עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

רמקולים ושמע - פרק ב´

23/10/2008 - 07:00


עמוד הקודם: התיבה | המאמר המלא | עמוד הבא: הקרוס >

 
 
 

הממבראנה

כשהחלק הפנימי של הממבראנה נדחף קדימה ואחורה ע"י המגבר, נוצרים בממבראנה רכה גלים שמתפשטים על פני החומר מהקצה הפנימי לקצה החיצוני ובחזרה וגורמים לעיוותים בצליל.

אחד הפתרונות למניעת הרעידות בממבראנה זה לבנות אותה דקה וקשה (סוגים של חומר קראמי  או פוליפרופילן). אבל זה פתרון יקר.

פיתרון שני הוא פשוט יותר - להקטין את גודל הממבראנה, או במילים אחרות להרכיב בתיבה רמקול קטן.

לא פחות חשוב הוא החומר ממנו עשויה התיבה. התיבה אמורה להיות פסיבית ולא להוות מקור צליל כל שהוא ולכן חייבים לבנות אותה מחומר עבה וכבד ובעל תהודה עצמית נמוכה כמו עץ מלא, MDF, סיבית וכו´.  חשוב גם לדאוג לחיבורים קשיחים בין הלוחות. בתיבות גדולות מוסיפים גם תמיכות וחיזוקים בחלל התיבה.

בחלק מהתיבות הוסיפו בבסיס התיבה תא למילוי חול. החול מגדיל את משקל התיבה ובכך מקטין את זעזוע העץ בזמן תנועת האוויר בתוכה.

דרך נוספת למניעת רטט בלוחות התיבה כשהאוויר משתולל בתוכה מצד לצד (עד כמה שזה נשמע מוזר) זה לבנות אותה מלוחות שיש, אבל המשקל.....  

עוד נושא שקשור ברעידות הוא נושא החזרות הצליל בתוך התיבה. הצליל שיוצר הרמקול בחלק הפנימי של התיבה מדלג מדופן לדופן ומוסיף הדהוד לא רצוי. כדי להפטר מההדהוד מרפדים את דפנות התיבה בחומר בולע קול כדוגמת אורלון, צמר סלעים או כל חומר משכך אחר. ככל שכמות החומר גדולה יותר כך גם ירוסן ההדהוד במידה רבה יותר, אבל לחילופין יגרום להקטנת הנפח המעשי של התיבה.

לרמקול בודד די קשה להשתלט על תחום התדרים שהאוזן מסוגלת לקלוט ולכן מפצלים את הצליל לתחומי תדרים וכל תחום מנותב לרמקול אחר שמתאים לעבוד בתחום זה. לרמקול בודד נקרא רמקול או דרייבר (Driver) ולאוסף של כמה רמקולים במארז (בתיבה) נקרא מערכת רמקולים (Speaker System).  אם לצורך יצירת כל תחום הצלילים מפוצל הצליל בתיבת הרמקולים ל 2 תחומי תדר (בדרך כלל ל 2 רמקולים) מוגדרת מערכת הרמקולים כ Two-Way. במקרה שהתדרים בתיבה מפוצלים ל 3 תחומים, ההגדרה היא Three-Way וכו´.

כדי להפיק תדרים נמוכים יש דרישה מהממבראנה לדחוף הרבה אוויר אבל במהירות יחסית נמוכה, לכן בתדר נמוך משתמשים ברמקול עם ממבראנה גדולה. בתדרים גבוהים יש צורך לדחוף פחות אוויר, אבל במהירות גבוהה (עד 20000 תנודות בשנייה) ולכן במקרה זה משתמשים בממבראנה קטנה וקשיחה.

רמקול גדול, רמקול קטן, צינור ומארז - אם אפשר לסכם את פרק זה של מבנה הרמקול והרכבתו בתיבה, זה כנראה יראה כך (אנימציה!):


שימו לב - לאנימציה הזו לוקח זמן לעלות !

אז אם יחידות הרמקול פועלות כל אחת בתחום תדר שונה, מה שעוד חסר בתיבה זה להכניס מעגל שמפצל את הצלילים לתחומי תדרים ומנתב תדרים אלו לרמקול המתאים.


< עמוד הקודם: התיבה המאמר המלא עמוד הבא: הקרוס >


עוד מ: motico

דרגת קושי: 3
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0
(7) הצבעות

בהקשר זה

 מגברים: הסבר
 פורום רב ערוצי
 רמקולים ושמע - חלק א'
 ביקורות אודיו
 עוד על אודיו


המאמר הפופולרי ביותר בתחום אודיו:
רמקולים ושמע - פרק א´ בסדרה
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht