האם OLED זה עדיין הכי טוב שיש?

פורום מסכי OLED בחסות LG
Cytix (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
נתן תודות: 1 פעם
קיבל תודות: 2 פעמים

האם OLED זה עדיין הכי טוב שיש?

נושא שלא נקרא #1 

היי חברים, חיפשתי קצת ולא מצאתי דיון דומה לאחרונה, אבל אם זה הפורום הלא נכון או שיש כזה POST בבקשה תסגרו את הנושא.

אני סוף סוף מוכן כלכלית לרכוש OLED ואני רואה שלפחות בסרטוני ביקורות, ההבדלים כבר לא ניראים גדולים כמו שהם היו פעם.
לדוגמא, הX900H בהשוואה לCX - באמת שההבדלים לא גדולים מאוד:

ושמשווים שהX950H עולה סביבות 4000 שקל פחות מהC1 (ב75\77 אינץ') זה גורם לי לחשוב, האם התעוררתי מאוחר מידי וOLED זה כבר לא המלך?

יש גם דיבור על LED בתצורת MICRO או MINI, שגם מפה הביקורות ניראות משמעותיות יותר טובות ממה שLED הנוכחיים, אז שאני לוקח את זה בחשבון עם ההשואוות שיש היום, מה אתם חושבים? לחכות עוד שנה וזה כבר יהיה סיפור אחר לגמרי?

אשמח לשמוע את המחשבות שלכם,
תודה!

רועי51
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
קיבל תודות: 25 פעמים

Re: האם OLED זה עדיין הכי טוב שיש?

נושא שלא נקרא #2 

היתרון המסיבי של האולד הוא בסצינות חשוכות יחסית שאז נשמרים הפירוט, החדות והעומק באופן מרשים יחסית לטכנולוגיות האחרות. בתנאי בהירות רגילים אין באמת הבדל משמעותי, למרות שגם כאן אולד מצליח לשמור טוב יותר על אחידות במיוחד בכל הנוגע לטבעיות הצבע.

Yuvalfrr
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 11 פעמים
קיבל תודות: 174 פעמים

נושא שלא נקרא #3 

כאחד שעבר מ-XH95 (תמונה טובה יותר מה-XH90) ל-LG CX אני יכול לומר לך שהתמונה טובה יותר ב-OLED כמעט מכל בחינה. באמת הדבר האחד שהיה עושה את ה-OLED מושלם מבחינת תמונה זה האקסטרה בהירות. OLED זה לא רק אומר שחור מושלם זה גם אומר יחס ניגודיות אינסופי וידוע ש-CONTRAST הוא המשפיע ביותר על איכות התמונה. כלומר, ה-OLED לא רק נותן שחור מושלם אלא גם את שאר הצבעים והפרטים הוא מציג בצורה מרשימה יותר, בגלל שיחס הניגודיות של LED הוא קטן יחסית.
XH95 נתנה לי תמונה נהדרת, אבל ה-CX זו כבר תמונה קולנועית.

NeatNit
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 37 פעמים
קיבל תודות: 42 פעמים

נושא שלא נקרא #4 

בינתיים - כן, OLED עדיין הכי טוב מבחינת איכות התמונה (בעיקר בסצנות חשוכות, כמו שאמרו לפני). יש לו חסרונות, אני מניח שאתה מודע להן: הבהירות מוגבלת, ועשויות להיות צריבות אם המסך סטטי למשך יותר מדי זמן. אולי יש עוד חסרונות יותר שוליים.

בעתיד - ברגע ש-microLED יהפוך לזמין, טכנולוגיית ה-OLED תהפוך למיותרת לחלוטין. ל-microLED יש את כל היתרונות של OLED אבל בלי החסרונות. אני בטוח שיהיו לו חסרונות משל עצמו אבל כרגע אני לא יודע עליהן, מלבד המחיר כמובן (שצפוי לרדת עם הזמן למחירים שפויים).

אז התשובה: כרגע כן, אבל לא לנצח!

ambar
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 8 פעמים
קיבל תודות: 60 פעמים

נושא שלא נקרא #5 

יתרון לאולד זה בנקודות לא בנוקאאוט, טלויזיה LED בסדרות הבכירות תתן תמונה מצויינת

Yuvalfrr
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #6 

כאחד שהיה 10 חודשים עם XH95 שהוא בלי ספק ב-TOP 2 של טלויזיות LED ל-2020.
ועבר ל-LG CX, בחדר מואר בצורה ממוצעת במהלך היום.
שה-CX מנצח את ה-XH95 כמעט בנוקאאוט.
אם לא מתייחסים לחסרונות של OLED, אלא רק לאיכות תמונה, התמונה עדיין הרבה יותר טובה מ-LED בלי ספק.
OLED היה מנצח בנוקאאוט מוחלט אם היה לה את ה-WOW פקטור ב-HDR, במיוחד בנצנוץ פרטים מסויימים (highlights) וקצת יותר בהירות בתכנים אחרים.
היות ועשיתי 6 שנים אחריות מלאה שלטענת ח.י. מכסה על צריבה, אז ייתכן שגם החסרון הזה נחסך ממני (אם יעמדו במילתם כשיגיע היום).
הדבר היחיד שמפריע לי עם ה-CX באמת זה שתמיד יש לך בתת מודע את עניין הצריבה (עם או בלי אחריות) וזו מחשבה מציקה, כאשר עם XH95 השתמשתי בו כמסך מחשב, יכולתי להקפיא תמונה, לשמוע מוזיקה באפליקציות עם אותה תמונה על המסך, שלא יהיה איכפת לי מגלישה ה-OLED והסטטיות של הטאסקבר או ה-bookmarks.
אבל התמונה עצמה, OLED בלי שום ספק.

NeatNit
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 37 פעמים

נושא שלא נקרא #7 

29/09/2021 13:32  
Yuvalfrr כתב:
לשמוע מוזיקה באפליקציות עם אותה תמונה על המסך
...
סתם הערה, באפליקציות של הטלוויזיה (כלומר מהחנות של LG) כמעט תמיד יהיה שומר מסך שיופעל אחרי כמה דקות. אז ספוטיפיי למשל תוכל לשמוע חופשי בלי לדאוג. השומר מסך הוא מסך שחור עם זיקוקים - או לפחות זה ככה ב-C8, אבל לא נראה לי ששינו את זה.

גם בסטרימר Android TV אפשר להגדיר שומר מסך לאותה מטרה. לא ניסיתי אפשרויות אחרות.

כל שאר הדברים שאמרת נכונים כמובן.

Yuvalfrr
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #8 

30/09/2021 9:35  
NeatNit כתב:
29/09/2021 13:32  
Yuvalfrr כתב:
לשמוע מוזיקה באפליקציות עם אותה תמונה על המסך
...
סתם הערה, באפליקציות של הטלוויזיה (כלומר מהחנות של LG) כמעט תמיד יהיה שומר מסך שיופעל אחרי כמה דקות. אז ספוטיפיי למשל תוכל לשמוע חופשי בלי לדאוג. השומר מסך הוא מסך שחור עם זיקוקים - או לפחות זה ככה ב-C8, אבל לא נראה לי ששינו את זה.

גם בסטרימר Android TV אפשר להגדיר שומר מסך לאותה מטרה. לא ניסיתי אפשרויות אחרות.

כל שאר הדברים שאמרת נכונים כמובן.
...
יש לי את ה-CX כבר כמעט חודש אז אני יודע על השומר מסך (עדיין מסך שחור עם זיקוקים).

הכוונה שלי הייתה - שאני רוצה דווקא את המסך של, ספוטיפיי לדוגמא, מופיע כל הזמן בלי שומר מסך. אני מתכוון למסך האפליקציה. אני נהנה שיש מולי את הפרטים של השיר, הכפתורים של הפלייבק בהישג יד, וגם התמונות של האלבום או של האמן שמופיעות מוסיפות לסשן ההאזנה. בשביל סאונד נטו אני יכול פשוט לשדר ב-WIFI למגבר בלי ללכת דרך הטלויזיה.

רועי51
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #9 

הבעיה אינה בתמונה קפואה, אז באמת שומר המסך מגן על המסך מצריבה, הבעיה היא בלוגו, כמו זה שקיים נניח בערוצי החדשות 12 ו 13. שומר המסך לא נכנס לפעולה במצבים האלו וזו בהחלט בעיה. אצלי יש כבר מסך CX קרוב לשנה, ולמרות שלא מזהה היום בעיה, בכלל לא בטוח שאני מוגן מצריבת לוגו.

Moto
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 9 פעמים

נושא שלא נקרא #10 

30/09/2021 18:36  
רועי51 כתב:
הבעיה אינה בתמונה קפואה, אז באמת שומר המסך מגן על המסך מצריבה, הבעיה היא בלוגו, כמו זה שקיים נניח בערוצי החדשות 12 ו 13. שומר המסך לא נכנס לפעולה במצבים האלו וזו בהחלט בעיה. אצלי יש כבר מסך CX קרוב לשנה, ולמרות שלא מזהה היום בעיה, בכלל לא בטוח שאני מוגן מצריבת לוגו.
...
עבור מצבים שהזכרת למעלה מוטמעים:
1-Pixel/Screen shift
2-Logo luminance auto adjustment
The following line is true
The previous line is false

gildmor
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 50 פעמים
קיבל תודות: 112 פעמים

נושא שלא נקרא #11 

26/09/2021 19:51  
Cytix כתב:
ושמשווים שהX950H עולה סביבות 4000 שקל פחות מהC1 (ב75\77 אינץ') זה גורם לי לחשוב, האם התעוררתי מאוחר מידי וOLED זה כבר לא המלך?
...
אני חולק על הקביעה שאולד היה "הכי טוב" גם בשנים האחרונות מאז ה-QLED. מאחר שיש לו גם חסרונות כמו שיש לכל מוצר אחר זה עניין של מה התכונות שהכי עדיפות לצרכן ספציפי לעומת החסרונות. גם אם ניקח את RTINGS שהוא אתר מקצועי הסיבה העיקרית שאולד מנצח שם בציון הסופי לעומת QLED מסדרות גבוהות היא כי החליטו לתת משקל גבוה יחסית לפרמטרים כמו קונטרסט ורמת שחור שבהם הוא מקבל ציון 100. אם נניח היו נותנים משקל גבוה יותר לרמת הארה ולסיכון של צריבה ייתכן שהתמונה הייתה שונה לחלוטין. אין לי מושג על סמך מה קבעו שם את המשקל היחסי של כל פרמטר, מה שבטוח שזה לא מייצג את _כל_ הצרכנים. אני יכול לסמוך על מדידה של פרמטר כלשהו, להחליט שמשקל של פרמטר מסויים הוא כך וכך זה כבר עניין יותר סובייקטיבי ולכן נתון להטיה.
אם בוחנים כל פרמטר בנפרד ייתכן שנמצא שהאולד גרוע יותר בכמה פרמטרים אחרים ואז השאלה היא האם בגלל שני פרמטרים שבהם הוא מצטיין שווה להתפשר על כמה אחרים.
אם מדובר בצרכן "הדיוט" הייתי מבין אם רובם יקבלו החלטה על פי ציון כללי, מצרכן יותר מתוחכם כן הייתי מצפה להתיחס יותר לפרטים.

אני עם QLED ולא מרגיש שום בעיה עם רמות שחור או שחסרים לי פרטים. ייתכן שאם הייתי מקפיא את התמונה ומשווה למסך אחר בדיוק את אותה תמונה אולי הייתי שם לב למשהו חסר אבל תוך כדי שסרט רץ, ספק אם רוב האנשים יצליחו לשים לב לפרט קטן כזה או אחר שחסר.
למרות שאני שם לב שלפעמים כל המסך מתבהר קצת כשיש איזור בהיר איפושהו למעלה, לא הייתי מגדיר FALD כמשהו שקריטי מבחינתי בטלויזיה הבאה עד כדי שהוא יהיה עדיף בהכרח על פני תכונות אחרות.

רועי51
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #12 

אצלי יש גם אולד וגם קיולד ( 90T ). אין ספק שאיכות התמונה בקיולד בהחלט טובה, אפילו מצוינת, אבל חסרה בה הטבעיות והאחידות שקיימים באולד. עזוב לרגע רמת שחור וקונטרסט, אלו חסרי משמעות, התוצאה לה הם מביאים היא המשמעותית. מי שרוצה לראות סרטים באיכות לה הוא רגיל מאולמות הקולנוע, "ייאלץ" ללכת על אולד. נושא הבהירות לא מטריד אותי, רלבנטי לשני טיפוסי המסכים באותה מידה, גם הציפוי מסנן ההשתקפויות שבקיולד לא באמת עוזר. החשש מצריבה באולד עם זה בהחלט מטריד.

Yuvalfrr
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #13 

30/09/2021 19:34  
gildmor כתב:
26/09/2021 19:51  
Cytix כתב:
...
אני חולק על הקביעה שאולד היה "הכי טוב" גם בשנים האחרונות מאז ה-QLED. מאחר שיש לו גם חסרונות כמו שיש לכל מוצר אחר זה עניין של מה התכונות שהכי עדיפות לצרכן ספציפי לעומת החסרונות. גם אם ניקח את RTINGS שהוא אתר מקצועי הסיבה העיקרית שאולד מנצח שם בציון הסופי לעומת QLED מסדרות גבוהות היא כי החליטו לתת משקל גבוה יחסית לפרמטרים כמו קונטרסט ורמת שחור שבהם הוא מקבל ציון 100. אם נניח היו נותנים משקל גבוה יותר לרמת הארה ולסיכון של צריבה ייתכן שהתמונה הייתה שונה לחלוטין. אין לי מושג על סמך מה קבעו שם את המשקל היחסי של כל פרמטר, מה שבטוח שזה לא מייצג את _כל_ הצרכנים. אני יכול לסמוך על מדידה של פרמטר כלשהו, להחליט שמשקל של פרמטר מסויים הוא כך וכך זה כבר עניין יותר סובייקטיבי ולכן נתון להטיה.
אם בוחנים כל פרמטר בנפרד ייתכן שנמצא שהאולד גרוע יותר בכמה פרמטרים אחרים ואז השאלה היא האם בגלל שני פרמטרים שבהם הוא מצטיין שווה להתפשר על כמה אחרים.
אם מדובר בצרכן "הדיוט" הייתי מבין אם רובם יקבלו החלטה על פי ציון כללי, מצרכן יותר מתוחכם כן הייתי מצפה להתיחס יותר לפרטים.

אני עם QLED ולא מרגיש שום בעיה עם רמות שחור או שחסרים לי פרטים. ייתכן שאם הייתי מקפיא את התמונה ומשווה למסך אחר בדיוק את אותה תמונה אולי הייתי שם לב למשהו חסר אבל תוך כדי שסרט רץ, ספק אם רוב האנשים יצליחו לשים לב לפרט קטן כזה או אחר שחסר.
למרות שאני שם לב שלפעמים כל המסך מתבהר קצת כשיש איזור בהיר איפושהו למעלה, לא הייתי מגדיר FALD כמשהו שקריטי מבחינתי בטלויזיה הבאה עד כדי שהוא יהיה עדיף בהכרח על פני תכונות אחרות.
...
אני גם חשבתי כמוך כשהיה לי XH95, שעם כל הכבוד למונח השיווקי "QLED" הוא המסך המוצלח של 2020 ב-QLED/LED ומתחרה ב-Q95T של סמסונג מבחינת איכות תמונה. ראיתי שהשחור לא עמוק, אבל אמרתי שזה שטויות והתמונה נהדרת, ואכן היא הייתה נהדרת, אבל ברגע שצפיתי ב-CX פתאום הבנתי מה זה שחור אמיתי, עמוק ואחיד. גם לי הייתה נטייה לחשוב שכולה מדובר בצבע אחד מתוך תמונה שלמה ושזה רק משמעותי בסצנות חשוכות וזה רחוק מהמציאות. ברגע שהשחור עמוק ומדויק כל התמונה נראית אחרת, גם הצבעים האחרים. בנוסף, השחור של ה-OLED מושג באמצעות העובדה שיש לה יחס ניגודיות (CONTRAST) של 1:אינסוף או 1:מיליון, לעומת QLED/LED עם גג 1:10,000. ה-CONTRAST מהווה המדד המשמעותי ביותר לתמונה והוא לא נוגע רק לרמת השחור. היחס בין השחור ביותר ללבן ביותר שהטלויזייה יכולה להציג גם משפיע על כל הצבעים שבינם.
הטיעון שלך של "מספיק טוב לי עם QLED" ו-"RTINGS טועים ומטעים את כולם" לא תופס. הייתי עם XH95 והתמונה הייתה נהדרת, התרגלתי אליה והשתמשתי בה ממש בכיף, אין שום סיבה "קריטית" לשנות, מסך נהדר. ואז כשראיתי OLED התמונה הייתה אפילו יותר טובה ועכשיו אני משתמש בה גם בכיף. אם תחזיר אותי אחורה ל-XH95 יהיה לי קשה כי אני רגיל פתאום לרמת התמונה של ה-OLED בעקבות יחס הניגודיות.
המדד מספר אחת לטלויזייה זו איכות תמונה, עם כל הכבוד ל-צריבות ,רמות בהירות, אמינות וכו'. אלה דברים שנלקחים בחשבון כפרטים ספציפיים שיכולים להשפיע על ההחלטה שלך, אבל אם ההחלטה שלך לא מתחילה באיכות תמונה נטו, אלא בהסתכלות על פרטים נפרדים, אז יש בעיה.
אנשים קצת מגזימים עם כל הפרמטרים של RTINGS. אלו כל מיני נתונים טכניים וחוות דעת של RTINGS על יכולות ספציפיות, מה כל זה משנה בסופו של יום? בסוף היום אתה רוצה לשבת לראות טלויזייה ולהינות מהתמונה הטובה ביותר. ובזה OLED מנצח את ה-QLED.

gildmor
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 50 פעמים
קיבל תודות: 112 פעמים

נושא שלא נקרא #14 

01/10/2021 8:43  
רועי51 כתב:
אצלי יש גם אולד וגם קיולד ( 90T ). אין ספק שאיכות התמונה בקיולד בהחלט טובה, אפילו מצוינת, אבל חסרה בה הטבעיות והאחידות שקיימים באולד. עזוב לרגע רמת שחור וקונטרסט, אלו חסרי משמעות, התוצאה לה הם מביאים היא המשמעותית. מי שרוצה לראות סרטים באיכות לה הוא רגיל מאולמות הקולנוע, "ייאלץ" ללכת על אולד. נושא הבהירות לא מטריד אותי, רלבנטי לשני טיפוסי המסכים באותה מידה, גם הציפוי מסנן ההשתקפויות שבקיולד לא באמת עוזר. החשש מצריבה באולד עם זה בהחלט מטריד.
...
אני מניח שבחוסר אחידות הכוונה לפגמים בפאנל, בהנחה שזה לא קיים באופן שאני מרגיש אותו במה שאני צופה אז לא צריך להוות שיקול, אולי סיכון מסויים של מה קורה אם נופלים על פאנל גרוע במיוחד שכן מפריע.
לגבי "טבעיות" לא ברור לי מה הכוונה.

אף פעם לא חשבתי שהסיבה שאני הולך לקולנוע זה בגלל פרט אחד ספציפי שמרגיש פחות טוב בבית. אם הייתי חייב להתייחס למאפיין ספציפי זה כנראה גודל המסך ואחריו הסאונד ו (חוסר) נוחות הישיבה שמהווה גורם פוסל לרשתות קולנוע מסויימות.
לכן פחות אלך לסרטים דלי אפקטים בקולנוע בלי קשר לאיכות התמונה.

claudia5
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 1107 פעמים
קיבל תודות: 311 פעמים

נושא שלא נקרא #15 

אולד עדיין מלך הכיתה

שלח תגובה

חזור אל “מסכי OLED בחסות LG”