רק מאפשר שכפול של מסך המכשיר הסלולרי ללא צורך במכשיר AppleTV, אלא גם בשליטה חכמה יותר על תכנים שמועברים למסך בשיטה זו. הממשק נראה ומרגיש כאילו ש- Apple בעצמה הכינה אותו.

מסך LG Nano cell בבדיקה 65SM9000

מסך LG Nano cell בבדיקה 65SM9000

מסך LG Nano cell בבדיקה 65SM9000

מסך LG Nano cell בבדיקה 65SM9000

בנוסף, המסכים תומכים ב-Home Kit, מה שאומר שניתן לשלוט במסך בעזרת סירי או בשליטה דרך טלפונים של אפל. מעט מאוד מכשירים תומכים בכך, מה שמגביל מאוד את היכולת לבנות אקוסיסטם משמעותי בעולם זה של אפל. לא מצאתי שיכולת זו עדיין שימושית אך יש להניח שככל שיותר חברות יתמכו בכך, הדבר יהפוך לשימושי יותר. 

מסך LG Nano cell בבדיקה 65SM9000

הפיצ'ר החשוב ביותר נוגע לתמיכה במסך בתכני אפל. תכונה זו עדיין לא הגיעה למסכי  WebOS 4.5 אך האפליקציה של אפל צפויה להגיע בחודשים הקרובים ויאפשרו למי שרוכש תכני אייטיונז ו-AppleTV לצפות בהם ישירות במסך ללא צורך במכשיר AppleTV. לאחרונה הכריזה אפל שמנוי ה-AppleTV+, מנוי הטלויזיה שלה, יגיע ב-1 לנובמבר ויכלול מספר סדרות מקור בעלות של כ-5 דולר לחודש, אלא אם אתם רוכשים מכשירים חדשים של אפל ואז תקבלו את המנוי בחינם לשנה. התכנים צפויים להיות כולם בעלי תמיכה ב-Dolby Vision ו-Dolby Atmos וכמובן להגיע ב-4K. כיום לאפל יש סרטים רבים חדשים בשירות ה-iTunes שלהם להשכרה או לרכישה ומרביתם ב-Dolby Vision וחלקם גם מגיעים עם אטמוס. השאלה הגדולה היא מה יקרה לקראת שנה הבאה, שכן יצרנית התוכן הגדולה בעולם - דיסני, מתכננת לשחרר שירות משלה, מה שאומר שתכנים אלה עלולים לדרוש מנוי נפרד בעתיד.

מסך LG Nano cell בבדיקה 65SM9000

השלט כולל שליטה בקול, אך בעברית ניתן לבצע חיפוש בוידאו (כולל נטפליקס, יוטיוב וכו') וזאת תוך שימוש בממשק החדש שחושף בכל האפליקציות שעודכנו לשם כך, את התכנים בתוך כל אפליקציה. יש לקוות שכל בעלות התכנים יעדכנו את הממשק שלהם לתמוך בממשק זה וכך לאפשר גם חיפוש מורחב. השלט כמובן כולל תמיכה בתנועות היד, אם כי ניתן להגיע לכל הממשקים ללא צורך בזאת.

כמובן שיש תמיכה במערכת ThinQ של LG, שמאפשרת חיבור מרחוק והתממשקות למוצרי בית חכם שונים.

מסך LG Nano cell בבדיקה 65SM9000

המסכים תומכים בתקן האחרון של HDMI, ויש לו 4 כניסות HDMI 2.1, שלושה חיבורי USB 3, חיבור LAN, כניסת אנטנה עידן+, יציאה אופטית להעברת הסאונד שלא דרך Arc וחיבור אוזניות. יש גם תמיכה ב-BT המאפשר  חיבור אזניות אלחוטיות רגילות. כמובן שיש תמיכה גם ב-Dolby Vision וגם ב-Dolby Atmos.

מסך LG Nano cell בבדיקה 65SM9000

עיבוד תמונה

המסכים כוללים תמיכה ב-TruMotion (כלומר 200HZ, על ידי כיבוי מקומי של תאורה בקצב מהיר ופרוגרסיבי) וזאת בעזרת מעבד Alpha 7 דור שני. בעוד שמסכי ה-OLED של החברה כוללים מעבד חזק יותר, ה-Alpha 9 קשה להצביע על הבדלים דרמטים בין המעבדים.

ביצועי עיבוד התמונה נראו מקבילים, והכללת מערכת AI משפרת את התמונה על ידי למידה עמוקה. הדבר משפיע על התמודדות בכיווץ יתר של H264, כלומר, תופעות כיווץ יתר בצבעים כהים או במעבר הדרגתי (גרדיאנים) בין צבעים כגון תופעת הפסים "Banding" בשמיים. בנושא זה הורגש שה-Alpha 7 מהדור השני הצליח במשימה פחות מאשר אחיו הגדול Alpha 9 דור שני שהצליח להחליק את השמים מעט טוב יותר.

החוכמה הגדולה של AI בתחום הוידאו הוא בשיפור ה-scaling בעיקר בתכנים פחות איכותיים וכיצד הם מוצגים על המסך. המסך מצליח להציג תמונה יפה וחדה גם בתכנים פחות מוצלחים, אתגר שמסכי LED באופן היסטורי התקשו בה מאוד. יש לזכור שמדובר במסכי 4K ולכן נדרש עיבוד לא פשוט בכדי להעלות תוכן לא איכותי במיוחד לרמה שנראית טוב על פאנל בעל רזולוציה גבוהה שכזו.

כך גם בנושא התנועה, בדקנו מספר תבניות בדיקה ולא הבחנתי בהבדל דרמטי לרעה בין מנגנון עיבוד התנועה של Alpha 7 מהדור השני לזה ש-Alpha 9 מהדור השני. ההמלצה הגורפת שלי היא שימוש במצב זה על מצב User עם מניעת מריחה ו-Judder ברמות של 3-4 לכל היותר, מה שמשאיר את התנועה טבעית ומונע את אפקט "אופרת הסבון". במיוחד ה-Anti blur משמעותי כאשר מעל לערך 1 הוא מוסיף ארטיפקטים בתכנים בעלי תדר גבוה.

מדידות

ה-SM9000 מסוגל להפיק כ-500cd/m2, לא מהבהירים בשוק, ובהחלט יכול לאתגר עם תכני DV כהים במיוחד, אך מספר זה עלול לרדת שכן מדדנו ערך של -322 ניטים במצב movie SDR. לעומת זאת, ה-SM9500 מציג שיפור משמעותי בזירה הזו עם 947cd/m2 בהחלט ערך מרשים למסך מסוג זה. במצב SD מכוייל המסך מייצר 503 ניטים מרשימים.

תכני HDR לא מקבלים זריקת מרץ יתרה והעליה כתוצאה מהמעבר ל-HDR זניחה (נמדדה בכ-5% שיפור). יש לציין שמדידת off screen axis במסך ה-SM9000 העלתה ירידה של כ-70% מעוצמת האור סביב 45 מעלות, הרבה יותר מכפי שהיצרן טוען. לעומתו, ה-SM9500 כמעט ואינו מושפע מהבדל בזוית הצפיה - משמע, איכות הפאנל של ה-9500 דרמטית טוב יותר מזה של ה-SM9000 ועומד בכבוד רב ביחס לתחרות בשוק.

באופן מפתיע, מדידת טמפ' הצבע במצב חם2 של SM9000 הגיעה ל-6800 מעלות קלווין, מה שאומר שמומלץ להשתמש ב-חם3 שמגיע ל-6317 מעלות קלווין (האידאלי הוא 6500K). לעומתו, ה-SM9500 הגיע ל-6640 מעלות קלווין במצב חם2.

טווח הצבעים של SM9000 במצב REC709 קרוב מאוד לאידאלי (שתי הנקודות הלבנות מייצגות את חם2 ו-חם3 בהתאם).

מסך LG Nano cell בבדיקה SM9000

לגבי ה-SM9500, התוצאה פשוט מושלמת:

מסכי LG Nano cell בבדיקה 65SM9000 ו-65SM9500

גם עבור תכני HDR הדיוק של SM9000 לא רע ויש חוסר קל בטווח הצבע הקיצוני בצבע הירוק. עם זאת, דיוק הלבנים של P3 פחות מדוייק ומושך לגוון יותר מדי כחול.

מסך LG Nano cell בבדיקה SM9000

לעומת זאת, ה-SM9500 קרוב הרבה יותר ליעד.

מסכי LG Nano cell בבדיקה 65SM9000 ו-65SM9500

מרבית המסכים מגזימים בדיווח שלהם על עקומת הגאמה. במצב 2.4 גאמה, נמדד ב-2.41, מדוייק ביותר.

מסך LG Nano cell בבדיקה SM9000

דיוק כיול הצבעים המובנה מעט בעייתי אך לינארי - כלומר, יש מעט יותר מדי כחולים ואדומים, קל יחסית לכייל זאת, אך עם זאת מעט מוזר שהחברה לא תיקנה זאת במצב הקולנועי, ככל הנראה כפשרה על מנת למנוע ירידה נוספת בעוצמת האור. 

מסך LG Nano cell בבדיקה SM9000

מסך LG Nano cell בבדיקה SM9000

בתחום האחידות, ה-SM9000 הראה ירידה די משמעותית באחידות בפינות הקיצוניות של המסך, שהגיע לכ-40%. הדבר מורגש כאשר צופים בתמונה וניתן לראות שסביב המסגרת יש פחות אור מכפי שיש בשאר המסך. מדובר בפשרה שככל הנראה נובעת מהמסגרת הדקיקה של המסך שמגבילה את יכולות התאורה האיזורית להגיע ממש עד לקצה הפאנל.

מסך LG Nano cell בבדיקה SM9000

כך זה נראה בצילום בחשיפה ארוכה:

מסך LG Nano cell בבדיקה 65SM9000  

לעומת זאת: ה-SM9500 הראה אחידות טובה יותר והרבה פחות כהות בפינות וזה מורגש מאוד.

מסכי LG Nano cell בבדיקה 65SM9000 ו-65SM9500

מסכי LG Nano cell בבדיקה 65SM9000 ו-65SM9500

טביעת האצבע של הפאנלים מדגים כיצד פועל הפילטר nano-cell אשר תורם להפרדת הצבעים ואשר ניתן לראות שהוא אכן מצליח בתפקידו לייצר טווח צבעים רחב דיו בכדי לכסות את מגוון הצבעים הנדרש ל-HDR.

מסך LG Nano cell בבדיקה SM9000

שני המסכים מותאמים לגיימרים אשר מקבלים latency נמוך למדי במצבי הגיימינג:

 • 86 מילי שניה במצב וידאו רגיל
 • 34 מילי שניה במצב game mode
 • 14 מילי שניה (!!) כאשר נמצאים במצב low latency 

מדובר במספרים נמוכים מאוד ביחס למה שהכרנו עד כה, בהחלט מרשים. בנוסף על כך LG תומכת ב-HDMI2.1 ALLM מצב ה-low latency mode שככל הנראה יתמך בקונסולות משחק הבאות שיוצאות. לאחרונה גם הצהירה LG שהיא תתחיל לתמוך ב-Nvidia G-sync ולא רק ב-HDMI VRR שעדיין לא ברור מי יתמוך בו. עד כה החברה הצהירה על תמיכה בפורמט זה רק ב-C9 ו-E9 אך יתכן שהחברה תרחיב את היכולת הזו למסכים נוספים שכן מדובר בשדרוג תוכנה שיותאם במיוחד לסדרת RTX. משמעות התמיכה תאפשר מעבר חלק בין קצבי פריימים שונים ללא הבהוב או דיליי כלשהו תוך כדי המשחק.

איכות התמונה

המסכים מציגים תמונה מרשימה גם בתכני טלויזיה וגם בסרטים. כמובן שלא מדובר באיכות התמונה של OLED, אך המסך מתחרה בכבוד במסכי המתחרות הודות לפאנל הקונטרסטי ולמנגנון local dimming איכותי. עיבוד התמונה ב-HD נותן תוצאות טובות.

מסך LG Nano cell בבדיקה 65SM9000

צוואר הבקבוק באיכות התמונה בעידן+ כרגיל הוא איכות השידור שם. למרות שיש להם כיום רוב פס מספק, הם עדיין לא משדרים את ערוצי הברודקסט (פרט לערוץ כאן-11) ב-HD, מה שעדיין נחשב כחסרון ביחס לאלטרנטיבות. על המסך ישירות ניתן לצפות בערוצי הטלויזיה באיכות גבוהה בעזרת אפליקציות כאן, הוט, נקסט, סלקום, ופרטנר. כולן איכותיות ונותנות פתרון מלא שאינו דורש ממיר פיזי. גם ממירי יס והוט יתנו תוצאה מצויינת, כמובן.

מסך LG Nano cell בבדיקה 65SM9000

בדקתי את המסכים בסדרת תכנים, חלקם ב-HDR, חלקם מקור בלוריי, וחלקם באיכות בלוריי UHD. החסרון העיקרי בסרט Deadpool היה בעוצמת אור מעט חלשה ב-SM9000 באיזורים הבהירים. חדות התמונה מעולה. ה-SM9500 הציג תמונה טובה יותר ב-HDR.

מסך LG Nano cell בבדיקה 65SM9000

מסך LG Nano cell בבדיקה 65SM9000

בגרסאת ה-HDR של The revenant, למרות סצינות כהות ניתן היה להבחין בפרטים באיזורים הכהים שבתמונה.

מסך LG Nano cell בבדיקה 65SM9000

את פניו של בראד פיט ניתן לצפות במלוא הדרם וחדותם בממזרים ללא כבוד. 

מסך LG Nano cell בבדיקה 65SM9000

הקונטרסט מרשים בעיר החטאים, כמובן שלא ברמת הקונטרסט של OLED, אבל התמונה לא רעה בכלל. ה-SM9500 הצליח כאן להבריק.

מסך LG Nano cell בבדיקה 65SM9000

גם בשידורי הברודקסט התמונה היתה חדה ונעימה, למרות שהחדשות תמיד רעות בישראל...

מסך LG Nano cell בבדיקה 65SM9000

סיכום

ה-SM9000 הוא מסך סולידי עם תמיכה מלאה ביכולות מתקדמות כגון דולבי ויז'ן ודולבי אטמוס. ההבדלים העיקריים בין שני המסכים הם באיכות הפאנל ועוצמות האור. ה-SM9500 מגיע לתוצאות טובות בהרבה בזוית הצפיה, קונטרסט ועוצמות אור ולכן מתאים הרבה יותר למי שצופה הרבה ב-HDR וב-DV. לעומת זאת, SM9000 הוא פיתרון טוב למי שבעיקר צופה בתכני SDR (כלומר לא HDR) כגון טלויזיה רגילה ואינו מעוניין להוסיף את הפרמיה הנוספת לטובת ה-9500 שתעניק לו אחידות גבוהה יותר, זויתיות טובה יותר וכמעט כפול בעוצמות האור. 

מבחינות טכניות אחרות, כגון סאונד או עיבוד התמונה, לא ראיתי הבדל ראוי לציון בין המסכים ושניהם בהחלט מצליחים להציג כראוי את מלוא התכנים שבחנתי איתם. ה-SM9000 הוא פיתרון מעולה לכניסה לעולם המסכים החכים לאור המגוון הגבוה שיש למסכי WebOS בתכנים מקומיים בעלות נמוכה. הכניסה של אפל לעולם התוכן הזה בקרוב מאוד, יהיה עוד נקודת ציון בנושא זה.

כמובן ש-OLED עדיין עולה על nano-Cell בכל פרמטר למעט בנושא המחיר. עד הדור הקודם מסכי nano-Cell עדיין לא היו בהירים דיים בכדי להיות פיתרון מספק עבור תכני HDR, אך לראשונה השנה הם לא רק בשלים מספיק אלא ש-LG עשתה כאן מאמץ מרשים להכניס למסכים כמה שיותר איכות ופיצ'רים בכדי להפוך אותם לאלטרנטיבה ראויה ל-OLED למי שידו אינה משיגה את המסכים היקרים יותר של החברה.

מחירים מומלצים לצרכן:

 • 65SM9000 מתומחר ב-7990 ש"ח
 • 65SM9500 מתומחר ב- 9490 ש"ח
 • 55SM9000 מתומחר ב- 5290 ש"ח
 • 75SM9000 מתומחר ב- 12,990 ש"ח - יש לציין שגרסאת ה-75" כוללת Full array pro, כלומר, כמות כפולה של איזורי תאורה ביחס לגרסאת ה-65" וה-55".


לדיון בנושא: מסכי LG Nano cell בבדיקה 65SM9000 ו-65SM9500


עוד מ: oferlaor
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 הקלטת HDTV
 מזרימדיה מול HTPC
 ביקורות HDTV
 הסקירה המלאה על yesMax HD
 עוד על 4K ו-UHD


המאמר הפופולרי ביותר בתחום 4K ו-UHD:
מזרימדיה: Popcorn Hour A-110
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht