סוגי RGB ואפשרויות החיבור בין ממיר דיגיטלי למסך

איך משהו עובד? למה זה ככה?
נעול
golan-rca (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
הודעות: 941
הצטרף: אוגוסט 2005
מיקום: חולון
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 15 פעמים

סוגי RGB ואפשרויות החיבור בין ממיר דיגיטלי למסך

הודעה שלא נקראה #1 

לא פעם נשאלו שאלות בפורומים כגון:
באיזו צורה הכי כדאי לחבר את הממיר למסך?
האם אפשר לחבר את הממיר הדיגיטלי לחיבור הקומפוננט במסך?
באיזה סוג של RGB הממירים תומכים, RGBcvs או RGBHV?
מזה למעשה RGBcvs ו- RGBHV?
איזה סוג של מחברים תומכים ב- RGBcvs , ואיזה סוג מחברים תומכים ב- RGBHV?

בכדי לענות על שאלות אלו צריך קודם כל להפריד בין סוגי המחברים למיניהם לבין סוגי ה-RGB למיניהם.

ישנם מספר סוגי מחברים שהעברת אות הוידאו דרכם נעשית ב-RGB , המחבר הנפוץ בממירים הדיגיטליים בארצנו הוא מחבר ה-SCART כפי שניתן לראות בתמונה הבאה:
תמונה
מחבר SCART תומך ב-RGB מסוג RGBcvs (הסבר בהמשך).

מחבר נוסף שנפוץ בחיבורי מסך למחשב הביתי הוא VGA הידוע גם כ- D-SUB (לעיתים מופיע גם כ-PC או RGB) כפי שניתן לראות בתמונה הבאה:
תמונה
מחבר VGA תומך ב-RGB מסוג RGBHV (הסבר בהמשך).

מחבר מסוג 4BNC שנמצא בחלק מסוגי המסכים כפי שניתן לראות בתמונה הבאה:
תמונה
מחבר מסוג זה תומך ב- RGBcvS

ישנם מספר סוגים להעברת אות וידאו ב-RGB , לפניכם הסבר על סוגים אלו:
קישור להסבר על RGBs
קישור להסבר על RGsB
קישור להסבר על RGBHV
קישור להסבר על RGBcvS

שני השיטות העיקריות הם RGBcvS ו-RGBHV , לאחר שראינו את סוגי המחברים התומכים בהעברת אות RGB ואת הסוגים המקובלים להעברת אות ב-RGB , נוכל לעסוק בשאלות הבאות:

1) אילו סוגי מחברים תומכים ב- RGBcvS? ואילו סוגי מחברים תומכים ב- RGBHV ?
ובכן מחבר מסוג SCART תומך ב-RGBcvS
מחבר מסוג 4BNC שנמצא בחלק מהמסכים תומך ב- RGBcvS
מחבר מסוג VGA שנמצא במסכים תומך ב- RGBHV
* ברוב המקרים לא ניתן לחבר מחבר שתומך ב-RGBcvs למחבר שתומך ב-RGBHV ללא חיבור דרך מתאם מיוחד או TRANSCODER שמבצע את ההמרה בין שני הסוגים, ישנם יצרנים מסויימים של מסכים שבהם ניתן לבצע חיבור מ-SCART ל-VGA בעזרת כבל בלבד , אך כפי שנאמר ברוב המקרים לא ניתן.

2) האם ניתן לחבר את הממיר לחיבור הקומפוננט למסך?
כן, ניתן לבצע חיבור בין הממיר הדיגיטלי לבין חיבור הקומפוננט במסך, את החיבור ניתן לעשות בעזרת TRANSCODER אשר ממיר את אות ה-RGB מחיבור ה-SCART בממיר לאות YUV בחיבור הקומפוננט במסך.

3) מהי אפשרות החיבור הטובה ביותר לחיבור ממיר דיגיטלי למסך?
בממירים הדיגיטליים ישנם מספר סוגי יציאות וידאו: יציאת RF, יציאת COMPOSITE , יציאת SCART , יציאת S-VIDEO (נתמך דרך יציאת SCART).
לפניכם פירוט האפשרויות שניתן לחבר את הממירים מהאפשרות הנחותה ביותר אל הטובה:

א. חיבור דרך יציאת RF - זוהי האפשרות הנחותה ביותר ואינה מומלצת בחיבור זה אות הוידאו והאודיו מועברים דרך אותו כבל, זהו פיתרון לחיבור ממיר לטלויזיות ישנות (בממירים של HOT החיבור מאפשר צפייה בשידורים אנלוגיים בנוסף לדיגיטלי) שאין להם חיבורי AV למיניהם.

ב. חיבור דרך יציאת COMPOSITE - חיבור נחות נוסף שמקביל לחיבור ה-RF אך נחשב יותר טוב מחיבור RF מכיוון שרק אות הוידאו מועבר דרך הכבל (באמצעות מחבר RCA צהוב) , חיבור זה מספק פיתרון חיבור לטלויזיות שיש להם חיבור COMPOSITE בלבד.

ג. חיבור S-VIDEO (מוכר גם כ- S-VHS) דרך מחבר SCART - אפשרות חיבור זו עדיפה על שני האפשרויות הקודמות, והיא מספקת פיתרון למסכים שבהם יש חיבור S-VIDEO , את החיבור ניתן לבצע באמצאות כבל SCART TO S-VIDEO או באמצאות מתאם שמקשר בין הכבל SCART לכבל S-VIDEO (יש להגדיר ביציאת וידאו של הממיר על S-VHS , לא נתמך בכל סוגי הממירים), (בממיר YES MAX יש יציאת S-VIDEO שדרכה ניתן לחבר בעזרת כבל S-VIDEO TO S-VIDEO).

ד. חיבור לכניסת הקומפוננט במסך דרך יציאת ה-SCART בממיר - חיבור זה נחשב לאיכותי ומומלץ לחיבור במסכים שאין בהם כניסת SCART , החיבור מתבצע בעזרת TRANSCODER שמחבר בין יציאת ה-SCART לכניסת הקומפוננט במסך.

ה. חיבור SCART ל- SCART - חיבור זה נחשב לאיכותי ומומלץ לחיבור , חיבור זה נעשה בעזרת כבל SCART TO SCART מיציאת ה-SCART בממיר לכניסת ה-SCART במסך (יש לוודא שיציאת הוידאו בממיר מוגדרת על RGB , וכניסת ה-SCART במסך שאליה חובר הממיר תומכת ב- RGB).

ו. חיבור SCART ל-4BNC בהגדרת RGB - במסכים שיש בהם מודול חיבור של RGB בתצורת חיבור של BNC ניתן לחבר את הממיר בעזרת כבל SCART TO 4BNC מיצאת ה-SCART בממיר לכניסות ה- BNC במסך (כל כבל אחראי להעברת צבע בנפרד והכבל הרביעי אחראי על העברת הסינכרון בקומפוזיט למסך).

בעיקרון חיבור SCART ל-SCART בהגדרת RGB נחשב לחיבור האיכותי שהממירים הדיגיטליים מוציאים מבחינת החברות YES ו-HOT.
שלושת האפשרויות האחרונות הם המומלצות ביותר רק חשוב להדגיש שבכל מסך התמונה מתקבלת בצורה אחרת ולכן לפני שמחליטים להשקיע ב- TRANSCODER או בכבל SCART TO 4BNC , כדאי לבדוק לפני הרכישה האם אתם שמים לב לשיפור משמעותי בתמונה לעומת חיבור SCART TO SCART שנחשב לאיכותי ורק אם שמתם לב לשיפור באיכות התמונה מומלץ לבצע את הרכישה, לכל אחד יש ראייה שונה ולכן לא כל אחד ישים לב לשינוי משמעותי באיכות התמונה שמתקבלת בשלושת אפשרויות החיבור האחרונות שצויינו.

לפניכם מספר קישורים למאמרים ושירשורים שעוסקים בנושא:

קישור למאמר על S-VIDEO מול RGBcvS בממירים

קישור למאמר על קומפוננט מול RGB

קישור למבצעים על TRANSCODER ועל כבל SCART TO 4BNC לחברי האתר
-golan-

נעול

חזור אל “שאלות בנושאים טכניים”