הקפיצה להיי אנד - מה נדרש לפני ?

אודיו בקולנוע-ביתי ופורמטים רב-ערוציים - רסיברים, מגברי כח-רב ערוציים, פרוססורי-אודיו וכו'

הקפיצה להיי אנד - מה נדרש לפני ?

קופץ ונהנה בכיף
16
40%
לומד את התהליך בשביל להגיע מוכן, ואז קופץ
24
60%

סך הכול הצבעות: 40

Avi_Dagan
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 674 פעמים
קיבל תודות: 400 פעמים

נושא שלא נקרא #136 

@avihuli
אז אתה בעצם מנסה לבדוק מה יתן לך פרוססור/מגבר עם RC רציני יותר אבל רק ב2.1?

avihuli (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה
נתן תודות: 1376 פעמים
קיבל תודות: 1230 פעמים

נושא שלא נקרא #137 

@Avi_Dagan
חחח... אבל רשמתי הכי מסודר שיש.

במשפט אחד, אני בודק מה תהיה ההשפעה אצלי בחלל של מכשיר שכולל מערכת כיול "קצה" (אחת מכמה) שהיא לא במיינסטרים ? ובנוסף שאלות נוספות שהגדרתי במסודר 3 פוסטים לפני... :)

אכן רק על תצורה של 2.1 בסטאפ כי מעבר לזה היה נדרש לבחון פרוססור + הגברה תואמת + כבילה + כהנה וכהנה.
הרמקולים שלי פרט לזוג הקדמי והסאב לא נגישים פיזית ברמה מיידית בשביל לעשות את הבדיקה הזו.
גם לזה התייחסתי.
לכן הנחת היסוד כפי שרשמתי היא שההשפעה הדו ערוצית תחול כנראה גם על האלמנט הרב ערוצי בהתאם במידה כזו או אחרת.
Main 7.1.2: LG 77C9, Yamaha RX-A2050, Emotiva BasX A-150, Yamaha BD-A1020, Tronsmart Vega S95 Telos, Wii.
SVS ULTRA Bookshelf / Center, Focal Bird, M&K M40T, SVS Prime Elevation, SVS SB-3000.

Bedroom: LG 55EG910Y | Media Room: in progress

Avi_Dagan
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #138 

@avihuli
ניסיתי לסכם את העיקר במשפט אחד לוודא שהבנתי, אני קצת איטי :)
ונגיד ואתה מגלה עולם מופלא, תעשה קפיצה לרעיון דומה רק ברב ערוצי כשיתאפשר? מעניין לראות עד כמה תרגיש שינוי רק ב2.1.

yarino
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 118 פעמים
קיבל תודות: 203 פעמים

נושא שלא נקרא #139 

אבי,

במידה ותקבל שיפור כלשהו (מניח שיהיה זניח) האם זה יספק אותך?

אתה מנסה לעשות קיצור דרך בדרך שאין בה אפשרות כזאת.

Avi_Dagan
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #140 

@yarino
בדיוק מה שתהיתי לגביו. אין לי נסיון עם מערכות כאלה, אז קשה להעריך עד כמה שינוי אפשר להרגיש בתצורה דו מימדית לעומת תלת מימדית/היקפית. לוגית מרגיש לי שלא גדול, שזה מה שאתה בעצם אומר גם אני חושב. נראה מה יהיו הממצאים של avihuli.

avihuli (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה

נושא שלא נקרא #141 

הממצאים והתובנות יהיו בהמשך... 8)
כולל כמובן ההשפעה של הדו מימדיות בחלל עם הבדיקה הדו נקודה אחד ערוצית.

@Avi_Dagan
@yarino
לא הבנתי על איזה קיצור דרך מדובר, אשמח להבהרה.

מבחינתי העניין משול לחבר שקנה נגיד אאודי RS6 סטיישן ונתן לי את המפתחות לסופ"ש לשמור לו על הרכב כי הוא בדיוק טס לחופשה בקאריביים.
אז אני עושה סיבוב ולאחר מכן אחזיר לו את המפתחות.

האם זה אומר שאקנה את הרכב, כאשר יזדמן לי ?
בהחלט ייתכן שכן (אם אצטרך להחליף רכב או יבוא לי לשדרג את עצמי) ובהחלט ייתכן שלא (כי טוב לי מספיק "בבינוניות" שלי).

לא. לא התחדשתי במכשיר, על כל ההודעות הפרטיות המפרגנות של כל החברים ששלחו בפרטי... (Y)
רק בודק לבינתיים ומשתעשע ביכולות קצת גבוהות יותר מהקיים בימהה אצלי.

נקודה חשובה מבחינתי לציון - מחדד שוב שאני לא בוחן / מחפש כרגע מכשיר "קצה" לקנייה עבור הסטאפ שלי.
מיקדתי מאוד את התובנות שאני רוצה להגיע אליהן בסשן הבדיקה הזו, יש 4 שאלות פתוחות שנבעו כתוצאה מזה שלא הצלחתי לקבל תשובה חד משמעית מבחינתי בפתיחת נושא השרשור.
רכישה של האם לקנות את המכשיר האמור או לא, היא לא אחת מהן.

מניח שכמו שאתם מכירים כבר, אם אחליט לפרוץ את תקרת הזכוכית לעבר "ציוד קצה" אזי יהיה פה שרשור מקדים ורלוונטי לנושא: איזה מכשירים אופציונאליים, אילו מותגים, אילו מערכות RC, מה נדרש, כבילה, יתרונות / חסרונות לכל אספקט וכו'...
כרגע אני לא שם, לטוב ולטוב יותר.
Main 7.1.2: LG 77C9, Yamaha RX-A2050, Emotiva BasX A-150, Yamaha BD-A1020, Tronsmart Vega S95 Telos, Wii.
SVS ULTRA Bookshelf / Center, Focal Bird, M&K M40T, SVS Prime Elevation, SVS SB-3000.

Avi_Dagan
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #142 

@avihuli
כן, זה מה שהבנתי. הלוואת כדי לנסות וזה לא מתוכנן להחליף את הקיים, בוודאי שלא ב2.1. לא יודע כמה תובנות אפשר לקבל מבדיקה על מספר ערוצים מצומצם ומחכה לדיווח המלא.
נערך לאחרונה על ידי Avi_Dagan ב 28/10/2020 18:50, נערך פעם 1 בסך הכל.

yarino
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 118 פעמים
קיבל תודות: 203 פעמים

נושא שלא נקרא #143 

avihuli כתב: לא הבנתי על איזה קיצור דרך מדובר, אשמח להבהרה.

...
על מנת לשפר את הסאונד אתה צריך להשקיע בהגברה ורמקולים!

avihuli (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה

נושא שלא נקרא #144 

@Avi_Dagan
אתה יודע שחוסר תובנה, זו גם תובנה.

@yarino
מה שרשמת זו בדיוק אחת השאלות שנענה עליהן.
בהתייחסות לאספקט של "שיפור הסאונד".
מה זה שיפור ? איפה בא לידי ביטוי ?
קיצור, חלק מהתובנה שנגיע אליה בהמשך.

avihuli (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה

Re: הקפיצה להיי אנד - מה נדרש לפני ?

נושא שלא נקרא #145 

משום מה ההודעה נרשמה פעמיים, כנראה באג מהשינוי באתר.
עורך.
נערך לאחרונה על ידי avihuli ב 29/10/2020 23:14, נערך פעם 1 בסך הכל.

avihuli (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה

נושא שלא נקרא #146 

הי, קיבלתי כמה וכמה פניות בווטסאפ מכאלה שממש סקרנים לדעת מה הרשמים שלי מהשימוש במכשיר.
החלטתי לשתף לבינתיים את התובנות מבחינת חלק מהשאלות ששאלתי.

נתחיל מהשאלה האחרונה:
4. איך והאם המשתמש ההדיוט והפשוט שלא מבין יותר מדיי (בצורה יחסית) ושאינו מגיע מרקע "מקצועי" יכול להתמודד בקלות ובידידותיות עם מוצר קצה, שהוא לא מיינסטרים ? זאת מבלי יותר מדיי הכנה ולמידת החומר, פשוט לקפוץ למים ולראות לאן אפשר לשחות.

אל תפעול המכשיר הגעתי בלי שום קריאת מקדימה מראש ולמידה שלו ו/או של המדריך שלו.
רציתי לבדוק את מידת האינטואיטיביות שלי ושלו בהבנת החומר.
כאמור, ניסיתי לקבמן תצוגת OSD של תפריטי הלינגדורף על מסך ה-LG שלי באמצעות שימוש בכניסת AUX של הימהה.
הנושא לא צלח כיוון שלא הצלחתי לקבל אות וידאו.
ניתקתי את החיבור והתחברתי באמצעות כתובת ה-IP של המכשיר ברשת (נאמר לי מראש שניתן לעבוד על ממשק ה-WEB).
הורדתי במקביל את אפליקציית השליטה של הלינגדורף לפלאפון. יכולים להוריד גם – יש מצב DEMO.

אני מאוד אוהב ממשקי WEB, משתמש בזה המון עם הימהה שלי.
הממשק של הלינגדורף, ויזואלית – כמה רמות מעל. הכל ידידותי, פשוט מובן וכל התפריט בצד בנוי בצורת משפך שככל שמתקדמים בתהליך, מעמיקים למקומות "מסובכים" יותר.

לפני שהתחלתי, ביצעתי ריסט למכשיר להגדרות יצרן ועדכון גרסא לאחרונה שקיימת: 2.0, עניין שלקח כמה דקות. קיים חיווי של סימן קריאה לעדכן.
תחילת התהליך הוא בחיבור הרמקולים והסאב, יש ויזואליזציה איך לבצע מבחינת הכניסות שכן יש RCA, דיגיטלי ו-XLR.
לאחר החיבור הפיזי, יש כפתור שבודק באמצעות השמעת צלילים שאכן הכל חובר כמו שצריך ומנגן.
עם הרמקולים הסתדרתי.
עם הסאב לא. חיברתי אותו ליציאה של הסאב בצבע שחור רגיל כפי שיש בכל רסיבר, אבל מסתבר שהיציאה הזו היא דיגיטלית.
בסופו של דבר הכבל של הסאב חובר ליציאה האנלוגית המתאימה (Left) שאינה בצבע שחור סטנדרטי.

לאחר מכן, ממשיכים בהגדרה של הכניסות / מכשירים מחוברים ובהגדרת המרחקים של הרמקולים / סאב בס"מ (נקודה חשובה שנחזור אליה).
הממשק נותן אפשרות מתוך תפריט Pull Down Menu (כמו באקסל) של סוג הרמקולים המחוברים למי שעובד לדוגמא עם סט רמקולים של לינגדורף ואז ממש בוחרים את הדגם הספציפי.
ישנם ערכים נוספים אפשריים להגדרה כדוגמת הקרוס. לא נגעתי בשום הגדרה דיפולטיבית.
הגדרתי את המרחק של הרמקולים עם הערך 3.25, את הסאב והלאה בתהליך לתחילת השלב הבא – כיול.
חיבור המיקרופון, לחיצות ויזואליות על הכפתורים המתאימים – הכל ברור והתחיל הכיול.
נקודה ראשונה בסוויט. המערכת ביקשה כי אגביר את הווליום למינוס 19 דציבל ורק אז נתנה להתקדם בתהליך.
הצלילים שבוקעים מהבדיקה שונים מאוד מאלו של הימהה, אין ציקצוקים וצפצופים אלא משהו שנשמע כמו לחיצה על כל הקלידים בפסנתר ביחד ואז נשמע קול של עוגב בכנסייה.
אחרי שהסתיימה המדידה בסוויט, המערכת ביקשה להעביר לנקודה רנדומאלית בחדר ולהמשיך בכיול.
מי שלא זוכר / יודע – נדרש להגיע לתוצאת מדידת החדר בכ-90% הבנה של המערכת את החדר עצמו.
אחרי נקודה רנדומאלית ראשונה הגענו ל- 55%.
שנייה – 80%
שלישית – 86%
רביעית – 95% ואז קיבלתי הודעה שאפשר להפסיק.
הפסקתי והמשכתי הלאה בתהליך שלמעשה הסתיים.
בכל רגע ניתן לחזור לכיול ולהמשיכו על מנת לייצר "עוד אחוזים".
אז המשכתי, נקודה חמישית – 95% (זהה לזו הרביעית)
שישית – 98%
שביעית – 98% עדיין
גם השמינית עם 98%
תשיעית הגענו ל-100%
והרי אני חייב להתחכם, אז עשיתי עוד נקודה עשירית רנדומאלית ועדיין נשאר 100%.
כל תהליך הכיול מעריך לקחת סביבות 15 דקות פלוס מינוס.

עד לכאן, כל התהליך ברור, מובן, לא חייבים שום מדריך והסתדרתי לבד: הגדרנו את מה שצריך, ביצענו כיול שעבר בהצלחה ואף התחלתי להזרים מוזיקה והכל עובד ומנגן פיקס.

שורה תחתונה לנושא השאלה – בהחלט !! אפשר להתמודד לבד עם מוצר קצה באמצעות טיפונת הבנה ופשוט התקדמות לפי התהליך שמתואר בממשק ה-WEB.
אפליקציית השליטה מאוד נוחה ולמעשה כמעט זהה לממשק ה-WEBי.

אחרי שמסיימים את התהליך הנ"ל וכביכול ממשיכים בתפריט מגיעים ל- VOICEING.
עכשיו מה זה אומר וויסינג ? זה להיכנס לעקומות, תדרים, גרפים ולהתחיל "לעצב" את הסאונד ככה שזה יתאים לאוזן של המאזין.
בשלב הזה, נשברתי. זה כבר גדול עליי.
לא מכיר את העולם הזה שנקרא וויסינג ופה צריך טיפונת של הבנה בסיסית על מנת לשחק עם מה שאפשר ויותר חשוב מזה להבין מה כל משחק עושה לסאונד.

עברתי להאזנה, התחלתי להזרים המוןןןןןןןן מוזיקה באמצעות ספוטיפי וטידל, כל פעם קופץ בין האפליקציות בפלאפון: כל מיני שירים, קטעים, סגנונות, כלים, הכל מהכל...
להערכתי הקשבתי בערך 3-4 שעות בווליום סביר.

בלינגדורף ישנם 2 מצבי האזנה לסאונד:
הראשון – פוקוס והשני – גלובלי, שהם אלו שני המצבים שבהם מערכת ה-RP עובדת ואז נדלק האייקון במסך התצוגה במגבר כחיווי.
ישנו גם מצב שלישי שהוא Bypass שלמעשה לא מפעיל את מערכת הכיול.
הקשבתי המון ל-2 המצבים, כל פעם משהו אחר.
ממעוף הציפור וממש מלמעלה אציין נקודתית כי לא התחברתי כל כך למצב הפוקוס. הפוקוס היה לי מפוקס מדיי וישיר מדיי בסאונד שלו.
לגבי המצב הגלובלי – נשאיר את זה להמשך כמענה לשאר השאלות.
גם את פירוט הסאונד ואיך זה נשמע בשני המצבים אני אפרט בהרחבה רבה בהמשך.
בתוך הפילטרים הללו של גלובלי ופוקוס קיימים עקומות שמיעה שונות, בדומה למצבי ה-DSP שקיימים בימהה. לא התעקבתי עליהם יותר מדיי ואת כל ההאזנה עשיתי על המצב הדיפולטיבי – נטורל.

עכשיו זוכרים שדיברנו על הזנת המרחק של הרמקולים בס"מ ?
ששיחקתי עוד קצת עם הממשק אני פתאום רואה שהערכים ברמקולים שונו לערך 3. והרי אני הזנתי ערך 3.25.
שיערתי שככה זה והמשכתי הלאה.
ואז אחרי שעזבתי את זה ואני כבר בהאזנות, פתאום נפל לי האסימון. צריך להזין בס"מ ולא במטרים. כלומר הערך שהייתי צריך למלא הוא 325 ולא 3.25.
אז תיקנתי ידנית וחזרתי להאזין. השינוי הנ"ל משפיע רק בפוקוס ולא בגלובלי.
בנוסף, הוסבה תשומת ליבי מהתמונה שהעליתי כי הכיול הראשון בסוויט היה אמור להיות שהמיקרופון מופנה אופקית ישירות לרמקולים ולא למעלה (כפי שקורה בשאר נקודות הכיול).
RDFM
במדריך גם מצוין כי ישנה הקפדה של לא למקם את המיקרופון ברנדומאליות שיטתית ולא לקרב למרחקי קטן מ-50 ס"מ מהקיר.
אז בפוקס רב את הרנדומאליות עשיתי בסדר ויצא טוב.
אבל את הנקודה הראשונה של הסוויט, צריך לעשות שוב. אין צורך להריץ את כל הכיול מההתחלה אלא פשוט קובעים נקודת פוקוס נוספת עם הערכים החדשים ואז מריצים רק אותה וזה יסדר את כל העסק בהתאם.

משהו מוזר שקרה לי (חייב להתחכם ולבדוק), למרות שעשיתי בתחילת הסשן עדכון למכשיר לגרסא האחרונה שעברה כמובן בהצלחה, לחצתי שוב בסוף הסשן על עדכון גרסא.
לא היה סימן קריאה לעדכון.
ציפיתי לקבל הודעה שהמכשיר כבר מעודכן לגרסא האחרונה. אולם מה שקרה זה שהעדכון רץ שוב, תהליך שלקח כאמור כמה דקות כמו שהיה בעדכון הראשון.

זהו לבינתיים.

סטטוס המכשיר כרגע – חזר לקופסא. אי אפשר להשאיר ככה על הרצפה עם כל הכבלים.
בהמשך אבצע תיקון לכיול ואז עוד סשן האזנה ארוך שבסופו אגבש את המסקנות על הסאונד שמתקבל ממשחק עם מכשיר קצה.
מצד אחד זה בשביל למתן את ההתלהבות הראשונית מזה שיש לי מכשיר קצה בבית ומצד שני לבוא קצת מפוקח יותר עם אוזן רגועה יותר למבחן האזנה נוסף.
את הסשן הראשון עשיתי אחוז אמוק "להספיק" כי לא ידעתי כמה זמן כל דבר לוקח ומיהרתי להגיע לשלב ההאזנה כי הבית "הפנוי סוליקו" עמד לרשותי רק לכמה שעות בודדות.

אמרתי שאני לא אסקור את המכשיר עצמו, אבל חייב לציין רק נקודה אחת שאני לא יכול להתעלם ממנה והיא איכות הבנייה המטורפת שלו והרכיבים והמגע של הידיים בו.
הכל יושב מהוקצע, הדוק, משהו פסיכי. זה נראה ומרגיש היי-אנד.

masteraudio
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 169 פעמים
קיבל תודות: 194 פעמים

נושא שלא נקרא #147 

מרתק ומעניין מאוד אבי.
אכן מכשיר שונה מכל מה שאנחנו מכירים. ואני בטוח שהיית עוד יותר מופתע במידה והיית מבצע כיול למערכת בתצורת ק"ב.
TRINNOV ALT-16
SVS ULTRA CENTER
SONUS-FABER VENERE 2.5
SVS PRIME ELEVATION
SVS PB-16
YAMAHA MX-A5000

avihuli (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה

נושא שלא נקרא #148 

משה, אתה צודק.
אבל אין שום רסיבר רק ערוצי שכולל מערכת כיול קצה. כולם מגיעים ברב ערוצי כפרוססורים בלבד.

בכל מקרה, הבוקר התפנה לי, היה חור הלו"ז אז מצאתי זמן לכייל את נקודת הפוקוס כמו שצריך.
התהליך היה לי מהר מדיי, עניין של 2-3 דקות להוספת הנקודה.
אז הייתי בטוח שעשיתי משהו לא נכון, אז עשיתי שוב. אותו דבר.
כל נקודה, נשמרת כערך עצמאי לנקודת הפוקוס החדשה.
ואז באתי לקפל, אז קלטתי שהמזגן עובד, אז כיביתי ועשיתי שוב.

מנסה להוסיף תמונות עם הממשק החדש אבל לא נותן לי בגלל שהתמונה גדולה מדיי.

טלHD
סמל אישי של משתמש
גורו
גורו
נתן תודות: 948 פעמים
קיבל תודות: 1099 פעמים

נושא שלא נקרא #149 

אבי...
תגיע לסוף...
איך נשמע?

istarmini
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון ה-15K
חבר במועדון ה-15K
נתן תודות: 1001 פעמים
קיבל תודות: 2180 פעמים

נושא שלא נקרא #150 

היי

לענין הבניה אכן הציוד שלהם בנוי לתלפיות.

לענין הוויסינג מדובר באחלה כלי אבל מאחר ולא ניתן לשמוע את ההשפעה על כל שינוי באותה השניה זה הופך לכלי לא רלוונטי ,למי שלא מודד לפני עם תוכנת כמו rew ויודע מה ואיך לשנות ולכן ,עבורי לפחות ,הוויסינג הזה היה לא רלוונטי.

שלח תגובה

חזור אל “אודיו רב-ערוצי (ק''ב)”