תכנון חשמל בדירה חדשה - מה לבקש? (מצורף תרשים)

בקרים, דימרים, טכנולוגיות לשליטה על צרכני החשמל בבית, SMART GRID וכו'
dr0r
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 46 פעמים
קיבל תודות: 256 פעמים

נושא שלא נקרא #16 

תכנון חשמל זה תמיד עניין של פשרות. יש עלות לכל מחליף ולכל שקע, וזה מצטבר מהר מאוד להרבה כסף. לוח של 10 שקעים כמו בתמונה של @ziv_r יכול לעלות גם 2000 ₪, תלוי בקבלן. לכן אם אתה יודע שיהיה שולחן או כוננית, שיהיה בה מקום להחביא מפצל, זה מקום לחסוך. חוץ מזה, שגם הלוח הזה בקיר יראה הרבה פחות יפה עם 10 שנאים שחורים מחוברים אליו...
עוד דרך לחסוך בקלות בלי להתפשר היא שקעים ללא הארקה: התיבות הסטנדרטיות הן של 3 או 4 מודולים, כאשר שקע מוארק (רגיל) תופס מקום של 2 מודולים. אם הקבלן שם לך שקע אחד או שניים, ניתן להחליף אחר כך ללא חציבה כל שקע ב-2 שקעים ללא הארקה, ובמקרה של שקע בודד להוסיף שקע לא מוארק נוסף (בכל מקרה השקעים משורשרים זה לזה בתוך הקיר). זה יעיל במיוחד בשקעים ליד המיטה, שם כל הציוד גם ככה ללא הארקה.
כנ״ל בנוגע למחליפים, בהינתן בית חכם עם הפעלה קולית. תחשוב טוב באיזה מפסקים תשתמש, ואילו תוכל להשתמש בקול במקום. יש גם אופציה להוסיף מפסקים לוגיים בלבד - למשל מודול תאורה בודדת של Qubino כולל מפסק לתאורה הזו, וכן תמיכה בעוד 2 מפסקים שמפעילים כל מה שתרצה דרך הבית החכם. כמובן שתמיד תרצה מפסק אחד פיזי לכל תאורה, למקרה שמשהו במערכת פתאום לא עובד, אבל באופן סדיר אפשר להסתמך עליהם.

lasik
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 19 פעמים
קיבל תודות: 265 פעמים

נושא שלא נקרא #17 

dr0r כתב:עוד דרך לחסוך בקלות בלי להתפשר היא שקעים ללא הארקה: התיבות הסטנדרטיות הן של 3 או 4 מודולים, כאשר שקע מוארק (רגיל) תופס מקום של 2 מודולים. אם הקבלן שם לך שקע אחד או שניים, ניתן להחליף אחר כך ללא חציבה כל שקע ב-2 שקעים ללא הארקה, ובמקרה של שקע בודד להוסיף שקע לא מוארק נוסף (בכל מקרה השקעים משורשרים זה לזה בתוך הקיר). זה יעיל במיוחד בשקעים ליד המיטה, שם כל הציוד גם ככה ללא הארקה.
כנ״ל בנוגע למחליפים, בהינתן בית חכם עם הפעלה קולית. תחשוב טוב באיזה מפסקים תשתמש, ואילו תוכל להשתמש בקול במקום. יש גם אופציה להוסיף מפסקים לוגיים בלבד - למשל מודול תאורה בודדת של Qubino כולל מפסק לתאורה הזו, וכן תמיכה בעוד 2 מפסקים שמפעילים כל מה שתרצה דרך הבית החכם. כמובן שתמיד תרצה מפסק אחד פיזי לכל תאורה, למקרה שמשהו במערכת פתאום לא עובד, אבל באופן סדיר אפשר להסתמך עליהם.
...
·להחליף את השקע מוארק בשני שקעים לא מוארקים? זה כרוך בתשלום על 2 מודולים של שקעים לא מוארקים + תשלום לחשמלאי + עלות השקע המוארק שעכשיו אין לך מה לעשות איתו.

לחסוך במפסקים מחליפים ולדבר כל פעם עם גוגל לכיבוי והדלקה? נשמע לי הזוי שאדם צריך לבקש בשביל להדליק אור במקום פשוט להדליקו. זה נחמד מידי פעם כשיש אורחים ורוצים לעשות רושם, אבל לא ביומיום. פרט לכך, גם להתקנת מודולים יש עלות, וגם למודולים עצמם. לא יודע כמה תחסוך פה..

מכיוון שכנראה שאין אמת אחת, אלא הרבה העדפה אישית, שווה שפותח השירשור יחשוב טוב עם עצמו כמה שווה לו להשקיע, במיוחד שציין שיתכן שלבסוף הוא לא יגור בו.

בהצלחה!

dr0r
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 46 פעמים
קיבל תודות: 256 פעמים

נושא שלא נקרא #18 

@lasik

על השקע המוארק כבר שילמת, ובכל מקרה שקע עולה פחות מ-10 ₪. הציוד זה באמת גרושים, לעומת זאת הקבלן לוקח 250 ₪ לנקודה (+מע״מ) לפי מחירון דקל, לפני חציבה. גם אם תביא חשמלאי שיחליף לך את השקעים, זה לא יתקרב לאיזור הזה.

אני משתמש בגוגל להפעיל scenes כל בוקר וערב. לא הייתי משתמש בזה בשביל להדליק אור ספציפי באופן קבוע, אבל לא צריך להגזים לכיוון השני. בהינתן שפותח השרשור אמר שהוא מתכוון להקים בית חכם, אין סיבה שלא להשתמש במפסקים לוגיים, בטח במקומות שכבר יש מפסק פיזי של תאורה אחרת.

Arthur_Morgan (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 69 פעמים
קיבל תודות: 13 פעמים

נושא שלא נקרא #19 

תודה לכל המגיבים.
לצערי לאחר בדיקה עם הקבלן, מתברר שנזכרתי מאוחר מדיי והוא טוען שהחשמל כבר הותקן ולא ניתן לבצע אף אחד מהשינויים...
(הדירה שייכת למשפחה והאופציה שאני זה שאגור בה עלתה מאוחר מדיי)
(ראה לי קצת מוזר שאי אפשר להשחיל למשל קו 0 גם בשלב הזה, בתוספת תשלום, אבל לטענתו לא ניתן.

כמה זה יקר/מורכב לבצע את השינויים האלה כשהדירה כבר מוכנה?
בעיקר את הדברים המהותיים: שינוי מיקום ארון תקשורת למרכז הבית, קווי 0 במתגים, קופסאות עמוקות.

lasik
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 19 פעמים
קיבל תודות: 265 פעמים

נושא שלא נקרא #20 

שורה תחתונה, הקבלן צודק.
מבחינתו החשמלאי כבר הגיע ועשה עבודתו. כל שינוי דורש קריאה חדשה לחשמלאי ולכן לא משתלם לו.
כמובן שניתן להוסיף חוט אפס בנוסף על החוטים הקיימים. זה פשוט דורש הזמנת חשמלאי והוא מעוניין למנוע זאת.

במידה והתקרה בדירה אינה גבס, אלא בטון\בלוקים, זה לא נורמלי לשנות מיקום ארון התקשורת למרכז הבית אחרי טופס 4.
אם עדיין לא עשו טיח, והחלטת שזה נכון לשים את ארון התקשורת במרכז הבית, כדאי שתתעקש על כך, כי כל הצינורות עם כבלי התקשורת צריכים להגיע אליו. כ"כ, תבקש גם נק' חשמל שם. אגב, זה נוח מבחינת פיזור ה- WIFI, אולם בטח לא חובה. ב- 99% מהדירות, ארון התיקשורת נותר בכניסה לדירה.

כנ"ל לגבי קופסאות עמוקות. החלפתם אינה חובה. לי יש מודולים של פיבארו והם נכנסים בקופסאות גביס רגילות. אבל אם החלטת שאתה מתעקש על קופסאות עמוקות, והחשמלאי טרם ביטן את הקופסאות בקיר, עכשיו זה הזמן. אחרי טופס 4 תידרש לעקור אותם, לחצוב לעומק בבלוק, לבטן מחדש ולתקן צבע, וחבל.

בהצלחה!

Arthur_Morgan (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 69 פעמים
קיבל תודות: 13 פעמים

נושא שלא נקרא #21 

@lasik
·
תודה רבה על התשובה.
נראה לי שגם עניין הארון וגם עניין הקופסאות העמוקות כבר אבוד, הוא אמר שהחוטים כבר הושחלו. אנסה לעשות מה שניתן אחרי שהבנייה תסתיים. מניח שלפחות קו אפס זה ישים גם בשלב מאוחר.

שלח תגובה

חזור אל “חשמל חכם ותשתיות”