עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG
google bookmarkסימניית גוגל

מאמרים מהקבוצה

רמקולים ושמע, חלק ה´

כתב: מוטי כהן
23/02/2009 - 07:00


עמוד הקודם: רמקול Ribbon | המאמר המלא

 
 
 

רמקול פלאזמה

 

רמקול פלאזמה פועל בעיקר בתדרים הגבוהים מ 1000 תנודות בשנייה ולכן מתאים לפעול בעיקר כ- Tweeter. לרמקול הפלאזמה חסידים רבים שטוענים בלהט שזה ה- Tweeter הטוב ביותר שהומצא מהסיבה הבסיסית שהוא פועל ללא תזוזה של חלקים מכאניים. הרמקול מצטיין בצליל ללא עיוותים, ללא תהודה ומגיע בקלות לתדר של יותר מ 100000 תנודות בשנייה.

אם קיימת דרך פיזיקאלית להניע אוויר בעזרת אות חשמלי, מנצלים זאת לבנות רמקול. במקרה של רמקול פלאזמה מנצלים את התכונה ששינוי יינון האוויר גורם לתזוזת פרודות האוויר שמסביבו, ומכאן כבר קצרה הדרך להפקת צליל.

הרעיון הוא לבנות קשת חשמלית (Arc) בעזרת מתח גבוה ולאפנן את המתח בעזרת אות השמע כך שעוצמת הקשת תשתנה לפי הצליל. המתח שיוצר את הקשת החשמלית הוא 20000 וולט ויותר. מתח גבוה זה גורם לפריצה וליוניזציה של האוויר ונוצר גז מיונן. גז מיונן מוגדר במצב זה כפלאזמה ומכאן השם שניתן לרמקול זה.

אות השמע מהמגבר נכנס למעגל מכפל. המעגל גורם לשינוי רמת המתח הגבוה בהתאם לצליל ויוצר שינויים בעוצמת הקשת החשמלית. השינויים בקשת החשמלית מניעים את פרודות האוויר מסביב לקשת וע"י כך יוצרים אות שמע. כדי להגביר את עוצמת השמע מועבר הצליל בדרך כלל דרך מבנה דמוי שופר.

יצירת הפלאזמה יכולה להיות בדרך המתוארת באיור או בעזרת פריצה חשמלית הנוצרת בעקבות מתח גבוה שמחובר לכדור מתכתי שמוקף במתכת נוספת. במקרה זה נוצרות כמה פריצות סביב הכדור במחזה בוהק ומרהיב.

כאמור ב- Tweeter פלאזמה אין חלקים מכאניים נעים ולכן הוא נחשב כמפיק צליל אידיאלי שמסוגל להגיע עד מעבר ל 100000 תנודות בשנייה בצליל נקי יציב וללא עיוותים. אבל רמקול זה לא נטול חסרונות. פרט לחסרונות "קטנים" כמו ריבוי אלקטרוניקה, מחיר גבוה, החובה לחברו לרשת החשמל וכיווניות בגלל תוספת מבנה השופר, יש לו שני חסרונות גדולים בעקבות תהליך היוניזציה:

  1. החיסרון הראשון הוא יצירת רעש בתדר גבוה (RF) שמפריע למכשירי חשמל אחרים. הפתרון מחייב לבנות רמקול מסיבי שמוקף לחלוטין במתכת לצורך סיכוך מושלם.
  2. החיסרון השני קשור בבריאות. בתהליך היוניזציה נוצר גם תהליך קל של פרוק החמצן והפיכתו לאוזון. בטווח הקצר לא בריא לאדם לנשום גז זה וגם לא בריא כללית לעולם בטווח הרחוק. הפיתרון נמצא בעזרת הכלאת מנגנון היוניזציה ויצירת הפלאזמה בתא המכיל אחד מסוגי הגזים האצילים כדוגמת ההליום.

 אז למרות חסרונותיו הלא קטנים, כיצד אפשר לעמוד בפני רמקול שגם מפיק את הצליל בצורה מעניינת, גם נשמע מעולה וגם מאיר את החדר באור סגלגל עדין בזמן שהוא פועל?

 

סיכום

הסיכום הוא שאין סיכום.

נושא הרמקולים הוא נושא רחב שמקשר מנגנונים מכאניים עם מנגנונים חשמליים, אלקטרוניים וכמובן מנגנונים אקוסטיים. נגיעה בכל נושא הוא עולם שלם של תיאוריה ומנגד עולם שלם של פרקטיות, עולם של מתמטיקה מסובכת ואוזן שמביסה כל חישוב. למרות שהיריעה רחבה ואפשר היה לצלול ולדוש בהרבה נושאים נוספים בצורה יותר מעמיקה, נראה שכדאי לעצור קצת.

לא נגענו ברמקולים כמו רמקולי קריסטל, רמקולים לפיזור צליל, רמקולי באס בעלי תיבות עם מבנה מיוחד, רמקולים לנצילות גבוהה, רמקולים עם משוב אקוסטי-חשמלי בתוך התיבה ועוד הרבה הרבה נושאים שכולם מסתתרים תחת המטרייה הענקית המכונה רמקול.

הסיכום הוא שאין סיכום כדי להשאיר פתח למאמרים טכניים נוספים בנושא מורכב זה, מאמרים שיכתבו בעתיד על-ידי או על ידי כל אחד אחר מחברי האתר.

להמשך דיון בנושא המאמר לחץ כאן.

לחלקים קודמים בסדרה:
טכנולוגיה אודיו: רמקולים ושמע - פרק א´
טכנולוגיה אודיו: רמקולים ושמע - פרק ב´
טכנולוגיה אודיו: רמקולים ושמע - פרק ג´
טכנולוגיה אודיו: רמקולים ושמע - פרק ד´  


< עמוד הקודם: רמקול Ribbonהמאמר המלאעוד מ: motico

דרגת קושי: 1
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0
(7) הצבעות

בהקשר זה

 מגברים: הסבר
 פורום רב ערוצי
 רמקולים ושמע - חלק א'
 ביקורות אודיו
 עוד על אודיו


המאמר הפופולרי ביותר בתחום אודיו:
רמקולים ושמע - פרק א´ בסדרה
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht