להפוך את המפסק החכם של הדוד לעוד יותר חכם

בקרים, דימרים, טכנולוגיות לשליטה על צרכני החשמל בבית, SMART GRID וכו'
DudeShemesh
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 151 פעמים
קיבל תודות: 87 פעמים

נושא שלא נקרא #16 

נשמע לי שמה שאתם מתארים פשוט בודק את הטמפ' למעלה, שהיא די קבועה החל משלב מסוים של חימום. *כמה* מים חמים יש זו שאלה הרבה יותר חשובה מהטמפ' שלהם ואת זה אי אפשר לבדוק עם מד טמפ' אחד.

udif
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 37 פעמים
קיבל תודות: 124 פעמים

נושא שלא נקרא #17 

אין דבר כזה "כמה מים חמים יש". הדוד תמיד מלא. מה שאתה יכול לשאול זה "מה הטמפרטורה שלהם עכשיו?".
זה יכול לעזור לך להחליט אם יש צורך להדליק או לא.
אם הטמפרטורה שלהם 50 מעלות, כנראה שתתקלח עם הברז ברובו לכוון המים החמים והמים יספיקו למקלחת אחת לפני שזרם המים הקרים שנכנס לדוד להחליף את אלו שהשתמשת בהם, יקרר את המים עוד יותר, מתחת לטמפ' שבה אתה מוכן להתקלח.
אם המים בטמפ' של 90 מעלות , כנראה שתוכל לעשות כמה וכמה מקלחות לפני שהטמפרטורה תרד יותר מדי.
מצד שני, יש משהו קצת מטריד בכניסה למקלחת כזו שבה אתה כל הזמן צריך להזיז את הידית יותר ויותר לכוון המים החמים כי זו המקלחת האחרונה והמחשב חימם את המים בדיוק במידה האופטימלית כך שהם יספיקו בדיוק עד סוף המקלחת...

אז כן, אני קצת חוזר בי ממה שכתבתי קודם. יש יתרון במדידת טמפרטורה מחוברת לבקר על מנת לחמם את המים בדיוק במידה המספיקה לכמות המקלחות הנדרשת.
מצד שני, אצלי בבית לא הייתי מעז לעשות דבר כזה. מספיקה פעם אחת שהחישוב האופטימלי לא יעריך נכון כמה זמן לחמם את הדוד, ואשתי אפילו רק תדמיין שהמים לא מספיק חמים, והמתקן יעוף החוצה על טיל...

DudeShemesh
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #18 

udif כתב:אין דבר כזה "כמה מים חמים יש". הדוד תמיד מלא. מה שאתה יכול לשאול זה "מה הטמפרטורה שלהם עכשיו?".
...
בוודאי שיש. בדוד שחומם יש שלוש שכבות מים - חמים, פושרים, וקרים. מה שמעניין אותך זה מה גובה השכבה החמה. הטמפ' למעלה יכולה להיות פרוקסי לזה, אבל ובמקרה שאף אחד עוד לא השתמש במים חמים זה אולי יהיה פרוקסי טוב, אך ברגע שיש שימוש מתחיל להתנתק הקשר בין הטמפ' לגובה השכבה החמה.

Borderline1
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 157 פעמים
קיבל תודות: 451 פעמים

נושא שלא נקרא #19 

הטמפרטורה בחלק העליון תתן רק אינדיקציה לחום המים בחלק העליון ולא לכמות המים שיש לצריכה בטמפרטורה הזו
דווקא הטמפרטורה בחלק התחתון של הדוד או בחלק העליון של החלק התחתון (פלוס מינוס הגובה של הטרמוסטט הקיים) יכולה להוות אינדיקציה לכמות המים החמים בכלל הדוד
ככל שהיא תהיה גבוהה יותר זו אינדיקציה לכמות גדולה יותר של מים חמים לשימוש וככל שנמוכה יותר פחות מים חמים לצריכה
טמפרטורה של 40 מעלות בחלק הזה תעיד על טמפרטורה הרבה יותר גבוהה בחלק העליון של הדוד וכמות גדולה יחסית של מים חמים לצריכה
טמפרטורה של 35 מעלות בחלק הזה תעיד על פחות מים בטמפרטורה גבוהה בחלק העליון.

it_amit (פותח השרשור)
חבר פעיל
חבר פעיל
שם מלא: Amit
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 0

נושא שלא נקרא #20 

כרומגן שיווקו בעבר יחידה שמציגה את "כמות" המים החמים בדוד והבנתי שזה עבד די טוב כנראה מבוססת על מד טמפ' אחד או יותר.
בכל מקרה התפלגות הטמפ' בדוד היא רציפה (אין דבר כזה חם או קר יש חם יחסית או קר יחסית) אבל בהחלט יכולה לתת אינדיקציה די טובה על כמות המים החמים. ואני אסביר:
נניח שהמים בדוד "קרים" אז הטמפ למעלה היא 40 מעלות ולמטה 20 מעלות.
וכשהמים "חמים" אז למעלה יש 80 מעלות ולמטה 50 מעלות.
ככה גם אם אני מודד בנקודה אחת לאחר מספר נסיונות אוכל לדעת מה כמות המים החמים שיש לי בדוד עבור מקלחת אחת או שתיים או יותר.

תודה לכולכם על העצות אבל תשובות לא ממש קיבלתי, כנראה שאצטרך להתקין יחידה על הטיח ולנסות בעצמי - מבטיח לעדכן אתכם.

udif
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 37 פעמים
קיבל תודות: 124 פעמים

נושא שלא נקרא #21 

מה שאני לא מבין זה איך אתה הולך להכניס פיזית מד טמפרטורה נוסף לתוך הדוד.

it_amit (פותח השרשור)
חבר פעיל
חבר פעיל
שם מלא: Amit
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 0

נושא שלא נקרא #22 

@udif
·מכיוון שאני חושב שהכי נכון למדוד בחלק העליון אז בכניסת מים מהקולט אני מתכוון לשים טי כאשר המים מהקולט ייכנסו לטי מלמטה ומהצד אכניס מד טמפ בתוך כיס ארוך שיגיע אל תוך הדוד.

DudeShemesh
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #23 

it_amit כתב:נניח שהמים בדוד "קרים" אז הטמפ למעלה היא 40 מעלות ולמטה 20 מעלות.
וכשהמים "חמים" אז למעלה יש 80 מעלות ולמטה 50 מעלות.
...
זה אולי נכון לפני שמשתמשים במים, אבל בוודאי לא נכון אחרי. הרציפות היא לא לינארית. יש חלק למעלה שרובו בטמפ יחסית אחידה (אחרת היית צריך להזיז את ברז המיקסר כל הזמן תוך כדי המקלחת), אחרי זה ירידה דרסטית לחלק הפושר (השלב בו אתה מרגיש שמתחילים להיגמר המים החמים במקלחת), ואז ירידה חדה לחלק הקר (המיקסר עד הסוף שמאלה והמים עדיין קרים).
נניח ויש לך כרגע מספיק מים למקלחת וחצי, אחרי המקלחת הראשונה אתה לא אמור לראות צניחה משמעותית בטמפ' למעלה, על אף שאין כרגע מספיק מים למקלחת שלמה.

amdr1
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 41 פעמים
קיבל תודות: 51 פעמים

נושא שלא נקרא #24 

לא כדאי לחמם מים בדוד ע''י גוף חימום יותר מ55-60 מעלות בגלל הצטברות אבנית על גוף חימום עצמו.
לגבי תקשורת בין דוד לבין דירה דעתי או 433/866 MHz או כבל רשת.
בשום פנים לא wifi.
אני השחלתי כבל רשת.
החישן הוא ds18b20 החלפתי לגמרי את החיישן שהיה בגלל הקוטר של הקנה ~6 מ''מ .
עבד עוד מעט שנתיים.

שלח תגובה

חזור אל “חשמל חכם ותשתיות”