אפשרויות יצירת בית חכם לפני איכלוס

בקרים, דימרים, טכנולוגיות לשליטה על צרכני החשמל בבית, SMART GRID וכו'
dr0r
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 46 פעמים
קיבל תודות: 256 פעמים

Re: אפשרויות יצירת בית חכם לפני איכלוס

נושא שלא נקרא #16 

@digest אני חושש שאתה ״קצת״ מגזים. היה לי בקר של SmartThings, ובניתי הכל מחדש על HomeAssistant ביומיים, כולל רכיבי Z-Wave ו-Zigbee, תרחישים ואוטומציות.
ל-HA יש את הגמישות להוסיף אינספור רכיבים נוספים, שלא נבנו למטרה הזו, כמו מצלמות, חיישני צמחים, משקל חכם, אזעקה ועוד, וכתוצאה יש נטיה לא להשאיר את המערכת לבד, אלא להמשיך לשפר אותה. ב-SmartThings היה הרבה פחות לשפר, שלא לדבר על מערכות שדורשות אינטגרטור שיתקין ויעדכן לך אותן.

בנוגע לאנשים אחרים בבית - ברור, בשביל זה הכל חייב להמשיך לעבוד עם מפסקים טפשים, שלא תלויים במערכת. אבל גם הם מאוד נהנים מהאפשרות להרצת תרחישים מרחוק.

בנוגע לאבטחה של Raspberry Pi מרחוק - ככל הנראה המצב הוא בדיוק הפוך: הקישור מרחוק ל-HA מבוסס על Nginx. גם HA וגם Nginx מתוחזקים באופן רציף וגלוי בכל הקשור לאבטחה. אני הרבה יותר סומך עליהם מאשר על חברה ישראלית אנונימית שהקימה שרת על AWS עם אבטחה לא ידועה, ופותחת פורט לרשת - וזה עוד במקרה הטוב, במקרה הרע הם פשוט עושים skin על מערכת סינית.

chenta
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 22 פעמים
קיבל תודות: 29 פעמים

נושא שלא נקרא #17 

חייב לחזק את דברי @dr0r וגם להוסיף קצת מהשקפת עולמי בנושא.

השימוש ב- HA ו- OH עשוי להיות מפחיד לאנשים מסויימים אבל רק נראה מפחיד. לאחר עקומת למידה מסויימת (שהיא מאוד אישית) המערכות האלה יעבדו, ויעבדו טוב ללא התערבות.
אני לא אומר שזה פשוט ושזה מתאים לכל אחד, אני אומר שזה לא מפחיד כמו שזה נשמע.
אני אישית עובד שנים עם OH ואני מרגיש מאוד נוח איתה. עם HA אני מתחיל לעבוד וזה הולך לי קשה...
לא מצליח כנראה להבין כמה דברים בסיסיים במערכת וב- YAML הזה שלהם (השפה שבה כותבים את האוטומציות והתרחישים).
אבל כמו שאמרתי- נורא אישי.

יחד עם זאת אני מסכים עם משהו ש- @digest אמר שקשור בנושאי בטיחות וביטחון.
אני עוד לא הגעתי לשלב שיש לי מערכת אזעקה ומנעול לדלת שמחוברים לבית החכם, בעיקר בגלל נושאי האבטחה.
אבל לא קשור ל- Raspberry Pi, זה קשור לרכיבים עצמם שאני לא סומך עליהם.
רמ האבטחה של מוצרי הקוד הפתוח המתוחזקים היא לרוב תהיה גבוהה הרבה יותר מאשר מוצרים סגורים שמתעדכנים לעיתים רחוקות אם בכלל ושאני לא מכיר את תהליכי ה- review שהם עוברים.

לגבי שאר תושבי הבית- אני מאמין שהתפעול של הבית והתרחישים צריך להיות מותאם למשתמש.
למשל לי אין בעיה עם לפתוח את ממשק השליטה בנייד או במסך טאץ' שהתקנתי במטבח ולעשות את מה שאני צריך.
אני יודע שלאשתי זה הרבה פחות נוח. אז עבורה יש גם פיקוד קולי ע"י גוגל וגם מפסק פיזי שעושה מספר פעולות מבלי לפתוח שום ממשק או לדבר.
דוגמא נוספת- לילדים שלי בכלל עוד אין טלפון ועדיין הם רוצים לשנות את עוצמת הבהירות של התאורה החכמה שלהם בחדר, אז באמצעות OH הגדרתי ששינוי הווליום של הרמקול של גוגל שנמצא אצלהם בחדר, משנה את בהירות התאורה. שוב- ממשק פשוט שמתאים למשתמש.
ונוסף על כל אלה, לא ביטלתי את המפסקים הפיזיים, כך שיש יתירות מלאה בכלל לא חייבים לדעת שיש מאחורי המפסק משהו חכם שעובד.

ומילה אחרונה לגבי הענן- זה דווקא החיסרון הכי גדול של כל המערכות המוכנות, והיתרון הכי גדול של מערכות כמו OH ו- HA.
המערכות האלה יעבדו בתוך הבית גם אם אין חיבור לאינטרנט בכלל.
למה שהמנורה החכמה שלי, שכל מה שאני רוצה לעשות זה לשנות לה את הצבע למשל, תצטרך חיבור פעיל לאינטרנט? אין בזה שום צורך. המערכות האלה מאפשרות לעבוד מקומית.
כמובן שאם רוצים גישה מרחוק אפשר לעשות את זה אבל ניתן לייצר את זה ע"י ערוץ בודד אחד מאובטח, ישירות לרשת הביתית, מבלי לעבור בשום שירות ענן כזה או אחר.

ולפותח השרשור- @oferlaor
לא יודע מה הרקע שלך וכמה כבר הספקת ללמוד על הנושא, אם תרצה סיוע בלעשות קצת סדר מוזמן לפנות.
אשמח לסייע, ויש פה בפורום עוד הרבה אנשים מנוסים עם לא מעט ידע.
בהצלחה ותתחדשו!

oferlaor
סמל אישי של משתמש
מנהל
מנהל
שם מלא: עפר לאור
נתן תודות: 640 פעמים
קיבל תודות: 4750 פעמים

נושא שלא נקרא #18 

06/05/2021 9:05  
chenta כתב:
חייב לחזק את דברי @dr0r וגם להוסיף קצת מהשקפת עולמי בנושא.

השימוש ב- HA ו- OH עשוי להיות מפחיד לאנשים מסויימים אבל רק נראה מפחיד. לאחר עקומת למידה מסויימת (שהיא מאוד אישית) המערכות האלה יעבדו, ויעבדו טוב ללא התערבות.
אני לא אומר שזה פשוט ושזה מתאים לכל אחד, אני אומר שזה לא מפחיד כמו שזה נשמע.
אני אישית עובד שנים עם OH ואני מרגיש מאוד נוח איתה. עם HA אני מתחיל לעבוד וזה הולך לי קשה...
לא מצליח כנראה להבין כמה דברים בסיסיים במערכת וב- YAML הזה שלהם (השפה שבה כותבים את האוטומציות והתרחישים).
אבל כמו שאמרתי- נורא אישי.

יחד עם זאת אני מסכים עם משהו ש- @digest אמר שקשור בנושאי בטיחות וביטחון.
אני עוד לא הגעתי לשלב שיש לי מערכת אזעקה ומנעול לדלת שמחוברים לבית החכם, בעיקר בגלל נושאי האבטחה.
אבל לא קשור ל- Raspberry Pi, זה קשור לרכיבים עצמם שאני לא סומך עליהם.
רמ האבטחה של מוצרי הקוד הפתוח המתוחזקים היא לרוב תהיה גבוהה הרבה יותר מאשר מוצרים סגורים שמתעדכנים לעיתים רחוקות אם בכלל ושאני לא מכיר את תהליכי ה- review שהם עוברים.

לגבי שאר תושבי הבית- אני מאמין שהתפעול של הבית והתרחישים צריך להיות מותאם למשתמש.
למשל לי אין בעיה עם לפתוח את ממשק השליטה בנייד או במסך טאץ' שהתקנתי במטבח ולעשות את מה שאני צריך.
אני יודע שלאשתי זה הרבה פחות נוח. אז עבורה יש גם פיקוד קולי ע"י גוגל וגם מפסק פיזי שעושה מספר פעולות מבלי לפתוח שום ממשק או לדבר.
דוגמא נוספת- לילדים שלי בכלל עוד אין טלפון ועדיין הם רוצים לשנות את עוצמת הבהירות של התאורה החכמה שלהם בחדר, אז באמצעות OH הגדרתי ששינוי הווליום של הרמקול של גוגל שנמצא אצלהם בחדר, משנה את בהירות התאורה. שוב- ממשק פשוט שמתאים למשתמש.
ונוסף על כל אלה, לא ביטלתי את המפסקים הפיזיים, כך שיש יתירות מלאה בכלל לא חייבים לדעת שיש מאחורי המפסק משהו חכם שעובד.

ומילה אחרונה לגבי הענן- זה דווקא החיסרון הכי גדול של כל המערכות המוכנות, והיתרון הכי גדול של מערכות כמו OH ו- HA.
המערכות האלה יעבדו בתוך הבית גם אם אין חיבור לאינטרנט בכלל.
למה שהמנורה החכמה שלי, שכל מה שאני רוצה לעשות זה לשנות לה את הצבע למשל, תצטרך חיבור פעיל לאינטרנט? אין בזה שום צורך. המערכות האלה מאפשרות לעבוד מקומית.
כמובן שאם רוצים גישה מרחוק אפשר לעשות את זה אבל ניתן לייצר את זה ע"י ערוץ בודד אחד מאובטח, ישירות לרשת הביתית, מבלי לעבור בשום שירות ענן כזה או אחר.

ולפותח השרשור- @oferlaor
לא יודע מה הרקע שלך וכמה כבר הספקת ללמוד על הנושא, אם תרצה סיוע בלעשות קצת סדר מוזמן לפנות.
אשמח לסייע, ויש פה בפורום עוד הרבה אנשים מנוסים עם לא מעט ידע.
בהצלחה ותתחדשו!
...
אני לא פותח השרשור, רק המגיב הראשון. אני די טכני, הייתי אומר :)

chenta
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 22 פעמים
קיבל תודות: 29 פעמים

נושא שלא נקרא #19 

07/05/2021 16:07  
oferlaor כתב:
אני לא פותח השרשור, רק המגיב הראשון. אני די טכני, הייתי אומר
...
:lol: :lol: :lol: