ראש JELCO MC9, שווה להשקיע במחט חדשה? (עדכון - החלטתי שלא)

פורום המיועד לציוד אודיו וינטאג' על כל סוגיו וכן אודיו אנלוגי - פטיפונים, ויניל וטייפים
doc-oren (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 14 פעמים
קיבל תודות: 21 פעמים

ראש JELCO MC9, שווה להשקיע במחט חדשה? (עדכון - החלטתי שלא)

נושא שלא נקרא #1 

התגלגל לידי לאחרונה ראש JELCO MC-9. נראה במצב סביר אבל ללא מחט.
ממה שהצלחתי לברר - מדובר בראש שיוצר בשמות שונים. הנתונים הטכניים כפי שפורסמו על ידי היצרן סבירים ומקבילים ל-M75ED.
לציין שש לי במגירה M75ED-T2 עם ראש מקורי שנראה לא במיטבו וזקוק כנראה להחלפה.
הראש מיועד לפרויקט שאני עובד עליו שזקוק לראש/מחט עם היענות גבוהה. לא מעוניין להשקיע הרבה כי יתכן ואתגלגל להחלפת זרוע ואז הדרישות ישתנו.

השאלה - להשקיע ב-JELCO או לשים את הכסף בצד לטובת מחט אליפטית ראויה ל-SHURE?

עדכון
====
אחרי חיפושים וקריאה פה ובפורומים אחרים בארץ ובחו"ל, עדיין כמעט ולא מצאתי מידע על האיכות של הראש הזה. לא הצלחתי לגלות מי ה-OEM שלו (זה משנה?) אבל כן הבנתי שהוא די נמוך בהיררכיה שהייתה אז ל-JELCO וגם נמכר בשמות אחרים לטובת פטיפונים די זולים, מה שאולי מעיד שלא מדובר במציאה גדולה. אפשר להשיג מחט חלופית בשבילו, אבל בגלל שלא מדובר בדגם מאוד נפוץ, המחיר גבוה יותר ממחט מקבילה ל-M75/M91. בנוסף, ההענות שלו קצת נמוכה בשביל הזרוע שעליה הוא מותקן, בקיצור- הוא הולך למגירה למנוחת עולמים.
גם ה-M75ED עם הראש המקורי העייף כנראה ישאר במגירה. חשבתי על אופציות אחרות, אבל אחרי עוד חיפושים וקריאה הבנתי שכנראה אני לא אמצא משהו טוב יותר משמעותית מ-M75 ושות' (ממה שהבנתי ה-M75, M91 וה-V15-II הם עם אותו מבנה פנימי) ביחד עם מחט סבירה בתחום התקציב שקבעתי לפרויקט. אז מצאתי M91 במחיר סביר (יחסית למה שהולך היום) שיגיע עם חבר מחו"ל, נצמיד לו מחט חלופית באיכות טובה ואני די בטוח שאני אהיה מרוצה.

dragon
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
נתן תודות: 132 פעמים
קיבל תודות: 2 פעמים

Re: ראש JELCO MC9, שווה להשקיע במחט חדשה? (עדכון - החלטתי שלא)

נושא שלא נקרא #2 

את הג'לקו הנ"ל אני לא מכיר, אבל אם הוא כמו ה-M75ED אז זה ממש לא ראש ברמה גבוהה. ה-M75 מוקם די למטה במגוון הדגמים של שור.
ה-M91 היה עדיף עליו בהרבה, אבל ההמלצה שלי היא לנסות להשיג מחט מקורית. שווה את המחיר הנוסף.
.Anything can be done, but it's only done if it's done

doc-oren (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #3 

ה-M75 היה אכן דגם פתיחה של שור. אבל ברמת סבירות מאוד גבוהה, הגנרטור שלו זהה ל-M91 ול-V15-II. ההבדלים היו טמונים במחטים. כמה תת דגמים של ה-M75 יכולים לקבל מחט של M91. ה-M75HE (לא ה-M75ED) כשהיה חדש כנראה היה ממש טוב, במאמר שכבר כולם מכירים מפופולר מכניק, הוא נמצא מעט טוב יותר מה-M95HE ובאופן כללי הציג נתונים טובים/מצוינים חוץ מזמן תגובה שהיה אצל שניהם רק "טוב" (כנראה בגלל זה הצליל שרבים מחשיבים ל-laid back). גם ה-ED כנראה היה בסדר, אבל לא מצאתי מבחנים השוואתיים הכוללים מדידות. בכל מקרה, יש ראש M91 בדרך אלי.

לגבי מחט מקורית, חפרתי על זה סביב הקניה של הטורנס שלי וגם בימים האחרונים סביב המחקר המקדים שאני עושה לפרויקט החדש. בהצלחה למצוא מחט HE במצב NOS אמיתי (ל-M75, M91 או M95) שנשמרה בתנאים סבירים, במחיר שפוי. עד לפני כמה שנים אולי-אולי זה עוד היה אפשרי, אבל היום זה בערך כמו למצוא חד קרן וורוד מסתובב חופשי בשדרות רוטשילד. אולי שווה לקנות בשביל לשמור בכספת לעתיד, אבל מבחינתי זה יחס עלות-תועלת רע מאוד ביחס לשאר הפרויקט (חקרתי עוד ואני כבר לא בטוח שזה הראש האידיאלי לזרוע L70 מקורית) ושאר מערכת הסטריאו הנוכחית שלי.

doc-oren (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #4 

עדכון נוסף --
אחרי שמצאתי הרבה מאוד דעות בעניין, חלקן סותרות, נראה בסופו של דבר שה-M75HE/M91HE זה לא הראש המתאים לזרוע L70 מקורית. יחד עם זאת יש דיווחים שהזרוע הזאת זורמת (בין השאר) עם AT95 על שלל המחטים שלו או אורטופון OM (עדיף OM30, אפשר גם פחות). צריך כנראה פלטה שמאפשרת התאמה טובה יותר וכיוונון (השלה המקורית לא מאפשרת כיוונון, תוכננה למחטים בעלי קצה כדורי) וצריך ברגים קצרים יותר מסוג 3-48. יש לי במגירה AT95E ו-OM5, פלטה אני אזמין חודש הבא ומשם אני אתגלגל. ה-M91 אולי יקבל בעתיד מחט ראויה ויתיישב על ה-SME3009 (טורנס TD145/160).
ככל שהפרויקט הזה יתקדם (כנראה עניין של שנה-שנתיים לפחות, הלנקו הזה זקוק להמון TLC) אני אעדכן בפוסט נפרד.

שלח תגובה

חזור אל “וינטאג' ואנלוגי”