תצורה ורשת mesh מיטבית לבית פרטי

פורום רשתות, IT ומחשוב כללי - רשתות, ראוטרים, מחשבים ניידים, אביזרים וכו'.
uter (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 0

תצורה ורשת mesh מיטבית לבית פרטי

נושא שלא נקרא #1 

היי
בשעה טובה עברנו לבית עם 2 קומות ומרתף, ומתכננים את הרשת. אני ממש לא מקצוען בזה אז מבקש עיצה שקולה :roll:
יש לנו הוט 500mb שזה הכי הרבה שאפשר באיזור, ובשיפוץ דאגנו להעביר כבלים cat7 לכל איזור מרכזי ולכל איזור שיש בו טלוויזיה או מחשב.
אני רוצה כעת להתקין רשת mesh ומתלבט מה מתאים.
עשינו גם חשמל חכם והחברה של הבית חכם המליצה על DrayTek Vigor 2862ac עם 3 נקודות VigorAP 910C וטוענים שזה הכי טוב, אבל הם מוכרים אותו ממש ביוקר, ואני לא בטוח אם זה לא אובר קיל.

בהשוואות בחו״ל קראתי על כל מיני מותגים, אבל בסוף בארץ הכי נפוץ ושכיח זה כנראה Deco כי זה מה שאני שומע מכל השכנים ומה שיש בחנויות.. והעיגולים שלהם גם הכי יפים למקומות שאני מתכוון לשים אותם (חלק באיזורים מרכזיים על הקיר גבוה), אז אני מתלבט האם ה Deco M5 שיש לכולם, או לקנות כבר Deco M9. :?:

אשמח להשקיע את ההפרש בעלות אם אבין שזה אכן משמעותי לבית שלנו, כי הבנתי שזה שיש בו 3 ערוצים זה נהדר ומגדיל את המהירות כי יש ערוץ נפרד לכל הנקודות לדבר בינם לבין עצמן. מצד שני מכיון שאני מתכוון לחבר את כולם קווית לנקודות שפרסתי, אז האם יש משמעות לכך בכלל?
בנוסף, האם יש חובה לחבר יחידה אחת למודם עצמו, או שאין בעיה שהמודם-ראוטר של הוט (hotbox4) יכסה את האיזור שלו, וכל שאר היחידות של Deco יהיו מחוברות אליו קווית דרך הסוויץ׳ ?
ואם יש המלצה לרשת אחרת, אני פתוח להמלצות.
המון תודה

sabres
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 53 פעמים
קיבל תודות: 131 פעמים

Re: תצורה ורשת mesh מיטבית לבית פרטי

נושא שלא נקרא #2 

קודם כל תתחדש.
לגבי ההמלצה שקיבלת מהחברה שהתקינה את הבית החכם: אתה מחובר לתשתית הוט והם המליצו לך על מערכת שהבסיס שלה הוא נתב עם מודם VDSL (זאת טכנולוגיית ה-DSL שמתאימה אך ורק לבזק). אני לא יודע אם מדובר בחוסר מקצועיות או ברמאות גרידא, אבל נראה לי שעדיף לא לקבל מהם עצות בתחום הזה.

לגבי שאר השאלות:
1. אין צורך ב-3 ערוצים אם כל היחידות ייתחברו קווית.
2. כן, תצטרך לחבר יחידה אחת בצורה חוטית להוטבוקס, ומומלץ מאוד גם לכבות את רשת ה-WIFI של ההוטבוקס עצמו כדי ששתי הרשתות (זאת של ההוטבוקס והחדשה של ה-MESH) לא יפריעו אחת לשניה. ברגע שיש רשת MESH אין צורך ברשת האלחוטית הישנה (והנחותה, יש לציין) של ההוטבוקס.
3. לגבי הדגמים שציינת: לא זה ולא זה, כיוון ששתי המערכות תומכות מקסימום ב-WIFI 5 (נקרא גם 802.11AC).
אין שום סיבה בעולם לקנות היום מערכת בלי תמיכה ב-WIFI 6 (נקרא גם 802.11AX) וזה ברמת המינימום. קח בחשבון שיש כבר נתבים בשוק עם תמיכה ב-WIFI 6E (העדכון ל-WIFI 6) והשוק יעבור גם לשם בקרוב. אל תבזבז כסף על טכנולוגיה ישנה.
4. אין לי המלצות על דגם ספציפי, אבל חפש מערכת תומכת WIFI 6 ומעלה שיש לה ביקורות טובות ושמתאימה לך מבחינת עיצוב. קח בחשבון שכמעט כל הדגמים בשוק מאפשרים חיבור נוח לקיר בצורה כזאת או אחרת גם אם הם לא שטוחים.

אני בטוח שבמכירות BF הקרוב תמצא מערכת מתאימה.
בהצלחה.

Huber
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT
שם מלא: ערן
נתן תודות: 518 פעמים
קיבל תודות: 4198 פעמים

נושא שלא נקרא #3 

15/11/2021 16:08  
sabres כתב:

3. לגבי הדגמים שציינת: לא זה ולא זה, כיוון ששתי המערכות תומכות מקסימום ב-WIFI 5 (נקרא גם 802.11AC).
אין שום סיבה בעולם לקנות היום מערכת בלי תמיכה ב-WIFI 6 (נקרא גם 802.11AX) וזה ברמת המינימום.
...
הנה סיבה - תקציב. תמצא לי מערכת MESH WIFI6 עם 3 יחידות בכ 600 ש"ח:

viewtopic.php?f=107&t=366489

uter (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #4 

תודה רבה @sabres, עשית לי סדר.
אז אני בהחלט בעד לקנות משהו שלא אצטרך להחליף בעוד שנתיים גם אם יותר יקר, אבל מה היתרון של WIFI6 לצרכים שלי?
אם זה בהגדלת רוחב הפס המקסימלי ל 10Gbps במקום 6.8Gbps, אז נראה לי שזה לא משמעותי במקרה שיש לי מקסימום 500Mbps בכניסה לבית, לא?
שווה להוסיף שכעת 3 הילדים שלי עוד קטנים (הבכור בן 8) אז אנחנו לא יושבים עם 5 מכשירים במקביל על נטפליקס או יוטיוב.

@Huber , לפי מה שאני מבין לדעתך דקו עושה את העבודה?
וקראתי את המדריך שבחתימה שלך, סופר מרשים ! עדיין רלוונטי בימינו? ראיתי שנכתב ב2017.

ואשמח לקבל המלצות ספציפיות על דגמים.
המון תודה שוב 🙏

Huber
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT

נושא שלא נקרא #5 

uter - תגדיר "עושה את העבודה"? אני עם מערכת WIFI5, מזרים סרטי 4K מהנאס לסטרימר בסלון, עם 4 מכשירים סלולאריים, 4 מחשבים ניידים ולא מעט מכשירי IOT שכולם מחוברים אלחוטית וכולם עובדים מצוין. האם חיי ישתנו במעבר ל WIFI6? לא נראה לי - אצלי גם 5 "עושה את העבודה". אני אישית לא הייתי מחליף כיום מ 5 ל 6.

מצד שני אם הייתי עובר לבית חדש בלי והייתי צריך לבחור - הייתי כנראה הולך על WIFI6 כל עוד הייתי מוצא פתרון בתקציב שפוי. הכל עניין של תקציב בסופו של היום.

לגבי המדריך מ 2017 - אני מעדכן אותו כל פעם שיש שינוי - אז הרב רלוונטי.

two-times
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 50 פעמים
קיבל תודות: 35 פעמים

נושא שלא נקרא #6 

גם אני בבית מוגזם שמתפרש על פני 3 קומות שחוץ מילדים מפונקים לא ייתן לי כלום ככל הנראה, בעיירה קטנה שהמקסימום שיש בה זה 500 של הוט.

שמע לי.
במש לא מחפשים דילים. ולא שמילים. ולא תקציב ולא שמקציב.

דילים מחפשים בלוקסוס. במותרות. מכונות קפה מערכות רמקולים אופנועי שטח וחופשות סקי.
אה... פה גם אני אוהב את הציד.
ברור.

אבל אינטרנט בבית זה כמו מקרר. זה עובד נון סטופ. וכולם בבית ברוך השם חוגגים עליו. מבוקר ועד ליל.
ואנחנו עם ה 500 אין לנו הרבה לחלק מלכתחילה.

-פה בענייני מש לא מחפשים דילים.
פה לא מתפשרים. ואם תתפשר ותחווה ניתוקים ומה לא: מי שיצטרך אח"כ לרוץ 3 קומות במדרגות - זה אתה.
קבל ניוז-פלאש.

שמע לי, קנה את ההכי טוב הכי אמין והכי בטוח שהכסף שלך יכול לקנות. אני הייתי בלונדון נכנסתי לחנות גדולה, שאלתי במבטא הישראלי עד כדי גיחוך שלי: מה הכי טוב שהכסף שלי יכול לקנות והשם הראשון שיצא להם מהפה זה אסוס AX6600 טרי-בנד. וזה הספיק לי כדי לשלוף הויזה.
אבל קטונתי מלייעץ לך.

אתה כנס לאמאזון, תבדוק מה הכי יקר מה הכי טוב. ואז תקנה.
אל תעשה חשבון... אני יודע שבשיפוץ הכיס כבד מנשוא... אך האמן לי. זה לא שקונים אוטו לא תצטרך לקחת הלוואה.
זה סכום קטן ומוצר חיוני. תתנחם בכך שמה שלא יהיה, באמאזון תקנה 3 יחידות במחיר שפה בארץ תקנה רק 2 וזה הכל. לא צריך לחפש דיל יותר מזה.

sabres
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #7 

@uter, זה נכון שמהירות חיבור האינטרנט היא רק 500 מגה, אבל צריך לזכור שיש גם שימושים להעברת מידע ברשת הפנימית בבית (לדוגמה NAS או שרת מדיה ביתי, שהופכים להיות מאוד פופולרים היום). חוץ מזה, ל-WIFI 6 יש עוד יתרונות מלבד המהירות לעומת WIFI 5.
אני גם מקבל את התיקון של @Huber - תקציב זה בהחלט שיקול שצריך לקחת בחשבון ומוצרים מבוססי WIFI 5 בהחלט זולים יותר.

בניגוד למה שנכתב מעלי, אני ממש לא חושב שאתה צריך לקנות את המערכת הכי יקרה שיש באמזון (וייבוא מוצרי תקשורת לארץ זה נושא בפני עצמו), ואני גם לא חושב שזה רלוונטי לצרכים שלך.

כמו שאמרתי, מערכת תומכת WIFI 6 מיצרן מוכר ASUS, LINKSYS, NETGEAR, וכו', זה הכיוון. קרא ביקורות באמזון ותמצא מה מתאים לך.

PayneBack3
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 90 פעמים
קיבל תודות: 47 פעמים

נושא שלא נקרא #8 

2 סנט שלי,
הדירה שלי לא גדולה (4 חדרים) היה לי 2 יחידות של Deco M5 אחד מחובר ישירות עם כבל והשני באלחוטי,
כשאני נמצא 3 מטר מה AP אני מקבל אליו חיבור של 800+ (שזה המקסימום) אבל החיבור החוצה לאינטרנט לא עובר את ה 200 מגה,
שידרגתי ל Deco M9 Plus ועכשיו אני מגיע ל 400-500 שזה לא אידיאלי אבל זה מספיק.

Huber
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT

נושא שלא נקרא #9 

15/11/2021 18:57  
two-times כתב:

שמע לי.
במש לא מחפשים דילים. ולא שמילים. ולא תקציב ולא שמקציב.

דילים מחפשים בלוקסוס. במותרות. מכונות קפה מערכות רמקולים אופנועי שטח וחופשות סקי.
אה... פה גם אני אוהב את הציד.
ברור.

-פה בענייני מש לא מחפשים דילים.
פה לא מתפשרים. ואם תתפשר ותחווה ניתוקים ומה לא: מי שיצטרך אח"כ לרוץ 3 קומות במדרגות - זה אתה.
קבל ניוז-פלאש.

שמע לי, קנה את ההכי טוב הכי אמין והכי בטוח שהכסף שלך יכול לקנות. אני הייתי בלונדון נכנסתי לחנות גדולה, שאלתי במבטא הישראלי עד כדי גיחוך שלי: מה הכי טוב שהכסף שלי יכול לקנות והשם הראשון שיצא להם מהפה זה אסוס AX6600 טרי-בנד. וזה הספיק לי כדי לשלוף הויזה.
אבל קטונתי מלייעץ לך.

אתה כנס לאמאזון, תבדוק מה הכי יקר מה הכי טוב. ואז תקנה.
אל תעשה חשבון... אני יודע שבשיפוץ הכיס כבד מנשוא... אך האמן לי. זה לא שקונים אוטו לא תצטרך לקחת הלוואה.
זה סכום קטן ומוצר חיוני. תתנחם בכך שמה שלא יהיה, באמאזון תקנה 3 יחידות במחיר שפה בארץ תקנה רק 2 וזה הכל. לא צריך לחפש דיל יותר מזה.
...
בבקשה - דיל על הכי טוב שיש:

viewtopic.php?f=107&t=366533

viewtopic.php?f=107&t=366534

Huber
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT

נושא שלא נקרא #10 

פותח הת'רד - ממליץ לך לצפות בזה:

nir11
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 235 פעמים
קיבל תודות: 313 פעמים

נושא שלא נקרא #11 

15/11/2021 18:57  
two-times כתב:

אבל אינטרנט בבית זה כמו מקרר. זה עובד נון סטופ. וכולם בבית ברוך השם חוגגים עליו. מבוקר ועד ליל.
ואנחנו עם ה 500 אין לנו הרבה לחלק מלכתחילה.
...
מסכים לגמרי עם מסקנה הפוכה.
ראוטר, מש, זה כמו מקרר. מכשיר לבן. אתה מתקין אותו פעם אחת ולא נוגע בזה יותר.
כל מני מכשירים יקרים יקררו לך גם הם ל 4 מעלות.
פיצרים מפונפנים של אסוס (דוגמא), או ממשק משתמש מושקע מאוד, אתה לא תשתמש בזה. רק אם אתה משתמש מאוד מתקדם. בזבוז כסף מוחלט.
אני חושב שהפתרון הכי טוב זה AX3 של וואי. יש לי ארבעה כאלה בבית, כל אחד עלה פחות מחמישים דולר (הדגם שהוא לא פרו, הרגיל). קינפגתי פעם אחת, לא נוגע בזה ולא רוצה לשמוע על זה. רוצה אינטרנט. אני לא רוצה מש. אני רוצה אינטרנט בכל מקום בלי שאף אחד ישאל אותו אף שאלה, חוץ ממה הסיסמא. ואת זה (והרבה יותר) הוואי נותן לי.

uter (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #12 

תודה לכל העונים. קראתי וצפיתי גם בסרטון.

אני מסכם מה שאני מבין מכל הדיעות.
ברמה העקרונית אין לי בעיה להשקיע כמה שצריך כדי לקבל את האיכות הכי גבוהה. השקעתי כבר המון בפריסה של קווי רשת לכל חדר כי בעולם של היום אני רואה תשתית אינטרנט חזקה כחלק חיוני בתפקוד של בית ושל שפיות יושביו :)

אבל, אין טעם לקנות יקר אם זה לא יתן שיפור בביצועים. במקרה כזה מעדיף לחסוך ולהחליף עוד שנתיים שלוש אם וכאשר יהיו צרכים אחרים בבית, או שישפרו את התשתית שמגיעה אלינו בבסיס. אז כרגע אם אנחנו מקבלים 500Mb במקסימום, כנראה שאין לי צורך במכשירים שנותנים רוחב גדול מזה. ואם כל היחידות יהיו מחוברות קווית אז כנראה שאין לי יתרון ל-tri band.

לפי זה נראה שעדיף לי לקנות 5 יחידות של deco M5 פשוט וזול שכולן מחוברות קוית לראוטר ויהיו פרוסות בכל פינה בבית.
בערוץ 5Ghz שלו הוא תומך בעד 867Mb שזה גבוה מה-500 שנכנס לבית במקסימום (עבור כל המכשירים ביחד, בטח פחות אם כמה צורכים במקביל), ואם הם יהיו פרוסות בכל פינה, אז בכל מקום המכשירים יהיו קרובים לAP ולכן יתחברו לערוץ 5Ghz המהיר ולא יצטרכו את הערוץ 2.4Ghz.

1. עושה שכל? אני די מנסה לחבר מה שהבנתי, אבל לא בטוח שאני מבין לעומק.
2. אם כן, האם אפשר להשתמש בראוטר של הוט ולהגדיר כל אחד מהם רק כ AP, במקום להקצות אחת היחידות לתפקד כראוטר? כי תכלס הוא נותן כ400Mb כשאני לידו, וזה מספיק עבור האיזור שהוא יושב בו שזה בכניסה לבית. שאר הAP יפוזרו כאמור באיזורים וחדרים מרכזיים יותר של מחייה.
3. האם התשובה ל-2 משתנה אם לוקחים בחשבון שהוא יהיה מחובר גם לסוויץ שיפצל לקווים פיזיים שהולכים למצלמות אבטחה שבבית, ולרסיברים וטלווזיות.

חן חן

ziv_r
סמל אישי של משתמש
עורך ראשי HTmag
עורך ראשי HTmag
נתן תודות: 2084 פעמים
קיבל תודות: 4724 פעמים

נושא שלא נקרא #13 

נראה שננעלת מראש על ה- DECO, אבל באותו מחיר אתה יכול לקנות את ה- AX3 עליו nir11 המליץ. יעלה לך אותו מחיר ותקבל מוצר מתקדם יותר טכנולוגית.
https://www.banggood.com/Global-Version ... 18226.html

אם תסכם את כל השרשורים על כל הנתבים שנפתחו אי פעם אצלנו בפורום ביחד, לא תקבל 100 עמודים כמו שקיבל השרשור על נתב ה- AX3:
https://htmag.co.il/phpbb/viewtopic.php?f=62&t=345150

אמרת שעברת לבית חדש, אז בטוח יש לך אינספור דאגות ודברים לסדר בבית. אם אתה רוצה פתרון מהיר ויציב מבלי להסתבך וכזה שיש לחצי מהפורום, לך על ה- AX3. תוכל גם לרכוש רק 2 יחידות ולהוסיף יחידה נוספת בעתיד בצורה קלה אם יהיה צורך בהרחבת הכיסוי האלחוטי.

sabres
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #14 

@uter תרשה לי לחדד שוב את הנקודה: ההבדל בין WIFI 5 ל-WIFI 6 לא מסתכם רק במהירות.
אתה מוזמן לקרוא עוד כאן:https://www.xbitlabs.com/wifi-5-vs-wifi ... just-speed

ה-AX3 PRO שהומלץ לך עליו בהחלט יעשה את העבודה אבל קח בחשבון שהוא הרבה פחות אסתטי ונסתר (במיוחד אם רוצים להצמיד לקיר) ממערכות MESH סטנדרטיות.

uter (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #15 

תודה @ziv_r, אין לי מניות של tp-link ולא ננעלתי על דקו מלכתחילה. למעט ה ax3, שאני פחות אוהב את הנראות שלו, לא קיבלתי המלצות אחרות 😊

מכיון שבתצורה שלי יש הרבה נקודות בבית שמחוברות קווית, נראה לי שאני לא צריך יחידות חזקות במיוחד, וכמו ש@sabres כתב, מכיון שהם ישבו במקומות גלויים (על קיר במבואת חדרים, בסלון ליד הרסיבר, בחדר שינה שלנו ..) אז ה Ax3 נראה קצת מאסיבי. מעדיף לפזר הרבה יחידות זולות ויפות כך שבכל נקודה בבית אהיה מרחק של עד 5 מ׳ מ-AP.

@sabres, לגבי ההבדלים, קראתי את הלינק ששלחת, ואם הבנתי נכון אז דווקא בשכונה של בתים פרטיים שאין ריבוי רשתות כמו במשרד או בנייה רוויה, היתרון של הwifi6 פחות משחק. ושוב, הדוגמאות שם מתייחסות למהירויות גבוהות ממה שיש לי אז אולי שם יש משמעות לאיכות גבוהה יותר של המשדרים.

לגבי שאלות 2 ו-3 שלי? 👇

2. אם כן, האם אפשר להשתמש בראוטר של הוט ולהגדיר כל אחד מהם רק כ AP, במקום להקצות אחת היחידות לתפקד כראוטר? כי תכלס הוא נותן כ400Mb כשאני לידו, וזה מספיק עבור האיזור שהוא יושב בו שזה בכניסה לבית. שאר הAP יפוזרו כאמור באיזורים וחדרים מרכזיים יותר של מחייה.
3. האם התשובה ל-2 משתנה אם לוקחים בחשבון שהוא יהיה מחובר גם לסוויץ שיפצל לקווים פיזיים שהולכים למצלמות אבטחה שבבית, ולרסיברים וטלווזיות.

תודה

שלח תגובה

חזור אל “רשתות, אינטרנט ו- Fiber”