מבחן צפייה עיוורת - OLED VS. The World

טלוויזיות ומסכים LED, QD, UHD, 4K
shealtieljkwak (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 12 פעמים
קיבל תודות: 24 פעמים

מבחן צפייה עיוורת - OLED VS. The World

נושא שלא נקרא #1 

TL;DR
האם אי פעם נעשה מבחן צפייה עיוורת לתקף את עליונות ה- OLED על ה- LED?

ישנו קונצנזוס בשנים האחרונות ש- OLED היא התמונה הטובה ביותר שכסף יכול לקנות.
עכשיו, אני מסכים ש- OLED היא טכנולוגיה עדיפה - על הנייר. אני גם מאמין שיש מתי מעט בעולם הזה שתמיד ידעו לזהות מסך OLED משורה של מסכים. אני רק תוהה האם העליונות הזאת מורגשת אצל הצופה הממוצע/המתקדם.

הייתי יכול לדמיין מבחן אחד, בו המסכים מוצגים אחד ליד השני ומבחן שני, בו המסכים מוצגים בשני חדרים שונים.
היה מעניין לבדוק אם באופן מובהק הצרכנים, הן הממוצעים והן המתקדמים, בוחרים ב- OLED.
(נניח לצורך הדיון שבוחנים תכנים איכותיים ולא שידורי חדשות וכו').

קשה היה לקיים מבחן צפייה עיוור אמיתי בין מותגים שונים מפני שאיכות התמונה אינה נקבעת בלעדית ע"י הפאנל אבל מבחן כזה יכול להתקיים בקלות בסוני.
סוני מייצרת מסכי HIGH-END LED וגם OLED.

הלכתי בעצמי לאולם תצוגה של ישפאר שברשותי כונן SSD המכיל 450GB של מדייה 4K מגוונת.
התמקדתי ב- 75XG9 ו- 77AG9. ההבדל זניח של 20 אלף שקל בינהן.
אני מניח שהשוואה בין הטלוויזיות הנ"ל היא ההשוואה הכי אמיתית שניתן לקבל כי למעשה ההבדל היחיד שמשפיע על איכות התמונה הוא הפאנל. המעבד והתוכנה זהים.
הטלוויזיות אינן מוצגות אחת ליד השנייה ומפני שהיה לי כונן אחד הייתי חייב לנתק מאחת ולחבר לשנייה ולבחון את אותה סצנה.
אני מעיד על עצמי כעל צרכן מתקדם ולא הצלחתי להרגיש בהבדל. אולי הייתי מבחין בצפייה אחת ליד השנייה במקביל ואולי לא. בכל אופן, ציפיתי להרגיש בהבדל כזה התואם את הקונצנזוס.
(בחנתי גם את 65XG8 ושם ההבדל מורגש מיידית).

מה דעתכם?

מצרף את שלל הסצנות שבחנתי. מדובר על קבצי 4K (חלקם 4K אמיתי).

TheCoolest
אחראי תחום מסכים
אחראי תחום מסכים
שם מלא: ארתור ליברמן
נתן תודות: 236 פעמים
קיבל תודות: 2381 פעמים
יצירת קשר:

Re: מבחן צפייה עיוורת - OLED VS. The World

נושא שלא נקרא #2 

@shealtieljkwak
·
https://www.flatpanelshd.com/news.php?s ... 1502442076
וזו רק דוגמה אחת, בטוח שתמצא עוד הרבה אם תחפש קצת.

חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #3 

@TheCoolest
·
תודה על הלינק. לא הכרתי.
יחד עם זאת, גם לא השתכנעתי. המבחן רחוק מלהיות אמיתי:
  • מותגים שונים. מעבד/תוכנה שונים.
  • Q7F הוא בחירה רעה כנגד ה- OLED.
האם נערכו מבחנים יותר אמינים?

TheCoolest
אחראי תחום מסכים
אחראי תחום מסכים
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא #4 

@shealtieljkwak
·
אני מניח שכן. תריץ חיפוש בגוגל.

saar156
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 66 פעמים
קיבל תודות: 73 פעמים

נושא שלא נקרא #5 

this year the TVs will be mounted on floor stands supplied by B-Tech AV Mounts, with the logos and bezels carefully masked so that the voting attendees won't know the brand and model of each TV, constituting what is known as a "blind" shootout to remove any potential brand bias however subconscious
...
https://www.hdtvtest.co.uk/n/2019-TV-Sh ... -Q90R-QLED

the event will take place on Sunday the 18th of August

חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #6 

@saar156
·
נראה כמו אירוע יותר רציני ועדיין אינו מתיימר לבדוק את העליונות (המעשית) של ה- OLED.

כמו שציינתי, במבחן כזה חייב לבדוק 2 טלוויזיות מאותו מותג (ואותו מעבד/תוכנה) וכמובן להעמיד מול ה- OLED את ה- LED הטוב ביותר.
אני לא יודע מי מייצרני ה-OLED, למעט סוני, מייצר טלוויזית LED שמסוגלת להוות תחרות ל- OLED, אז מבחינתי ניתן לצמצם את השאלה לשני הדגמים אותם בחנתי.

TheCoolest
אחראי תחום מסכים
אחראי תחום מסכים
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא #7 

@shealtieljkwak
·
לא חייב שום דבר, כי בודקים איזו טלוויזיה הכי טובה, ולא איזו טכנולוגיה הכי טובה.
בכל אופן, כשמכבים את רוב עיבוד התמונה, ומכיילים את המסכים כמו שצריך, זה מספיק כאשר מציגים על המסך תוכן באיכות גבוהה.

אף אחד. אין מתחרה ישיר ב-OLED חוץ מטכנולוגיות פולטות אור אחרות, כדוגמת µLED או QD-LED.

חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #8 

TheCoolest כתב:לא חייב שום דבר, כי בודקים איזו טלוויזיה הכי טובה, ולא איזו טכנולוגיה הכי טובה.
...
אבל אני שואל ספציפית על הטכנולוגיה.
אני מסכים שטכנולוגית ה -OLED עליונה על הנייר. אני שואל, מעשית, האם הצרכן באמת מבחין בהבדל.

אם היה נערך מבחן אמיתי שמסיק שלמרות העליונות, לא ניתן להבחין בהבדל, זה מידע שמאוד חשוב לצרכן.

נ.ב.
השאלה שלי היא לא איך לבחור את הטלוויזיה הבאה שלי.
השאלה שלי היא האם ניתן תוקף (מדעי) לעליונות ה- OLED.

TheCoolest
אחראי תחום מסכים
אחראי תחום מסכים
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא #9 

@shealtieljkwak
·
מן הסתם שיהיו כאלה שיבחינו ויהיו כאלה שלא יבחינו.
ממה שיצא לי לראות, ברוב הבדיקות העיוורות, OLED תמיד לקח במשוואה הכוללת, כי גם ל-QLED יש יתרונות (כמו בהירות מקסימלית גבוהה מאד, מה שטוב לסצינות HDR בהירות)

עריכה: אני חושב שבסופו של דבר צריך לבחור את סוג המסך לא אך ורק לפי איכות התמונה, אלא עד כמה המסך מתאים לתנאי הצפייה שלך, ועד כמה, אם בכלל, אתה מוכן לשנות את הרגלי הצפייה או את הגדרות הציוד שלך בכדי להנות מהיתרונות של OLED. היתרון הכי גדול של OLED הוא שבחושך המסך נראה מדהים. כאשר החדר מואר, אז הניגודיות האינסופית של המסך פחות מרהיבה, ויכול להיות שבמצב כזה לא תראה הרבה הבדל מול מסך LED טוב.

mark13
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 107 פעמים
קיבל תודות: 37 פעמים

נושא שלא נקרא #10 

shealtieljkwak כתב:
...
...
...האם הצרכן באמת מבחין בהבדל...

...השאלה שלי היא האם ניתן תוקף (מדעי) לעליונות ה- OLED....
...
·

שתי המשפטים לעיל סותרים אחד את השני. שום הרגשה סובייקטיבית של הצרכנים לעולם לא תהיה "מדעית"

ואם אתה לא הרגשת את ההבדל כשהלכת לראות, אז אל תלך על הטלויזיה היקרה רק בגלל שעל הנייר יותר טובה

לי יש OLED מנובמבר 2018 וכל פעם מתפלא מחדש מהצבעים האבסולוטיים שרואים, כמובן בראש ובראשונה בשחורים
כל אגורה ששילמתי שווה לדעתי (זה לא מדעי, זו רק דעתי)
:מה?!: לעולם אל תיסוג! תסתובב ותמשיך להתקדם!

mdk_25
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 140 פעמים
קיבל תודות: 667 פעמים

נושא שלא נקרא #11 

באמת מבחן מעניין!

אני חושב שהדוגמא הראשונה של ארתור באמת לא טובה, כיוון שזה מבחן מוזמן ע״י פיליפס כדי להדגים את טכנולוגיית ה-OLED שלהם.
די ברור שהם דאגו מראש שהם ינצחו.
במבחנים כאלה בד״כ בוחרים ספציפית את הדגם שמולו מתחרים כדי לוודא ניצחון ודאי, וכנראה גם מכיילים אותו בצורה הכי גרועה בכוונה (ואת הדגם שלך בצורה הכי טובה).

הדוגמה השניה יותר רלוונטית (ויש לא מעט כאלה באינטרנט), אבל היא עונה על שאלה אחרת לחלוטין:
כשיציגו לך טלויזית QLED ליד טלויזית OLED, וירשמו ליד כל אחת מי זאת מי, האם תוכל להבחין בהבדל?
אני חושב שזאת תשובה די ברורה, ולא עונה על השאלה המעניינת פה.

והשאלה המעניינת היא:
כשיראו לך טלויזית LED מהטובות ביותר (X950G או Q90) בחדר אחד (בלי שום טלויזיה אחרת בחדר), ויראו לך טלויזית OLED בחדר אחר (אין פה מה לבחור יותר מדי, כל טלויזיות ה-OLED מיוצרות היום עם מאפיינים מקסימליים). האם תוכל לומר בוודאות שאיכות טלויזיה אחת עולה משמעותית על איכות טלויזיה אחרת?
לא האם יש ביניהן הבדל... לא האם אתה יודע לזהות איזה מהן OLED... זה שאלות לא מעניינות.
השאלה המעניינת היא אם היו מייצרים טלויזיות LED באותו פס יצור של טלויזיות OLED (אותו מעבד, אלגוריטמים לשיפור תמונה, איכות פאנל, חלקים וכו׳), האם היה הבדל באיכות הצפיה שלך בטלויזיה?

חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #12 

mark13 כתב:
...
...
שתי המשפטים לעיל סותרים אחד את השני. שום הרגשה סובייקטיבית של הצרכנים לעולם לא תהיה "מדעית"
...
טוב, יש לי כל כך הרבה תוכן לשפוך פה כדי לסתור אותך אבל אתמצת בזה ש:
הרגשה סובייקטיבית של צרכנים אינה סותרת את המדעיות של המחקר. למעשה, חלק ניכור משיטות מחקר אמפיריות מבוססות על זה.

לדוגמא, נסתכל קצב נתונים של קבצי אודיו. על הנייר, קצב נתונים של 320kbps איכותי יותר מ- 256kbps.
אבל, כשעושים מבחן שמיעה עיוורת, הרוב המוחלט אינו מזהה הבדל.
הנתון הזה רלוונטי מאוד משום שזה מאפשר להפיץ קבצי אודיו קטנים יותר ועדיין הצרכן אינו מבחין בהבדל.

נתון שכזה, אילולי היה מוסק בעולם OLED VS. LED, היה מאפשר לצרכן, לחסוך את כספו ולהימנע מצריבות ולכן זה חשוב.
אני מניח שחלק ניכר מצרכני הטלוויזיה מוזנים מהקונצנזוס ש- OLED היא עליונה ולא טורחים לתקף (באופן ראוי ואמיתי) את הטענה בעיניהם.

חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #13 

mark13 כתב:
...
...
לי יש OLED מנובמבר 2018 וכל פעם מתפלא מחדש מהצבעים האבסולוטיים שרואים, כמובן בראש ובראשונה בשחורים
כל אגורה ששילמתי שווה לדעתי (זה לא מדעי, זו רק דעתי)
...
אין לי ספק שאתה מתפעל ונהנה מה- OLED. אבל לא מעניין אותך, אפילו טיפה, אם הייתי יכול לרכוש LED זולה יותר ולהתפעל באותה מידה?
כמובן שזה כמעט בלתי אפשרי לארגן לעצמך צפייה עיוורת לפני קנייה, אבל לא מסקרן אותך אילולי היו מארגנים לך אחת כזאת, האם עדיין היית בוחר ב- OLED?

ice2k
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 20 פעמים
קיבל תודות: 62 פעמים

נושא שלא נקרא #14 

לדעתי מישהו עלה פה על קונספירציה מטורפת והוא הראשון בעולם שאומר לגבי זה "המלך הוא ערום". כבוד לישראל.

אותי אישית מעניין, אפילו טיפה, איך בדיוק כיבית את האורות באולם התצוגה של ישפאר? יש לי כמה תאוריות לגבי זה. או שבכלל את תוכן ה4K המגוון שבדיסק הSSD המהודר שלך (פרט חשוב) אתה נוהג לצפות באור, בדיוק כמו שנוהגים לבדוק ביצועים של למבורגיני על הכביש של אבן גבירול.

בקיצור - סוני זו לא החברה היחידה בעולם ובטח המחירים שלה (לפחות בארץ) לא כלכך אופינים לטכנולוגיה. כרגע LCD טובה (אבל באמת) עולה יותר מOLED ממוצעת, שזה בדיוק ההפך ממה שאתה טוען ( אגב, גם בעולם זה ככה, ראה Q9FN VS LG-C8 ), וזה קצת מסבך את כל התרד התאורטי הזה שאפשר לערער איתו בערך כל החלטה אנושית שלא חקרו לעומק.
YAMAHA RX-A3030| Audiovector S3 Signature| Audiovector SC Signature | Audiovector Ki1| SVS SB3000

Alon_Solo
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 71 פעמים
קיבל תודות: 443 פעמים

נושא שלא נקרא #15 

היום לדור האינסטגרם כבר לא חשוב מה לדעתם הכי טוב אלא מה אחרים חושבים. כלומר האדם הממוצע ירגיש יותר סיפוק מלהעלות תמונה של טלוויזיה שאחרים חושבים שהיא הכי טובה מאשר טלוויזיה אחרת שהוא אישית יותר אהב.
וזה אני אומר בהקצנה בשביל לומר שאנחנו לרוב רוצים הכי טוב גם אם אנחנו עצמנו לא מאמינים / לא מרגישים שזה הכי טוב.
ולך תלחם באפקט הפסיכולוגי. לי אישית קשה. ככה שגם כשאני לא רואה הבדל, יש בי מין ידיעה מלאכותית שההבדל שם והבעיה היא בי.
אבל גם מצד שני יש מדידות בציוד יותר רגיש מהעיניים שלנו. הרי גם איכות אוויר לא תמיד נדע לזהות מלנשום אותו ועדין נעדיף מקום שבו המדידה טובה יותר.

שלח תגובה

חזור אל “טלוויזיות LCD,LED”