שאלה תיאורטית על מיני סוויץ'

פורום רשתות, IT ומחשוב כללי - רשתות, ראוטרים, מחשבים ניידים, אביזרים וכו'.
boubi (פותח השרשור)
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 30 פעמים
קיבל תודות: 56 פעמים

שאלה תיאורטית על מיני סוויץ'

נושא שלא נקרא #1 

במידה ובבית אני רוצה להימנע משימוש במתג עם יותר מ12 פורטים וסלילה של כבלי רשת לאורך הקירות, אבל כן מעוניין בכמה נק' בכל מקום.
האם משיכה של כבל רשת מהראוטר ל3 כיוונים שונים וחיבור מכל כבל כזה אל מתג 5 פורטים יכול להוות בעיה?
תמיד אני זוכר את הלחץ של איש התקשורת באחד המשרדים שעבדתי בו.
הוא היה מדבר על זה שמיני סוויץ' "מזבל את הרשת".
אז השאלה אם זה נכון רק לגבי סביבות עם סוויץ' מנוהל, או גם לסביבה ביתית עם חיבור ראוטר פשוט ואם תהיה איזו השפעה על התקשורת בבית?

Amir64
גורו
גורו
נתן תודות: 178 פעמים
קיבל תודות: 1733 פעמים

Re: שאלה תיאורטית על מיני סוויץ'

נושא שלא נקרא #2 

אין שום בעיה, למעט העובדה שכל הצרכנים המוזנים מאותו סוויץ מוגבלים לתעבורה של 1 גיגהביט שמאפשר החיבור המזין את הסוויץ'.
לרוב, בשימוש ביתי, זה ממש לא מפריע.
רצוי שהצרכנים בעלי התעבורה הצפויה הגבוהה ביותר, כמו NAS או תחנת הורדות מהאינטרנט, יהיו מוזנים ישירות מהסוויץ' המרכזי.
לדוגמה, אם יש לך בחדר מחשב, מדפסת וטלויזיה, כולם יכולים בשקט להיות מחוברים לסוויץ קטן באותו חדר.

boubi (פותח השרשור)
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #3 

תודה.
מה שאתה אומר בעצם, זה שאם מהראוטר אני מוציא כבל לסוויץ' מרכזי הוא מחלק ג'יגה בכל יציאה שלו לציוד קצה (כמובן אם הציוד קצה תומך) במקביל.
ואם זה יציאה למיני סוויצ' נוסף אז הג'יגה שלו יתחלק בין כל ציודי הקצה למרות שאני אראה סנכרון תיאורי של ג'יגה בציודי קצה.
אגב, לגבי עניין ה"זיבול רשת" יש עניין כזה או שזה עניין אחר של ניהול ומעקב?

Amir64
גורו
גורו

נושא שלא נקרא #4 

בדיוק.
כל ציוד הקצה המחובר למיני סוויץ' מוזן מקו תקשורת אחד שיכול להעביר מקסימום 1 גיגהביט למיני סוויץ', וכל ציוד הקצה שמחובר למיני סוויץ' יהיה מוגבל ל- 1 גיגה ביט שיכולים לעבור בין הסוויץ המרכזי למיני סוייץ.
אם יש לך 4 תחנות שמחוברות למיניסוויץ, 2 מהם תופסות 500 מגהביט כל אחת, הרי ששתי התחנות האחרות יהיו "מורעבות", ויצטרכו להילחם על קבלת רוחב פס.
בציוד הקצה כשאתה רואה שהוא מחובר בחיבור 1 גיגה, זה רק חיווי מהירות החיבור בין ציוד הקצה, והסוויץ המזין ישירות את ציוד הקצה הזה, בקצה השני של אותו כבל שמחבר ביניהם.
אם יש לך נתב עם חיבורי 100 מגה, אתה מחבר אליו סוויץ של גיגה, ומחבר מחשב יחיד אל הסוויץ הזה, אתה תראה סינכרון של 1 גיגה, למרות שאין למחשב עם מי לתקשר במהירות זו, כי ההתקן היחיד שהוא מחובר אליו, מעשית, הוא הראוטר, שמספק רק 100 מגה.

יש עניין של זיבול רשת ע"י סוויצים, אם אתה בטעות יוצר חיבור מעגלי בין סוויצים.
אם אתה מקפיד על עץ מסודר, לא תהיה בעיה.
בסביבה ביתית מאוד קשה לייצר בעיה כזו, כי אין לך יותר מידי כבלי רשת המושחלים בין החדרים.
בסופו של דבר יש לך כבל רשת יחיד מכל חדר אל ארון התקשורת.

boubi (פותח השרשור)
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #5 

תודה רבה על התשובה. עזרת לי.

Huber
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT
שם מלא: ערן
נתן תודות: 518 פעמים
קיבל תודות: 4198 פעמים

נושא שלא נקרא #6 

יש עוד משהו שצריך לקחת בחשבון. יותר סוויטצים - יותר נקודות כשל.

לא מבין את ההגיון בשיטה שאתה מציע האמת, אין בזה כמעט שם יתרון.

Amir64
גורו
גורו

נושא שלא נקרא #7 

@Huber
ומה אתה מציע?
לקנות סוויץ 24 פורטים?
איפה למקם אותו? לא נכנס בארון תקשורת ביתי.
לסלול כמה כבלים לכל חדר, לאורך הקירות?
ואם אח"כ הוא מבין שהוא רוצה עוד כבל לשימוש שלא חשב עליו קודם?
כבר יותר זול לקנות 3 סוויצים קטנים, והרבה פחות אורך כבל.

איזה כשל?
סוויצים זה דבר שעובד, ועובד, ועובד.
ה- "חיסרון" של סוויץ, שצריך נקודת חשמל עבורו.

Huber
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT
שם מלא: ערן
נתן תודות: 518 פעמים
קיבל תודות: 4198 פעמים

נושא שלא נקרא #8 

16/02/2021 14:30  
Amir64 כתב:

סוויצים זה דבר שעובד, ועובד, ועובד.
...
עברו לי מאות של סוויטצים תחת הידיים בעשורים האחרונים. סוויטצים תעשייתים (אלו שבנוייים לארונות תקשורת מחברות טובות כגון HP, CISCO וכו) באמת די אמינים (למרות שגם שמה התקלקלו לי כמה). סוויטצים קטנים ביתיים - הרבה הרבה פחות. גם אצלי בארגון יש איסור גורף להכניס סוויטצים כאלו לרשת ללא אישור מיוחד וחריג.

תעשה מה שנראה לך לנכון, אני רק חולק את הניסיון שלי איתך - ההחלטה הסופית כמובן שלך בהתאם לצרכים שלך. רק שיהיה לך את כל המידע מראש.

16/02/2021 14:30  
Amir64 כתב:

לקנות סוויץ 24 פורטים?
איפה למקם אותו? לא נכנס בארון תקשורת ביתי.
לסלול כמה כבלים לכל חדר, לאורך הקירות?
ואם אח"כ הוא מבין שהוא רוצה עוד כבל לשימוש שלא חשב עליו קודם?
כבר יותר זול לקנות 3 סוויצים קטנים, והרבה פחות אורך כבל.
...
אין מקום? קנה 2 סוויטצים של 12 ושרשר בנהם. סתם דוגמא לסוויטץ כזה מנוהל ואפילו POE - בטוח יש משהו יותר זול (מחברה מוכרת כמובן):

עריכה - אם אתה לא חייב מנוהל (בהנחה שאתה מבין מה זה מביא עימו ולא צריך את זה) ו POE, הנה אחד עם לא מעט יציאות, קטן, מחברה טובה ובכלל לא יקר:

עוד דגומא:

לגבי "לסלול כבלים" בד"כ עושים תעלות אם לא רוצים לחצוב בקירות, ככה גם אם צריך בעתיד עוד פשוט מכניסים דרך התעלה. בכל מקרה צריך להעביר כבלים - הרי אתה לא מדבר פה על פתרון אלחוטי למיטב הבנתי, לא?

לגבי "יותר זול" - תמיד פתרון מסודר עולה יותר. אותי החיים לימדו שזול עולה ביוקר.

ד"א - למה לא ליישם פשוט פתרון אלחוטי בעזרת MESH?

boubi (פותח השרשור)
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #9 

16/02/2021 11:17  
Huber כתב:
יש עוד משהו שצריך לקחת בחשבון. יותר סוויטצים - יותר נקודות כשל.

לא מבין את ההגיון בשיטה שאתה מציע האמת, אין בזה כמעט שם יתרון.
...
זו הייתה שאלה תיאורטית, אבל אתן לך את כיוון המחשבה שלי מאיפה זה מגיע לצורך מעשי לפחות אצלי.
כמובן שכל דירה שונה ולא תמיד ניתן לסלול בצורה נוחה את הכבילה.
כמו שנגעת בנקודה של כשל, אני מניח שגם במערכות mesh יש או יכול להיות כשל באחת היחידות ואז יחדה כזו עולה הרבה יותר מ 70 ש"ח של מיני סוויץ' 1Gib.
בהנחה ואתה בדירה שכורה ולא רוצה/יכול להשחיל בקירות אז סלילה חיצונית היא עדיפה.
במקום לסלול כמה כבלים מוכנים של 10/15 מטר, ולהתחיל לגלגל את שארית הכבל, או להוסיף כבלי חדשים בעת הצורך אז אני סולל כבל אחז והוא יחובר למיני סוויץ' וממנו כבלים קצרים שיש כבר בנמצא לטלויזיה/סטרימר/Sony PS. וכמובן אם פתאום החלטתי להוסיף או להעביר כבל ארוך נוסף, אז אני יכול פשוט להוסיף אחד קצר למוצר אחר שיגיע או נניח מעביר את הsony מהחדר לסלון.

מקרה נוסף לדוגמא, אצל אחי, מקום שלא סובלים כבילה נראית לעין יש מחסור של פורטים כיוון ויש מוקה מחוברת לממיר ואין אפשרות לחיבור מכשיר נוסף עם כבל, אז אני יכול לשים לומיני סוייץ' ולחבר את שאר המכשירים שירצה במנימום עבודה ומינימום "כיעור" של כבילה.

וכמובן כולם יסכימו שחיבור חוטי עדיף בכל פרמטר על אלחוטי.

Amir64
גורו
גורו

נושא שלא נקרא #10 

@Huber🤔
אתה משווה רשת אירגונית גדולה לרשת דירתית פרטית?
הדרישות מהרשת, הסיבוכיות והשליטה על איזון התעבורה שונות לגמרי בין רשת אירגונית ורשת ביתית.
גם אני בחברה שניהלתי בה רשת, כשעשינו בינוי העברתי 4 כבלי רשת לכל אמבטיה גוויס בקיר, שיהיה, כי תוספת המחיר זניחה,
והעפתי את הסוויצים הקטנים שהיו.

בדירת מגורים יש אילוצים אחרים, במיוחד אם הדירה שכורה, כמו אצלי ואצל פותח השרשור.
אפשר להעביר כבל או 2 בתעלה 1 ס"מ.
אם רוצים להעביר 4 כבלים צריך תעלה גדולה יותר, מה שמכער את כל הדירה.

ניסית פעם להכניס סוויץ אחד מאילו שהיצעת לארון תקשורת דירתי סטנדרטי?
במחיר של אחד כזה קונים 3 סוויצים טובים של 8 פורטים.

ziv_r
סמל אישי של משתמש
עורך ראשי HTmag
עורך ראשי HTmag
נתן תודות: 2084 פעמים
קיבל תודות: 4725 פעמים

נושא שלא נקרא #11 

אני בדעה שתעשה מה שנוח לך, אתה מכיר הכי טוב את הדירה שלך ואת ריכוז אביזרי הקצה בכל נקודה.

בהקשר דומה, אני לפני שבוע התקנתי סוויץ של 16 פורטים בארון התקשורת הדירתי ובחרתי ב- Netgear GS316 כי הוא עם מימדים קטנים יחסית לאחרים. תבדוק אצלך את המידות הפנויות, אולי יכנס.
https://htmag.co.il/phpbb/viewtopic.php ... 3#p3152173

אל תשלול כל כך מהר פתרון Mesh, אם אתה מחבר בחיבור קווי פתרון טוב כמו ה- Huawei AX3 Pro, תוכל כנראה לחסוך הרבה כבלי רשת וחוץ מזה, כולנו צריכים כיסוי Wi-Fi טוב בבית, אז להשתמש ב- AX3 כ- AP וגם סוויץ זה פתרון מעולה.

TheCoolest
אחראי תחום מסכים
אחראי תחום מסכים
שם מלא: ארתור ליברמן
נתן תודות: 236 פעמים
קיבל תודות: 2387 פעמים
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא #12 

אין שום בעיה עם סוויץ' מרכזי אחד וחיבור רשת יחיד לכל חדר.
אלא אם כן אתה מתכנן הרבה העברות קבצים כבדות בין יחידות קצה שנמצאות בחדרים שונים, לא תתקל בהרעבת רוחב פס.
אני עובד כך כבר כמעט 5 שנים, באחד החדרים עקב כמות ציוד גדולה, אפילו שרשרתי שני סוויצ'ים פשוטים של 8 פורטים אחד לשני, וגם זה עובד בסדר.
מתוך 4 "מיני-סוויצ'ים" כאלה של D-LINK, בכל הזמן הזה של יותר מ-5 שנים, רק פעם אחת נתקלתי בבעיה שדרשה ממני להוציא את אחד מהם מהחשמל לכמה שניות ולהחזיר.
המכשירים האלה מכילים שבב יחיד, אין בהם מה להתקלקל.

שלח תגובה

חזור אל “רשתות, אינטרנט ו- Fiber”