ציוד מומלץ לתשתית בזק בשילוב tp link deco mesh (כרגע על 100, בעתיד יתכן 200 או 1000)

פורום רשתות, IT ומחשוב כללי - רשתות, ראוטרים, מחשבים ניידים, אביזרים וכו'.
sarumman (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 0

ציוד מומלץ לתשתית בזק בשילוב tp link deco mesh (כרגע על 100, בעתיד יתכן 200 או 1000)

נושא שלא נקרא #1 

שלום
אני גר בבית פרטי, כרגע על תשתית בזק 100 מגה(ככל הנראה עד סוף השנה אזכה להשתדרג לסיבים של בזק או לכל הפחות ל200 מגה שלהם).
לאחרונה חיברתי את כל הנקודות בבית שלי קווית עם כבלי CAT5E (יש 6 עמדות כאלה).
כרגע המצב שלי הוא שאני על הנתב BE הגרוע שלהם+3 BESPOT שונים ברחבי הבית.
אני מאוד מעוניין לעבור לציוד פרטי, כולל הTP LINK DECO MESH.
איזה ציוד מומלץ לי לקנות *עכשיו* כך שגם יוכל להתאים בעתיד ל200 מגה\סיבים של בזק(באמצעות ממיר סיב שאקנה באופן פרטי כמובן).
אשמח להמלצות. אני מניח שזה אומר גם שאני צריך לקנות מודם ADSL בנפרד שהוא יתחבר לDECO שישמש כראוטר.
כמו כן אני מעדיף שכל יחידות הDECO יחוברו קווית ברחבי הבית (כנראה אצטרך 4 יחידות, לכל קומה בנפרד). אני מניח שאם הם מחוברים קווית ליחידת הDECO הראשית זה הרבה יותר יציב מחיבור אלחוטי שלהם.
תודה לעזרה.
רק מציין יש לי 4 קומות כשבכל זמן יש כ35+ מכשירים מחוברים בממוצע( טלויזיות,טאבלטים,סמארטפונים מחשבים וכו'). יש תעבורה גבוהה בכל רגע נתון.

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות
נתן תודות: 380 פעמים
קיבל תודות: 790 פעמים

Re: ציוד מומלץ לתשתית בזק בשילוב tp link deco mesh (כרגע על 100, בעתיד יתכן 200 או 1000)

נושא שלא נקרא #2 

@sarumman

א.לגבי ציוד הרשת נשמע כמו שבחרת כבר את ה-deco. אני לא מכיר מספיק בשביל להגיד האם זה טוב או רע, במיוחד לא את ה-decoים החדשים בתקן wifi 6 (אני מקווה שאתה מדבר עליהם). אם אתה מתכנן חיבור קווי בין היחידות חשוב לוודא שהדגם שאתה קונה תומך בזה (שוב אני לא מכיר את הדגמים החדשים של ה-deco, בדגמים הישנים הייתה אופציה כזו והיא עבדה אבל מסיבה לא ברורה ה-decoים הישנים היו מאד רגישים דרך איזה סוויצ'ים אתה מחבר ביניהם בחיבור קווי).

ב. לגבי המודם, אכן אתה חייב כרגע מודם VDSL לתשתית בזק הישנה ובעתיד כאשר תתחבר לסיבים של בזק תהיה חייב מודם GPON/מתאם מדיה (קיבלתי דיווחים סותרים בנושא, אולי ההסבר הוא שהם מספקים GIBIC עם מודם GPON מובנה ואז בעצם יש לך מודם GPON גם אם אתה רק קונה מתאם מדיה).
אופציה אחת, שלבטח עדיפה מבחינה כלכלית, היא להצליח "לשרוד" עם ה-Be כמודם עד שתעבור לסיבים. למיטב ידעתי אין שום אפשרות להפוך את ה-Be למודם בלבד, אז או שאתה בוחר ציוד רשת שיכול לתפקד במצב של AP בלבד וה-Be יהיה הראוטר היחיד אבל לא יטפל ברשת האלחוטית או שתצטרך לעבוד בתצורה של double NAT שגם ה-Be וגם לדוגמא ה-deco מתפקדים כראוטרים (לא הקונפיגורציה המומלצת, אבל אפשר לחיות איתה, בטח באופן זמני).
אם אתה מעדיף לקנות מודם VDSL, האופציה העיקרית שאני רואה היום זה ה-DSL-245GR, שם לב שברגע שתעבור לסיבים אין כל שימושים במודם כזה:
https://www.ivory.co.il/catalog.php?id=32641

sarumman (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

Re: ציוד מומלץ לתשתית בזק בשילוב tp link deco mesh (כרגע על 100, בעתיד יתכן 200 או 1000)

נושא שלא נקרא #3 

תודה על התשובה. מה אתה היית ממליץ לעשות, אם לא deco?

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות

נושא שלא נקרא #4 

10/04/2021 20:37  
sarumman כתב:
תודה על התשובה. מה אתה היית ממליץ לעשות, אם לא deco?
...
דבר ראשון לא התכוונתי שה-deco היא בחירה רעה, להפך, במיוחד אם אתה מדבר על הדגמים החדשים עם תמיכה ב-wifi 6 (בלי סיבה טובה לא הייתי הולך היום על ציוד ללא wifi 6). כמו שכתבתי אני לא מספיק מכיר את ה-deco אבל מהמעט שקראתי/שמעתי זו בהחלט יכולה להיות אופציה מצויינת.

בעיקר התכוונתי שיש היום מבחר מאד גדול של ציודים, עם תכונות ויכולות שונות וברמות מחירים שונות. מציוד סיני זול יחסית אבל בעיקר מובן הטוב, כמו לדוגמא ה-AX3 שמקבל חוות דעת מאד חיוביות כאן בפורום, דרך פתרונות mesh שמנסים כרגיל להיות כמה שיותר חבר וזה פשוט יעבוד (מכוונים למי שרוצה להתעסק כמה שפחות), ראוטרים עשירים בתוכנות (כמו לדוגמא דגמים מובילים של asus וכו') ועד ציוד יותר עסקי שכרגיל נותן יציבות ואמינות הרבה יותר גבוה כמו גם תוכנות מתקדמות אבל במחיר דרישת יותר ידע והתעסקות בשביל הקמה וקונפיגורציה. ראה עוד פרטים בחלק השני של הפוסט הזה:
viewtopic.php?p=3154569#p3154569

הדרישה "המיוחדת" היחידה שכרגע פירטת היא שתרצה מספר יחידות, אני מנחש בשביל בשביל לכסות שטח יחסית גדול (אם ראוטר אחד במרכז הבית מכסה את כל השטח אז זה כרגיל עדיף, אבל אם לא זה בהחלט הכיוון הנכון). במקרה כזה חשוב שהיחידות ידעו לעבוד ביחיד ולאפשר נדידה שקופה בין התחנות, מה שמוגדר ע"י תקנים של fast roaming והיום כרגיל חלק מהשם השיווקי "mesh". אני חושב שרב האופציות שתמצא היום תומכות בזה, אבל חשוב לוודא ואם אפשר גם למצוא חווות דעת שמעידות שהנושא עובד טוב לגבי הפתרון הספציפי שאתה רוצה. בנוסף, כמו שצויין לעיל, אם יש אפשר לחבר קווית בין היחידות זה תמיד עדיף, וזה עוד משהו שחשוב לוודא שהפתרון שאתה בוחר תומך בו בצורה טובה.

sarumman (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #5 

@eran405

תודה רבה.
אני כנראה קונה מודם ראוטר tp link vr600, אכבה בו את הwiif ואחבר את הdeco x60 כap ברחבי הבית בצורה קווית.
מה דעתך על הכיוון הזה?

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות

נושא שלא נקרא #6 

@sarumman
הכיוון נשמע טוב. השאלה למה לקחת vr600 לשימוש כמודם בלבד, כשממה שאני רואה ה-245GR יותר זול וגם תומך ב-200 מגה של בזק (בתשתית הישנה לא סיבים) אם תרצה.

sarumman (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #7 

@eran405

מעריך שאתחבר לסיבים לפני האופציה של 200,משיחה עם המוקד של בזק.
המקרה הכי רע אקנה בנפרד את המודם שתומך ב200, והvr יהיה עוד ap איפשהו. לא נורא.
העיקר שיגיע כבר סיבים.

sarumman (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #8 

@eran405קניתי את הראוטר והכל טוב יפה, למעט lag spikes שיש במשחקי רשת מידי פעם.
האם יעזור לבצע עדכון קושחה או שעדיף שלא?

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות

נושא שלא נקרא #9 

@sarumman
דבר ראשון לעדכן קושחה כמעט תמיד כדאי (מאד נדיר שגירסת קושחה חדשה גורמת לבעיות חדשות).

במקרה הספציפי של lag spikes קשה לי להאמין שעדכון קושחה יעזור (עדיין שווה לדעתי לעדכן). צריך לבודד את התקלה ולהבין האם הבעיה ברשת המקומית (כמו לדוגמא הפרעה של שימושים אחרים ברשת במקביל) או בתשתית או אצל הספק (כלומר בין הספק לשירות שאתה פונה אליו). הכי טוב אם אתה מצליח לשחזר את הבעיה בטרייס (לדוגמא בעזרת WinMTR לכתובת רלוונטית). אם אתה צריך עזרה לפרש את ה-trace אתה יכול לשתף אותו כאן (אם אתה מדביק פה תוצאת טקסט בבקשה תשתמש בבלוק קוד).

שלח תגובה

חזור אל “רשתות, אינטרנט ו- Fiber”