משהוא חסר לי בשמיעת מוזיקה

כל מה שקשור לאודיו בסטריאו, פטיפונים, נגני CD, קדם מגברים, מגברי כח, כבלים וכמובן רמקולים - רכיבים עד 3000$ בלבד.
Avi_Dagan
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 674 פעמים
קיבל תודות: 400 פעמים

Re: משהוא חסר לי בשמיעת מוזיקה

נושא שלא נקרא #16 

כל מה שזה עושה הוא שהקדמיים יחפפו תדרים עם הסאב עד נקודת הדעיכה שלהם.
נסה להתרגל לאפליקציה המהוללת של הסאב. לא נראה לי שזה צריך להיות מאוד קשה.
אולי אחד מהבעלים הרבים של המותג יהיה מוכן לעזור לך טלפונית. בדרך כלל יש פה הרבה נכונות לדברים כאלו.
בטוח יש גם מדריכים ביוטיוב.
Jack of some trades, master of none

שמוליק_טל
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 26 פעמים
קיבל תודות: 116 פעמים

נושא שלא נקרא #17 

צודק ,
מניסיון העבר שלי ,
זו בחירה חכמה , להערכתי היא טובה יותר מכך שהייתי מוסיף +4 DB.
אך צריך לשנות חזרה ל LFE כשרואים סרט .
...
לא צריך לשנות חזרה ל LFE, זאת הגדרה קצת לא ברורה מבחינת השם, מה שזה מגדיר הוא שהסאב עובד גם בסטריאו יחד עם הקדמיים. אם אתה בוחר רק ב LFE - הסאב יעבוד רק במצב סראונד.
בניגוד למה שאבי כתב, זה ממש לא קשור לחפיפה בתדרים, תחום הקרוס אובר מוגדר שורה אחת למטה, 120 הרץ אצלי כמו שרואים בתמונה.

Avi_Dagan
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #18 

https://subwoofer101.com/setting-up-you ... -bass-etc/

LFE means the subwoofer gets the LFE channel and redirected bass from any channels set to Small.

LFE+Main זה מה שמכונה דאבל באס.

שמוליק_טל
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #19 

אבי, אתה סתם מתווכח.
מצורף ההסבר מהאתר הרשמי של דנון:

In the Speaker Configuration menu, when the speaker channel is set to "Small" the Bass Setting or *Subwoofer Mode menu can be set to LFE or LFE + Main. This will pass all frequencies under the crossover point to the Subwoofer.

If the speaker channel is set to "Large" you may want to set the Bass Setting or *Subwoofer Mode set to LFE + MAIN as this setting will duplicate the low frequencies to the Subwoofer. If you set the Bass Setting or *Subwoofer Mode to LFE nothing will output to the Subwoofer with the exception of the LFE from a Dolby or DTS encoded track.

LFE (Low Frequency Effect) - The discrete content sent to the subwoofer from a Dolby or DTS encoded audio track. (The .1 in a 5.1 or 7.1 audio track)

LFE + Main - The low frequencies output to the Subwoofer whether the speaker channels are set to Large or Small.

Sourc3
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 120 פעמים
קיבל תודות: 138 פעמים

נושא שלא נקרא #20 

אלה ההגדרות שאני אוהב בזמן האחרון, אחרי שנים של משחקים עם הדנון 😄 אולי לא הכי ״נכון״ אבל במוזיקה יש את את מה שאתה אוהב, וזה הכי חשוב.

אז לפעמים לא אהבתי מה שאודיסי עשתה לרמקולים הקדמיים (במוזיקה, לא קולנוע) כן אהבתי איך הוא שיפר את האימג׳ינג שגם ככה מעולה ברמקול הזה, אהבתי איך הוא הצליח להוציא צלילים אפילו יותר מדהימים מהרמקול.
לא אהבתי מה שהוא עשה לבאס/מיד באס.

אז אחרי המון משחקים בין מצב Music הרגיל למצב Direct, הגעתי יחסית לנחלה.

השיטה -
במצב Music - שיניתי את הרמקולים בהגדרות של אודיסי ל L/R Bypass שמבטל את ההשפעה של אודיסי עליהם (בתיאוריה כמו להריץ על Direct).

^ לא בטוח שלכל אחד זה יתאים, אצלי בחדר יש מלכתחילה אקוסטיקה מעולה והרמקול נשמע מדהים גם בלי שום כיול.

בקשר לסאבוופר, החלטתי גם להשתמש בDynamic EQ ו- Offset של 15 - שמשפיע רק על הסאב.
יכול להשתמש גם בלי dynamic eq, אני אהבתי איך שהכל הסתנכרן נכון יותר.

כלומר ברמת העיקרון, בשמיעת מוזיקה הקדמיים הם בלי שום RC והסאבוופר כן.
זה קומבו לא מאוד נפוץ ולא ראיתי המלצות של השיטה הזו עם דנון, אבל באופן אישי זה הקפיץ לי את החוויה מהמערכת.

חשוב לציין, אני משתמש ב-Audyssey XT הידוע לשמצה. ייתכן ששימוש בXT32 החוויה תהיה שונה לחלוטין.

Avi_Dagan
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #21 

02/02/2021 8:29  
שמוליק_טל כתב:
אבי, אתה סתם מתווכח.
מצורף ההסבר מהאתר הרשמי של דנון:
...
(Y)
לצורך העניין עשיתי בדיקה מהירה עם דנון כשהרמקולים מכובים ורק הסאב פועל.
Speakers Small + LFE : במצב Stereo יש סאב, בdirect או pure direct אין.
Speakers Small + LFE+Main: יש סאב בכל המצבים.

שמוליק_טל
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #22 

נכון, כמו שכתבתי, ההגדרה לא כל כך מובנת וגם ההסבר של דנון קצת מסובך להבנה. בעצם יש כמה קומבינציות בין גודל רמקול למוד של הסאב שנבחר.
לסיכום:
כאשר הרמקולים הקדמיים מוגדרים כקטנים: כל התדרים שהוגדרו מתחת לקרוסאובר של הסאב (בדוגמה שלי כל מה שמתחת ל 120 הרץ) עוברם לסאב, לא משנה באיזה מוד בוחרים.
כאשר הרמקולים הקדמיים מוגדרים כגדולים:
LFE - יעביר אינפורמציה לסאב רק במצב סראונד (מעביר את הערוץ 1. בתוך ה 5.1, 7.1 וכדומה). לכן בסטריאו הסאב לא יעבוד.
LFE+Main - מעביר אינפורמציה לסאב תמיד גם בסטריאו וגם בסראונד. במצב סטריאו הבאס מועבר גם לרמקולים וגם לסאב (שיכפול של האינפורמציה)

פותח השרשור כתב שאין לו סאב בסטריאו ולכן הדרך לתקן את זה היא לשנות את ההגדרה ל LFE+MAIN, או להגדיר את הרמקולים כקטנים.
צריך לשים לב שההתנהגות אינה זהה בסטריאו במידה והרמקולים מוגדרים כקטנים או גדולים. הרוב ממליצים להגדיר את הקדמיים תמיד כקטנים, אבל קראתי גם דעות הפוכות.

Avi_Dagan
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #23 

02/02/2021 14:43  
שמוליק_טל כתב:
נכון, כמו שכתבתי, ההגדרה לא כל כך מובנת וגם ההסבר של דנון קצת מסובך להבנה. בעצם יש כמה קומבינציות בין גודל רמקול למוד של הסאב שנבחר.
לסיכום:
כאשר הרמקולים הקדמיים מוגדרים כקטנים: כל התדרים שהוגדרו מתחת לקרוסאובר של הסאב (בדוגמה שלי כל מה שמתחת ל 120 הרץ) עוברם לסאב, לא משנה באיזה מוד בוחרים.
כאשר הרמקולים הקדמיים מוגדרים כגדולים:
LFE - יעביר אינפורמציה לסאב רק במצב סראונד (מעביר את הערוץ 1. בתוך ה 5.1, 7.1 וכדומה). לכן בסטריאו הסאב לא יעבוד.
LFE+Main - מעביר אינפורמציה לסאב תמיד גם בסטריאו וגם בסראונד. במצב סטריאו הבאס מועבר גם לרמקולים וגם לסאב (שיכפול של האינפורמציה)

פותח השרשור כתב שאין לו סאב בסטריאו ולכן הדרך לתקן את זה היא לשנות את ההגדרה ל LFE+MAIN, או להגדיר את הרמקולים כקטנים.
צריך לשים לב שההתנהגות אינה זהה בסטריאו במידה והרמקולים מוגדרים כקטנים או גדולים. הרוב ממליצים להגדיר את הקדמיים תמיד כקטנים, אבל קראתי גם דעות הפוכות.
...
מבלבל...
הבדיקה שלי היתה עם קטע מוזיקה ב2.0, המערכת היא רב ערוצית וב LFE+Small היה סאב רק במצב Stereo. בדיירקט ופיור לא. במצבי רב ערוצי לא ניסיתי. לא נראה לי שזה לא מסתדר עם מה שסיכמת, אבל אני כבר קצת מבולבל.

spon83
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 181 פעמים
קיבל תודות: 121 פעמים

נושא שלא נקרא #24 

@Avi_Dagan

Direct/Pure Direct - מעבירים את הסאונד כמו במקור תוך התעלמות מ-Audyssey, EQ, cross ושאר הגדרות... (לפי מה שהבנתי רק המרחק נשמר)
אז אם המקור הוא 2.0, האותות יועברו רק לקדמיים

Avi_Dagan
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #25 

03/02/2021 0:33  
spon83 כתב:
@Avi_Dagan

Direct/Pure Direct - מעבירים את הסאונד כמו במקור תוך התעלמות מ-Audyssey, EQ, cross ושאר הגדרות... (לפי מה שהבנתי רק המרחק נשמר)
אז אם המקור הוא 2.0, האותות יועברו רק לקדמיים
...
מכיר את הרעיון של דיירקט. בדקתי את העניין של +Main שהוא קצת מבלבל. יש לי מערכת נפרדת לסטריאו אז כמעט לא שומע סטריאו בק"ב.

shlomis1zzz (פותח השרשור)
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 783 פעמים
קיבל תודות: 119 פעמים

נושא שלא נקרא #26 

02/02/2021 8:42  
Sourc3 כתב:
אלה ההגדרות שאני אוהב בזמן האחרון, אחרי שנים של משחקים עם הדנון 😄 אולי לא הכי ״נכון״ אבל במוזיקה יש את את מה שאתה אוהב, וזה הכי חשוב.

אז לפעמים לא אהבתי מה שאודיסי עשתה לרמקולים הקדמיים (במוזיקה, לא קולנוע) כן אהבתי איך הוא שיפר את האימג׳ינג שגם ככה מעולה ברמקול הזה, אהבתי איך הוא הצליח להוציא צלילים אפילו יותר מדהימים מהרמקול.
לא אהבתי מה שהוא עשה לבאס/מיד באס.

אז אחרי המון משחקים בין מצב Music הרגיל למצב Direct, הגעתי יחסית לנחלה.

השיטה -
במצב Music - שיניתי את הרמקולים בהגדרות של אודיסי ל L/R Bypass שמבטל את ההשפעה של אודיסי עליהם (בתיאוריה כמו להריץ על Direct).

^ לא בטוח שלכל אחד זה יתאים, אצלי בחדר יש מלכתחילה אקוסטיקה מעולה והרמקול נשמע מדהים גם בלי שום כיול.

בקשר לסאבוופר, החלטתי גם להשתמש בDynamic EQ ו- Offset של 15 - שמשפיע רק על הסאב.
יכול להשתמש גם בלי dynamic eq, אני אהבתי איך שהכל הסתנכרן נכון יותר.

כלומר ברמת העיקרון, בשמיעת מוזיקה הקדמיים הם בלי שום RC והסאבוופר כן.
זה קומבו לא מאוד נפוץ ולא ראיתי המלצות של השיטה הזו עם דנון, אבל באופן אישי זה הקפיץ לי את החוויה מהמערכת.

חשוב לציין, אני משתמש ב-Audyssey XT הידוע לשמצה. ייתכן ששימוש בXT32 החוויה תהיה שונה לחלוטין.
...
תודה ,
אני יכול לבדוק ואולי גם ליישם אבל ....
שינוי מצב ההגדרות אלו מצריך משחק (ממש כמו שאמרתי שאני נכנס להגדרות של ערוץ הסאב ומוסיף לו 4 DB)
ולכן תהיתי אם ישנו כפתור של בורר מצבים , שיודע לשמור את המצב הנוכחי לשמיעת מוזיקה המכיל ערכים ושינויי אלו כפי שכתבת
ולאחר לחיצה נוספת מצב זה יבוטל ויחזור למצב בו צופים בסרט,(ההגדרות יהיו בהתאם למצב )

שמוליק_טל
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #27 

ברסיברים של 2020 יש שני פריסטים. לכן את יכול להגדיר מצב לסטריאו, לדוגמה עם סאב אבל בווליום נמוך ועם נקודת חיתוך מסויימת, ופריסט שני לקולנוע ביתי, כאשר כל הרמקולים עובדים, סאב בווליום יותר גבוה ונקודת חיתוך אחרת. מעבר בין הפריסטים הוא יחסית מהיר דרך השלט.

בור_ועם_הספר
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 45 פעמים
קיבל תודות: 68 פעמים

נושא שלא נקרא #28 

אצלי החלוקה היא 90-10 לטובת מוסיקה. כמעט הכל מספוטיפיי דרך סטרימר אבל גם תקליטים ושירים ששמורים בדיסק קשיח.

עד לפני חודש שמעתי מוסיקה לפי הסטאפ הרגיל : הקדמיים מוגדרים small, חיתוך ב-80 הרץ, והסאב עובד במוד LFE (כלומר הסאב לא מסנן אלא מסתמך על הגדרות הרסיבר).

לפני חודש שידרגתי את הקדמיים. שמעתי באותו סטאפ כמו קודם ולהפתעתי שמעתי יותר טוב בלי סאב בכלל (במה ובס נקי), כאשר הרסיבר נותן את מלוא התחום לקדמיים.

לא אלאה אתכם בתיאור הנסיונות בסופו של דבר התכנסתי לסטאפ הבא (רק במוסיקה):
* הרמקולים מוגדרים כגדולים - לתת להם את כל תחום התדירויות כי שומעים בהם מצויין.
* ברסיבר שולח LFE + MAIN (כלומר באס נשלח גם לרמקולים וגם לסאב)
* בסאב לא עובד במוד LFE אלא מגדיר Low Pass Filter לפי נתוני היצרן של הרמקולים (40 הרץ ב 3+- ) כלומר הסאב מקבל מ-40 הרץ ומטה.
* חיתוך ברסיבר גם על 40 הרץ (אבל זה לא משנה כי הסאב ממילא יחתוך כל מה שמעל 40)
* וגולת הכותרת שמשנה הכל - הגדרת ה-SLOPE בסאב (דרך אפליקציה) על 24db . לא יודע למה אבל זה עושה את ההבדל.
* אני שומע בד"כ עם אודיסי (flat), בלי dynamic EQ, ועם Dynamic Volume=light אבל השינויים למעלה מעולים גם למצב סטריאו רגיל.

פתאום וואו! הבסים נקיים, ברורים, יש מקומות שהם אולי חזקים יותר ממה שהתכוון המפיק אבל לא איכפת לי, הם פשוט מושלמים לי.

אחרי הנסיון עם 24db חיפשתי מידע על כך ברשת ומצאתי את הדף הבא באתר של SVS:
https://www.svsound.com/blogs/subwoofer ... just-right

הם אכן מאשרים את ממצאיי. קראו בפרק על Subwoofer Calibration for Two-Channel Stereo Systems

החיסרון היחיד הוא שבמצב קולנוע אני צריך לשנות בסאב למוד LFE אחרת הסאב יסנן כל מה שמעל 40 הרץ בערוץ LFE שלא מגיע אל הרמקולים. אבל זה קל דרך האפליקציה של הסאב.

הרמקולים הם Wharfedale Linton Heritage
הסאב הוא SVS SB-2000 Pro
הרסיבר הוא מרנץ nr-1609 (מהסידרה הדקה).

shlomis1zzz (פותח השרשור)
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 783 פעמים
קיבל תודות: 119 פעמים

נושא שלא נקרא #29 

07/02/2021 10:30  
שמוליק_טל כתב:
ברסיברים של 2020 יש שני פריסטים. לכן את יכול להגדיר מצב לסטריאו, לדוגמה עם סאב אבל בווליום נמוך ועם נקודת חיתוך מסויימת, ופריסט שני לקולנוע ביתי, כאשר כל הרמקולים עובדים, סאב בווליום יותר גבוה ונקודת חיתוך אחרת. מעבר בין הפריסטים הוא יחסית מהיר דרך השלט.
...
איך נקרא הפיצ'ר ?
י

שמוליק_טל
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #30 

08/02/2021 19:06