התייעצות ושאלות לגבי מערכת עם אטמוס

אודיו בקולנוע-ביתי ופורמטים רב-ערוציים - רסיברים, מגברי כח-רב ערוציים, פרוססורי-אודיו וכו'
Animor (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 105 פעמים
קיבל תודות: 174 פעמים

התייעצות ושאלות לגבי מערכת עם אטמוס

נושא שלא נקרא #1 

היי, קראתי לא מעט הודעות אחורה בפורום כדי להבין לגבי מערכת עם אטמוס, אבל יש כמה דברים שלא ברורים לי, אשמח לעזרה. מצטער מראש על מספר השאלות ותודה מראש למי שעונה.

אנחנו משפצים עכשיו דירה ואני רוצה להכין מראש תשתית בקיר לכבלים ולרמקולים. אני מעוניין במערכת עם עוד שני רמקולים לאטמוס.
מבנה הסלון: הספה תהיה צמודה לקיר, המרחק מהקיר של הספה לקיר של הטלוויזיה הוא 4 מטר.

כמה שאלות:
1. מה בדיוק ההבדל בין 7.1 לבין 5.1.2? באתר של דנון כשמראים מערכת עם שני רמקולים תקרתיים, זה תחת הפרק של 7.1. האם הם בעצם מתכוונים לאטמוס עם 5.1.2?
2. מה המיקום הכי טוב של זוג רמקולים תקרתיים? ראיתי שיש front, middle, rear. אבל משום מה בקישור של דנון מופיע רק front ו-middle. זה אומר שהרסיברים של דנון לא תומכים ב-rear? בהקשר הזה אני מזכיר שהספה צמודה לקיר, אז הרמקולים של הסראונד לא יכולים להיות מאחורי הספה, לא יודע אם זה משפיע על מיקום התקרתיים...
3. האם הרמקולים הקדמיים יכולים להיות שקועים בקיר? אם כן, אשמח להמלצה לרמקולים כאלה לצורך הדוגמה.
4. האם הסנטר יכול להיות גם רמקול שקוע? או שהוא צריך לשבת על המזנון?
5. האם הרמקולים האחוריים יכולים להיות שקועים? בכל השרטוטים נראה שהם פונים לכיוון מי שיושב על הספה, אז לא ברור לי איך אפשר לעשות אותם שקועים בקיר.
6. מה הגובה המומלץ של 4 הרמקולים הקדמיים והאחוריים?
7. ראיתי שיש רמקולים שנדמה לי נקראים atmos enabled ומרכיבים אותם על גבי הרמקולים הרגילים. זה יותר טוב או פחות טוב מאשר רמקולים בתקרה?
8. יש לי כיום מערכת 5.1 של Morel SP-1 מלפני איזה 15 שנה. האם רמקולים "מתיישנים"? כלומר, אני צריך להחליף אותם או שאני יכול להשתמש בהם לפחות עבור האחוריים והתקרתיים? הכוונה נניח לקנות שני קדמיים וסנטר חדשים, ולהשתמש במורל עבור האטמוס ושני הסראונד.

תודה מראש!

istarmini
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון ה-15K
חבר במועדון ה-15K
נתן תודות: 1001 פעמים
קיבל תודות: 2180 פעמים

Re: התייעצות ושאלות לגבי מערכת עם אטמוס

נושא שלא נקרא #2 

תשובות:

1.הספרה הראשונה מציינת את מספר הרמקולים הריצפתיים . הספרה ה 2 את מספר הסאבים . הספרה השלישית את מספר רמקולי האטמוס. ומכאן ש:

7.1 אומר שלושה קידמיים (ימין שמאל וסנטר) + 2 סראונד +2 בק סראונד + סאב 1
5.1.2 אומר 3 קידמיים+2 סראונד+סאב 1 +2 אטמוס.

2.במידה והספה צמודה לקיר האחורי מומלץ להתקין אטמוס כ חצי מטר קדימה כדי שלא יהיה בקו של רמקולי הסראונד.

3.בהחלט כן לי אישית אין המלצה לכאלו.

4. יכול להיות שקוע מומלץ בגובה האוזניים במצב ישיבה בדיוק כמו עבור שני הקידמיים.

5. יכולים להיות שקועים מומלץ כחצי מטר מעל הראש במצב ישיבה

6. לא הבנתי לאילו רמקולים את מתכוון מקדימה אין 4 יש רק 3

7.אלו רמקולים שמיועדים למי שאין אופציה להתקין בתיקרה . הרמקולים מתוכננים להתבסס על החזרים מהתיקרה אליך . לא מומלץ כל עוד יש אופציה להתקין בתיקרה.

8. במידה והם פועלים כהלכה ולא מחרחרים ואתה אוהב אותם אין סיבה להחליף. זה לא אומר שבמידה ותחליף לא תשפר את התוצאה. אתה בהחלט יכול לעשות שימוש במוראל עבור הסראונד.

בהצלחה
3 קידמיים טאנוי D
סראונדים ארנדל
jvc NP5
סאבים אסקנדו+svs
מגברי כח בריסטון/רוטל/אדקום
4 אטמוס פולק

עופרפולק
חבר מכור קשה
חבר מכור קשה
נתן תודות: 21 פעמים
קיבל תודות: 403 פעמים

נושא שלא נקרא #3 

בתמונה הראשונה זה ה 7.1 כמו שזה . אחוריים בצד ואחוריים מאחורה . 5.1.2 זה חמש רמקולים סאב ושניים של אטמוס עדיף על התקרה יש כאלה שלא רוצים למשוך כבלים מסביב לסלון אז שמים את האטמוס על הרמקול הקדמי . כן רמקולים יכולים להיות שקועים .רמקולים על התקרה עדיף מעל איפה שאתה יושב . רמקולים קדמיים וסנטר זה כבר איך יהיה אצלך המקום . מאחור גובה מטר שישים . כך אומרים מקורות מהימנים .
Sony 1040
Monitor mass

Animor (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #4 

תודה רבה!

@istarmini
לגבי 5: אני מתכוון לרמקולים שקועים שיהיו על הקיר מאחורי הספה. איך אפשר לכוון אותם כלפי מי שיושב על הספה כמו שמראים בשרטוטים השונים?
לגבי 6: התכוונתי מה צריך להיות הגובה של 2 הקדמיים ומה צריך להיות הגובה של 2 הסראונד מהרצפה.
לגבי 8: האם המוראל יכולים לשמש גם עבור האטמוס בתקרה?

@עופרפולק
התכוונתי לתמונות השלישית והרביעית, שם יש רמקולים בתקרה, אבל זה עדיין תחת הכותרת של 7.1, זה קצת בלבל אותי.
לגבי מיקום האטמוס, בתגובה מעליך קיבלתי המלצה דווקא לשים אותם חצי מטר קדימה ולא בדיוק מעל הספה, בגלל שהספה צמודה לקיר...

Alon_Solo
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 71 פעמים
קיבל תודות: 443 פעמים

נושא שלא נקרא #5 

1) המיקוד הוא כנראה על 7 ערוצי הגברה ועל התצורות השונות לניצולם
2) ספה צמודה זה אכן מאוד לא בריא לסראונד אבל כמעט כולנו מוגבלים בנושא בסלון. אתה מוזמן להסתכל גם באתר של דולבי אבל כאשר אתה שם רק זוג אטמוס אז יש פשוט למעלה שמיקומו הוא קדמי או אמצעי
3) אפשרי
4) אפשרי
5) לא מומלץ במקרה שלך
6) כלל האצבע - טוויטר בגובה האוזן. לכל רמקול יש את ההמלצות הספציפיות שלו שמבוססות על פרופיל הסאונד שלו.
7) הם מבוססים על החזרים על התקרה כפשרה למי שלא יכול להתקין את הדבר האמתי על התקרה.
8. מה שבעיקר מתיישן זו הממברנה שיכולה לאבד מהגמישות ו/או להיסדק אבל זה מאוד תלוי באיכות הבניה ובחומרים. אם בא לך תיתן הזדמנות לשלך אבל אם אתה מראש רוצה שקוע אז רק האחוריים זאת אופציה

istarmini
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון ה-15K
חבר במועדון ה-15K
נתן תודות: 1001 פעמים
קיבל תודות: 2180 פעמים

נושא שלא נקרא #6 

16/05/2021 17:45  
Animor כתב:
תודה רבה!

@istarmini
לגבי 5: אני מתכוון לרמקולים שקועים שיהיו על הקיר מאחורי הספה. איך אפשר לכוון אותם כלפי מי שיושב על הספה כמו שמראים בשרטוטים השונים?
לגבי 6: התכוונתי מה צריך להיות הגובה של 2 הקדמיים ומה צריך להיות הגובה של 2 הסראונד מהרצפה.
לגבי 8: האם המוראל יכולים לשמש גם עבור האטמוס בתקרה?

@עופרפולק
התכוונתי לתמונות השלישית והרביעית, שם יש רמקולים בתקרה, אבל זה עדיין תחת הכותרת של 7.1, זה קצת בלבל אותי.
לגבי מיקום האטמוס, בתגובה מעליך קיבלתי המלצה דווקא לשים אותם חצי מטר קדימה ולא בדיוק מעל הספה, בגלל שהספה צמודה לקיר...
...
- במידה והם שקועים לא ניתן. יש כאלו שניתן לשנות את זווית האלמנטים אבל הם יקרים משמעותית.
- הקידמיים והסנטר ההמלצה היא בגובה האוזניים במצב ישיבה הסראונד כחצי מטר מעל גובה האוזניים במצב ישיבה.
- המורל יכולים לשמש כאטמוס, שוב כמו בכל דבר , תשקיע יותר תקבל יותר אבל? בהחלט ניתן לעשות בהם שימוש לאטמוס.
3 קידמיים טאנוי D
סראונדים ארנדל
jvc NP5
סאבים אסקנדו+svs
מגברי כח בריסטון/רוטל/אדקום
4 אטמוס פולק

Avi_Dagan
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 674 פעמים
קיבל תודות: 400 פעמים

נושא שלא נקרא #7 

מה גודל הטלויזיה? 4 מטר מינוס ספה נשמע לי אולי מעט רחוק אלא אם המסך גדול. אם זה באמת מרגיש רחוק אולי שווה לשקול לא להצמיד את הספה לקיר. יש קירות צדדיים? אלו פתרון יותר טוב לסראונד והתצורה הקלאסית שלהם.
שקועים אני לא מכיר אבל לKEF, חברה עם שם מאוד טוב, יש את סידרה T. אני מאוד אוהב את הדיזיינים של החברה (חוץ כמובן מסדרות הדגל שמכוערים ומלחיצים בעיני כמו דומים של B&W, ווילסון וכו').
אני לא מבין גדול, אבל נראה לי שהבעיה בשקועים היא שאין להם נפח אקוסטי מספיק ולכן הם לא יכולים לתפקד ברמות ובעוצמות שרמקול רגיל מסוגל והם סוג של פשרה בגלל מגבלות אסתטיות.
Jack of some trades, master of none

vania_bt
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 27 פעמים
קיבל תודות: 16 פעמים

נושא שלא נקרא #8 

https://htmag.co.il/phpbb/viewtopic.php ... t=2475#top

לגבי ההתלבטות של השקועים, אני עדיין ללא אטמוס

ראה את הסלון שלי עם מערכת מלאה של שקועים, בסה"כ מאד מרוצה

הסט הינו של Polkaudio
קדמיים: 265RT
סנטר:255C-RT
אחוריים: 65RT

עופרפולק
חבר מכור קשה
חבר מכור קשה
נתן תודות: 21 פעמים
קיבל תודות: 403 פעמים

נושא שלא נקרא #9 

נכון לזה התכוונתי לא צמוד לקיר והתקרה. אפילו מטר קדימה . סתם בשביל לראות לקחתי עכשיו מטר וראיתי שאני לא רחוק ממה שאני כותב לך . בין 80 למטר . הרי אתה לא יושב אם הראש צמוד לקיר מאחורה יש בערך 40 אז לשמוע מלמעלה ושיהיה לך אפקטים כמו שצריך זה בערך איפה שהם צריכים להיות . אבל כול אחד והשגעונות שלו .
Sony 1040
Monitor mass

Animor (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #10 

תודה לכולם!
@Avi_Dagan,הטלוויזיה שלי היא ''75, כך שלמרות שהמרחק הוא 4 מטר מקיר לקיר, זה סבבה. אין אפשרות לא להצמיד את הספה לקיר ואין קירות צדדים, כלומר הרמקולים של הסראונד צריכים להיות בקיר שמאחורי הספה.
היום יש לי סטליטים morel sp-1, אז אני חושב שלמרות החיסרון שציינת לגבי שקועים, זה עדיין יהיה טוב יותר ממה שיש לי כיום...

@vania_bt,מהתמונה שהעלית אני מבין ששמת רמקולים שקועים בקיר שמאחורי הספה. ואני גם מבין מהתשובות של אחרים פה שזה פחות מומלץ, כי אי אפשר לכוון את הרמקולים באלכסון לכיוון מי שיושב על הספה, הם הרי זורקים קדימה. עד כמה זה מפריע מבחינת הסראונד? ברור שזה הרבה יותר אסתטי לשים סראונד שקועים, אבל השאלה היא אם יש פגיעה משמעותית באיך שסראונד אמור להישמע.
ושאלה נוספת, אני רואה שהעומק של הרמקולים שיש לך הוא בערך 9 ס"מ. זה לא מעט, איך בדיוק חוצבים בקיר סטנדרטי כזה עומק?

vania_bt
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 27 פעמים
קיבל תודות: 16 פעמים

נושא שלא נקרא #11 

16/05/2021 23:17  
Animor כתב:
@vania_bt,מהתמונה שהעלית אני מבין ששמת רמקולים שקועים בקיר שמאחורי הספה. ואני גם מבין מהתשובות של אחרים פה שזה פחות מומלץ, כי אי אפשר לכוון את הרמקולים באלכסון לכיוון מי שיושב על הספה, הם הרי זורקים קדימה. עד כמה זה מפריע מבחינת הסראונד? ברור שזה הרבה יותר אסתטי לשים סראונד שקועים, אבל השאלה היא אם יש פגיעה משמעותית באיך שסראונד אמור להישמע.
ושאלה נוספת, אני רואה שהעומק של הרמקולים שיש לך הוא בערך 9 ס"מ. זה לא מעט, איך בדיוק חוצבים בקיר סטנדרטי כזה עומק?
...
ערב טוב
לגבי איכות הסאונד מרמקולי הסראונד - אתה מוזמן להגיע ולהתרשם בעצמך (אני אמנם מאשדוד, אפשר להמתין שירגע קצת..), אני בסה"כ מרוצה מהתוצאה אבל אין לי מערכת להשוואה.
ביקר אצלי לפני מס' שבועות חבר הפורום @niko (אני מקווה שהוא לא מתנגד להזכרת שמו :)) ואני חושב שהוא היה מופתע ממה שהוא שמע ממערכת של רמקולים שקועים, אבל אתה מוזמן לשאול אותו.

לגבי החציבה , אצלי זה קיר בלוקים וחצבתי עם פטיש ואיזמל , אפשר כמובן עם דיסק אבל הלכלוך שתקבל ....
L/R - Perlisten R5i, C - None
Sur: Polk 65RT, SUB: JLAudio E112
Anthem MRX1140, JVC NX7, ATV4K

שלח תגובה

חזור אל “אודיו רב-ערוצי (ק''ב)”