שרשור תגובות: כונן M.2 בביקורת: XPG SX8200 Pro

חדשות ועדכונים של HT Magazine
clip99
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 297 פעמים
קיבל תודות: 123 פעמים

נושא שלא נקרא #31 

באמת שאני לא מבין מה אתה מנסה לומר פה . בעצם כן , מה שאני לא מבין זו ההתעקשות שלך להסביר לי שוב ושוב את מה שאני כבר יודע בעצמי ושאין מחלוקת לגביו . אם באמת הלך המחשבה שלי היה כפי שמשתמע מדבריך , הייתי נשאר עם דיסקים מיכניים עד היום , ואתה כנראה דילגת היכן שכתבתי שנטשתי אותם לפני 7 שנים וגם חושב משום מה שמבחינתי אין הבדל בין הסוגים.

אתה גם מתעקש בחריצות ראויה לציון בשני תחומים נוספים: הבאת דוגמאות מתחום האנטרפרייז שאין לו שום קשר כמעט , בהחלט לא מוחשי , למשתמשי מחשב מהתחום שאני ומושא הכתבה מתייחסים אליהם , ועל נתון שמשמעותו המעשית לגבי אותם משתמשים תתבטא בד"כ בשיפור שולי בביצועים. לגבי מדידות וחוויית שימוש , מצטער לבשר שהאחרונה אכן קובעת כי אף אחד מאיתנו לא ניחן ביכולת למדוד כמה אלפיות שנייה גילחנו עם כונן מסוים , אך אפשר לדעת כמה המחשב מרגיש לנו מהיר יותר . שים לב שאני מדבר רק על משתמש מחשב ממוצע ולא חברת אחסון מידע .

באלגנטיות אתה גם ממסמס את ההוכחות שהבאתי , לפיהן הכונן המיכני שלי ביצע מטלה קשה לכל הדיעות בהפרש של 30 ומשהו שניות מהSSD , ואשר מחזקות את הטענה שבשימוש יומיומי עליונותו על המיכני זניחה. אני לא הולך להשתמש בIOMETER , ATTO DISK או כל בנצמארק אחר כי כבר עשיתי את זה כשקניתי את הSSDים שלי ורק בשביל הכיף לראות כמה הם מהירים בבדיקות סינטתיות , וכי כבר הסברתי לך שביקשתי ממך בדיקה שאפשר לראות ממנה את הבדל הביצועים בשימוש רגיל . אבל כבר בעצם עשיתי את זה , פעמיים וגם על מחשב גרוטאה , ולא ראיתי שום דבר מיוחד שיצביע על קורלציה בין הבדלי ה-IOPS האסטרונומים של הכוננים לביצועים בפועל .

לסיכום: SSD וגם כנראה M2 זה טוב, יפה ואפילו נחמד , ובהחלט יותר חזקים ומהירים על פניו מהמכניים , אבל במציאות לא כדאי לפתח ציפיות .
למה אף אחד לא מדבר על הנדסת אקלים?

nir11
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 235 פעמים
קיבל תודות: 313 פעמים

נושא שלא נקרא #32 

אתה לא מבין מה אני מנסה לומר פה, אסביר לך:
הויכוח בינננו הוא על כך שבשימוש יומיומי של משתמש קצה, יש או אין הבדל תהומי בין HDD ל SSD. זה הויכוח. אתה טוען שאין, ואני ושאר היקום יודעים אחרת.
מצאתי מאמר שכמובן מאשש את זה, אני צריך קצת לקרוא ולוודא שזה באמת כך, יהיה טיפה מסובך להסביר את זה אם אין לך רקע מתאים (אין לי מושג). תמתין בסבלנות אני אמצא קצת זמן לקרוא.
בינתיים יכול קצת לקרוא כאן, הנה ציטוט רלוונטי לויכוח שלנו. מקווה ש PCMAG מקובל עליך כסמכות למחשוב קצה.

https://www.pcmag.com/article2/0,2817,2404258,00.asp

Speed: This is where SSDs shine. An SSD-equipped PC will boot in less than a minute, and often in just seconds. A hard drive requires time to speed up to operating specs, and will continue to be slower than an SSD during normal use. A PC or Mac with an SSD boots faster, launches and runs apps faster, and transfers files faster. Whether you're using your computer for fun, school, or business, the extra speed may be the difference between finishing on time and failing

clip99
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #33 

nir11 כתב:הויכוח בינננו הוא על כך שבשימוש יומיומי של משתמש קצה, יש או אין הבדל תהומי בין HDD ל SSD. זה הויכוח. אתה טוען שאין, ואני ושאר היקום יודעים אחרת.

אני מבין היטב , נסיוני שונה , גם הבאתי לך דוגמאות מנסיונות שערכתי במיוחד עבורך , שעבורי לא חידשו כלום .
רק דוגמה אחת: על מחשב מבוסס מעבד C2D ממוצע בן 9 שנים , לא הורגש שום הבדל כמעט במעבר לSSD שהתקנתי עליו במקום המיכני , וזה מחשב שלכאורה אמור להרוויח בגדול בגלל המעבד החלש . הוא פשוט ממשיך להיות עגלה, גם לאחר פרמוט והתקנה נקיה על הSSD , וזו לא הדוגמה היחידה שאני מכיר בהקשר הזה.

הציטוט שהבאת גם לא נושא בשורות והוא מורכב בעיקר מסופרלטיבים עמומים . יש הבדל עצום בין "פחות מדקה" לבין "בד"כ תוך שניות". ברגע ששלב הPOST מסתיים והדיסק נכנס לפעולה , יש הבדל של 4-5 שניות בין סוגי הדיסקים , מנסיון על מספר רב של מערכות שעברו לי תחת הידיים . גם הקטע המודגש די מגוחך עם היומרה שלו לשוות הילה של חיים-ומוות להבדלי הביצועים , וכלל לא מביא בחשבון את הדגרדציה של מערכת ההפעלה עם הזמן , שמשחקת תפקיד יותר משמעותי מהבדלי הביצועים בפועל הזניחים בין הסוגים .

...
·

nir11
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #34 

אני מוותר, ואסביר לך למה אני מוותר:

"
האמת שאני לא מבין מה אתה מנסה לומר פה
"

"
אתה לא מבין מה אני מנסה לומר פה, אסביר לך:
"

"
אני מבין היטב
"

באמת שאין תועלת ללכת במעגלים. כשמסבירים לך עם תוצאות סינטטיות, אתה דוחה את זה בכך שזה לא רלוונטי.
כשמביאים לך ציטוטים מהתנך של משתמשי ה PC, שכתובים כך שכל בר דעת יבין, בלי מספרים סינטטים, אבל אמירות מאוד ברורות, אתה לא משתכנע.
אתה מתעקש על הנסיון האישי שלך.
סבבה. גם למכונת כתיבה יש יתרונות על מעבד תמלילים כמו WORD. לא תצטרך לעמול כדי לשכנע אותי בזה, אבל ספק אם אי פעם יהיה אפשר לשכנע אותך ההפך, באופן מטאפורי כמובן.
אני סיימתי, ואתה יכול להנות מזכות המילה האחרונה.

Huber
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT
שם מלא: ערן
נתן תודות: 518 פעמים
קיבל תודות: 4198 פעמים

נושא שלא נקרא #35 

אני רק אניח את זה פה:

nir11
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #36 

למעט העתקה של קבצים גדולים מ NVME ל NVME, היתרון על SSD זעום עד לא קיים.

עריכה - יהיה גם יתרון בקריאה מNVME ל RAM. זה יכול להיות משמעותי.

clip99
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #37 

nir11 כתב:למעט העתקה של קבצים גדולים מ NVME ל NVME, היתרון על SSD זעום עד לא קיים.

עריכה - יהיה גם יתרון בקריאה מNVME ל RAM. זה יכול להיות משמעותי.
...
·
רגע, אתה אומר שלכונן כזה אין יתרון בעצם על SSD?

ziv_r (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
עורך ראשי HTmag
עורך ראשי HTmag
נתן תודות: 2084 פעמים
קיבל תודות: 4724 פעמים

נושא שלא נקרא #38 

Huber כתב:אני רק אניח את זה פה:

...
·

ה- Kingston A1000 עושה שימוש בבקר Phison E8 שמראש מיועד להתקני NVMe ברמת כניסה - ולכן הביצועים שלו בהתאם. מעבר לזה, הכונן בעל נפח של 480GB ולכן עושה רק שימוש ב- 2 ערוצי PCIe במקום 4 שהבקר תומך, יחד עם 4 רכיבי NAND ולא 8 כפי שיש בהתקנים אחרים בנפח גדול יותר, דבר שמעניק לו ביצועים נמוכים יותר מהתקן NVMe דומה מאותה סדרה ובקר אך בנפח גדול יותר.

אגב, זוהי דוגמה טובה מאוד כיצד אנשים לוקחים וידאו אקראי מיוטיוב ומשליכים ממנו מסקנות שגויות על כל התחום, בדיוק כמו אנשים אחרים שמריצים בחינה בבית על התקן מלפני 7 שנים ומשליכים ממנו על כל התקני ה- NVMe כיום.

nir11
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #39 

נכון. זה בדיוק מה שאני אומר.
NVME מבוסס על אותה טכנולוגיה, או טכנולוגיה דומה. ההבדל הוא ברוחב הפס.
אין הבדל בכמות ה IOPS. לכן בכל דבר חוץ מהעתקה של קבצים גדולים, ששם המגבלה ממילא אינה ה IOPS, אלא קצב העברת הנתונים, לא תראה כמעט הבדל.
התסריט שכן קפץ לי לראש אחרי שסיימתי לצפות בוידאו, הוא טעינה של כמות מידע (קבצים גדולים....) ל RAM, כמו שאולי קורה לפעמים כשטוענים משחק, כמובן תלוי במשחק.

יחד עם זה, אם הייתי קונה מחר desktop חדש, הייתי קונה NVME, ככל שאני יודע זה לא יקר יותר מ SSD, ותמיד עדיף להשתמש בטכנולוגיה עכשווית.

ההבדל בין HDD ל SSD הוא תהומי ודרמטי. זה ברור מדברים פשוטים כמו פלטה שמסתובבת לעומת רכיב אלקטרוני, וגם נתוני ה IOPS שונים מהותית. ההבדל בין SSD ל NVME מתמצה ב BUS של 6 גיגהביט לשניה, לעומת כזה של 20 (נדמה לי שזה 20). ברוב המקרים לא מנצלים גם את ה 6.
נערך לאחרונה על ידי nir11 ב 13/12/2018 10:39, נערך פעם 1 בסך הכל.

clip99
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #40 

ההבדל בין דור לדור הוא מזערי עד סביר , ברוב תרחישי חוויית השימוש . אולי זה פחות נכון ממעבר ממיכני ישירות לM2 , אך כבר ראינו שבמקרים מסוימים התוצאה תהיה זהה - כל זמן שלא עושים אופטימיזציה בצוואר הבקבוק שאינו תלוי-כונן .

זה פשוט לא ייאמן באיזו נחישות אתם מתעקשים עדיין להחזיק עם הציפורניים את הקרקע המתפוררת תחת מצג השווא של העליונות הטכנולוגית של רכיב מסוים בבואו לתפקד בהידודיות עם אחרים כחלק ממכלול עליו מתבססת חוויית שימוש שלנו כמשתמשי קצה , זו אשר כל בר דעת עם פעילות קוגנטיבית מינימלית בקודקודו ומסוגל להבין בין עיקר וטפל , בין תיאורטי ומעשי - יודע להציב כשורה התחתונה עבורו , לאחר הררי הנתונים והסופרלטיבים , מבחני ההשוואה הסינטתיים והביקורות עליהם הן מבוססות . אבל הסוס מת מזמן למרות נסיונות ההחייאה הקדחתניים שלכם . להגנתכם ייאמר רק שבמקרה הזה יש לכם טיעונים רבים (בקר נחות , מיעוט ערוצי PCIE ורכיבי NAND , העתקה מהקאש , תחרות על בקר SATA) , בניגוד לטיעון הקיפוח הבודד עליו ניסה כתב אחר לבסס את כל כתב ההגנה שלו כאשר תליתי את עיקר ההידרדרות המוסרית והתרבותית של המדינה הזו במרשיו , סליחה , יקיריו . אך דא עקא , כבמקרה של אותו מגן חלכאים , אף לא אחד מטיעונים אלה עומד במבחן המציאות המעשית .

כתבו לכם פה גם הובר ואלון-סולו דברים באותה הרוח אבל אני מבין שעבורכם גרף הביצועים יותר מהותיים מהחווייה הפרטית שלהם , והם כמובן טועים . טועה כמובן הוא גם אותו אומלל שהביא 4 דוגמאות בהם מתקיים שוויון מוחלט בזמני הטעינה של כותרים פופולריים בסרטון יוטוב , ושמחזקים בדיוק נמרץ את מה שטענתי - שצוואר הבקבוק נמצא במקום אחר , אבל אתם מתעקשים להבין מזה שקליפ חושב שHDD שווה ערך בביצועיו לM2 , כי מה קליפ מבין , ומה אותו פתי מהסרטון מבין , כי לקחת "וידאו אקראי מיוטיוב" שמתאר תרחישי עולם-אמיתי ש99 אחוז ממשתמשי המחשב הממוצעים ייתקלו בו ולהקיש ממנו בכל זאת שנזכה לחצות את שערי גן העדן הטכנולוגי בכל תרחיש באופן גורף וקונסיסטנטי עם כונן M2 , למרות שעינינו רואות אחרת , זה נקרא "משליכים ממנו מסקנות שגויות" , לפי ההגיון שלכם . אותו הגיון ששולל בדיקה שאני עצמי עשיתי לפני 7 שנים (סילוף דבריי , אגב, כי השוויתי SSD לHDD , ועם M2 אין לי נסיון) ושמקבלת כאן אישוש מיוטיובר אחד ומי יודע מעוד כמה שיגידו לכם את אותו דבר , בטענה שהיא לא רלוונטית . אז הנה , שכן . לא פלא שאתם חושבים שהצדק אתכם , כי יש כאן רק אחד שקם ואומר לכם אחרת ובאופן עקבי , וזה עוד מבלי להביא מקורות זרים , רק ע"ס נסיון ובדיקות שלו . כרגיל , אני באופוזיציה כי אחרים לא רוצים להיות נחרצים כמוני (חשש לצאת חוצץ כנגד אושיות המקום , חוסר עניין , חוסר יכולת) , אבל אני אחד כזה שייאבק גם ברבבה כל עוד אני יודע שהצדק איתי.

nir11
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #41 

ויוטיובר אמר את זה!מציע שתתחיל לעקוב אחרי סטף קרי. הוא ואתה חולקים הרבה מהמשותף.

nir11
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #42 

לך גם על זה.

clip99
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #43 

אתה מבחינתי נמצא כבר בצד השני .

כיתר רוב ההולכים בדרך כל בשר , עברת להתקפות אישיות ברגע שנגמרו לך השפנים לשלוף מהכובע . זה השלב בו אני יודע שסיימתי את העבודה שלי , ומכאן והלאה לדבר אתך זה רק לטחון מים . אגב ההשוואה שלך לסטף קרי אליו התוודעתי רק עכשיו וזה מבלי להיכנס לדיון לגבי העמדה שלי בנוגע להצהרותיו הוכיחה לי שעסקינן עם

עריכה. לא שווה להיכנס לזה , רק אציין שהיא מעידה עליך יותר .

Fish72
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 956 פעמים
קיבל תודות: 335 פעמים

Re: שרשור תגובות: כונן M.2 בביקורת: XPG SX8200 Pro

נושא שלא נקרא #44 

@ziv_r
· נכתבו בפוסט הזה כל כך הרבה שגם מעניינים וגם תיאורטיים, אני רוצה לסכם את נסיוני בכמה משפטים.
אני טכנאי מחשבים מוסמך כבר כ-25 שנים. נחשפתי לדורות רבים של דיסקים קשיחים מימי ה MFM העליזים ועד ימינו אנו.

אני יכול לומר שלדעתי ולאור נסיוני הרב, טכנולוגיית ה SSD היא הטכנולוגיה אשר השפיעה ביותר ובזמן קצר יחסית על מהירות חווית המחשוב של המשתמש הממוצע. יותר מאשר שדרוג כל רכיב מחשוב אחר אי פעם (אולי חוץ ממעבר מקסטה לדיסקט, או מדיסקט לדיסק קשיח).

אני לא מדבר על מחשבים ייעודיים כגון שרתי גיבוי/עיבוד וכו', אלא על משתמש ביתי/משרדי ממוצע ומעלה.

למרות המהירויות המטורפות על הנייר ולעיתים אף בפועל של כונני ה NVME והדומים, ההבדל בשימוש שוטף בינו לבין כונן SSD סביר הוא לא כזה מורגש ברוב המקרים כמו ההבדל בין SSD ל HDD, אלא באמת בהתעסקות ממושכת עם הרבה קבצים קטנים.

מנסיוני זה לא הגיוני שהתקנת כונן SSD סביר על מחשב ישן לא תתן שיפור משמעותי בביצועים, וזה גורם לי לחשוב שאולי ההתייחסות היא לכונן SSD עם ביצועים עלובים במיוחד או עם ממשק נחות (כונן עם מתאם ג'נרי לחיבור SATA, כונן מבוסס כרטיס זכרון עם מתאם SATA וכאלה).

אולי כונן מזוייף שכזה 8O :

https://www.ukantipiracy.co.uk/computer/fakewd1.jpg
(אני יודע שהממשק בתמונה הוא USB, אבל הבנתם את העקרון).

התקנתי עשרות מערכות מחשב עם מעבדי ליבה כפולה (כגון E5XXX) בני 9-10 וכונן ה SSD שיפר משמעותית את זמן טעינת חלונות ואת תגובתיות המחשב בפתיחת יישומים כגון, אופיס, דפדפנים ועוד.

ישנם כונני HDD מהירים כגון WD BLACK שגם יש להם מטמון גדול יחסית, ואז באמת לא נראה הבדל גדול בביצועים כל עוד המטמון בשימוש, אבל נסיוני הוכיח לי ש SSD נותן שיפור משמעותי ברוב המקרים והשימושים השוטפים במחשב.

Batnun
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 107 פעמים
קיבל תודות: 428 פעמים

נושא שלא נקרא #45 

clip99 כתב:מנסיון רב שנים אני יכול לומר שכל כונן באשר הוא , החל מהמכניים הישנים וכלה בדגם הנסקר , יהיה בשיאו רק בתקופה הקצרה לאחר התקנת מערכת ההפעלה . עם הזמן ביצועיו (ליתר דיוק ביצועי המערכת) לוקים בהידרדרות שמקורה בראש ובראשונה במערכת הפרימיטיבית והמסורבלת שנקראת "רג'יסטרי" , שמתגברת ככל שמתקינים ומסירים תוכנות ועושים שימוש שוטף במחשב . הדרך היחידה לצאת מהפלונטר הזה היא רק פירמוט והתקנה מחדש
...
זה פשוט לא נכון. יצא לי כבר כמה פעמים להעביר התקנה קיימת ישנה של ווינדוס מ-HDD ל-SSD, שזה אומר כמובן עם הרג'יסטרי הקיים. שיפור הביצועים, כפי שנצפה בבירור על ידי המשתמש, הוא עצום. ממש הבדל של יום ולילה.

גם כשנה לאחר התקנת ה-SSD הביצועים מעולים וטובים עשרות מונים ממחשב עם חומרה זהה, מערכת הפעלה זהה ו-HDD, וזה בשימוש בתוכנות כבדות כמו Matlab ו-Visual Studio.

Batnun

.

שלח תגובה

חזור אל “חדשות HT”