אינטרנט ב-1,000 מגה: בזק תודיע - נפעיל את רשת הסיבים האופטיים

פורום רשתות, IT ומחשוב כללי - רשתות, ראוטרים, מחשבים ניידים, אביזרים וכו'.
arotman
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT
שם מלא: אריה רוטמן
נתן תודות: 412 פעמים
קיבל תודות: 359 פעמים
יצירת קשר:

Re: אינטרנט ב-1,000 מגה: בזק תודיע - נפעיל את רשת הסיבים האופטיים

נושא שלא נקרא #226 

19/03/2021 16:39  
ag43 כתב:
אתה מציג את זה כגזרת גורל. יש חוקים ויש תנאים לרישיון במדינת ישראל.
אם לא עומדים בהם, מענישים. זה הכל. על אותו משקל חברות ביטוח יחליטו לא לשפות את מבוטחיהן כי זה עולה להן כסף.
...
ממש לא גזרת גורל, אבל במדינה דמוקרטית מה שאני, אתה או חברי הפורום יכולים לעשות זה, לכתוב לממשלה, למשרד התקשרות ולשדל כתבים לכתוב מאמרים בנושא ואו להפגין, בד"כ פעם ב 4 שנים אנחנו יכולים להצביע למי שלדעתנו יקדם את הערכים והרעיונות שאנו מאמינים בהם.
משום כך אני מקווה שביום שלישי הקרוב כל אחד מאיתנו ילך ויצביע למפלגה שאותה הוא או היא מעדיפים, זו חובתנו וזכותנו להשפיע על זהות המנהלים את המדינה שלנו בשנים הקרובות. רוצה לקוות שיתרחש שינוי מתאים לשאיפות שלנו בכל התחומים.

אגב דווקא חברות הביטוח זה ממש לא דוגמא טובה, חברות הביטוח שרובם ככולם גם מנהלות את כספי הפנסייה שלנו
ינסו תמיד להתחמק מלשלם את הפרמיה, יש להם בשביל זה "מסלקי תביעות" שזה המקצוע שלהם והרבה פעמים אנו צריכים לתבוע אותם בבית משפט שברוב המקרים יפסוק לטובת האזרח אך ללא קנס משמעותי לחברת הביטוח. קוראים לזה "שיטת מצליח".
איפה המפקח על הביטוח עם קנסות דרקוניים המושתים על חברות הביטוח אולי גם זה קשור לפוליטיקה...

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 9 פעמים
קיבל תודות: 718 פעמים

נושא שלא נקרא #227 

17/03/2021 13:43  
arotman כתב:
אגב עשיתי קצת בדיקות על מחשב של קולגה שגר במגדלים ביצחק רבין בקרית אונו ומחובר לפרטנר:
מול שרת פרטנר בארץ
תמונה
מול שרת ספרינט בניו יורק
תמונה
אצלי בבית באנדל ספק ותשתית 100 על 5 עם סלקום נטויזן:
תמונה
אצלי מול שרת ספרינט בניו יורק.
תמונה

מה אתם הייתם מעדיפים VDSL או סיב אופטי?
אגב אני מתקן את הטענה שלי בהודעה הפני קודמת לעיל, מקבלים לפחות מהספקים הגדולים רוחב פס מכובד לפחות מספרינט בניו יורק הרבה יותר מ 20 מגהביט אבל זה כעת לא בערב.
...
הדגמת וחיזקת את ההסבר שלי כפי שכבר נתתי אותו מקודם, בדבר זה שמשתמש קצה כמוך למשל לא מבין שאת המהירות החיבור שיש לו הוא מקבל לא בגלל שזה תלוי בטכנולוגיה מסוימת, החלטות ניהוליות או שיווקיות של הספק תשתית, אלה שהוא חושב שזה בגלל סוג הכבל שהוא מחובר עליו, וזה גם אחרי שהסבירו לו את זה בפשטות.
למשל, גם בטכנולוגיה של VDSL מלפני יותר מעשור ניתן לספק חיבור של 300M סימטרי, אם ספק מעוניין בכך ומתכנן לצורך זה את הרשת שלו. ועל אותם הזוגות נחושת הוא מסוגל לספק כבר כמה שנים גם 10G לכל לקוח, כפי שהסברתי את זה מקודם.

ומצד השני, זה שבחיבורים של סיבים אופטיים בישראל מספקים את הערוץ העולה במהירות של עשירית מהמהירות של הערוץ היורד, זה גם כלל לא מגבלה לא של סיב זה ואפילו לא של טכנולוגיה ישנה שמשתמשים בה לצורך זה, אלה שזה החלטה מנהלית שמתבססת בחברות אלה על שיקולים מוגדרים.
וזה שאחרי שני עשורים שבישראל חברות תשתית שונות מכריזות שהן פורסות רשתות של סיבים אופטיים לבתים של לקוחות פרטיים, ואחרי כל התקופה זו, רק שני אחוז של לקוחות אלה מכלל המדינה יכולים להיות מחוברים לאחת הרשתות אלה וזה שכך זה יישאר גם בהמשך, זו גם החלטה מנהלית מובנת של חברות אלה ולא סיבות כמו למשל שזה יקר יותר לפרוס רשתות אלה או שזה לוקח יותר זמן מאשר לפרוס תשתיות אחרות.

ולא שזה אומר שבמקרה מתאים מיותר לפרוס רשת של סיבים עד בית הלקוח. כל מה שזה אומר, זה זה, שגם עם סוגי תשתיות אחרות ניתן כבר שנים לספק את השירות של חיבורי אינטרנט עם מהירויות גם של 1G וגם של 10G סימטרי, אם הספק מעוניין בכך. וברגע שזה לא משתלם לספק, אז גם לא משנה על איזו תשתית מדובר.

ואת הנקודה שההפרש בין מהירויות לשרת שנמצא בחוות שרתים של הספק אינטרנט שהלקוח מחובר עליו למהירות לשרת שנמצא בחו''ל, שגם ההפרש זה לא קשור לסוג הכבל של ספק תשתית, אלה לגורמים רבים, שביניהם למשל מאפיינים של חיבור של ספק אינטרנט זה לחו''ל ולזה איך הוא מנהל אותו ואיך הוא מחלק אותו בין לקוחות שונים, גם הנקודה זו מסתבר שלא מובנת ללקוח ביתי.

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #228 

19/03/2021 10:29  
RachelChan כתב:
מכר שלי בשם אבי וייס שהוא מומחה בתחום שלח לי את זה בעקבות הטענות שלך אני חס וחלילה אומרת שאתה משקר אבל אשמח לתגובה
זה בהקשר לטענות שלך על GPON
https://www.telecomnews.co.il/%D7%94%D7 ... twork.html
...
זה שצירפת קישור לכתבה של צבי שחם משנת 2014, שסוקרת נקודות מסוימות של טכנולוגיית PON בהקשר של שנים שקדמו לכך, זה נחמד. תמיד טוב להיזכר בנוסטלגיה ובהסטורייה של טכנולוגיות שונות שהיו. אבל, אם לא תכתבי מה לא הבנת ממה שכתבתי, או לאיזה "טענות" שלי את לא מאמינה, :lol: אז אני לא אוכל לא להגיב על השאלה שלא נשאלה ולא להסביר את הנקודה שלא רשמת אותה כלל. קריאת מחשבות זה לא התחום שאני חזק בו בכלל.

RachelChan כתב:

כמו כן הוא טוען שמה שאמרת על G.fast אינו נכון והטכנולוגיה זה רק 400 מטר ועד 1 גי'גה כפי שרשום כאן:
https://he.m.wikipedia.org/wiki/G.fast
...
כמו כן, גם, אם לא תכתבי מה "הוא טוען שמה שאמרתי על G.fast אינו נכון", בגלל שמבלי שכתבת על איזו טענה מדובר ומה בדיוק לא נכון, לא ניתן יהיה בכלל להתייחס לדבר כלשהו. אם הטענה היא בזה שהטכנולוגיה של G.fast היא קובעת את המרחק של כ 400 מטר בין MSAG למודם של לקוח בכדי שהלקוח יקבל מהירות של 1G סימטרי, אז זה באמת כך ולא כתבתי לפני זה משהו אחר, אבל מה בדיוק הבעיה עם זה? זה כלל לא מונע לבצע תכנון ופריסה של רשת G.fast שמנצלת את הזוגות נחושת הקיימים של הספק תשתית ולספק לכל לקוח 1G סימטרי. ולא משנה, אם מדובר על מספר בנייני רבי קומות צמודים, ששם מ MSAG אחד ניתן לספק חיבור למאות לקוחות שגרים בבניינים אלה או שמדובר על בתי קרקע, שבמקרה זו מ MSAG אחד ניתן לחבר כמה עשרות של בתי קרקע כאלה מבלי לחרוג מהגבלת מרחק זו. לא מדובר כאן על שום חידוש מהפכני, אלה על דברים שעובדים כבר יותר מעשור בכל העולם ואפילו בישראל בזק מחברת כך לקוחות שהם בעלי תפקידים בארגונים וצריכים לעבוד מהבית. וכך הם מקבלים את החיבור שלהם של 1G לרשת ארגונית.
ובכל המקרים אלה לא נדרש להתמודד עם הבעיות הכואבות של פריסת תשתיות חדשות בבניינים, בעיות שחלק מהן עולות גם כאן בפורום חדשות לבקרים. בעיות כמו למשל שוועד הבית לא מוכן לאשר התקנה של ארון תקשורת שעושה רעש, צורך חשמל ואחד שיודע גם סיפר ליושב ראש הוועד שגם ארון זה מקרין קרינה קורנת :lol: . בעיות כמו למשל גם שההתקנה של תשתיות אלה לא אפשרית כי לא קיימים פירים ותעלות בין הקומות ובכניסה לבניין, כמו חוסר רצון של פריסה לבתי קרקע, תשלומי התחברות שהלקוח הביתי לא מוכן לשלם וכו' וכו' וכו'.

integral
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה
נתן תודות: 312 פעמים
קיבל תודות: 543 פעמים

נושא שלא נקרא #229 

19/03/2021 12:01  
arotman כתב:
19/03/2021 10:56  
integral כתב:
לא הבנתי. אם יש לי ראוטר עם כניסה לסיב אופטי אז לא אוכל להשתמש בו?
...
בגדול לא! ועדיף שכך מבחינת שרות אנחנו מעדיפים תמיד ציוד גישה של הספק, קרי מתאם אופטי לרשת כדי שהספק לא יוכל לומר" ציוד פרטי לא תומך" ושהלקוח תמיד יוכל לחחבר מחשב עם חייגן למתאם כדי לוודא שאכן אין תקלה בציוד לקוח.
לצערי צורת העבודה הנ"ל הוכיחה את עצמה מאות פעמים בשבע שנים האחרונות מול בזק,הוט, סלקום ופרטנר בין אם בסיב, כבלים או VDSL.

בתאוריה ניתן לקחת את מתאם הGBIC שהספק מספק בקופסאת ההמרה ,אם ניתן להוציא את המתאם בכלל , אגב סלקום ופרטנר לא ממש מתלהבים לספק מתאם אלא מתעקשים לספק נתב משולב, עם קצת התעקשות במיוחד סלקום הם לבסוף מספקים מתאם אופטי לרשת שתוכל לחבר לכל נתב פרטי אבל אז מחייבים אותך לקחת גם כן נתב בהתקנה , את הנתב ניתן לאחר מכן להחזיר לסלקום.
...
אצלי יש שני קווי VDSL עם שני מודמים של בזק בדיוק מהסיבה שפירטת.

השאלה אם בזק מחייבים ציוד גישה שאליו אפשר לחבר ראוטר נורמלי?

RachelChan
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 26 פעמים
קיבל תודות: 3 פעמים

נושא שלא נקרא #230 

19/03/2021 19:14  
sys_admin כתב:
RachelChan כתב:
מכר שלי בשם אבי וייס שהוא מומחה בתחום שלח לי את זה בעקבות הטענות שלך אני חס וחלילה אומרת שאתה משקר אבל אשמח לתגובה
זה בהקשר לטענות שלך על GPON
https://www.telecomnews.co.il/%D7%94%D7 ... twork.html
...
זה שצירפת קישור לכתבה של צבי שחם משנת 2014, שסוקרת נקודות מסוימות של טכנולוגיית PON בהקשר של שנים שקדמו לכך, זה נחמד. תמיד טוב להיזכר בנוסטלגיה ובהסטורייה של טכנולוגיות שונות שהיו. אבל, אם לא תכתבי מה לא הבנת ממה שכתבתי, או לאיזה "טענות" שלי את לא מאמינה, :lol: אז אני לא אוכל לא להגיב על השאלה שלא נשאלה ולא להסביר את הנקודה שלא רשמת אותה כלל. קריאת מחשבות זה לא התחום שאני חזק בו בכלל.

RachelChan כתב:

כמו כן הוא טוען שמה שאמרת על G.fast אינו נכון והטכנולוגיה זה רק 400 מטר ועד 1 גי'גה כפי שרשום כאן:
https://he.m.wikipedia.org/wiki/G.fast
...
כמו כן, גם, אם לא תכתבי מה "הוא טוען שמה שאמרתי על G.fast אינו נכון", בגלל שמבלי שכתבת על איזו טענה מדובר ומה בדיוק לא נכון, לא ניתן יהיה בכלל להתייחס לדבר כלשהו. אם הטענה היא בזה שהטכנולוגיה של G.fast היא קובעת את המרחק של כ 400 מטר בין MSAG למודם של לקוח בכדי שהלקוח יקבל מהירות של 1G סימטרי, אז זה באמת כך ולא כתבתי לפני זה משהו אחר, אבל מה בדיוק הבעיה עם זה? זה כלל לא מונע לבצע תכנון ופריסה של רשת G.fast שמנצלת את הזוגות נחושת הקיימים של הספק תשתית ולספק לכל לקוח 1G סימטרי. ולא משנה, אם מדובר על מספר בנייני רבי קומות צמודים, ששם מ MSAG אחד ניתן לספק חיבור למאות לקוחות שגרים בבניינים אלה או שמדובר על בתי קרקע, שבמקרה זו מ MSAG אחד ניתן לחבר כמה עשרות של בתי קרקע כאלה מבלי לחרוג מהגבלת מרחק זו. לא מדובר כאן על שום חידוש מהפכני, אלה על דברים שעובדים כבר יותר מעשור בכל העולם ואפילו בישראל בזק מחברת כך לקוחות שהם בעלי תפקידים בארגונים וצריכים לעבוד מהבית. וכך הם מקבלים את החיבור שלהם של 1G לרשת ארגונית.
ובכל המקרים אלה לא נדרש להתמודד עם הבעיות הכואבות של פריסת תשתיות חדשות בבניינים, בעיות שחלק מהן עולות גם כאן בפורום חדשות לבקרים. בעיות כמו למשל שוועד הבית לא מוכן לאשר התקנה של ארון תקשורת שעושה רעש, צורך חשמל ואחד שיודע גם סיפר ליושב ראש הוועד שגם ארון זה מקרין קרינה קורנת :lol: . בעיות כמו למשל גם שההתקנה של תשתיות אלה לא אפשרית כי לא קיימים פירים ותעלות בין הקומות ובכניסה לבניין, כמו חוסר רצון של פריסה לבתי קרקע, תשלומי התחברות שהלקוח הביתי לא מוכן לשלם וכו' וכו' וכו'.
...
אני לא מצפה שתקרא מחשבות אבל כן שתדע מה רשמת ורשמת באופן ברור ש Gpon זו טכנולוגיה ישנה ונחותה ולא אמינה ושאינה יכולה להחזיק יותר מכמה משתמשים בודדים בו זמנית בחיבור של 1GB סימטרי וממה שהבנתי ממנו הטכנולוגיה בכלל לא כמו שתיארת כמו שניתן לקרוא בכתבה שהוא מפנה אליה וממה שהוא אומר וגם ממקורות באנגלית אומרים רק דברים טובים עליה.

בקשר ל G.Fast זה טעות שלו הוא חשב שרשמת שהטכנולוגיה תומכת ב 5G אבל דיברת על G.mgfast.

OMRIJ
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 25 פעמים
קיבל תודות: 231 פעמים

נושא שלא נקרא #231 

sys_admin
למרות התמונה של ״יודע דבר״ שאתה מנסה לצייר פה בפורום,
כנראה שלא היית בחדר כשקיבלו בבזק את ההחלטה באיזו טכנולוגיה להתמקד
אני גם מנחש שלא היית בדירקטוריון כשקבעו את האסטרטגיה לשנים הקרובות
הבנו שבזק יכולים לחבר כבר היום (בעלות כזאת או אחרת) לקוחות על התשתית הקיימת
אבל את מי זה מעניין?
כל התגובות שלך הם כיסוי לזה שלפני כמה חודשים כתבת שזה לא יקרה (כי כאמור, כנראה בדיוק פספסת את הדיון בדירקטוריון)
אז החלפת צד בתקליט, עכשיו הדגש הוא על שימוש בgpon וכמה שזה גרוע
מזל שיש לך סט של תירוצים בארגז הכלים.

xsoft7 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 16 פעמים
קיבל תודות: 42 פעמים

נושא שלא נקרא #232 

19/03/2021 20:18  
OMRIJ כתב:
sys_admin
אבל את מי זה מעניין?
כל התגובות שלך הם כיסוי לזה שלפני כמה חודשים כתבת שזה לא יקרה (כי כאמור, כנראה בדיוק פספסת את הדיון בדירקטוריון)
...
לא בטוח שהוא לא צודק. בפועל יש כמה עשרות בניינים בכל עיר בישראל שניתו להתחבר. ואין צפי ברור מתי כן אלמוני X יוכל.
זה שהכריזו בPR של בזק , לא אומר שבפועל זה קיים - כנראה בערך כמו היחס הורדה\העלאה באינטרנט היום עשו פי 10 יותר רעש ממה שיש בפועל בשטח

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #233 

19/03/2021 20:13  
RachelChan כתב:

אני לא מצפה שתקרא מחשבות אבל כן שתדע מה רשמת ורשמת באופן ברור ש Gpon זו טכנולוגיה ישנה ונחותה ולא אמינה ושאינה יכולה להחזיק יותר מכמה משתמשים בודדים בו זמנית בחיבור של 1GB סימטרי וממה שהבנתי ממנו הטכנולוגיה בכלל לא כמו שתיארת כמו שניתן לקרוא בכתבה שהוא מפנה אליה וממה שהוא אומר וגם ממקורות באנגלית אומרים רק דברים טובים עליה.

בקשר ל G.Fast זה טעות שלו הוא חשב שרשמת שהטכנולוגיה תומכת ב 5G אבל דיברת על G.mgfast.
...
טוב, אשתדל להסביר בפעם מי ידע כמה את הדברים הפשוטים שאותם כבר הסברי במשך שנים וגם נתתי את הקישורים לכך.
טכנולוגיית G.PON, כפי שהיא היום נוצרה בתחילת שנות אלפיים, וליתר דיוק 2003. מדובר על כך שבכל ענף שלו יש ציוד מרכזי בשם OLT עם ערוץ יורד של כ 2.5G וערוץ עולה של כ 1.2G, ושהמהירות זו מתחלקת לכל הלקוחות שמחוברים ל OLT זה. לכל OLT מחוברים עד 128 לקוחות, שהציוד שלהם מכונה בשם ONU ( בשפה של משתמש, זה מודם ). כל הלקוחות של אותו הענף ( אותו ה OLT ) מתחרים על אותו הרוחב פס שזמין. ולא קשה לחשב שאם מקציבים לכל לקוח חבילה של 1G, אז כבר לקוח שלישי שמנצל את מלוא הרוחב פס שמחרו לו, כבר גומר את כל המשאב זה. לקוחות שמשתפים את אותו ה OLT יכולים להיות לקוחות של אותו הבניין רב קומות, או דיירים של כמה רחובות שלמים, אם מדובר על בתי קרקע. טופולוגיה זו זהה לגמרי לטופולוגיה של רשת DOCSIS של טלוויזיה בכבלים. בחו''ל בתחילת של שנות 2000, שהשתמשו ברשת G.PON לא הייתה כזו בעיה ששלושה לקוחות בודדים יכולים לנצל את כל הרוחב פס של כל השכנים מסיבה פשוטה, שרשת זו נועדה לספק חבילות חיבור של עד 100M על 50M. כך גם שאם מספר עשרות של לקוחות היו משתמשים בתשתית זו הם עדיין לא היו מנצלים את כל הרוחב פס שזמין לכלל הענף. בהמשך בחו''ל בכדי לספק חבילות חיבור של 1G השמתשו בטכנולוגיות PON אחרות לגמרי שלרכיב המרכזי שם קיים רוחב פס זמין של כמה עשרות ג'יגה.
זה כל הסיפור בקצרה.
כך נראה תרשים של חיבור אנף של G.PON:

OMRIJ
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #234 

19/03/2021 21:42  
xsoft7 כתב:
19/03/2021 20:18  
OMRIJ כתב:
sys_admin
אבל את מי זה מעניין?
...
לא בטוח שהוא לא צודק. בפועל יש כמה עשרות בניינים בכל עיר בישראל שניתו להתחבר. ואין צפי ברור מתי כן אלמוני X יוכל.
זה שהכריזו בPR של בזק , לא אומר שבפועל זה קיים - כנראה בערך כמו היחס הורדה\העלאה באינטרנט היום עשו פי 10 יותר רעש ממה שיש בפועל בשטח
...
הפריסה קיימת עובדתית, עכשיו צריך לחבר את לקוחות הקצה. אלא אם אתה חושב שהPR הוא עצמאי, או שהמנכ"ל משקר לבעלי המניות ובעצם לא מתכוון לקדם את הנושא.
https://maya.tase.co.il/reports/details/1357434
אם זה המצב, אתה יכול להגיש תביעה נגזרת.

arotman
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא #235 

19/03/2021 19:13  
sys_admin כתב:
הדגמת וחיזקת את ההסבר שלי כפי שכבר נתתי אותו מקודם, בדבר זה שמשתמש קצה כמוך למשל לא מבין שאת המהירות החיבור שיש לו הוא מקבל לא בגלל שזה תלוי בטכנולוגיה מסוימת, החלטות ניהוליות או שיווקיות של הספק תשתית, אלה שהוא חושב שזה בגלל סוג הכבל שהוא מחובר עליו, וזה גם אחרי שהסבירו לו את זה בפשטות.
...
שבוע טוב,
טעיתי ובגדול לפחות בהתייחסות אלי sys_admin
אני עוסק באינטרנט החל משנת 1995 עוד כמעט מההתחלה שכל החיבור של מחב"א היה T1 לוייני מסכן לרשת IBM העולמית, ויצא לי לעבוד בחדרי תקשורת של בזק כטכנאי הפעלה עוד בניסוי ה ADSL הראשונים של בזק ותדיראן במרכזת בחולון, ניסויים אותם ערכה מחלקת תחום שידור רדיו טלביזיה... ויצא לי גם לבקר ולהתקין מערכות בחדרי התקשרות של בזק בינלאומי בפתח תקוה וב 012 בזמנו בסגולה.
אז נכון שלא ביקרתי ב NOC של ISP בזמן האחרון אבל זה עדיין לא אומר שאני מתייחס לחיבור האינטרנט כ"משתמש קצה".

לגלות לך משהוא בסוד, כולנו גם אתה משתמש קצה בבית, גם אם לטענתך יש לך חיבור מיקרולינק או WiFi או בקישור מיקרולינק מודרני יותר שעובד בתחום התדרים של 65GHz החיבור הזה צריך להתחבר באיזה שהוא מקום לאינטרנט דרך ISP אז אם אתה עובד טכני בכיר אז יכול ליהיות שתקבל חיבור עם תיעדוף עסקי אבל זה משהוא שממש לא פתוח לכלל האוכלוסיה, מבחינה כספית יש לי מעט לקוחות ביתיים שאני מכיר שמוכנים לשלם על קו עסקי היה לי גם לקוח של דילר שהבאנו לו חיבור אופטי של בזק ובזק בינלאומי לרחוב האשל בהרצליה והלקוח בסוף ביטל את הסיב כי לא הרגיש בשינוי...
כמובן שזה שונה אצל לקוח עסקי קרי מרלו"ג , כיתות לימוד, חברות סטאראפ, דיור מוגן או בית מלון ששם רק בשביל להגיד בוקר טוב זה 100 מגה סימטרי ולמעשה יש כבר לקוחות שמוחברים ב 500 מגה וגם 1G עד 2G.

כל מה שניסיתי להסביר ואכן הסברתי בדיון כאן שלפחות הלקוחות הביתיים של הדילרים מעניין אותם בדיקת המהירות ולאחר מכן לא מבינים למה הזום או המשחק נתקע בסיב אופטי שבבדיקת המהירות המתועדפת של ספק האינטרנט, יחד עם זאת כל בר דעת מבין שחיבור אינטרנט בפוטנצייה של גיגה על 100 מגה יותר מהיר מקו נחושת רגיל של 100 על 5 במקרה הטוב כמובן וברור שהמהירות בפוטנצייה לא מעידה על החוייה הסופית...

לא יודע את קראת אבל גם כתבתי שבזמנו יכולנו להזמין תעדוף גבוה גם על קו ADSL רגיל מה שהיום ה ISPs לא מאפשרים בקוים רגילים לפחות לבני תמותה, תעדוף של גיימר ממש לא נחשב.

גם את זה כתבתי כבר בשרשור, מכיוון שרוב התקשרות שאנחנו מגיעים אליה היא בעיקר פנים ארצית אז רוב הלקוחות ממש לא ירגישו אם הם יגלשו
בתעדוף עסקי או לא בהנחה שהניתובים הפנים ארציים לבזק בינלאומי, סלקום נטויזן ופרטנר ששם נמצאים רוב השרותים יהיו עם מספיק רוחב פס.

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #236 

20/03/2021 19:56  
arotman כתב:
לגלות לך משהוא בסוד, כולנו גם אתה משתמש קצה בבית, גם אם לטענתך יש לך חיבור מיקרולינק או WiFi או בקישור מיקרולינק מודרני יותר שעובד בתחום התדרים של 65GHz החיבור הזה צריך להתחבר באיזה שהוא מקום לאינטרנט דרך ISP אז אם אתה עובד טכני בכיר אז יכול ליהיות שתקבל חיבור עם תיעדוף עסקי אבל זה משהוא שממש לא פתוח לכלל האוכלוסיה, מבחינה כספית יש לי מעט לקוחות ביתיים שאני מכיר שמוכנים לשלם על קו עסקי היה לי גם לקוח של דילר שהבאנו לו חיבור אופטי של בזק ובזק בינלאומי לרחוב האשל בהרצליה והלקוח בסוף ביטל את הסיב כי לא הרגיש בשינוי...
כמובן שזה שונה אצל לקוח עסקי קרי מרלו"ג , כיתות לימוד, חברות סטאראפ, דיור מוגן או בית מלון ששם רק בשביל להגיד בוקר טוב זה 100 מגה סימטרי ולמעשה יש כבר לקוחות שמוחברים ב 500 מגה וגם 1G עד 2G.
...
אם כבר מדברים על הסודות, אז אני אגלה לך סוד ואסביר לך למה אני מבין שאתה רואה את המצב לפי מה שכתבת כמשתמש קצה ולא כפי שרואה אותו מי שמעורה בתחום.

וההסבר הוא די פשוט. מי שמחובר בבית כבעל תפקיד בארגון עם חיבור של תמסורת הוא לא משתמש קצה בבית, אלה שיש לו בבית המשך של הרשת הארגונית או של DATA CENTER שעליו הוא מחובר. ובגלל זה הוא מנותב לא כלקוח ביתי, אלה כאותו הגוף שדרכו הוא מחובר. וזה כל ההבדל "הקטן" מבחינת ההבטחה של רוחב פס לחו''ל, שחיבור זה כמובן אפילו לא דומה לכל החבילות של "גיימרים" למיניהם מבחינת ההבטחה של חיבור. גם מי שמשתמש קצה כמובן שלא מודע לכך שלכל ISP יש הפרדה מלאה מבחינת הבטחת רוחב פס לחו''ל ובתוך הארץ בין חיבורים של לקוחות פרטיים ולבין חיבורים של לקוחות ארגוניים.
אני למשל בבית לא מחובר עם חיבור אלחוטי בתחום התדרים של 65GHz, אלה בחיבור כזה שהוא בתחום תדרים של 6GHZ וזה מסיבה פשוטה והיא שחיבורים בתחום של 60GHZ מספיקים למרחקים של עד כשנים או שלוש קילומטרים ואני לעומת זה מחובר ל DATA CENTER שנמצא במרחק של יותר משלושים קילומטרים. וזו הסיבה שחיבור שלי בבית הוא המשך של חיבור של אותו DATA CENTER שדרכו אני מקבל לחו''ל חיבור סימטרי מובטח של 1GBPS ולא חיבור עם ערוץ עולה של "עד" 100M, שקיים בחיבורי סיבים ביתיים, שמפורסמים כחבילות של 1G ובפועל בשליחה לחו''ל מגיעים לעד 60M בשעות השפל ובשעות השיא ללא יותר מ 20M במקרה הטוב.
וחיבור לצורך העבודה כמו שיש לי זה לא משהוא שהוא ייחודי אצלי, אלה שכל מי שארגון שבו הוא עובד, מחליט שנדרש לספק לו חיבור בבית של 1G סימטרי למשל, לצורך עבודתו, מקבל אותו במלואו גם לחו''ל, כאילו שהוא היה נמצא במשרד. ולא משנה, אם חיבור זה בבית שלו הוא אלחוטי, דרך סיב או דרך זוגות נחושת שזורים של חוט טלפון של בזק. וזו הנקודה שניסיתי להסביר לך, בהקשר זה שבשביל לקבל חיבור של 1G או של 10G לא חייבים כלל חיבור של סיב אופטי, אלה שגם על כל תשתית אחרת זה אפשרי, אם הספק תשתית היה מעוניין בכך. ובגלל זה גם זה תמיד מצחיק לראות את המשתמשי קצה מתרגשים מחדש מההכרזות PR ריקות מתוכן על סיפורי סיבים, מצחיק כאשר מבינים שאם ספק תשתיות שיש לו כבר חיבור של זוגות נחושת ללקוחות באמת הייה רוצה לחבר את המשתמשים לחיבורים של 1G או יותר, אז הוא היה יכול לעשות את זה מהיום למחר ומבלי לפרוס שום תשתית חדשה. אבל, אם ספק רוצה סתם ליצור עוד באז, אז הוא יכול כל פעם מחדש לספר "שמהפכת הסיבים יצאת לדרך" ואחרי זה לשכוח מזה לעוד שנה שאחרי זה ניתן יהיה למחזר את אותה ההודעה ויהיו עוד הפעם אותם אלה שמחדש מתרגשים ממנה.
20/03/2021 19:56  
arotman כתב:
גם את זה כתבתי כבר בשרשור, מכיוון שרוב התקשרות שאנחנו מגיעים אליה היא בעיקר פנים ארצית אז רוב הלקוחות ממש לא ירגישו אם הם יגלשו
בתעדוף עסקי או לא בהנחה שהניתובים הפנים ארציים לבזק בינלאומי, סלקום נטויזן ופרטנר ששם נמצאים רוב השרותים יהיו עם מספיק רוחב פס.
...
גם מהתובנה זו ניתן להבין שמי שכתב אותה הוא לא מי שעוסק בתחום זה, מכוון שמי שעוסק בתחום יודע שהמצב בדיוק הפוך ושרוב הנתקשורת גם של הלקוחות הפרטיים היא עם משאבים שנמצאים בחו''ל. ואת זה ניתן לראות אפילו מדברים פשוטים כמו שאם למשל יש עדכון של משחק משרתים שנמצאים בחו''ל, שחברת משחקים משחררת, אז כל התקשורת של כל המשתמים ביתיים בארץ מושבתת, בגלל שרוב השימושים שלהם הם רק לתקשורת לחו''ל וברגע שחיבור לחו''ל עמוס, אז מבחינתם אין אינטרנט כלל. מצורף קישור לכתבה על כך:
האינטרנט איטי? תאשימו את העדכון של פורטנייט
אפיק גיימס, מפתחת פורטנייט שחררה היום לרשת עדכון למשחק המצליח בעולם, ולטענת ספקיות האינטרנט בישראל הדבר גרם לעיכובים בגלישה ברחבי הארץ
https://www.calcalist.co.il/internet/ar ... 52,00.html
גם ניתן להבין את הנקודה זו, אם אפילו מודעים לרוחבי פס שספקיות אינטרנט בישראל מנצלות לחיבורים בתוך הארץ. למשל, אם ניקח את המחלף האינטרנט הישראלי, ה IIX ונבדוק את הרוחב פס המנוצל של אחד הספקים הגדולים, כמו נטויזיון למשל, נגלה שכל התעבורה שם מסתכמת בפחות מ 40G בשעות השיא ובפחות מ 3G בשעות השפל בערוץ היורד ובכ 10G בשעות השיא ובפחות מ 2G בשעות השפל בערוץ העולה. אצל הספקים הקטנים הנתונים אלה עוד יותר מגוחכים. מצורף גרף דגימה של הערוץ זה:
רק לצורך ההשוואה מדובר על פחות רוחב פס מנוצל לצורך שימוש לתקשורת בתוך ישראל על ידי כל הלקוחות של ספק זה, ממה שמנוצל רק בשני MSAGs של בזק, לתעבורה הכוללת שלהם, שכל אחד מהם משרת כמה מאות של לקוחות VDSL עם חבילות של עד 100M.

arotman
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא #237 

sys_admin
לגבי החלק הראשון של התשובה שלך הבנתי כבר לפני כמה פוסטים, שוב פעם לא רלוונטי לרוב חברי הפורום שאין להם גישה לקישורים עסקיים ברוב המקרים אלא קישור ביתי, שאי"ה יעבור לאופטי בשנים הקרובות.

לגבי צריכת רוחב הפס
הכל טוב ויפה אבל "שכחת" שהיום הניתוב של איגוד האינטרנט הישראלי לא הכי נדרש לספקים הגדולים עצמם , רוב התקשורת בין הספקים הגדולים קרי סלקום , בזק בינלאומי ופרטנר מועברת באמצעות טבעת אופטית שאינה קשורה לIIX בכלל, כל הרעיון של CDN ו POP ושרתים מקומיים של נטפליקס בנתניה ובטירת הכרמל, AWS וגוגל הוא למנוע את המעבר לחו"ל ולהשאיר את הלקוח בארץ. אם יש לך אכן גישה לנתוני MRTG של הספקים הגדולים אז תוכל לראות זאת, ברור מאליו שאם לחברת משחקי מחשב אין CDN או שרתים מקומיים זה יעמיס על חיבור האינטרנט לחו"ל של הספק.
כאן יש את נתוני שאר נתוני ה MRTG של איגוד האינטרנט הישראלי לגבי חיבורי ה 100G ומטה.
https://en.isoc.org.il/iix/mrtg/sifranet-iix2.html
שים לב שאקספון שהם ספק קטן יחסית מחוברים ב 100G כנ"ל לגבי הוטנט, דווקא פרטנר (012Smile) מחוברים ב 40G בלבד.
בשעה זו כמעט 1 בלילה דווקא אקספון צורכים 22.4G
https://en.isoc.org.il/iix/cacti/weathe ... index.html
https://en.isoc.org.il/iix/cacti/weathe ... cb36c0.png

עשיתי Trace ללקוח מחובר בסיב ביתי בפרטנר
אין בכלל זכר ל IIX שים לב לשורה 2 peer-012.nta.nv.net.il

Tracing route to dns.netvision.net.il [194.90.1.5]
over a maximum of 30 hops:

1 <1 ms <1 ms <1 ms [192.168.1.1]
2 1 ms 1 ms 1 ms 82.102.XXX.X
3 * * * Request timed out.
4 * * * Request timed out.
5 2 ms 2 ms 2 ms peer-012.nta.nv.net.il [212.143.12.49]
6 4 ms 3 ms 3 ms peer1-6.peersw01.nta.nv.net.il [212.143.12.50]
7 4 ms 4 ms 4 ms peering2-nta-29-1-core1-nta.nv.net.il [212.143.25.167]
8 5 ms 4 ms 4 ms adc-slb-v201-core1.nv.net.il [212.143.25.73]
9 4 ms 4 ms 4 ms dns.netvision.net.il [194.90.1.5]

עשיתי Trace ללקוח המחובר לקו תמסורת מיקרולינק בזק בינלאומי
גם כאן אין בכלל זכר ל IIX שים לב לשורה 5 peering2-nta-29-1-core1-nta.nv.net.il

Tracing route to dns.netvision.net.il [194.90.1.5]
over a maximum of 30 hops:

1 8 ms 7 ms 8 ms bzq-84-XXX-XXX-XXX.static-ip.bezeqint.net [84.XXX.XXX.XXX]
2 8 ms 9 ms 8 ms XX.XX.XX.XX
3 8 ms 10 ms 8 ms XX.XX.XX.XX
4 10 ms 10 ms 9 ms bzq-114-65-86.cust.bezeqint.net [192.114.65.86]
5 11 ms 9 ms 9 ms peering2-nta-29-1-core1-nta.nv.net.il [212.143.25.167]
6 10 ms 10 ms 9 ms adc-slb-v201-core1.nv.net.il [212.143.25.73]
7 9 ms 9 ms 10 ms dns.netvision.net.il [194.90.1.5]

עשיתי Trace ללקוח המחובר לקו אופטי במטרו לבזק בינלאומי
גם כאן אין בכלל זכר ל IIX שים לב לשורה 6 peering2-nta-29-1-core1-nta.nv.net.il [212.143.25.167]

Traceroute to 194.90.1.5 ,30 hops max 0 byte packets:

1 192.168.XXX.XXX <1 ms <1 ms <1 ms
2 84.110.XXX.XXX <1 ms <1 ms <1 ms
3 10.190.4.2 <1 ms <1 ms <1 ms
4 10.90.99.17 <1 ms <1 ms <1 ms
5 192.114.65.86 <1 ms <1 ms <1 ms
6 212.143.25.167 <1 ms <1 ms <1 ms
7 212.143.25.73 <1 ms <1 ms <1 ms
8 194.90.1.5 <1 ms <1 ms <1 ms

עשיתי Trace ללקוח המחובר לקו אינטרנט 500 מגה עסקי ביזבוקס הוטנט (תשתית משותפת Coax)
כאן באמת רואים את הקישור ל IIX שורה 10 ו 11

traceroute 194.90.1.5
traceroute to 194.90.1.5 (194.90.1.5), 30 hops max, 60 byte packets
1 XXXXX (192.168.X.X) 0.477 ms * *
2 10.25.64.1 (10.25.64.1) 7.515 ms 7.457 ms 15.388 ms
3 * * *
4 172.18.9.218 (172.18.9.218) 18.988 ms 18.970 ms 18.923 ms
5 172.17.3.14 (172.17.3.14) 18.714 ms 18.664 ms 18.838 ms
6 * * *
7 * * *
8 * * *
9 * * core-213-57-0-90.PT.hotnet.net.il (213.57.0.90) 13.207 ms
10 IIX-100G-HotNet.iix.net.il (192.114.62.81) 12.307 ms 12.481 ms 12.294 ms
11 Netvision013-10G-IIX.iix.net.il (192.114.62.26) 14.987 ms 15.169 ms 19.839 ms
12 peering2-nta-29-1-core1-nta.nv.net.il (212.143.25.167) 19.857 ms 20.188 ms 15.058 ms
13 adc-slb-v201-core1.nv.net.il (212.143.25.73) 14.093 ms 14.810 ms 19.713 ms
14 dns.netvision.net.il (194.90.1.5) 20.444 ms 19.826 ms 19.629 ms

בקיצור הספקים הגדולים בכלל לא זקוקים לשרותי ה IIX אלא בעיקר ספקים כגון אקספון והוטנט שמחוברים באמצעות ה IIX לספקים הגדולים.

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #238 

22/03/2021 1:56  
arotman כתב:
sys_admin
לגבי החלק הראשון של התשובה שלך הבנתי כבר לפני כמה פוסטים, שוב פעם לא רלוונטי לרוב חברי הפורום שאין להם גישה לקישורים עסקיים ברוב המקרים אלא קישור ביתי, שאי"ה יעבור לאופטי בשנים הקרובות.
...
כנראה שלא הבנת את החלק הראשון של התשובה שלי. ואני אנסה להסביר אותו עוד הפעם מחדש. מדובר על זה שלא משנה ממש מה הוא סוג החוט או האלחוט שמחבר את הרשת כלשהיא ביתית או אחרת לאינטרנט. כמו שבמקרה שלי אין שום חוט או במקרים אחרים של בעלי תפקידים שעובדים מהבית ומחוברים לחוטים של טלפון בזק וגם מקבלים חיבורים סימטריים מובטחים של 1G לחו''ל וגם ללא תלות בשכנים שלהם, כך ניתן גם, כפי שכבר הסברתי לספק על גבי סיב אופטי חיבור שמשווקים אותו כ 1G, אבל למשל את הערוץ העולה יהיה עד 100M ובפועל לחול לא יעבור את 20M בשעות השיא והערוץ היורד אחרי ששני שכנים מנצלים אותו לא יהיה זמין כלל לכל השכונה או הבניין רב קומות. וגם הנקודה הנוספת היא, שאם בזק בכלל היתה מתכוונת בשלב כלשהו לספק את החיבורים המהירים של 1G או אפילו של 10G לכלל הלקוחות הביתיים, אז היא היתה עושה את זה על גבי זוגות נחושת שפרוסים כבר, כי בסך הכל זה יותר זול, מהיר ומשתלם מבחינתה, כי תשתית זו כבר קיימת. ולא הייתה מספרת את הסיפורי סיבים ומהפכות, שהסיפורים אלה לא מובילים לכלום ואשר שוכחים אותם כבר כמה שבועות אחרי ההכרזות PR. כפי שראינו את זה גם במקרה המדובר ובמקרים אחרים, שאחרי שני עשורים של סיפורים אלה, המספרים ביחד לא חיברו אפילו שני אחוז מהתושבים בישראל. ולמה זה לא הולך להשתנות גם בעתית, הסברתי כבר לפני זה.
22/03/2021 1:56  
arotman כתב:
לגבי צריכת רוחב הפס
הכל טוב ויפה אבל "שכחת" שהיום הניתוב של איגוד האינטרנט הישראלי לא הכי נדרש לספקים הגדולים עצמם , רוב התקשורת בין הספקים הגדולים קרי סלקום , בזק בינלאומי ופרטנר מועברת באמצעות טבעת אופטית שאינה קשורה לIIX בכלל, כל הרעיון של CDN ו POP ושרתים מקומיים של נטפליקס בנתניה ובטירת הכרמל, AWS וגוגל הוא למנוע את המעבר לחו"ל ולהשאיר את הלקוח בארץ. אם יש לך אכן גישה לנתוני MRTG של הספקים הגדולים אז תוכל לראות זאת, ברור מאליו שאם לחברת משחקי מחשב אין CDN או שרתים מקומיים זה יעמיס על חיבור האינטרנט לחו"ל של הספק.
...
לגבי צריכת רוחב פס, צירפתי את הנתונים של IIX בגלל סיבה מאוד פשוטה והיא ששם הנתונים של צריכת רוחב פס זמינים. את הנתונים של חיבורים הדדיים בין הספקים אני כמובן שלא מתכוון לפרסם, בגלל שהם לא נגישים לציבור הרחב. מה שכן אני יכול לספר שהחיבורים אלה שונים לגמרי ממה שאתה חושב והם מתבצעים על עקרון של peering בין הספקים. והצריכה של רוחב פס שם שמוקצה ללקוחות הביתיים היא גם כלום בהשוואה למה שלקוחות אלה צורכים לחו''ל. ואת הנקודה זו הדגמתי עם המקרה של אותו העדכון המשחק מחו''ל שגרם למשתמשים הביתיים להרגיש שאין להם כלל אינטרנט, מכיוון שרוב השימוש שלהם הוא רק בגישה למשאבים שבחו''ל. ויש לזה סיבה די פשוטה. מי שנמצא בתחום של הקמת תשתיות תקשורת בענן, מודע לכך שאם הוא רוצה להקים שרתי VPS ואת הרשת INTRANET בשבילם ב AWS למשל, אז בניגוד למה שמשתמש ביתי כמוך חושב, ה DATA CENTER הקרוב מבחינה גאוגרפית בשבילו יהיה ב Bahrain ובישראל בכלל AMAZON לא מספקים את האפשרות זו. מצורף צילום מסך של ממשק AWS שנותן אל האפשרות לראות את המיקומי השרתים שמהם ניתן לבחור את המרכז עיבוד ואחסון נתונים שלהם:
הדבר זהה גם בקשר לשירותי GCP של GOOGLE, ששם המקום הגאוגרפי הקרוב לישראל הוא DOHA. ניתן גם את זה לראות מהצילום מסך רלוונטי:
כמובן גם בהקשר של AZURE של MICROSOFT המצב הוא זהה. ואם תנסה להקים את השרת החדש לרשת ענן שלך בישראל בשביל החברה כלשהיא או בשביל הפעלה של אתר אינטרנט, אז גם תגלה שבאתר שלהם כתוב בהקשר זה, את מה שהיה כתוב שם עוד בשלב ההקמה של שירות זה לפני שנים רבות, וזה ש... בקרוב. :lol:
כך שכפי שאני מקווה שאתה רואה את זה עכשיו, הסיפורים שמהם ניזונים אלה שלא נמצאים בתחום, שונים לגמרי ממצב שקיים בפועל ושמוכר לאלה שעוסקים בתחום המדובר.

OMRIJ
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #239 

כמה אתה מקשקש...
בשורה התחתונה, לציבור הישראלי שעד לא מזמן האפשרות שלו היתה גרועה או גרועה יותר (תחליט אתה מי בזק ומי הוט) נוספה בשנים האחרונות אפשרות טובה יותר של חיבור בסיב אופטי (עם שיתוף בבניין, בלי שיתוף בבניין - בשורה התחתונה טובה יותר).
עכשיו האפשרות הזאת תהיה נגישה לפלח גדול יותר של אוכלוסיה בזכות כניסה של שחקן נוסף שהתחמם על הקווים במשך שנים.
מה זה משנה מה יש "לבעלי תפקידים"? מה זה משנה שאפשר היה לקבל רוחב פס זהה או גבוה יותר על קו נחושת קיים? יש פתרון שהוא טוב יותר מהמצב הקיים לרוב האנשים.
אתה יכול להמשיך לדבר על כמה שהכל פייק, אבל כשאני מוריד/מעלה במהירות שבעבר לא היתה אופציה (ובהרבה מקרים זה במקסימום של החבילה 1000/100) אז מבחינתי זה שדרוג.
וככה זה אצל כל מי שאני מכיר שהתחבר...
אז הקונספציה שלך קרסה, העיקר להמשיך לברבר ולהביא צילומי מסך לא קשורים.

xsoft7 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 16 פעמים
קיבל תודות: 42 פעמים

נושא שלא נקרא #240 

23/03/2021 12:36  
OMRIJ כתב:
כמה אתה מקשקש...
בשורה התחתונה, לציבור הישראלי שעד לא מזמן האפשרות שלו היתה גרועה או גרועה יותר (תחליט אתה מי בזק ומי הוט) נוספה בשנים האחרונות אפשרות טובה יותר של חיבור בסיב אופטי (עם שיתוף בבניין, בלי שיתוף בבניין - בשורה התחתונה טובה יותר).
עכשיו האפשרות הזאת תהיה נגישה לפלח גדול יותר של אוכלוסיה בזכות כניסה של שחקן נוסף שהתחמם על הקווים במשך שנים.
מה זה משנה מה יש "לבעלי תפקידים"? מה זה משנה שאפשר היה לקבל רוחב פס זהה או גבוה יותר על קו נחושת קיים? יש פתרון שהוא טוב יותר מהמצב הקיים לרוב האנשים.
אתה יכול להמשיך לדבר על כמה שהכל פייק, אבל כשאני מוריד/מעלה במהירות שבעבר לא היתה אופציה (ובהרבה מקרים זה במקסימום של החבילה 1000/100) אז מבחינתי זה שדרוג.
וככה זה אצל כל מי שאני מכיר שהתחבר...
אז הקונספציה שלך קרסה, העיקר להמשיך לברבר ולהביא צילומי מסך לא קשורים.
...
אבל אתה לא קורא מה שSYS ADMIN מסביר לך. הוא מסביר לך א' ואתה מדבר על ב'
הוא לא אומר שזה לא מבורך\טוב שיש תחרות. - הוא אומר שאם באמת היו רוצים להביא מהירות גבוהה יותר, לא נדרש כל ה'סיבים' וכל הקשקושים של יחצי הציבור שהם עושים. גם עם התשתית הקיימת של הנחושת, ניתו להגיע ל1G ואף מעבר לכך, וגם סימטרית.

ומה שעוד אתה מסרב לקלוט, וטוען שזה קשקושים - מה שלא ברור איך יש לך את היכולת לדבר אליו ככה , שבפירוש הבנאדם עובד בתחום, עם סימוכין מקצועי לדבריו (בעוד שאתה טוען ל'קשקושים' וללא שום סימוכין) - זה שכל יחסי הציבור, בכל החברות טוענים למהירויות גבוהות, ככה שבפועל המצב הרבה יותר עגום - ןזה שאתה בודק באיזה שרת ספידטסט כל היום ומקבל תוצאות יפות, זה לא המצב הריאלי.

כאנלוגיה- זה בערך כמו נתוני הצריכת דלק והזיהום של המכוניות שמשווקים - המצב בפועל הרבה יותר מביך

שלח תגובה

חזור אל “רשתות, אינטרנט ו- Fiber”