קולה GENE ותוצאות קליה

פורום תערובות קפה וקליה ביתית, איפה לקנות, איך להכין ואיך לקלות
ronii (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 0

קולה GENE ותוצאות קליה

נושא שלא נקרא #1 

היי
רכשתי לפני מספר שבועות קולה GENE וקיבלתי מספר קילו פולים ירוקים מכל מיני סוגים (אמיגו)
עדיין לא הצלחתי לקלוה קפה שלא יצא מר וזאת ב 3 סוגי פולים וב2-3 תוכניות קליה

התוכנית קליה הקבועה שדרכה מנסה להשיג תוצאה- הופיע באחד הפורומים הקשורים לקולה-
160 מעלות 8 דקות ליבש את הפולים- אחר רירור והמתנה עד חצי שעה ואז עוד 18 דקות שמתחילות ב5 דקות 210 6 וחצי דקות 240 ואחר 6 וחצי דקות 210

אשמח להמלצות על מתווה (ופולים) שיעזרו לי להוציא טעמים פחות מרים ויותר קרמל שוקולד ואגוזי

kobbi
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 222 פעמים
קיבל תודות: 377 פעמים

Re: קולה GENE ותוצאות קליה

נושא שלא נקרא #2 

הי
כמתחיל היתי פחות מתעסק עם פרופיל קליה ועובד כך : מחמם את הקולה ריק כחמש דקות עד לאזור ה 200 מעלות
מכניס 250 גרם פולים מסוג אחד ל 250 מעלות 13 דק.
4 דק לסיום צפוי פופקורן
בחצי הדקה האחרונה פיצוץ שני חלש ושונה מהפופקורן.
מרירות נקבעת על ידי :
1. סוג הפולים
2. מתי עצרנו את הקליה- אם נעצור מיד אחרי פופקורן נקבל קפה מאד חצוץ ולא מר. מצד שני עצירה בתוך הפיצוץ השני זה קפה מר (וטוב מאד דרך אגב :-)
3. הקפה חייב לשבת כמעט שבוע לפני שחולטים אותו.
4. חליטה בטמ גבוהה מביאה לקפה מר יותר
5. יותר קפה בסלסלה מביאה לקפה מר יותר

בהצלחה

ronii (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #3 

אני מבצע קירור לא דרך הקולה אלא מיד מוציא את הפולים ומעביר אותם מול מאורר-כך שהקירור לטמפרטורה חדר לוקח 5 דקות

boren
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
שם מלא: אורן
נתן תודות: 286 פעמים
קיבל תודות: 493 פעמים

נושא שלא נקרא #4 

אין שום בעיה לא לקבל מרירות ולא צריך בשביל זה קירור חיצוני, חימום מקדים או תהליכים מסובכים אחרים. אני באמת לא מבין למה יש כל כך הרבה טיפים שמסבכים את החיים וכל כך מעט השוואות שמוכיחות שהטכניקות האלה באמת נותנות משהו. למען האמת, לא מצאתי אף השוואה עיוורת שמוכיחה תועלת של ממש שמצדיקה את ההתעסקות. אני לא טוען שאין הבדלים, אבל יהיה נחמד לראות קצת יותר טסטים וקצת פחות מיתולוגיה.

זה מה שהצעתי בהודעה קודמת:
30/04/2020 20:16  
boren כתב:
הדרך הכי קלה לדעתי לקלות עם הג'ין ולקבל תוצאה טובה היא לקלות בפעם הראשונה את הפולים עד לרמה שמופיעה טיפת שמן ראשונה, ואז להפסיק את הקליה ידנית ולרשום את זמן הקלייה. בקליה הבאה להוריד חצי דקה או דקה מהזמן הזה (בהתאם לכמה אתה אוהב קלייה כהה). התוצאה בד"כ היא קליה נטולת מכתשים וברמה שנותנת ביטוי לטעמים השונים של פולים שונים מבלי שהאספרסו יהיה חמוץ. עם זאת, למי שמאוד רגיש לחמיצות זו יכולה להיות קליה בהירה מדי.

השיטה הנ"ל מסתמכת על זה שהתנאים הסביבתיים דומים בין שתי הקליות. חום, יובש ורוח יכולים כמובן להשפיע, אבל אם אתה מבודד אותם אתה יכול לקבל תוצאות מאוד עקביות בקלות. אני בד"כ מלווה את הקליה בשתי הדקות האחרונות כדי להמנע מהפתעות, אבל נדיר שאני צריך לשנות את זמן הקלייה מזה שתכננתי.
...
הייתי מוסיף מעבר להנ"ל שאם שותים קפה פילטר אפשר לרדת משמעותית מתחת לזמן הראשוני (במחיר של אספרסו יותר חמצמץ), אבל לא הייתי מוריד יותר מדקה בכל קלייה. כדי להקטין את הבזבוז אין בעיה שהקלייה הראשונה (זו שמגיעה לטיפת שמן ראשונה) תהיה של 150 גרם בלבד.

הטענה שכדאי להשתמש בקירור חיצוני (ולהסתכן בכוויה) כי זה מקטין את בעיית ההתיישנות אולי נכונה, אבל אני לא חווה בעייה של התיישנות כי אני פשוט מתזמן את השימוש שלי בפולים כך שהם תמיד יהיו בזמן האידאלי שלהם. ככה אני נמנע מהבעיה:
27/12/2020 1:44  
boren כתב:
אני משתמש בשני איירסקייפ מזכוכית (מאוחסנים בארון חשוך) בגודל שמתאים לקלייה של הג'ין. זה מאפשר לי לתכנן את הקליות כך שתמיד הקפה אצלי בשימוש בימים "הטובים" שאחרי הקליה, בין היום השלישי לשמיני. ברגע שהמפלס באחד המיכלים יורד לרמה מסויימת, אני קולה קליה נוספת וממלא את המיכל השני. כשאני מסיים את הקפה במיכל הראשון הקפה במיכל השני בינתיים הספיק להגיע לאופטימום שלו. זה פתרון מושלם מבחינתי.
...

TigerSkin
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #5 

המרירות נשלטת בחלק האחרון של הקלייה, ב Development phase , שזה מתחילת הפיצוץ הראשון כמה זמן שתמשוך יותר הקפה יהיה מריר יותר-
אם תיכנס עמוק מדי תאבד בהדרגה טעמי זאן גם.

צר לי להספיד את הגין, אבל הוא מוגבל יחסית בכמה טעמי זאן שהוא יכול להוציא למרות שאני בטוח שהרבה פה יחלקו על זה.

לקבל שוקולדיות בלי מרירות זה לא קל, תחפש זנים כמו אתיופיה פאוואה וברזיל (שכנראה יהיה לך מר מדי האחרון)
אגוזיות קיימת בסומטרה קובה וכו'

שלח תגובה

חזור אל “תערובות קפה וקלייה ביתית”