מעוניין להשתדרג בסאונד

אודיו בקולנוע-ביתי ופורמטים רב-ערוציים - רסיברים, מגברי כח-רב ערוציים, פרוססורי-אודיו וכו'
ron505 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
שם מלא: daniel
נתן תודות: 32 פעמים
קיבל תודות: 2 פעמים

מעוניין להשתדרג בסאונד

נושא שלא נקרא #1 

שלום לכולם,לאחרונה אני ממש נהנה להאזין למוסיקה והידע שלי על הפנים בכל מה שקשור לאודיו אז אשמח לעזרתכם.
כרגע אני עם 5.1 של קליפש סטאלייטים ועוד 2 אטמוס של אונקיו.
פעם ב יוצא לי לראות סרט ועל הזמן אני שומע מוסיקה.
רציתי לשאול אם שינוי מרמקולים סאטלייטים ל רמקולי מדף או רמקול ריצפה יעשו את ההבדל בסאונד...
ולהאזנת מוסיקה איזה רמקולים הייתם ממליצים לי ? שיהיה במחיר שפוי וייתן תמורה טובה למחיר.
עוד דבר צריך מגבר סטריאו לשני רמקולים ריצפתיים או מדפיים? או שאפשר להשתמש ברסיבר.
הרמקולים הסאטליטיים הקודמים שלי הם של פיוניר וכתוב עליהם 150w והחדשים של קליפש הם 50w והם יותר חזקים.
איך בעצם אפשר לדעת כמה הספק נכון נותן הרמקול? ומה זה ה 4 6 8 אוהם הזה ? כמה שיותר גבוה זה יותר טוב ?
לגבי סאב וואפר צריך לרמקולים ריצפתיים ? או שיש סאב בתוך הרמקול ?
איך הרמקולים האלו https://ksp.co.il/web/item/120651&appkey=1006 ?gclid=CjwKCAjw7fuJBhBdEiwA2lLMYTgQj3hUgYq20jEkDmBt3PjV3LSY51fJV5RNKBN8aXdp3MOPorx7VxoCa4IQAvD_BwE
ומה זה שכתוב ליד המרקול תחום הענות תדרים 40hz-20khz ?מה זה אומר על הרמקול ? רגישות 88db ?
וראיתי גם רמקוליים מדפיים של סוני באמזון scss5 משו כזה , איך הם ?
תודה לעוזרים :)

GalZohar
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 177 פעמים
קיבל תודות: 123 פעמים

Re: מעוניין להשתדרג בסאונד

נושא שלא נקרא #2 

בלי כיוון לכמה אתה רוצה להשקיע קשה לעזור. הרי אין לזה סוף. מצד שני אם אתה לא מבין יותר מדי יהיה לך קשה להגיד כמה אתה באמת רוצה להשקיע. אבל לפחות כיוון של כמה אתה מסוגל להשקיע.
ברוב המוזיקה עובדים רק הרמקולים הימני והשמאלי, אז אם אתה ממוקד מוזיקה תתחיל מלשדרג אותם. שים לב שבסרטים בעיקר הסנטר עובד, אז בשבילם תצטרך לשדרג גם אותו או לנתק אותו ולתת לימני והשמאלי המשודרגים לעשות את העבודה.

אל תסתכל על הנתון של "הספק מקסימלי" כי הוא לא באמת אומר כלום. נתון יותר מעניין זה היענות תדרים ונצילות, למרות שגם בזה הרבה פעמים מזייפים וכדאי לוודא את הנתון מביקורות שכוללות מדידות.

40hz-20khz לבד לא אומר כלום, צריך גם +- כמה דציבל (בד"כ +-3 אבל לפעמים מרמים ורושמים +-6 ואז זה נתון חסר משמעות), אם זה +-3 אז זה אומר שהוא מנגן בטווח עצמות של פלוס עד מינוס 3 דציבל בטווח של 40Hz עד 20kHz. וגם אם הנתון אמיתי והרמקול מסוגל לנגן 40Hz ב-3 דציבל פחות מתדרים אחרים, זה עדיין לא אומר שהוא יצליח לעשות את זה טוב בעצמות גבוהות, וגם אם כן לא בטוח שההגברה מהרסיבר/מגבר יצליחו לספק את האנרגיה הנדרשת לזה (תדרים נמוכים דורשים הספק גבוה). לכן סאבוופר בפועל תמיד צריך, ועדיף מאד אחד טוב שנותן עוצמה טובה מ-20Hz או פחות (למרות שלמוזיקה פחות קריטי העצמה מתחת ל-30), אחרת זה כנראה צעצוע שלא יוסיף הרבה.
רגישות של 88db (אם לא מרמים) זה אומר שאם תיתן הספק של 1w בתדר שצויין (בד"כ 1000kHz, אבל אלה שלא מרמים יתנו את הנתון עבור רעש וורוד שמכסה טווח תדרים רחב יותר), תקבל עוצמה של 88db במרחק של 1 מ' מהרמקול. כביכול רמקול אם נצילות גבוהה יצטרך מגבר פחות עצמתי בשביל לתת עצמה מספקת, אבל מספר אחד לא באמת מספר את כל הסיפור ושוב צריך לוודא את זה.

בתקציב נמוך בד"כ משלבים מדפיים שמגיעים ל-60 הרץ או פחות עם סאבוופר שנותנים לו לעבוד מ-80 הרץ ומטה (צריך קצת חפיפה). אם יש כסף (10000 ומעלה לזוג רמקולים) אז כנראה רצפתיים עדיף. אומרים שבחדר גדול חייב ריצפתי אבל שומעים אצלי יפה מאד עם מדפיים בחדר די גדול (סלון+מטבח+פינת עבודה ופינת אוכל הכל בחלל אחד). מצד שני אני יושב די קרוב לרמקולים (כ-2.3 מ'). בגדול למיטב הבנתי בתקציב נמוך ברמקול ריצפתי יהיו הרבה פשרות שכבר עדיף ללכת על מדפי איכותי יותר.

כדאי שתלך לפחות לחנות אחת לשמוע רמקולים זולים, בינוניים ויקרים כדי לקבל מושג על מה אתה משלם. למרות שכשאתה לא מנוסה יכול להיות קשה להבדיל בין רמקול בינוני לרמקול מעולה.

קח גם בחשבון שלא משנה כמה תשלם, אם אין לך יותר מדי חופש איפה למקם את הרמקולים, אתה עלול להפסיד הרבה מהערך של הכסף שלך. שינוי מיקום של הרמקול יכול מאד לשפר את הסאונד שלו בלי קשר לכמה הרמקול עלה, וכדאי למצוא פתרון ככה שיהיה לך קצת חופש למקם את הרמקולים במקום יחסית אידאלי (במקרה של מדפיים זה אומר על סטנדים).

Amir64
גורו
גורו
נתן תודות: 178 פעמים
קיבל תודות: 1733 פעמים

נושא שלא נקרא #3 

רוב השאלות שלך נשאלו ונענו אין ספור פעמים.
אתה יכול לבצע חיפוש בגוגל או באתר על מושגים שכתבת, ולקרוא.

לדוגמה, קרא את המאמר הבא, באדיבות האתר בו אתה נמצא, שעונה על חלק מהשאלות שלך:
https://htmag.co.il/article28525.html
וגם את זה, כל 5 הפרקים:
https://htmag.co.il/article20752.html

לא מזמן כל כך הסברתי לך מה אומר הספק ב- וואט שכתוב על הרמקול.
כמה הספק נותן רמקול? הסברתי לך שרמקול לא נותן הספק, הוא מקבל הספק מהמגבר.
אתה שואל כאילו לא קיבלת תשובות.

אין משמעות למספר הספק הרמקול (זה גם כתוב לך במאמר הנ"ל).
רמקולים של 50W לא יותר חזקים מרמקולים 150W - אין השוואה כזו.
מה שמשפיע זה נתוני עכבה ונצילות.
רמקול נציל יותר יישמע חזק יותר בווליום מסויים מהמגבר, לעומת רמקול פחות נציל באותו ווליום במגבר, לא משנה כמה הספק רשום על הרמקול.

רק שתבין, בווליום הכי חזק ששמעת בבית, אתה לא מגיע להספק 10W רציף מכל רמקול.
רציתי לשאול אם שינוי מרמקולים סאטלייטים ל רמקולי מדף או רמקול ריצפה יעשו את ההבדל בסאונד
...
מה אתה חושב?

בגדול, האזנה למוזיקה ורמקולים לוויניים פשוט לא הולכים ביחד.
מגבר סטריאו בד"כ ייתן תוצאה טובה יותר בסטריאו, מאשר רסיבר שעולה כפול.
עם רמקולים לוויניים, ממש לא משנה אם יש לך רסיבר או מגבר סטריאו.

ron505 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #4 

14/09/2021 0:59  
GalZohar כתב:
בלי כיוון לכמה אתה רוצה להשקיע קשה לעזור. הרי אין לזה סוף. מצד שני אם אתה לא מבין יותר מדי יהיה לך קשה להגיד כמה אתה באמת רוצה להשקיע. אבל לפחות כיוון של כמה אתה מסוגל להשקיע.
ברוב המוזיקה עובדים רק הרמקולים הימני והשמאלי, אז אם אתה ממוקד מוזיקה תתחיל מלשדרג אותם. שים לב שבסרטים בעיקר הסנטר עובד, אז בשבילם תצטרך לשדרג גם אותו או לנתק אותו ולתת לימני והשמאלי המשודרגים לעשות את העבודה.

אל תסתכל על הנתון של "הספק מקסימלי" כי הוא לא באמת אומר כלום. נתון יותר מעניין זה היענות תדרים ונצילות, למרות שגם בזה הרבה פעמים מזייפים וכדאי לוודא את הנתון מביקורות שכוללות מדידות.

40hz-20khz לבד לא אומר כלום, צריך גם +- כמה דציבל (בד"כ +-3 אבל לפעמים מרמים ורושמים +-6 ואז זה נתון חסר משמעות), אם זה +-3 אז זה אומר שהוא מנגן בטווח עצמות של פלוס עד מינוס 3 דציבל בטווח של 40Hz עד 20kHz. וגם אם הנתון אמיתי והרמקול מסוגל לנגן 40Hz ב-3 דציבל פחות מתדרים אחרים, זה עדיין לא אומר שהוא יצליח לעשות את זה טוב בעצמות גבוהות, וגם אם כן לא בטוח שההגברה מהרסיבר/מגבר יצליחו לספק את האנרגיה הנדרשת לזה (תדרים נמוכים דורשים הספק גבוה). לכן סאבוופר בפועל תמיד צריך, ועדיף מאד אחד טוב שנותן עוצמה טובה מ-20Hz או פחות (למרות שלמוזיקה פחות קריטי העצמה מתחת ל-30), אחרת זה כנראה צעצוע שלא יוסיף הרבה.
רגישות של 88db (אם לא מרמים) זה אומר שאם תיתן הספק של 1w בתדר שצויין (בד"כ 1000kHz, אבל אלה שלא מרמים יתנו את הנתון עבור רעש וורוד שמכסה טווח תדרים רחב יותר), תקבל עוצמה של 88db במרחק של 1 מ' מהרמקול. כביכול רמקול אם נצילות גבוהה יצטרך מגבר פחות עצמתי בשביל לתת עצמה מספקת, אבל מספר אחד לא באמת מספר את כל הסיפור ושוב צריך לוודא את זה.

בתקציב נמוך בד"כ משלבים מדפיים שמגיעים ל-60 הרץ או פחות עם סאבוופר שנותנים לו לעבוד מ-80 הרץ ומטה (צריך קצת חפיפה). אם יש כסף (10000 ומעלה לזוג רמקולים) אז כנראה רצפתיים עדיף. אומרים שבחדר גדול חייב ריצפתי אבל שומעים אצלי יפה מאד עם מדפיים בחדר די גדול (סלון+מטבח+פינת עבודה ופינת אוכל הכל בחלל אחד). מצד שני אני יושב די קרוב לרמקולים (כ-2.3 מ'). בגדול למיטב הבנתי בתקציב נמוך ברמקול ריצפתי יהיו הרבה פשרות שכבר עדיף ללכת על מדפי איכותי יותר.

כדאי שתלך לפחות לחנות אחת לשמוע רמקולים זולים, בינוניים ויקרים כדי לקבל מושג על מה אתה משלם. למרות שכשאתה לא מנוסה יכול להיות קשה להבדיל בין רמקול בינוני לרמקול מעולה.

קח גם בחשבון שלא משנה כמה תשלם, אם אין לך יותר מדי חופש איפה למקם את הרמקולים, אתה עלול להפסיד הרבה מהערך של הכסף שלך. שינוי מיקום של הרמקול יכול מאד לשפר את הסאונד שלו בלי קשר לכמה הרמקול עלה, וכדאי למצוא פתרון ככה שיהיה לך קצת חופש למקם את הרמקולים במקום יחסית אידאלי (במקרה של מדפיים זה אומר על סטנדים).
...
סביב ה 4 5 אלף.
יש אפשרות להניח מדפיים על שולחן עץ? או שזה יעשה רעש שלא רצוי..
יש לך במקרה אולי המלצה לרמקולי מדף?
נניח הרמקול של סוני ה sscs5 הוא מדפי, אם אזמין 2 למוסיקה זה יהיה סבבה?
והאמת שמעתי מהרמקולים שלי שלקחתי אותם לחנות אל מול רמקולים גדולים שאין לי מושג את שמם, ברמקולים הריצפתיים היה יותר פירוט אבל ממש זניח.
יכל להיות שהרמקולים הריצפתיים לא היו איכותיים אולי..
אני יכל להניח 2 במרכז החדר, רק שזה קצת יפריע. בגלל זה אני כרגע עם סאטליטיים. אבל כאילו לא עפתי מזה שאני שומע מוסיקה ןאני מחפש עוד איכות בשירים. כי לאחרונה אני ממש אוהב להאזין למוסיקה, גם עם באס שהוא מוגבר טיפה יותר מידי אני שומע לפעמים פחות טוב... ותודה על ההסבר המפורט 😁

ron505 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #5 

14/09/2021 1:07  
Amir64 כתב:
רוב השאלות שלך נשאלו ונענו אין ספור פעמים.
אתה יכול לבצע חיפוש בגוגל או באתר על מושגים שכתבת, ולקרוא.

לדוגמה, קרא את המאמר הבא, באדיבות האתר בו אתה נמצא, שעונה על חלק מהשאלות שלך:
https://htmag.co.il/article28525.html
וגם את זה, כל 5 הפרקים:
https://htmag.co.il/article20752.html

לא מזמן כל כך הסברתי לך מה אומר הספק ב- וואט שכתוב על הרמקול.
כמה הספק נותן רמקול? הסברתי לך שרמקול לא נותן הספק, הוא מקבל הספק מהמגבר.
אתה שואל כאילו לא קיבלת תשובות.

אין משמעות למספר הספק הרמקול (זה גם כתוב לך במאמר הנ"ל).
רמקולים של 50W לא יותר חזקים מרמקולים 150W - אין השוואה כזו.
מה שמשפיע זה נתוני עכבה ונצילות.
רמקול נציל יותר יישמע חזק יותר בווליום מסויים מהמגבר, לעומת רמקול פחות נציל באותו ווליום במגבר, לא משנה כמה הספק רשום על הרמקול.

רק שתבין, בווליום הכי חזק ששמעת בבית, אתה לא מגיע להספק 10W רציף מכל רמקול.
רציתי לשאול אם שינוי מרמקולים סאטלייטים ל רמקולי מדף או רמקול ריצפה יעשו את ההבדל בסאונד
...
מה אתה חושב?

בגדול, האזנה למוזיקה ורמקולים לוויניים פשוט לא הולכים ביחד.
מגבר סטריאו בד"כ ייתן תוצאה טובה יותר בסטריאו, מאשר רסיבר שעולה כפול.
עם רמקולים לוויניים, ממש לא משנה אם יש לך רסיבר או מגבר סטריאו.
...
צודק אני פשוט לא מצליח להבין את התדרים ומה הסאונד שהוא נותן מהרמקול וכל הנצילות, אם הם מרמים אז אי אפשר באמת לדעת מה נותן הרמקול...
עדיף ללכץ לחנות לשמוע.
לא עובר את ה 10w? הייתי בטוח שככל שאני מגביר ברסיבר ככה עולה ה w ברמקול מבחינת db. גם בחיים לא הגברתי עד הסוף שלא יתפוצצו או משהו.
אז תגיד רגע רסיבר כמו lx305 לא ייתן לרמקולים סאונד חזק יותר? כי ההספק שלו גבוה מזה שיש לי כרגע, אבל בעצם אמרת שאני לא עובר אץ ה 10w.וגם הרמקול שלי הוא עד 50w.
אז לא יהיה שינוי?

GalZohar
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 177 פעמים
קיבל תודות: 123 פעמים

נושא שלא נקרא #6 

הרחקה מהקיר והעמדה על סטנד יציב תשדרג כל רמקול שתקנה.

אפשר להניח על שולחן? ברור שאפשר. יעשה רעשים מיותרים? תלוי בשולחן ובאוזן שלך. חוץ מיציבות השולחן, יש גם עניין של החזרים מהשולחן והקיר שמאחוריו, וחוסר יכולת להרחיק את הרמקולים אחד מהשני למרחק האידאלי (משולש שווה צלעות ש-2 מקודקודיו הם הרמקולים והקודקוד השלישי זה הראש שלך כשאתה יושב).

ב-4-5 אלף סה"כ אפשר לקנות רמקולים מדפיים די טובים ואפילו סטנדים. בהנחה והרסיבר שלך סבבה (לא ראיתי שרשמת איזה יש לך?), כי רסיבר סביר עולה מעל 3000 ורסיבר בינוני+ מתחיל מאזור ה-5000, וזה יאכל לך את רוב התקציב. ואם כבר אתה משקיע 5000 שח לך על ה-x3700h של דנון שכולל מערכת כיול הכי טובה שתוכל להשיג בסכום הזה (מערכות כיול משוכללות יותר של חברות אחרות מגיעות רק עם רסיברים הרבה יותר יקרים). או x2700h שמערכת הכיול שלו הרבה פחות מוצלחת (לא עושה הרבה) אבל עובדת, וחוץ מהעניין הזה (וזה שאין לו אפשרות להגברה חיצונית שאתה כנראה לא משתמש/תשתמש) קרוב מאד לרמה של ה-x3700h.

בד"כ רוב הזמן ההספק שהרסיבר מספק מאד נמוך, רק בפיקים החזקים ההספק עולה רגעית. וכן, הנתונים לא נותנים הרבה אפילו אם לא מרמים בהם. צריך לראות ביקורות שכוללות מדידות והכי חשוב ללכת לשמוע (למרות שתמיד בבית יישמע שונה כי החדר והמיקום של הרמקול מאד משפיע).

Amir64
גורו
גורו

נושא שלא נקרא #7 

14/09/2021 7:56  
ron505 כתב:
צודק אני פשוט לא מצליח להבין את התדרים ומה הסאונד שהוא נותן מהרמקול וכל הנצילות, אם הם מרמים אז אי אפשר באמת לדעת מה נותן הרמקול...
עדיף ללכץ לחנות לשמוע.
לא עובר את ה 10w? הייתי בטוח שככל שאני מגביר ברסיבר ככה עולה ה w ברמקול מבחינת db. גם בחיים לא הגברתי עד הסוף שלא יתפוצצו או משהו.
אז תגיד רגע רסיבר כמו lx305 לא ייתן לרמקולים סאונד חזק יותר? כי ההספק שלו גבוה מזה שיש לי כרגע, אבל בעצם אמרת שאני לא עובר אץ ה 10w.וגם הרמקול שלי הוא עד 50w.
אז לא יהיה שינוי?
...
תקרא בעיון ובסבלנות את 2 הקישורים שנתתי לך.
תלמד מהם הרבה על המושגים ומשמעותם.
מה הם אומרים על האודיו המתקבל? כלום.
יכולים להיות 2 רמקולים עם אותם נתונים בדיוק, ונשמעים מאוד שונה אחד מהשני.
יש לך רמקולים בטלויזיה? הם בוודאי 5 או 10 וואט.
תנסה להגביר ווליום עד הסוף. אתה יכול להגיע לשם בלי לברוח מהחדר?

ככל שאתה עולה בווליום כמובן שההספק שהרמקול מושך מהמגבר עולה.
אבל...
כל עליה של 3dB בווליום דורשת הכפלת הספק. כלומר.
בוא נניח רמקול עם נצילות 90dB.
תקבל מהרמקול: (במרחק 1 מטר מהרמקול)
90dB אם תספק לו 1W
93dB אם תספק לו 2W
96dB אם תספק לו 4W
99dB אם תספק לו 8W
102dB אם תספק לו 16W
105dB אם תספק לו 32W
מבין לאן זה הולך?
אם יש לך מגבר 100W, ואתה על מקסימום ווליום, ורוצה להגביר עוד,
תקנה מגבר 200W, ותוכל להגביר רק בעוד 3dB.
זניח לגמרי.

שוב אתה שואל אם ה- 305 יתן ווליום חזק יותר...
הפיוניר שלך מוגדר 80W, בתנאים מסויימים, כמו שכתבתי לך כבר.
האונקיו שלך מוגדר 100W באותם תנאים.
גם ה- LX305 מוגדר 100W באותם תנאים.
מעשית, כולם אותו דבר, מבחינת הספק.

יש יתרונות להגברה חזקה יותר. ווליום זה לא אחד מהם.

יש לי לשאלה...
לא הגברת עד סוף הווליום כי לא רצית שהרמקולים יתפוצצו, או שהאוזניים שלך לא יתפוצצו.
נראה לי שהשני יקרה קודם.
תהפוך לחירש לפני שיקרה לרמקולים משהו.

gildmor
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 50 פעמים
קיבל תודות: 112 פעמים

נושא שלא נקרא #8 

13/09/2021 20:40  
ron505 כתב:
שלום לכולם,לאחרונה אני ממש נהנה להאזין למוסיקה והידע שלי על הפנים בכל מה שקשור לאודיו אז אשמח לעזרתכם.
רציתי לשאול אם שינוי מרמקולים סאטלייטים ל רמקולי מדף או רמקול ריצפה יעשו את ההבדל בסאונד...
ולהאזנת מוסיקה איזה רמקולים הייתם ממליצים לי ? שיהיה במחיר שפוי וייתן תמורה טובה למחיר.
עוד דבר צריך מגבר סטריאו לשני רמקולים ריצפתיים או מדפיים? או שאפשר להשתמש ברסיבר.
הרמקולים הסאטליטיים הקודמים שלי הם של פיוניר וכתוב עליהם 150w והחדשים של קליפש הם 50w והם יותר חזקים.
איך בעצם אפשר לדעת כמה הספק נכון נותן הרמקול? ומה זה ה 4 6 8 אוהם הזה ? כמה שיותר גבוה זה יותר טוב ?
איך הרמקולים האלו https://ksp.co.il/web/item/120651&appkey=1006 ?gclid=CjwKCAjw7fuJBhBdEiwA2lLMYTgQj3hUgYq20jEkDmBt3PjV3LSY51fJV5RNKBN8aXdp3MOPorx7VxoCa4IQAvD_BwE
ומה זה שכתוב ליד המרקול תחום הענות תדרים 40hz-20khz ?מה זה אומר על הרמקול ? רגישות 88db ?
...
סתם נקודה למחשבה, כהתחלה במקום להשקיע בשידרוגים יקרים, אולי תנסה קודם עם אזניות אלחוטיות איכותיות.
לדעתי יותר פרקטי מאשר להיות "תקוע" מול המערכת בסלון כשרוצים לשמוע מוזיקה, בניגוד להאזנה לפודקאסט או צפיה בסרט אני כן יכול ומעוניין לעשות משהו אחר בזמן האזנה למוזיקה, לא מסוגל לשבת מול המערכת לצורך האזנה בלבד ליותר מדי זמן. וכמובן לא תמיד מתאים לשאר הדיירים כך שהזמינות מוגבלת.

ron505 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #9 

14/09/2021 8:17  
GalZohar כתב:
הרחקה מהקיר והעמדה על סטנד יציב תשדרג כל רמקול שתקנה.

אפשר להניח על שולחן? ברור שאפשר. יעשה רעשים מיותרים? תלוי בשולחן ובאוזן שלך. חוץ מיציבות השולחן, יש גם עניין של החזרים מהשולחן והקיר שמאחוריו, וחוסר יכולת להרחיק את הרמקולים אחד מהשני למרחק האידאלי (משולש שווה צלעות ש-2 מקודקודיו הם הרמקולים והקודקוד השלישי זה הראש שלך כשאתה יושב).

ב-4-5 אלף סה"כ אפשר לקנות רמקולים מדפיים די טובים ואפילו סטנדים. בהנחה והרסיבר שלך סבבה (לא ראיתי שרשמת איזה יש לך?), כי רסיבר סביר עולה מעל 3000 ורסיבר בינוני+ מתחיל מאזור ה-5000, וזה יאכל לך את רוב התקציב. ואם כבר אתה משקיע 5000 שח לך על ה-x3700h של דנון שכולל מערכת כיול הכי טובה שתוכל להשיג בסכום הזה (מערכות כיול משוכללות יותר של חברות אחרות מגיעות רק עם רסיברים הרבה יותר יקרים). או x2700h שמערכת הכיול שלו הרבה פחות מוצלחת (לא עושה הרבה) אבל עובדת, וחוץ מהעניין הזה (וזה שאין לו אפשרות להגברה חיצונית שאתה כנראה לא משתמש/תשתמש) קרוב מאד לרמה של ה-x3700h.

בד"כ רוב הזמן ההספק שהרסיבר מספק מאד נמוך, רק בפיקים החזקים ההספק עולה רגעית. וכן, הנתונים לא נותנים הרבה אפילו אם לא מרמים בהם. צריך לראות ביקורות שכוללות מדידות והכי חשוב ללכת לשמוע (למרות שתמיד בבית יישמע שונה כי החדר והמיקום של הרמקול מאד משפיע).
...
יש לי כרגע מתקן מברזל שהכנתי וטפסתי אותו לקיר גבס ועליו אני מניח את הסאטלייטים ואני נותן לו זוית בדיוק אליי גם בימני וגם בשמאלי.
או שאני יכל פשוט לתלות את הרמקול על הדיבל גבס וזהו הבעיה שהרמקול יהיה ישר ולא יהיה אפשר לכוון אותו בזוית אליי.
הרסיבר שלי הוא אונקיו 696 ומחכה בקוצר רוח לשמוע את הפיוניר החדש lx305 .יש בו dirac .הבנתי שזו מערכת כיול מצוינת רק צריך לדעת איך לכייל...
נכון אצלי בחדר שמעו בהרבה פחות טוב מאשר שלקחתי את הרמקולים לחנות.הסאונד שהרמקולים הוציא עם ה מארנץ 5015 היה מאד יפה.

ron505 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #10 

14/09/2021 10:06  
Amir64 כתב:
14/09/2021 7:56  
ron505 כתב:
עדיף ללכץ לחנות לשמוע.
אז לא יהיה שינוי?
...
תקרא בעיון ובסבלנות את 2 הקישורים שנתתי לך.
תלמד מהם הרבה על המושגים ומשמעותם.
מה הם אומרים על האודיו המתקבל? כלום.
יכולים להיות 2 רמקולים עם אותם נתונים בדיוק, ונשמעים מאוד שונה אחד מהשני.
יש לך רמקולים בטלויזיה? הם בוודאי 5 או 10 וואט.
תנסה להגביר ווליום עד הסוף. אתה יכול להגיע לשם בלי לברוח מהחדר?

ככל שאתה עולה בווליום כמובן שההספק שהרמקול מושך מהמגבר עולה.
אבל...
כל עליה של 3dB בווליום דורשת הכפלת הספק. כלומר.
בוא נניח רמקול עם נצילות 90dB.
תקבל מהרמקול: (במרחק 1 מטר מהרמקול)
90dB אם תספק לו 1W
93dB אם תספק לו 2W
96dB אם תספק לו 4W
99dB אם תספק לו 8W
102dB אם תספק לו 16W
105dB אם תספק לו 32W
מבין לאן זה הולך?
אם יש לך מגבר 100W, ואתה על מקסימום ווליום, ורוצה להגביר עוד,
תקנה מגבר 200W, ותוכל להגביר רק בעוד 3dB.
זניח לגמרי.

שוב אתה שואל אם ה- 305 יתן ווליום חזק יותר...
הפיוניר שלך מוגדר 80W, בתנאים מסויימים, כמו שכתבתי לך כבר.
האונקיו שלך מוגדר 100W באותם תנאים.
גם ה- LX305 מוגדר 100W באותם תנאים.
מעשית, כולם אותו דבר, מבחינת הספק.

יש יתרונות להגברה חזקה יותר. ווליום זה לא אחד מהם.

יש לי לשאלה...
לא הגברת עד סוף הווליום כי לא רצית שהרמקולים יתפוצצו, או שהאוזניים שלך לא יתפוצצו.
נראה לי שהשני יקרה קודם.
תהפוך לחירש לפני שיקרה לרמקולים משהו.
...
האמת ששמעתי בסלון עם הרמקולים של הטלויזיה של lg nano cell הגברתי עד הסוף ל 100 ווליום וזה לא היה כזה חזק בכלל...
מה זאת אומרת הגברה 3db ,הכוונה כמו שאפשר בהגדרות ברסיבר לבחור לכל רמקול כמה db הוא יהיה ? אני שיניתי את כל הרמקולים שלי שהיו על 0 db ל 4 db לא מזמן ואכן שומעים חזק יותר בווליום יותר נמוך וגם מרגישים שיוצא סאונד מהרמקול..
אה אה הבנתי אותך,3db ב 100w זה זניח ומאמין שהאוזן לא תצליח להבחין בכלל..
הגברה טובה עושה פלאים ברמקולים.
חחח כן לגמרי האפשרות השנייה. ב 70 ווליום זה כבר חזק בקטע אחר.
זאת אומרת שכל רמקול מוציא את ה 7 8w בווליום גבוה ? והרמקול שלי יכל להוציא את 50w .
זה לא משהו שאפשר בכלל להתקרב לנצילות של הרמקול אם ככה...

Amir64
גורו
גורו

נושא שלא נקרא #11 

אילי יש ב- LG רמקולים ממש קטנים.
אצלי בסוני הם גם 10W, ואני לא יכול להגביר עד הסוף בגלל הרעש.
מה זאת אומרת הגברה 3db?
...
עדיין לא קראת את הקישורים. נכון?
אני שיניתי את כל הרמקולים שלי שהיו על 0 db ל 4 db לא מזמן ואכן שומעים חזק יותר בווליום יותר נמוך וגם מרגישים שיוצא סאונד מהרמקול
...
לא עשית כלום.
זה כאילו יש לך 2 כפתורי ווליום ששולטים על אותו מגבר.
נניח שאתה שומע בווליום שכדי לספק אותו המגבר מפיק עוצמה של 10W
אתה מגביר את כל הרמקולים מ- 0 ל- 4dB, אתה עכשיו מפיק נניח עוצמה של 22W מהמגבר.
כדי לשמוע באותו ווליום כמו קודם, אתה מוריד את כפתור הווליום הראשי עד שהעוצמה תהיה זהה למה שהיה בהתחלה.
הנמכת ווליום, חזרת לעוצמה של 10W מהמגבר.
הדבר היחיד ששונה...
שעכשיו אתה רואה בתצוגה מספר ווליום נמוך יותר, כי ב- setup הגדרת ווליום גבוה יותר.
אם ניקח דוגמה חשבונית פשוטה, זה כמו שאתה אומר:
50 + 0 = 50 (50 זה כפתור הווליום, ו- 0 זה התיקון לכל הרמקולים)
ואז אתה משנה ואומר:
46 + 4 = 50 (עכשיו 46 זה כפתור הווליום, ו- 4 זה התיקון לכל הרמקולים)

כל זה בהנחה שתצוגת הווליום אצלך בדציבלים ולא במספרים סתמיים.

ron505 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #12 

14/09/2021 20:34  
Amir64 כתב:
אילי יש ב- LG רמקולים ממש קטנים.
אצלי בסוני הם גם 10W, ואני לא יכול להגביר עד הסוף בגלל הרעש.
מה זאת אומרת הגברה 3db?
...
עדיין לא קראת את הקישורים. נכון?
אני שיניתי את כל הרמקולים שלי שהיו על 0 db ל 4 db לא מזמן ואכן שומעים חזק יותר בווליום יותר נמוך וגם מרגישים שיוצא סאונד מהרמקול
...
לא עשית כלום.
זה כאילו יש לך 2 כפתורי ווליום ששולטים על אותו מגבר.
נניח שאתה שומע בווליום שכדי לספק אותו המגבר מפיק עוצמה של 10W
אתה מגביר את כל הרמקולים מ- 0 ל- 4dB, אתה עכשיו מפיק נניח עוצמה של 22W מהמגבר.
כדי לשמוע באותו ווליום כמו קודם, אתה מוריד את כפתור הווליום הראשי עד שהעוצמה תהיה זהה למה שהיה בהתחלה.
הנמכת ווליום, חזרת לעוצמה של 10W מהמגבר.
הדבר היחיד ששונה...
שעכשיו אתה רואה בתצוגה מספר ווליום נמוך יותר, כי ב- setup הגדרת ווליום גבוה יותר.
אם ניקח דוגמה חשבונית פשוטה, זה כמו שאתה אומר:
50 + 0 = 50 (50 זה כפתור הווליום, ו- 0 זה התיקון לכל הרמקולים)
ואז אתה משנה ואומר:
46 + 4 = 50 (עכשיו 46 זה כפתור הווליום, ו- 4 זה התיקון לכל הרמקולים)

כל זה בהנחה שתצוגת הווליום אצלך בדציבלים ולא במספרים סתמיים.
...
כתבתי מקודם לפני שקראתי מה ששלחת,עכשיו בדיוק קראתי דווקא מעניין.זה בדיוק כמו שרשמת לי.
אצלי התצוגה ב ווליום, אפשר לשנות מ ווליום ל db ? סתם רק בשביל לדעת כמה db מוציא הרסיבר ובאיזה ווליום..
וואלה באמת כתיבה רהוטה והכל הוסבר כמו שצריך.
אני אקרא את זה כל פעם להיזכר עד שאני אזכור.תמיד טוב לדעת :)
לגבי ה db שהגברתי ל 4 . נניח כל 5 ווליום זה db אחד.
שהעלתי ל 4db זאת אומרת שה 0 הוא ה 20 ווליום.
ואם אני ב 60 ווליום על 4db בכל הרמקולים. אני ארגיש את הסאונד יוצא בדיוק כמו שאהיה על ווליום 80 ?

ron505 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #13 

14/09/2021 11:06  
gildmor כתב:
13/09/2021 20:40  
ron505 כתב:
...
סתם נקודה למחשבה, כהתחלה במקום להשקיע בשידרוגים יקרים, אולי תנסה קודם עם אזניות אלחוטיות איכותיות.
לדעתי יותר פרקטי מאשר להיות "תקוע" מול המערכת בסלון כשרוצים לשמוע מוזיקה, בניגוד להאזנה לפודקאסט או צפיה בסרט אני כן יכול ומעוניין לעשות משהו אחר בזמן האזנה למוזיקה, לא מסוגל לשבת מול המערכת לצורך האזנה בלבד ליותר מדי זמן. וכמובן לא תמיד מתאים לשאר הדיירים כך שהזמינות מוגבלת.
...
האמת שיש לי אוזניות שתמיד כיף לשמוע בהם מוסיקה או לשמוע בהם במשחק מחשב.
אבל פחות נוח וגם לראות סרט או להאזין למוסיקה בחדר לטעמי האישי עדיף שלא עם אוזניות..
אבל תודה על ההצעה :):):)

Amir64
גורו
גורו

נושא שלא נקרא #14 

14/09/2021 22:38  
ron505 כתב:
ואם אני ב 60 ווליום על 4db בכל הרמקולים. אני ארגיש את הסאונד יוצא בדיוק כמו שאהיה על ווליום 80 ?
...
בדיוק.
עכשיו מה הכיול עושה, בקשר לווליום?
כל רמקול במערכת יכול להיות בעל תכונות שונות, במיקום שונה בחדר, ובמרחק שונה ממקום הישיבה.
הכיול קובע כמה שינוי ווליום כל רמקול בחדר צריך לקבל, כדי שכל הרמקולים יישמעו בעוצמה של 75dB במקום הישיבה המרכזי, כשכפתור הווליום מראה 0dB (כשהווליום מוצג בדציבלים ולא בסתם מספרים).
ככה אם נניח אתה שומע בווליום 20dB-, אתה יודע שהווליום במקום הישיבה הוא 75dB-20dB=55dB.
אם יש תיקון זהה לכל הרמקולים, זה אומר שהמערכת לא מכויילת.

בנוסף הכיול קובע את מרחקי הרמקולים.
ככל שרמקול רחוק יותר, לוקח לקול שהוא מפיק יותר זמן להגיע אליך, (מהירות תנועת הקול באוויר ידועה)
וגם העוצמה יורדת ככל שהמרחק גדל.
הכיול יוצר השהיות ותיקון ווליום לכל רמקול בנפרד, כך שצליל שמנוגן מכל הרמקולים יגיע אליך במקום הישיבה המרכזי באותו ווליום ובאותו זמן בדיוק.

ron505 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #15 

14/09/2021 23:43  
Amir64 כתב:
14/09/2021 22:38  
ron505 כתב:
...
בדיוק.
עכשיו מה הכיול עושה, בקשר לווליום?
כל רמקול במערכת יכול להיות בעל תכונות שונות, במיקום שונה בחדר, ובמרחק שונה ממקום הישיבה.
הכיול קובע כמה שינוי ווליום כל רמקול בחדר צריך לקבל, כדי שכל הרמקולים יישמעו בעוצמה של 75dB במקום הישיבה המרכזי, כשכפתור הווליום מראה 0dB (כשהווליום מוצג בדציבלים ולא בסתם מספרים).
ככה אם נניח אתה שומע בווליום 20dB-, אתה יודע שהווליום במקום הישיבה הוא 75dB-20dB=55dB.
אם יש תיקון זהה לכל הרמקולים, זה אומר שהמערכת לא מכויילת.

בנוסף הכיול קובע את מרחקי הרמקולים.
ככל שרמקול רחוק יותר, לוקח לקול שהוא מפיק יותר זמן להגיע אליך, (מהירות תנועת הקול באוויר ידועה)
וגם העוצמה יורדת ככל שהמרחק גדל.
הכיול יוצר השהיות ותיקון ווליום לכל רמקול בנפרד, כך שצליל שמנוגן מכל הרמקולים יגיע אליך במקום הישיבה המרכזי באותו ווליום ובאותו זמן בדיוק.
...
אצלי ברמקולים של האטמוס רמקול שמאל נשמע הרבה הרבה יותר חזק מרמקול ימין. אז העלתי כל פעם ב 1db את הרמקול עד שהייתי מקבל את פחות או יותר סאונד דומה. בסוף יצא שהעלתי ב 4db.אבל כששמעתי מוסיקה ולא ממקופ הישיבה רמקול ימין היה בולט יןתר כי כולם היו על 0db ורמקול אטמוס ימין על 4db.
הכיול עושה פלאים וככה באמת כיף לשמוע... עשית לי עכשיו עוד יןתר חשק ל dirac חחחח.

שלח תגובה

חזור אל “אודיו רב-ערוצי (ק''ב)”