synology rt2600ac + mr2200ac - חווית שימוש אישית

פורום רשתות, IT ומחשוב כללי - רשתות, ראוטרים, מחשבים ניידים, אביזרים וכו'.
אסף_ב (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 29 פעמים
קיבל תודות: 12 פעמים

synology rt2600ac + mr2200ac - חווית שימוש אישית

נושא שלא נקרא #1 

שלום!
לאחר שימוש של חודש וקצת, רציתי לשתף אתכם בחווית השימוש שלי בפתרון הmesh מבית Synology, אני חושב שהמידע שאספתי יכול לעזור למי שמתכנן לשפר את תנאי הקליטה והיציבות בבית.

תמונה

לפני שאתחיל, מכירים את Synology?
אז סינולוג'י זאת חברה מאוד ותיקה בתחום הNAS, וגם החלוצה המרכזית במתן פתרונות NAS ללקוחות ביתיים.
כחלק ממעבר הדירה שלי, עברתי גם מהNAS הישן שברשותי גם לאחד של סינולוגי (ואפילו כתבתי ביקורת עליו) וכרגע הוא הרכיב המרכזי בבית לאחסון של מדיה (תמונות משפחתיות, סרטים וסדרות, וגם כרגע אחסון המדיה של מצלמות האבטחה שעל זה אפרט בהמשך).
החברה דוגלת בממשק אינטואטיבי עד רמת ה-fool proof עבור יוזרים, ובצורה מאוד אלגנטית מאפשרת גם להגיע לקונפיגורציות מתקדמות למי שחושק, ככה שקהל היעד כולל כל אדם, גם כאלה שללא חוש טכני מפותח.
סינולוג'י בשנים האחרונות הרחיבה את תחום השיפוט שלה והתחילה לשווק גם פתרונות תקשורת, ולאחרונה גם נכנסה לארץ באופן רשמי עם הנתבים שלה.

הצורך
אז כאמור לא מזמן עברתי דירה, ומיד התחילו המחקרים לגבי פתרון תקשורת יעיל ויציב. הדירה שלי בנויה לאורך, כך שבקצה אחד יש את המרפסת ובקצה השני החדר הורים שגובל עם הממ"ד - סך הכל 90 מ"ר שמחולקים ל3 חדרים.
לאחר אינסוף מחקרים נקנה סט נחמד של Ubinquity הכולל:
ראוטר Edgemax 4
נקודת וויפי (AP) בדגם Unify nanoHD
סוויץ POE קטן עם 8 פורטים בדגם US-8-60W שנכנס לארון תקשורת
החלטתי ללכת על AP אחד בלבד כי הדירה לא גדולה מידי וזה נראה מתאים.
הפתרון היה יציב מאוד אבל קצת מאכזב - היה איזור מת בחדר הורים שגובל עם הקיר ממ"ד שהייתה בו מעט קליטה והתריסים החכמים פשוט לא הפסיקו להתנתק - בשביל לפתור את זה הוספתי ראוטר זול של שיאומי שישמש כwired repeater לאיזור הזה ספציפית - והסתדרתי עם זה יפה מאוד למספר חודשים, עד שפרצו לביניין שלנו.
הגנבים נכנסו לביניין דרך הכניסה הראשית וגנבו מהארון שירות מחוץ לדירה קופסא עם נעליים שהתכחשתי לה מהמעבר דירה, ועשו למעשה 2 דברים - פינו לי המון מקום בארון שירות והעלו לי את הפרנויה לרמות חדשות.
3 שבועות אחרי זה כבר צויידתי במצלמות אבטחה מסביב לדירה, אבל פה גיליתי שההאק הקטן עם הראוטר של שיאומי כבר לא מספיק טוב - אין לי קליטה מספיק טובה (של 5Ghz) במרפסת ובמבואת כביסה.
היו לי 2 אפשרויות בשלב הזה:
להוסיף עוד 2 לווינים של Ubinquiti - אחד בממ"ד והשני קרוב למרפסת - פתרון קצת יקר ומסורבל לטעמי.
למכור את הAP המקורי ולהביא ראוטר חזק יותר + לווין לממ"ד שיחליף גם את השיאומי המעורער.
כאמור הלכתי על הפתרון השני עם סינולוג'י, לאחר שעשיתי השוואה בין ה2 והופתעתי מהתוצאות.

מפרטים:

RT2600ac - מפרט טכני:
מעבד חזק Dual core 1.7 GHz
זכרון 512MB DDR3
אנטנות 4x4 MIMO
תקן AC בעל מהירויות:
5GHz: 1.73Gbps
2.4GHz: 800Mbps
חמישה פורטים של 1GB כך ששנייהם מהם יכולים לתפקד כWAN ו2 חיבורי USB3

MR2200AC - מפרט טכני:
מעבד Quad core 717 MHz
זכרון 256GB DDR3
אנטנות 2x2 MIMO
תקן AC בעל מהירויות (tri band, ערוץ אחד עבור wireless backhaul):
5GHz-1: 867Mbps
5GHz-2: 867Mbps
2.4GHz: 400Mbps

ההשוואה
אז לקחתי לניסוי את הסינולוג'י המרכזי (הrt2600ac) וחיברתי אותו במקביל לnanoHD על מנת להשוות בינייהם, שהמאפיין החשוב ביותר היה רמת קליטה והשני זה מהירות פוטנציאלית. את המדידות עשיתי בנקודות מרכזיות וגם חורים שכוחי אל בבית, אותן מדדתי דרך הmacbook ע"י דגימה של כל נקודה במשך 5 דקות וחישוב ממוצע של הTx rate + ממוצע של 5 בדיקות מהירות speedtest על תשתית סיבים partner 1gb. ולהלן התוצאות:

מרחק 0 מהמכשיר:
Synology:
RSSI: -32db (higher is better)
Tx rate: 1300mbps
Download speed: 778.6mbps
Upload speed: 108.8mbps

Ubinquiti:
RSSI: -35db (higher is better)
Tx rate: 1300mbps
Download speed: 600.7mbps
Upload speed: 110.6mbps

סלון:
Synology:
RSSI: -51db (higher is better)
Tx rate: 1170mbps
Download speed: 622.1mbps
Upload speed: 108.9mbps

Ubinquiti:
RSSI: -59db (higher is better)
Tx rate: 866mbps
Download speed: 566.1mbps
Upload speed: 108.6mbps

פינה חשוכת אל בחדר הורים:
Synology:
RSSI: -45db (higher is better)
Tx rate: 975mbps
Download speed: 471.0mbps
Upload speed: 108.9mbps

Ubinquiti:
RSSI: -66db (higher is better)
Tx rate: 390mbps
Download speed: 353.7mbps
Upload speed: 109.1mbps

סיכום השוואה
מבחינת קליטה ופוטנציאל - סינולוגי הפתיעו אותי ועקפו את הnanoHD בכל פרמטר בנקודות שבדקתי, שאפו!
המצב היה כ"כ יותר טוב שכבר בשלב הזה יכולתי להעיף את השיאומי ובעיות הקליטה נגמרו בתריסים, אז במקום זאת הרחקתי את הראוטר המרכזי לכיוון הסלון (והתרחקתי מהחדר שינה) והוספתי את הלוויין (הMR2200AC) בממ"ד, וככה קיבלתי פריסה חזקה יותר במרפסת בשביל מצלמות האבטחה.

שימוש במערכת

לאחר התקנה סופר פשוטה (האופיינית לכל המערכות של סינולוג'י) נתקל לראשונה בממשק ניהול של המערכת: ממשק מאוד נוח וברור, שניתן להרחיב ולהתאים לאופן השימוש שלכם ע"י הוספה ומחיקה של קיצורי הדרך שעל הדסקטופ.

Wi-Fi Connect
ממשק נוח וידידותי מאוד המאפשר לנהל את כל מאפייני הוויפי, לצפות במכשירים המחוברים ולראות את הסטטוס של הmesh: הרשת מוגדרת על ידי כלי מאוד נחמד שנקרא Smart Connect החושף SID בודד אחד לכל הmesh, ומאפשר לנדוד ברחבי הבית בין מגשרי הmesh ובין התדרים השונים מבלי לאבד תקשורת.
ניתן בקלות באותו תפריט להגדיר רשת לאורחים, שאותה ניתן לחסום מגישה לשירותים פנימיים (כמו כניסה לממשק של הראוטר, בית חכם, או כל שרת אחר שמוגדר אצלכם) על ידי סימון checkbox בודד.

בנוסף, תוכלו להנות ממגוון תוספות שניתן להוסיף לראוטר, שיצדיקו את המעבד החזק יחסית שהוקצה לו, החל משרת VPN מובנה ובקרת הורים חכמה ועד שרת הורדות התומך בטורנטים!

תמונה

בקרת הורים

ממשק נוח ופשוט הנותן אפשרות הגבלה אפליקטיבית ברמת המכשיר המחובר לרשת עם אינסוף אפשרויות.
תזמון - אפשרות להגדיר "שעות גלישה" ברשת, ברגע שיוצאים מהחלון זמן המכשיר ינותק מהאינטרנט.
Time Quota - אפשרות נוספת היא להקצות מספר שעות לשימוש ברשת למכשירים, הראוטר יחשב כמה שעות כל מכשיר ניצל ויחסום גישה לאינטרנט ברגע שנוצלו כל השעות במכשיר שהוגדרה המגבלה.
חסימת אתרים פוגעניים לילדים ע"י דאטה בייס גדול שמתעדכן לעיתים דחופות - בעזרת הפיצר ניתן למנוע מהילד להגיע בטעות לתכנים למבוגרים או פוגעניים.
ניטור המערכת - בעזרת הממשק ניתן לראות האם הילדים נחשפו לתכנים שלא אמורים היו להחשף, ניתן לקבל התראות לטלפון על ניסיונות ולראות בכמה זמן בממוצע הילד גלש באינטרנט בכל יום.

תמונה

תוסף מולטימדיה
ניתן להגדיר את הראוטר להיות שרת מדיה שבאמצעותו יהיה ניתן להזרים מוזיקה או סרטים לטלוויזיות בבית, ניתן גם לחבר אל הראוטר אמצעי אחסון בחיבורי הUSB (או להשתמש בשרת NAS כמובן) על מנת לאחסן את קבצי המדיה, ואפילו להוריד סרטים ושירים ישירות דרכו באמצעות התוסף של מנהל ההורדות.

תוסף VPN
אולי קצת הפוך לאנשים שעובדים מהבית לאחרונה, אבל בהחלט פיצ'ר מעניין - בעזרת התקנה פשוטה ניתן להפוך את הראוטר להיות VPN מנוהל בעל יכולות ניטור וניהול מתקדמות, כמו למשל הפרדה חכמה של הresources בבית הנגישים לכל לקוח המתחבר לVPN, ניטור המשתמשים זיהוי אנומליות פר משתמש, צפיה בדומיינים שבשימוש נרחב עבור כל משתמש וכו'

תמונה

סיכום
מהחוויה האישית שלי אני מצאתי בפתרון mesh של סינולוג'י פתרון יציב מאוד, גמיש ומאוד נוח. בכל זמן השימוש (הדיי אינטנסיבי שלי) מאז שהותקן לא זיהיתי בעיה אחת ברשת, ויותר מזה - טווח הקליטה שלי השתפר משמעותית מהמערכת הקודמת.
במידה ואתם צריכים קצת מעבר לראוטר ורוצים פתרון אלגנטי לניהול המשאבים בבית - בין אם זה שרתים ביתיים, בקרת הורים חכמה או אפילו גישה מאובטחת מכל מקום בעולם, אני בהחלט חושב שהמחיר של המערכת של סינולוג'י שווה את התמורה.

zvika77
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 16 פעמים
קיבל תודות: 3 פעמים

Re: synology rt2600ac + mr2200ac - חווית שימוש אישית

נושא שלא נקרא #2 

הי אסף

אני שמח שמצאתי את הפוסט הזה .

יש לי את הסינולוג׳י בדיוק באותה טופולוג׳י . RT2600ac כראשי ו MR2200ac כיחידת מש .

עברתי כמה סיבובים עם התמיכה אבל נראה שזה בעיה לא רק שלי ואשמח או מישהו אחר יוכל לוודא את זה .

כאשר משתמשים בראשי ללא מש הוא תומך בערוצים ב 5G של 33-64 ו 100- 140

כאשר הוא נמצא במש הוא עובד בערוצים 100-140 בלבד .

היחידה עובדת במש גם ב 33-64 וגם ב 100-140 וגם תומך בשני SSID כלומר יש 5G-1 שעובדת בערוצים 33-64 ו 5G-2 שעובד בערוצים 100-140 .

בישראל חסמו את הערוצים 100-140 עד שנת 2018 ואז פתחו אותם .

רוב המכשירים שלי לא עובדים בערוצים הגבוהים אלא רק ב 33-64 (אשמח לדעת אם זה משהו שלא ספציפי אלי) .

זה כולל מקבוק וכמה מכשירי אנדרויד .

שחקרתי את הנושא הבנתי שה wifi country code קובע איזה ערוצים ה client תומך .

במקבוק כאשר היתי ב country code ישראל ראיתי שהוא תומך ב 5G רק ב 33-64 . כאשר שיניתי ל US נפתחו לי הערוצים שמעל 100 ואז ראיתי את 5G SSID ולא היתה בעיה .

באנדרויד אני לא יכול לשנות את ה wifi country code ולכן אני לא רואה את 5G SSID (אני רואה רק את ה 5G-2 של היחדה שעובד בערוצים 33-64)

כמה שאלות :

1. האם גם אצלך יש את הבעיה הזו ?

2. האם ניתן לפתור את זה ללא תמיכה של synology בערוצי 33-64 ביחידה הראשית (אם היתי קונה שני MR2200ac לא היתה לי בעיה )?

אשמח לכל עזרה בנושא

שלח תגובה

חזור אל “רשתות, אינטרנט ו- Fiber”