כבל cat6a

פורום רשתות, IT ומחשוב כללי - רשתות, ראוטרים, מחשבים ניידים, אביזרים וכו'.
Amir64
גורו
גורו
נתן תודות: 178 פעמים
קיבל תודות: 1733 פעמים

Re: כבל cat6a

נושא שלא נקרא #16 

כן, ממש לא ברור מה ערכו של ניסיון מלפני 15 שנים.
תעבורה של 10gbps על כבל אתרנט לפני 15 שנים שונה לגמרי מתעבורה של 10gbps על אותו כבל כיום.

הנה, ניסיון של מישהו אחר, יותר עדכני מהניסיון שלי:
https://archimago.blogspot.com/2018/04/ ... -home.html

ValorHeart
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 45 פעמים
קיבל תודות: 81 פעמים

נושא שלא נקרא #17 

03/10/2021 11:20  
nils3373 כתב:
מה הסיבה שאתה מחפש cat6a? סביר להניח שאתה לא תצטרך יותר מ-cat5e.
...
לא מבין איך אתם אומרים את זה, כיום כשחברות התקשורת מספרות חבילת אינטרנט של 2.5 ו-3 ג'יגה זה כבר מעבר ליכולות של כבר Cat5e

mescaline
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 57 פעמים
קיבל תודות: 143 פעמים

נושא שלא נקרא #18 

03/10/2021 23:14  
nils3373 כתב:
03/10/2021 22:09  
mescaline כתב:
כן גם אני הייתי חכמולוג, קניתי ונתתי לחשמלאי להשחיל לי מה שענו לי באינטרנט.

אבל כשעבר שלב החיווט שחשבתי שחסכתי בו כסף הגיע שלב ההתקנה שהתברר שהכל היה טעות, פשוט היה מגוכח לשים קיסטונים\פאץ פאנל בארון תקשורת דירתי ושקעי הקיסטון העמידים שרציתי שיהיה לי בנקודות קצה לא מתאימות לכבלי CAT5\6 (שקעים של CAT5 הם מעפנים...)
וכל הכבילה הוחלפה ובאותה הזדמנות גם עברה מקום ע'י האיש תקשורת (שבכלל הגיע בשביל מצלמות אבטחה) וגם אחרכך הרחבתי את ההתקנה לאודיו כי פשוט כמה שנהיה תחקירנים חובבנים באינטרנט לא נגיע לרמה של איש מקצוע
...
קצת יומרני מצידך להשוות את הפורום הזה לעוד אתר אינטרנט עם שלל דעות... יש כאן חברים שעוזרים לאחרים על בסיס הנסיון העשיר שלהם ולא סתם (ברוב המוחלט של המקרים) זורקים תשובות. אגב CAT5 (מיושן התומך עד 100Mbps) שונה לחלוטין מ-CAT5e (עד 1Gbps המתאים ל-99 אחוז מהבתים)...
...
הכונה שלי ל CAT5E..

יומרני או לא אין לי בעיה עם זה אבל כמה שהפורום לא יהיה מלא ב"מומחים" עדיין לא יהיה להם ידע וניסיון של בעל מקצוע מנוסה וטוב,
חוויתי את זה על בשרי ואני עדיין רואה תגובות "מומחים" שגויות אז עם כל הכבוד להם - שמישהו מכין תשתית לבית לא הייתי מסתמך על תגובות מאנשים באינטרנט
נערך לאחרונה על ידי mescaline ב 10/10/2021 22:26, נערך 2 פעמים בסך הכל.

Borderline1
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 157 פעמים
קיבל תודות: 451 פעמים

נושא שלא נקרא #19 

אני מניח שהכל מה שכתבת חל גם על התגובה והעיצה שלך....
עד עכשיו לא כתבת או הסברת מה הייתה הבעיה בכבלים שהשחלת שהצריך החלפתם לגרסתך

פרט לרכישת מתאמים ו/או שקעים לא מתאימים לכבל שהושחל, הדבר היחיד שאני יכול לחשוב עליו זה שהשחלת כבל שמורכב מגידים שכך אחד מהם מורכב מחוטים שזורים ולא ממוליך מוצק בודד. האחרון הוא זה שמומלץ להשחלה ולחיבור לקיסטונים ושקעים, הסוג הראשון ללחיצה לתקעים ולכבלים קצרים בין שקעים....

mescaline
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 57 פעמים

נושא שלא נקרא #20 

הבעיה היתה שלא היה ניתן להתקין שקעים נורמאלים כפי שהבנת וגם בארון תקשורת הדירתי הכל היה צפוף ומקומבן, למרות שהיה מסודר זה היה מאורגן בצורה כזו שהכל מורכב אחד על השני וכדי להזיז משהו צריך לפרק חצי ארון ואזיקונים.
לדוגמא כדי להוסיף אינג'קטור POE למצלמה או ל AP לא היה ניתן לעשות זאת, וגם להחליף לסויטש POE קטן זה עדיין לא איפשר מקום לספק כח 48V שלו שהוא ענק.

הבית הוא דיי מורכב עם אודיו, חשמל חכם ומערכת בקרה וכשהיה צריך להוסיף נקודת רשת במקום סויטש קצה לא היה ניתן כי לא נכנס בארון סויטש של יותר מ8 ובטח שלא פאץ פאנל של 12...

Borderline1
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #21 

אם כל הכבוד אני לא מניח שגודל ארון התקשורת שלך נקבע על ידי מישהו מכאן.
אני ארשה לעצמי להרחיק לכת בהנחותיי ואניח שאף אחד כאן לא הנחה אותך איך לסדר את ארון התקשורת שלך או להרכיב דברים אחד על השני.
אתה בעצמך אומר שהבית שלך הוא די מורכב כלומר לא סטנדרטי,
אני עדיין לא מבין את הצורך שנו ר בהחלפת כל הכבילה שהושחתה שלטענתך לא התאימה, כי נראה לי שאתה טוען משהו אחר לגבי איך שהוכנה התשתית וההכנה של הצנרת להשחלה בבית שלך ולא לכך שהמליצו לך להשחיל כבלים והכבלים הם אלו שגרמו לתוצאה הזו, כפי שאולי השתמע ממה שכתבת....
שוב האמירה לא יחתן שקעים נורמליים לא מסבירה את הבעיה ולא מבהירה מה גרם לה- כשזו בעצם התלונה הספציפית שקשורה לנושא השרשור ולמה שנכתב על ידך....

pixies
אחראי תחום HTPC
אחראי תחום HTPC
נתן תודות: 779 פעמים
קיבל תודות: 2302 פעמים

נושא שלא נקרא #22 

הבעייה עם CAT6A היא שהכבל ממש עבה, כמו CAT7. זה גורם לכך שקשה יותר להשחיל אותו בצינורות קיימים, וקשה יותר לעבוד איתו באופן כללי. בתשתית חדשה בדירה אני מניח שאפשר להשתמש בו, אבל מומלץ להשתמש במידת האפשר גם בצינורות עבים יותר, 23 מ"מ למשל.

CAT6 מאוד מומלץ לדעתי. הוא בעובי סביר (ממש מעט יותר מ-CAT5E) אבל מה שחשוב זה שהוא בנוי טוב יותר מ-CAT5E ועמיד יותר בפני פיתולים בצינורות, בזכות שילדת פלסטיק גמישה הנמצאת במרכז הכבל ושומרת שלא יתפתל וייקרע, ולכן גם נוח מאוד לעבודה. גם האמינות שלו בהעברת רשת 1GHz גבוהה יותר (ישנם מקרים בהם CAT5E קצת בעייתי עם זה אם הוא לא מיוצר באיכות אופטימלית).

tzah
עוסק בתחום
עוסק בתחום
נתן תודות: 87 פעמים
קיבל תודות: 101 פעמים

נושא שלא נקרא #23 

03/10/2021 9:41  
HajiL כתב:
היי, שאלות בנוגע לכבל cat6a:
1. בחיפוש זריז בגוגל אני רואה פערי מחיר די גדולים בין הכבלים למרות שההבדלים לא ברורים לי. איך בוחרים כבל?
2. אני רואה שחלק מהכבלים מסוככים. באילו מקרים כדאי/צריך לבחור בכבל מסוכך?
3. יש לי שני מכשירים צמודים זה לזה (טלוויזיה ופלייסטיישן) שאת שניהם ארצה לחבר קווית. התשתית קיימת (כרגע מושחל כבל משיכה). האם אמורה להיות בעיה להעביר שני כבלי cat6a בצינור אחד?
...
שאלה יפה: ההבדל הוא באיכות הבניה: לדוגמא: סוג קונקטורים, איכות הכבל.
כל כבל מסוג Twisted pair אמור להתאים לשימוש שלך.
אין בעיה אם יש לך מספיק מקום בתוך התעלה (צינור). יש מצב שתהיה לך בעיה להעביר אותו ביחד עם הקונקטורים, אבל שווה לנסות
להשחיל כבל עם קונקטורים מוכנים.

Borderline1
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #24 

הנה הצעה שממש אסור להקשיב לה- לנסות להשחיל כבלים עם קונקטורים זה מתכון לכשלון שבמקרה הטוב יגמר בכבלים תקועים בתוך התעלות

nils3373
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
שם מלא: nils3373
נתן תודות: 52 פעמים

נושא שלא נקרא #25 

10/10/2021 0:25  
ValorHeart כתב:
03/10/2021 11:20  
nils3373 כתב:
מה הסיבה שאתה מחפש cat6a? סביר להניח שאתה לא תצטרך יותר מ-cat5e.
...
לא מבין איך אתם אומרים את זה, כיום כשחברות התקשורת מספרות חבילת אינטרנט של 2.5 ו-3 ג'יגה זה כבר מעבר ליכולות של כבר Cat5e
...
אל דאגה CAT5e בבית סטנדרטי (עד 30 מטר מנקודה לנקודה) תומך גם בקצבים של 3gbps ואף יותר.
נערך לאחרונה על ידי nils3373 ב 11/10/2021 20:00, נערך פעם 1 בסך הכל.

mzcs
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
שם מלא: Mr. Z.
נתן תודות: 2 פעמים
קיבל תודות: 3 פעמים

נושא שלא נקרא #26 

כבל במפרט Cat5e איננו מיועד לתמוך בקצב 10Gb/s. קיימת תקינה בתחום, שמגדירה דברים כדי שלא נצטרך לנחש מה מתאים למה - ולקוות לטוב !

nils3373
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #27 

11/10/2021 19:59  
mzcs כתב:
כבל במפרט Cat5e איננו מיועד לתמוך בקצב 10Gb/s. קיימת תקינה בתחום, שמגדירה דברים כדי שלא נצטרך לנחש - ולקוות לטוב !
...
נכון שקיימת תקינה אבל עדיין צריך לזכור שמדובר על כבל פיזי שכבר הצליחו להעביר בו דאטא במהירות גבוהה מ-1Gbps למרחקים קצרים מ100 מטר. התקינה מדברת על 100 מטר ואני ציינתי אורכים קצרים יותר.

TheCoolest
אחראי תחום מסכים
אחראי תחום מסכים
שם מלא: ארתור ליברמן
נתן תודות: 236 פעמים
קיבל תודות: 2387 פעמים
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא #28 

אם יש כבל קיים, אז אפשר לנסות.
אם מעבירים כבל חדש, תעביר CAT6. למה להתעסק בשטויות?

mzcs
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
שם מלא: Mr. Z.
נתן תודות: 2 פעמים
קיבל תודות: 3 פעמים

נושא שלא נקרא #29 

@TheCoolest: בדיוק כך, זו גם דעתי (מפרט Cat6, אגב, הוחלף למעשה במפרט Cat6A - המתאפיין ברוחב-פס כפול, ובמחיר לפחות כמעט זהה).

@nils3373: לגבי קצבים גבוהים כנ"ל - לרבות 10Gb/s, למיטב ידיעתי, התקינה מגדירה אורך מירבי של 55 מ' ע"ג כבל במפרט Cat6 (רוחב-פס 250 מה"צ), וכ-100 מ' ע"ג כבל במפרט Cat6A (רוחב-פס 500 מה"צ).

למתעניינים, כך נראית השפעת רוחב-פס על אות ספרתי (ככל שקטן רוחב-הפס (BW), יחס האות-לרעש (SNR) מורע - ונעשה קשה יותר ויותר לשחזר את האות המקורי במקלט) :
[ מקור : https://slidetodoc.com/1-data-transmiss ... ations-by/ ]
נערך לאחרונה על ידי mzcs ב 12/10/2021 0:16, נערך 2 פעמים בסך הכל.

nils3373
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #30 

mzcs,

כבר מצאתי לא מעט מקורות של משתמשים עם סווינצ'ים 10GbaseT תומכי IEEE802.3az שמקבלים 10Gbps על גבי CAT5e באורכים הקצרים מ45 מטרים, לדוגמא:

https://news.ycombinator.com/item?id=17276242

המידע הזה רלוונטי מאוד לאלו (גם אני) שיש להם כבר רשת CAT5e בבית ושוקלים לשדרג ל-CAT6.

שלח תגובה

חזור אל “רשתות, אינטרנט ו- Fiber”