קריאה לתגובות הציבור לגבי סגירת מרבב DVB-T - עד 15.2.2021!

שידורים דיגיטליים - yes, HOT, yesMax, HDTV, DTT, DVB-T, עידן+, לויין וסלולרי
amosii (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 1 פעם
קיבל תודות: 18 פעמים

קריאה לתגובות הציבור לגבי סגירת מרבב DVB-T - עד 15.2.2021!

נושא שלא נקרא #1 

שלום לכולם,
הרשות השנייה פונה לציבור לקבל את דעתו לגבי אפשרות לסגירת מרבב DVB-T והשארת מרבב DVB-T2 בלבד.

כל אזרח במדינה יכול להביע את דעתו - ומומלץ מאוד שבאי הפורום הזה יביעו את דעתם!

הדד ליין להעברת הדעות הוא עד סוף ה-15.2.2021, אם כי גם אם ראיתם את זה כמה ימים אחרי כן, תשלחו.

כל המידע על השימוע הציבורי באתר הרשות השנייה: http://rashut2.org.il/daily.asp?catId=125&pgId=144227

מעתיק גם לכאן, למקרה שיורידו מהאוויר:
=============================================================================================
שימוע - סגירת מרבב ראשון ומעבר מטכנולוגית DVBT לטכנולוגיית DVBT-2 - במערך שידור עידן+

כידוע, בהתאם לחוק הפצת שידורים באמצעות תחנות שידור ספרתיות, התשע"ב-2012 ("חוק הפצת שידורים" או "החוק") מפיצה הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו מערך שידורים דיגיטליים קרקעיים הפתוחים לציבור (המכונה "עידן+").

ההפצה כיום מתבצעת באמצעות שתי רשתות משדרים. האחת פועלת בטכנולוגיית DVBT (להלן: "המרבב הראשון") והשנייה בטכנולוגיית DVBT2 (להלן: "המרבב השני"), כאשר את האות המופץ באמצעות אותה רשת משדרים קולט הממיר הייעודי של "עידן+" או מקלט טלוויזיה עם ממיר מובנה הנמצא בבית הצופה.

המרבב הראשון הפועל, כאמור, בטכנולוגיית DVBT משמש להפצה של שידורים בחדות רגילה (SD) והוא בעל קיבולת נמוכה. המרבב השני, פועל, כאמור בטכנולוגיית DVBT2 שהיא טכנולוגיה חדשה יותר, משמש גם, בנוסף להפצת השידורים בחדות רגילה (SD) גם הפצת שידורים בחדות גבוהה (HD) והוא בעל קיבולת גבוהה יותר.

כפי שצוין, השידורים נקלטים באמצעות ממיר ייעודי הקולט את השידורים או מקלט טלוויזיה עם ממיר מובנה. בשנים האחרונות נמכרים בשוק ממירים המאפשרים צפיה בשידורים המופצים הן באמצעות המרבב הראשון והן באמצעות המרבב השני. יחד עם זאת, בידי חלק מהצופים ישנם ממירים מדור ישן יותר בטכנולוגיית DVBT , אשר קולטים רק את שידורי המרבב הראשון ואינם מאפשרים צפייה בשידורי המרבב השני בטכנולוגיית DVBT-2הכוללים גם שידורים בחדות גבוהה (HD).

בימים אלו שוקלת הרשות השנייה להפסיק את פעילותו של המרבב הראשון (בטכנולוגיית DVBT ) ולהעביר את השידורים המופצים על גבי המרבב הראשון למרבב השני (בטכנולוגיית DVBT-2) ובכך להפסיק את השימוש במערכות ורכיבים טכנולוגיים מיושנים ולצמצם בעלויות תפעול המערך, שבהן נושאת המדינה.

בשקילת השיקולים בדבר הפסקת פעילותו של המרבב הראשון רואה הרשות לנגד עיניה את האינטרס הציבורי ואת הצורך לוודא שהפגיעה בציבור בשל השינוי תהיה מינימלית.

יודגש, כי משמעות סגירתו של המרבב הראשון היא, בין היתר, רכישה של ממירים חדשים ע"י הציבור המשתמש כעת באותם ממירים מהדור הישן. החלפת הממיר תאפשר לקלוט את שידורי המרבב השני (שאינו נקלט על ידי ממיר מהדור הישן), דבר שיאפשר קליטה של שידורים בטכנולוגיית חדות גבוהה (HD) ויגדיל את מגוון הערוצים שעד עתה נקלטו אצל צופה אשר החזיק את הממיר מהדור הישן, ובכך לשפר את חוויית הצפייה.

יצוין כי קליטת שידורים בטכנולוגיית חדות גבוהה תלויה בקיום מכשיר טלוויזיה מתאים .

עוד יצוין כי ככל שיוחלט על סגירת המרבב הראשון, לאחר השלמת מעבר הערוצים ניתן יהיה להעביר את השידורים במהלך תקופה מסויימת רק באמצעות המרבב השני. לפיכך, ממועד ההחלטה על סגירת המרבב הראשון, במהלך התקופה שבה יועברו הערוצים וכן במהלך התקופה שבה ניתן יהיה להעביר שידורים רק במרבב השני, יוותרו שני מקומות פנויים בלבד על גבי המרבב השני, דבר שיאפשר, בתקופת הזמן האמורה (החל ממועד ההחלטה על סגירת המרבב הראשון), העלאתם של עד שני ערוצים בטכנולוגיית חדות רגילה (SD) או ערוץ אחד בטכנולוגיית חדות גבוהה (HD), זאת בנוסף לשידור שמונת הערוצים המשודרים היום בשני המרבבים. על פי הערכה, תקופת הזמן שבה יועברו הערוצים למרבב השני וכן התקופה שבה יפעל המרבב השני בלבד תהיה כ- 18 חודשים. יובהר כי ייתכן כי בשל סיבות שאינן תלויות ברשות השנייה תקופה זו תוארך במספר חודשים בודדים.

כל גורם אשר מוצא לנכון להגיב להחלטה זו של הרשות מוזמן להעביר לרשות את התייחסותו בקשר עם האפשרויות לסגירת המרבב כאמור.

גורמים המעוניינים להציג את עמדתם בנושא זה, יוכלו להגיש את התייחסותם בכתב לדוא"ל [email protected], וזאת עד ליום 15.2.2021.

ahersko
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 346 פעמים
קיבל תודות: 584 פעמים

Re: קריאה לתגובות הציבור לגבי סגירת מרבב DVB-T - עד 15.2.2021!

נושא שלא נקרא #2 

שינוי מבורך.
גם ככה המקלטים זולים, לא צריך לעשות דרמה מכל דבר וזה מצויין שמשדרגים ומסתכלים קדימה.

oferlaor
סמל אישי של משתמש
מנהל
מנהל
שם מלא: עפר לאור
נתן תודות: 640 פעמים
קיבל תודות: 4750 פעמים

נושא שלא נקרא #3 

לא מבורך בכלל. המרבב השני נקלט הרבה פחות טוב כי השידור חלש יותר וכנראה שיש פחות נקודות שידור (מורגש היטב בחורף). הרבה אנשים קולטים את הראשון היטב ואת השני הרבה פחות. מובן הרצון שלהם להוריד עלויות (הם לא תכננו שהמערך הזה ישאר בבעלות המדינה) אבל זה יגרום להמון בעיות קליטה.

הפיתרון הנכון היה לשדרג את המרבב הראשון ל T2 וכמובן להתחיל ולשדר את ערוצים 12, 13 ב HD מה שהיה משפר משמעותית את עמדת המיקוח של הצרכנים ומהווה תחרות אמיתית למי שצריך רק את הערוצים הללו וכיום מחוייב דה-פקטו לקחת את אחד מחברות השידור האינטרנטיות רק בשביל זה.

Borderline1
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 157 פעמים
קיבל תודות: 451 פעמים

נושא שלא נקרא #4 

אם מישהו מצליח להבין את הפסקה השלישית מהסוף -
"עוד יצוין כי ככל שיוחלט על סגירת המרבב הראשון, לאחר השלמת מעבר הערוצים ניתן יהיה להעביר את השידורים במהלך תקופה מסויימת רק באמצעות המרבב השני. לפיכך, ממועד ההחלטה על סגירת המרבב הראשון, במהלך התקופה שבה יועברו הערוצים וכן במהלך התקופה שבה ניתן יהיה להעביר שידורים רק במרבב השני, יוותרו שני מקומות פנויים בלבד על גבי המרבב השני, דבר שיאפשר, בתקופת הזמן האמורה (החל ממועד ההחלטה על סגירת המרבב הראשון), העלאתם של עד שני ערוצים בטכנולוגיית חדות רגילה (SD) או ערוץ אחד בטכנולוגיית חדות גבוהה (HD), זאת בנוסף לשידור שמונת הערוצים המשודרים היום בשני המרבבים. על פי הערכה, תקופת הזמן שבה יועברו הערוצים למרבב השני וכן התקופה שבה יפעל המרבב השני בלבד תהיה כ- 18 חודשים. יובהר כי ייתכן כי בשל סיבות שאינן תלויות ברשות השנייה תקופה זו תוארך במספר חודשים בודדים."
...
ומה הנפקויות לגבי הצופים - הוא גאון - כזה ניסוח פתלתל לא ראיתי הרבה זמן....

HT-Assaf
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 3 פעמים
קיבל תודות: 147 פעמים

נושא שלא נקרא #5 

אני בכלל לא קולט את המקלט השני, משתמש רק בערוצים של המקלט שרוצים לסגור.
כנראה צריך אנטנה חיצונית בשביל השני.

וגם יש לי טלויזיה אחת ישנה יותר שלא מסוגלת לקלוט t2, אז אצטרך לקנות ממיר, חוץ מזה שאין קליטה אז צריך להעביר כבל אנטנה.

ariesjer
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 52 פעמים
קיבל תודות: 81 פעמים

נושא שלא נקרא #6 

צריך לסגור את כל הפרויקט הכושל הזה, לאפשר רכישה של ממיר הוט/יס/סלקום/פרטנר, או מכשיר אינטרנטי אחר, ללא מנוי, כאשר מה שמשודר היום בעידן+ ללא תשלום נוסף.

מספיקלי
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 49 פעמים
קיבל תודות: 166 פעמים

נושא שלא נקרא #7 

תודה עמוס על הקישור,
שלחתי תגובה מתלוננת לשמחה מהרשות, נראה לאן תשא אותה הרוח.

ahersko
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 346 פעמים
קיבל תודות: 584 פעמים

נושא שלא נקרא #8 

14/02/2021 8:11  
oferlaor כתב:
לא מבורך בכלל. המרבב השני נקלט הרבה פחות טוב כי השידור חלש יותר וכנראה שיש פחות נקודות שידור (מורגש היטב בחורף). הרבה אנשים קולטים את הראשון היטב ואת השני הרבה פחות. מובן הרצון שלהם להוריד עלויות (הם לא תכננו שהמערך הזה ישאר בבעלות המדינה) אבל זה יגרום להמון בעיות קליטה.

...
לא הייתי מודע לזה...

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 9 פעמים
קיבל תודות: 718 פעמים

נושא שלא נקרא #9 

סיום פעילותו של פרויקט עידן פלוס הוא כבר מזמן לא סוד למי שעוסק בתחום של תקשורת ושידורים בישראל. ומספר שנים כבר זה היה עניין של זמן. עכשיו אחרי שפעילות זו כבר לא מתוקצבת על ידי מדינה והגופים המשדרים לא רואים בשימוש בו כל צורך או תכלית, אז הסיום זה הוא קרוב מתמיד, בדיוק כפי שזה היה בישראל עם ניסוי של שידורי רדיו ספרטיים ( DAB ), בתחילת שנות אלפיים. במיוחד ש DAB היה הרבה יותר רלוונטי ונדרש מאשר שידורי DVB-T שלא מתוחזקים כבר שנים וסובלים מההפרעות כבר מתחילת הפעילות של הפרוייקט ובמשך כל השנים, בגלל שמראש לא היתה מתוכננת מפת תדרים אשר לקחה בחשבון את השידורים ממדינות שכנות כמו קפריסין.
והיום כל מה שנשאר, זה לכבות את המשדרים אלה של עידן פלוס.

amosii (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 1 פעם
קיבל תודות: 18 פעמים

נושא שלא נקרא #10 

14/02/2021 11:48  
sys_admin כתב:
סיום פעילותו של פרויקט עידן פלוס הוא כבר מזמן לא סוד למי שעוסק בתחום של תקשורת ושידורים בישראל. ומספר שנים כבר זה היה עניין של זמן. עכשיו אחרי שפעילות זו כבר לא מתוקצבת על ידי מדינה והגופים המשדרים לא רואים בשימוש בו כל צורך או תכלית, אז הסיום זה הוא קרוב מתמיד, בדיוק כפי שזה היה בישראל עם ניסוי של שידורי רדיו ספרטיים ( DAB ), בתחילת שנות אלפיים. במיוחד ש DAB היה הרבה יותר רלוונטי ונדרש מאשר שידורי DVB-T שלא מתוחזקים כבר שנים וסובלים מההפרעות כבר מתחילת הפעילות של הפרוייקט ובמשך כל השנים, בגלל שמראש לא היתה מתוכננת מפת תדרים אשר לקחה בחשבון את השידורים ממדינות שכנות כמו קפריסין.
...
מדוע אתה חושב כך? אני לדוגמה לא רואה בסגירת מרבב סימן לסגירת כל המערך, שכידוע פועל מכוח חקיקה ראשית של הכנסת (לפיכך סגירתו טעונה שינוי חקיקה).
מאחר והפעילות לא מתוקצבת על ידי המדינה, אז ודאי שזה הגיוני לרדד מרבבים.

אני לא חושב שיש מה להשוות עם DAB. ככל שהיה נחוץ, ואני מסכים עם דבריך, הפרויקט הזה פשוט לא התרומם בארץ (עד כה..).
הפרויקט של החלפת שידורי הטלוויזיה הקרקעיים-אנלוגיים ברשת SFN קרקעית-ספרתית בוצע בהצלחה, וכלל הגדלת מספר הערוצים המשודרים לציבור.
יותר מכך, אני סבור שבזכות המעבר משידור אנלוגי קרקעי ל-DTT, גדל משמעותית מספר האזרחים הקולטים שידורים קרקעיים בישראל. דבר זה מעיד בעיניי על הצלחה.

lasik
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 19 פעמים
קיבל תודות: 265 פעמים

נושא שלא נקרא #11 

sys_admin כתב:
...
תרשה לי לחלוק עליך. להבנתי עידן פלוס הוא פרויקט מבורך. אני באיזור המרכז ואין ולא היו לי כל הפרעות מקפריסין. לאחר שרכשתי אנטנה חיצונית מכוונת היטב ובגובה מתאים, מתקבלת תמונה באיכות גבוהה ו ב ח י נ ם, כל שעות היממה.
המדובר בחיסכון של מאות שקלים בחודש, ובעיקר של זמן כשאין פיתוי לצפות בסדרות מיותרות של הכבלים או הלווין.
להבנתי על מי שמבקש לסגור את הפרויקט החינמי הזה נמנים בעיקר בעלי עניין, שמפסידים משידור חינמי באיכות טובה.
סגירת המרבב הראשון מבורכת. זה יפנה כספים לשיפור האיכות במרבב השני ולהעלאת איכות הקליטה.

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #12 

16/02/2021 1:20  
amosii כתב:
sys_admin כתב:
...
מדוע אתה חושב כך? אני לדוגמה לא רואה בסגירת מרבב סימן לסגירת כל המערך, שכידוע פועל מכוח חקיקה ראשית של הכנסת (לפיכך סגירתו טעונה שינוי חקיקה).
מאחר והפעילות לא מתוקצבת על ידי המדינה, אז ודאי שזה הגיוני לרדד מרבבים.

אני לא חושב שיש מה להשוות עם DAB. ככל שהיה נחוץ, ואני מסכים עם דבריך, הפרויקט הזה פשוט לא התרומם בארץ (עד כה..).
הפרויקט של החלפת שידורי הטלוויזיה הקרקעיים-אנלוגיים ברשת SFN קרקעית-ספרתית בוצע בהצלחה, וכלל הגדלת מספר הערוצים המשודרים לציבור.
יותר מכך, אני סבור שבזכות המעבר משידור אנלוגי קרקעי ל-DTT, גדל משמעותית מספר האזרחים הקולטים שידורים קרקעיים בישראל. דבר זה מעיד בעיניי על הצלחה.
...
עד כה הפרויקט זה היה מתוקצב על ידי מדינה, אשר העבירה את התקציבים לצורך כך לבזק אשר היא גוף שתיכנן והפעיל את המערך המשדרים של עידן פלוס. בשנים שעברו כל מה שהיה קשור לפרוייקט זה נכשל. למשל המדינה רצתה להפריט את הפרוייקט זה ואפילו פירסמה כמה מכרזים בהקשר זה. מיותר לציין שאף גוף לא ניגש אפילו למכרזים אלה, מכיוון שכולם מבינים שפרוייקט זה לא כלכלי. גם מדינה ניסתה למצוא זכיין אחר במקום בזק אשר תפעיל ותתחזק את המשדרים, את התמסורת עליהם ואת המוקד השידור, אבל גם כאן אף אחד לא התנדב למשימה זו. אפילו הגופי שידור אשר היו אמורים לשדר דרך מייזם זה לא רוצים כלל לא רק לשלם על כך, אלה שאפילו לא רוצים להשקיע את מהשנדרש לצורך השילוב שלהם במערך השידורים. מיותר לציין שכל הגופי שידור שהיו אמורים לעבור לשידור HD במערך של עידן פלוס לא עשו את זה בניגוד למעבר שלהם בפלטפורמות אחרות כמו YES והוט. אפשר להוסיף לכך שהמערך לא רק שלא נוספו ערוצים נוספים כפי שתוכנן לפני שנים רבות, אלה שהערוצים שכבר שידרו בו במסגרת ניסוי, כאלה כמו ערוץ 9 בשפה הרוסית, פשוט ירדו מהפלטפורמה זו והפסיקו את השידורים שלהם דרכה. על הנושא של חוסר שילוב של פרוייקט זה המפת תדרים אזורית אפשר אפילו לא לחלום ובגלל זה קיימים כל ההפרעות ההדדיות בין השידורים של המדינות השכנות ושל העידן פלוס.
גם ההספקים של המשדרים שבזק השתמשו לצורך עידן פלוס הם תואמים לפרוייקט ניסוי ולא לשידורים הסדירים.
גם אחרי שהגוף המתקצב ראה במשך שנים שכל הכסף שהושקע בדבר זה יורד לטימיון, היום הוא כבר משוכנע שיש צורך לסיים את הביזיון זה ולהיפתר מהגיבנת זו. בגלל כך כבר במשך שנים המערך השידור לא מתוחזק כלל ואם יש משדר שיוצא מכלל שימוש, אז בזק לא מנסים אפילו להשמיש אותו מחדש.

דברים אלה לא חדשים כלל וידועים כבר שנים רבות, לכל מי שעוסק בתחום של שידורים ותקשורת בישראל ומעורב בתכנון של מפת התשיתות שלה.
זה לא אומר שכבר מחר בבוקר או בעוד חודש יכבו גם את המשדרים של DVB-T2, אלה שבטווח הקצר של מספר שנים בודדות יהיו פחות ופחות משדרים פעילים לעידן פלוס עד שבסופו של דבר אפשר יהיה לסיים הכישלון זה. ואז אפשר יהיה להכריז שפשוט מתייעלים וכל מי שרוצה יכול לראות את הערוצים המדוברים דרך אינטרנט, כפי שכבר יש כאלה שמכריזים על כך.

שלגון
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 461 פעמים
קיבל תודות: 681 פעמים

נושא שלא נקרא #13 

אם אני מבין נכון, אין לו"ז עדיין? זה יקרה רק אחרי ההחלטה אם לסגור את המרבב הראשון?
מה לגבי משדרים? שני המרבבים משודרים מאותן נקודות? ספציפית באזור המרכז: גם המרבב השני משודר מגבעת קוזלובסקי בגבעתיים (ליד מצפה הכוכבים)?
ואין לך "געוואלד געצרוכען"
שאין לו את ה-"פארפאלן" שלו...

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #14 

כן, אתה מבין נכון, אין עדיין לו''ז לסגירה מלאה של עידן פלוס, אלה שיש רק כוונה וצעדים בשטח, כמו חוסר תקצוב והפסקת תחזוקה של כל המשדרים. גם אחרי הסגירה של המשדרים של DVB-T יהיה יותר פשוט לסגור את השאריות של DVB-T2, בגלל שמראש המשדרים שמשמשים את המרבב השני הם הותקנו במסגרת ניסוי ובגלל זה הם לא ממוקמים בכל האתרים שבהם היו משדרים של המרבב הראשון וגם פועלים בהספק נמוך ביותר.

NeatNit
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 37 פעמים
קיבל תודות: 42 פעמים

נושא שלא נקרא #15 

זה מסביר למה הקליטה פחות טובה.

לגבי עובדות - אין לי מושג אז לצורך הדיון אני אניח שכל מה שאמרת נכון. אבל בכל הנוגע לדעות - אני ממש לא מסכים עם הטענה שהפרויקט הוא "כישלון" ושעדיף לסגור אותו וזהו.

אני מכיר הרבה אנשים שמשתמשים בעידן+. דודה שלי, סבתא שלי, ועוד. למי שלא משתמש בשידורי טלוויזיה מלבד לחדשות, עידן+ זה כל מה שצריך ואנשים באמת מנצלים את זה בפועל.

זה לא משהו שצריך לסגור, להיפך - זה משהו שצריך לשפר ולחזק. במיוחד עבור משפחות עם הכנסה נמוכה, אבל גם עבור הרבה שלא, עידן+ יכול וצריך להיות פתרון טוב ומרצה.

כמובן, אם השאלה היא מה הם יעשו בפועל, זה עניין אחר... יכול להיות שהם יעשו כמו שאמרת, אבל לדעתי זה לא הצד הנכון.

ברור שזה לא ריווחי, למה זה צריך להיות ריווחי? בשביל מה יש מיסים אם לא כדי לכסות שירותים שהמדינה מספקת, כמו ערוצי טלוויזיה בסיסיים? והמיסים גבוהים מספיק...
לא כל דבר צריך להפריט

שלח תגובה

חזור אל “לווין, כבלים, עידן+”