סיב בזק במהירות 2.5G עם ציוד פרטי

פורום רשתות, IT ומחשוב כללי - רשתות, ראוטרים, מחשבים ניידים, אביזרים וכו'.
forum_admin
חבר פעיל
חבר פעיל
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 9 פעמים

Re: סיב בזק במהירות 2.5G עם ציוד פרטי

נושא שלא נקרא #31 

21/01/2022 15:11  
MrYair כתב:
סליחה חבר איבדתי אותך
מה זה OLT? איך קבלת גישה לניהול פרופילים בבזק??
או שאתה מתכוון לג'יביק של בזק? של ה 2.5 ג'יגה?
...
OLT זה המכונה שאליה מתחברים כל המנויי קצה, בדומה לMSAG (זה נראה כמעט אותו דבר כמו MSAG אם יצא לך אי פעם לראות, זה גם מאותו יצרן NOKIA)
ויש לי גישה להכל, גם מעבר לזה לכל הרשת מטרו

MrYair
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 8 פעמים
קיבל תודות: 345 פעמים

נושא שלא נקרא #32 

25/01/2022 1:08  
forum_admin כתב:
OLT זה המכונה שאליה מתחברים כל המנויי קצה, בדומה לMSAG (זה נראה כמעט אותו דבר כמו MSAG אם יצא לך אי פעם לראות, זה גם מאותו יצרן NOKIA)
ויש לי גישה להכל, גם מעבר לזה לכל הרשת מטרו
...
פששש יפה,אתה עובד בזק שיש לך גישה להכל?
עבדתי בבזק בטכני אני יודע איך נראה MSAG.

sambrook80
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
שם מלא: SAM BROOK
קיבל תודות: 0

נושא שלא נקרא #33 

הי, אפשר לדעת , באיזה מודם/ראוטר אתה משתמש?

ariel.mazin
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
קיבל תודות: 1 פעם

נושא שלא נקרא #34 

אני מחכה למלאי

coyaniv
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
קיבל תודות: 0

נושא שלא נקרא #35 

האם הראוטר הזה יעבוד בחיבור סיב בזק 2.5 בלי צורך במתאם נוסף?

תודה על העזרה

mrgadgets
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 29 פעמים
קיבל תודות: 15 פעמים

נושא שלא נקרא #36 

11/12/2021 18:24  
itfan כתב:
הדרך העיקרית להתחבר לתשתית הסיבים של בזק עם ציוד פרטי היא לרכוש מהם מודול SFP מסוג Nokia G-010S-A בעלות של 180 ש"ח. את המודול הנ"ל ניתן לחבר ישירות לנתבים שמצוידים בכלוב SFP או לחבר דרך ממיר מדיה מ-SFP ל-rj45 (ממיר כזה שמתאים למהירות של 1G ניתן לרכוש בארץ בפחות מ-100 ש"ח או להזמין מחו"ל במחיר נמוך יותר). זה סיפור די פשוט וסטנדרטי למהירויות של עד 1G, אבל מה עושה מי שרוצה להתחבר למהירות של 2.5G בלי להשתמש בנתב של בזק?

החדשות הטובות הן שהמודול SFP הנ"ל של Nokia תומך גם במהירות של 2.5G וניתן להשתמש בו גם במהירות הזו לחיבור ציוד פרטי. החדשות הפחות טובות הן שלא קל למצוא ציוד שתומך בחיבור של המודול הזה במהירות של 2.5G. הסיבה היא שהסטנדרט של SFP במהירות 2.5G אמנם קיים, אבל התמיכה בו מאד מצומצמת. רוב הנתבים שמצוידים בכלובי SFP שתומכים במהירויות של מעל 1G מצוידים בכלובי +SFP שמיועדים למהירות של 10G. רובם מאפשרים גם חיבור של מודולי SFP (בלי +) במהירות של 1G (אם כי זה דורש לרוב קינפוג ידני), אבל הם לא תומכים בסטנדרט הדרוש של SFP במהירות 2.5G.

אז מה עושים? אני חושב שמצאתי פיתרון פשוט יחסית שהוא פחות יקר מכל פיתרון אחר שידוע לי עליו. הפיתרון שלי מבוסס על ממיר מדיה SFP to SFP של חברת 10Gtek (מודל G0200-SFP) שניתן להזמין מ-eBay בקישור
https://www.ebay.com/itm/224551612442
או מ-AliExpress בקישור
https://www.aliexpress.com/item/1005002547053835.html
או מ-Amazon בקישור

בשילוב עם מודול SFP to rj45 שתומך במהירות של 2.5G. מודולים כאלה הם אמנם לא מאד נפוצים, אבל זמינים מכמה מקורות (בעיקר AliExpress) במחירים סבירים יחסית. נראה שהמודולים האלה מתחלקים לשני סוגים. הסוג הראשון כולל מודולים שתומכים אך ורק במהירות של 2.5G בצד של ה-SFP (כולם תומכים במהירויות 100M/1G/2.5G עם autonegotiation בצד של ה-rj45). מודולים כאלה לא עובדים כלל בכלובי SFP שתומכים רק במהירויות של 1G ו/או 10G אבל נראה שהם עובדים יופי לצורך חיבור במהירות 2.5G למודולי Nokia G-010S-A. עד עכשיו בדקתי שני מודולים כאלה שעבדו לי מצוין. הראשון הוא מודול של חברת OPTCORE שניתן לראות בקישור הבא
https://www.optcore.net/product/sfp-2g-t-gen
למרבה הצער, המודול הזה לא נמצא כרגע במלאי ולא ברור מתי הוא יהיה זמין לרכישה. מודול אחר שניסיתי הוא של חברת NVOC וניתן להזמין אותו מ- AliExpress בקישור הבא
https://www.aliexpress.com/item/1005003479802528.html
הוא דומה מאד למודול של OPTCORE אבל קצת יותר יקר.

הסוג השני של מודולים רלוונטיים כולל מודולים שתומכים גם במהירות של 1G (בנוסף למהירות של 2.5G) בצד של ה-SFP. אני מכיר רק אחד כזה והוא של חברת TP-LINK (מודל TL-SM410U). ניתן לרכוש אותו ממספר מוכרים ב- AliExpress ובפרט בקישור הבא
https://www.aliexpress.com/item/1005003300134185.html
המודול הזה זול יותר מהמודולים שתוארו לעיל מהסוג הראשון למרות שבאופן עקרוני הוא וורסטילי יותר (הוא כן עובד בכלובי SFP שתומכים במהירות של 1G) אבל למרבה הצער, בכל מה שנוגע לחיבור במהירות 2.5G למודולי Nokia G-010S-A, הוא בעייתי: הוא אמנם עובד כשמחברים אותו בצד של ה-rj45 לפורט שתומך בקצבים של עד 2.5G, אבל לא עובד אם מחברים אותו לפורט שתומך גם בקצבים גבוהים יותר (5G ו/או 10G). במקרה כזה נוצר, לכאורה, סנכרון על מהירות של 2.5G, אבל עם תופעה משונה של packet-loss עצום (סביב 50%) שהופך את החיבור לבלתי שמיש לחלוטין. (הערה: תופעה כזו של packet-loss בחיבור לפורטים שתומכים במהירויות גבוהות יותר מ-2.5G דווחה גם ע"י אנשים שניסו לחבר מודול Nokia G-010S-A דרך ממיר מדיה SFP to rj45 שתומך בקצבים של 1G/2.5G/5G/10G. ניתן לראות דיווח כזה בקישור הבא: https://github.com/hwti/G-010S-A/issues/7 )

אני מצרף תמונה שמראה את ההתקן שנוצר משילוב ה-10Gtek G0200-SFP עם ה-Nokia G-010S-A והמודול SFP to rj45. את הפורט rj45 של המודול מחברים, כמובן, לפורט rj45 מתאים (שתומך במהירות 2.5G) בנתב.
...
@itfan
קראתי שוב את הפוסט ופתאום שמתי לב שאמרת שמודולים שתומכים ב1/2.5/5/10 לא יעבדו רק אם הצד השני תומך גם ב-5 וב-10.
באופן עקרוני, אם ל-NetGate שלי יש פורט אתרנט של 2.5, אם אני אשתמש במתאם הבא, הוא אמור להסתנכרן על 2.5 ולא אמור להיות Packet Loss, אני צודק?
https://www.daganm.co.il/%D7%98%D7%A8%D ... ASE-T-RJ45

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 9 פעמים
קיבל תודות: 718 פעמים

נושא שלא נקרא #37 

26/01/2022 19:02  
mrgadgets כתב:
@itfan
קראתי שוב את הפוסט ופתאום שמתי לב שאמרת שמודולים שתומכים ב1/2.5/5/10 לא יעבדו רק אם הצד השני תומך גם ב-5 וב-10.
באופן עקרוני, אם ל-NetGate שלי יש פורט אתרנט של 2.5, אם אני אשתמש במתאם הבא, הוא אמור להסתנכרן על 2.5 ולא אמור להיות Packet Loss, אני צודק?
...
אני כמי שמשתמש בכמה מקומות עם מתאם SFP Transceiver 2.5G Copper RJ45 מול המתאם SFP Plus שהוא 10\5\2.5 , יכול להעיד שאין שום תופעות של Packet Loss בחיבור בינהם בחבילה זו של 2.5 על 250 של בזק. רק מה אני לא משתמש במכשיר זה של Netgate 6100 שמגיע עם משאבי חומרה חלשים ביותר, כמו מעבד Atom , זיכרון RAM של 8GB בלבד, אלה במכשיר SuperServer E302-9D, שהוא טיפה יותר מתאים לחיבור כזה.
זה המוצר:
זה המפרט של המוצר:
https://www.supermicro.com/en/products/ ... 302-9D.cfm

mrgadgets
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #38 

26/01/2022 21:53  
sys_admin כתב:
אני כמי שמשתמש בכמה מקומות עם מתאם SFP Transceiver 2.5G Copper RJ45 מול המתאם SFP Plus שהוא 10\5\2.5 , יכול להעיד שאין שום תופעות של Packet Loss בחיבור בינהם בחבילה זו של 2.5 על 250 של בזק. רק מה אני לא משתמש במכשיר זה של Netgate 6100 שמגיע עם משאבי חומרה חלשים ביותר, כמו מעבד Atom , זיכרון RAM של 8GB בלבד, אלה במכשיר SuperServer E302-9D, שהוא טיפה יותר מתאים לחיבור כזה.
זה המוצר:
זה המפרט של המוצר:
https://www.supermicro.com/en/products/ ... 302-9D.cfm
...
סיקרנת אותי. האמת שקניתי את הNetGate לא מזמן, ויש לי כרגע חיבור של 3.5G (סיב של פרטנר 1G וסיב של בזק 2.5G), עם חיבור SFP+ 10G לכרטיס ייעודי בנייח ואני לא מרגיש צוואר בקבוק, גם לא בשאר הרשת בבית. השימושים לא כבדים במיוחד, יש כמה צרכנים של Plex שמנגנים 4K Direct Play משרת באמסטרדם.

למה אתה מתכוון שהוא מתאים טיפה יותר לחיבור כזה? הNetGate לא מתאים?

mrgadgets
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #39 

@sys_adminוהאם אתה ממליץ על מקום אמין שניתן לרכוש כזה ממנו?

itfan (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 5 פעמים
קיבל תודות: 69 פעמים

נושא שלא נקרא #40 

26/01/2022 6:17  
sambrook80 כתב:
הי, אפשר לדעת , באיזה מודם/ראוטר אתה משתמש?
...
למי מופנית השאלה? אלי? אם כן, אז אפשר לומר שבתור ראוטר ראשי אני משתמש כרגע בשילוב של MikroTik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN עם MikroTik CRS305-1G-4S+IN.

26/01/2022 16:39  
coyaniv כתב:
האם הראוטר הזה יעבוד בחיבור סיב בזק 2.5 בלי צורך במתאם נוסף?

תודה על העזרה
...
הראוטר הזה תומך במהירויות של עד 1G. הוא לא יעבוד במהירויות גבוהות יותר (ובפרט לא יעבוד במהירות 2.5G). אם אתה מתעניין בראוטר קווי למהירויות של מעל 1G, אני ממליץ שתסתכל על ה- MikroTik RB5009UG+S+IN.

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #41 

26/01/2022 22:06  
mrgadgets כתב:
סיקרנת אותי. האמת שקניתי את הNetGate לא מזמן, ויש לי כרגע חיבור של 3.5G (סיב של פרטנר 1G וסיב של בזק 2.5G), עם חיבור SFP+ 10G לכרטיס ייעודי בנייח ואני לא מרגיש צוואר בקבוק, גם לא בשאר הרשת בבית. השימושים לא כבדים במיוחד, יש כמה צרכנים של Plex שמנגנים 4K Direct Play משרת באמסטרדם.

למה אתה מתכוון שהוא מתאים טיפה יותר לחיבור כזה? הNetGate לא מתאים?
...
ככול שמשתמשים בחיבור שהוא ברוחב פס גדול יותר, כך נדרשים משאבי חומרה רבים יותר במכשיר שהוא משמש כנתב, FIREWALL ועוד משימות. למשל, למשל, רק החלק של מנגנון NAT צורך משאבי עיבוד מסויימים של CPU, גם, אם יש מספר חיבורי WAN, זה גם מוסיף עומס על המעבד המרכזי, גם שירותים כמו למשל שרת OpenVPN שאני משתמש במכשיר זה גם לוקח משאבי CPU רבים. כמובן שאם מפעילים תכונות מתקדמות של pfSense כמו SNORT למשל ברוחבי פס כאלה, אז בכלל מעבד כמו ATOM הוא נחנק ישר. אבל אתה צריך לבדוק, אם לצרכים שלך המשאבים של 6100 מספיקים, גם בניצולת המלאה של הקווים אלה שיש לך. כי כבר יש לך את המוצר. אם היית שואל לפני זה, לא הייתי ממליץ עליו, בגלל גם שחלק גדול מהמחיר שלו משלמים לא על החומרה, אלה על המיתוג ועל זה שהמערכת מגיעה עם תוכנה מותקנת. אבל אחרי שהמוצר כבר קיים, צריך לבדוק, אם הוא מספיק למה שאתה צריך.

mrgadgets
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #42 

26/01/2022 22:26  
sys_admin כתב:
ככול שמשתמשים בחיבור שהוא ברוחב פס גדול יותר, כך נדרשים משאבי חומרה רבים יותר במכשיר שהוא משמש כנתב, FIREWALL ועוד משימות. למשל, למשל, רק החלק של מנגנון NAT צורך משאבי עיבוד מסויימים של CPU, גם, אם יש מספר חיבורי WAN, זה גם מוסיף עומס על המעבד המרכזי, גם שירותים כמו למשל שרת OpenVPN שאני משתמש במכשיר זה גם לוקח משאבי CPU רבים. כמובן שאם מפעילים תכונות מתקדמות של pfSense כמו SNORT למשל ברוחבי פס כאלה, אז בכלל מעבד כמו ATOM הוא נחנק ישר. אבל אתה צריך לבדוק, אם לצרכים שלך המשאבים של 6100 מספיקים, גם בניצולת המלאה של הקווים אלה שיש לך. כי כבר יש לך את המוצר. אם היית שואל לפני זה, לא הייתי ממליץ עליו, בגלל גם שחלק גדול מהמחיר שלו משלמים לא על החומרה, אלה על המיתוג ועל זה שהמערכת מגיעה עם תוכנה מותקנת. אבל אחרי שהמוצר כבר קיים, צריך לבדוק, אם הוא מספיק למה שאתה צריך.
...
התלבטות קלה. כשאני מריץ iperf3 עם 30 חיבורים, המעבד מגיע ל67% מה שקצת מדאיג אותי.
שקלתי להתקין Snort אבל עכשיו אני לא בטוח שאעשה את זה, שקלתי גם להתקין Wireguard.

האם יש מקום שאתה ממליץ לרכוש ממנו את הSupermicro?

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #43 

26/01/2022 22:14  
mrgadgets כתב:
@sys_adminוהאם אתה ממליץ על מקום אמין שניתן לרכוש כזה ממנו?
...
מה זה "כזה" ? אם השאלה היא על ה SuperServer E302-9D, אז אני רוכש את המוצרים כגוף ENTERPRISE ממנהל מכירות של supermicro, אבל, אם אתה שואל כלקוח פרטי, אז יש מספר משווקים בחו''ל שמוכרים את המוצר, למשל כאן:
https://www.wiredzone.com/shop/product/ ... 0-am4-8283
או מכאן:
https://mitxpc.com/products/sys-e302-9d

itfan (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 5 פעמים
קיבל תודות: 69 פעמים

נושא שלא נקרא #44 

26/01/2022 19:02  
mrgadgets כתב:
...
אני לא כתבתי את זה על מודולים אלא על ממירי מדיה. הכוונה היא בעצם לממיר UCY-XT705MC שהיה נמכר ב-KSP (אבל לא נמצא כרגע במלאי). זה מה שהבנתי ממה שאנשים שקנו אותו וניסו להשתמש בו לתשתית בזק במהירות 2.5G דיווחו באינטרנט.

...
האם אני מבין נכון שאתה שואל לגבי האפשרות להשתמש במודול הזה בממיר של חברת 10Gtek (מודל G0200-SFP) במקום המודול של חברת NVOC שעליו המלצתי? אם זו הכוונה ואם המפרט הטכני שמופיע לגבי המודול הזה הוא אמין, אז רוב הסיכויים הם שאתה אכן צודק (אבל לא ניתן לדעת בוודאות בלי לנסות את זה בפועל). עם זאת, אני ממליץ להיזהר ממודולים כאלה שתומכים במהירויות גבוהות יותר מ-2.5G כי הרבה מהם לא מסוגלים להסתנכרן מול ה- Nokia G-010S-A בכלל. הסיבה היא שצריך להשתמש במודול שיודע להסתנכרן במהירות 2.5G בצד של ה-SFP. מהירות הסנכרון בצד של ה-SFP יכולה להיות גבוהה יותר מזו שבצד של ה-rj45 ולא חייב להיות קשר ביניהן (בעיקרון יכול להיות, אבל זה לא הכרחי ותלוי במודול). הרבה מודולים שיודעים להסתנכרן במהירויות 1G/2.5G/5G/10G בצד של ה-rj45 הם מודולי +SFP שיודעים להסתנכרן רק במהירות של 10G בצד של ה-SFP (בלי קשר למהירות הסנכרון בצד של ה-rj45) ומודולים כאלה לא מסוגלים להסתנכרן מול ה- Nokia G-010S-A בשום מהירות (ה- MikroTik S+RJ10 זו דוגמה קונקרטית לכזה מודול).

אם המפרט של המודול לא כולל במפורש את היכולת להסתנכרן בסטנדרט של 2.5Gbase-X (או משהו דומה) בצד של ה-SFP (שלפעמים נקרא host port, או משהו דומה) אז רוב הסיכויים שהוא לא מתאים. במקרה של המודול בקישור שלך, המפרט דווקא כן כולל את זה, ולכן סביר להניח שהוא יעבוד כפי שאתה מצפה. עם זאת, סביר גם להניח שהוא יעבוד בדיוק עם אותן מגבלות של המודול TL-SM410U של TP-LINK שעולה שביעית ממנו, אז מה המוטיבציה להסתבך איתו?

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #45 

26/01/2022 22:28  
mrgadgets כתב:
התלבטות קלה. כשאני מריץ iperf3 עם 30 חיבורים, המעבד מגיע ל67% מה שקצת מדאיג אותי.
שקלתי להתקין Snort אבל עכשיו אני לא בטוח שאעשה את זה, שקלתי גם להתקין Wireguard.

האם יש מקום שאתה ממליץ לרכוש ממנו את הSupermicro?
...
אם רק iperf3 בלבד גוזל כבר כ 67% מה CPU, אז השימושים של העולם האמתי יחנקו לגמרי את המכשיר. וזה לא פלא, מעבד כזה כמו C3558 שיש ב 6100, הוא מספיק אולי לחיבור של כמה מאות מגה ולא של כמה GIGA.

שלח תגובה

חזור אל “רשתות, אינטרנט ו- Fiber”