מכונת אספרסו, E61 ו-PID ?

פורום מכונות קפה ידניות (לא אוטומטיות), ומטחנות קפה
sight (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל
חבר פעיל
שם מלא: Sight Full
נתן תודות: 6 פעמים
קיבל תודות: 3 פעמים

מכונת אספרסו, E61 ו-PID ?

נושא שלא נקרא #1 

היי חברים,
אורב (ללא רישום) מזה זמן בפורום הזה , אוהב את הדעות והתגובות - בגלל זה חשבתי להתייעץ :-)

מחפש מכונת קפה חדשה, לא שותים אצלינו שום משקה מבוסס חלב - אך ורק אספרסו/אמריקנו וכאלה.
חשבתי ללכת לכיוון של E61 ו-PID ב Single Boiler.
הציפיה הייתה שככה אוכל להגיע לפיתרון טוב יותר עבור הקפה ששותים פה, וגם לחסוך בכסף על פיצ'רים שלא צריך - אבל המשימה התגלתה כקשה עד בלתי אפשרית - נראה שכמעט ולא ניתן להשיג בארץ, אפילו לא בייבוא אישי (אחרי מיסים ומשלוח הכל מתאזן פלוס-מינוס) משהו במחיר לעומת מכונות ה HX שכלכך פופלאריות עכשיו.

הסתכלתי על מכונות כמו הקלסיקה של ECM - נמכרת בארץ ב-6000 שקל, או הפוריסטיקה שרק שוחררה לא מזמן. , אבל באמת שבמחירים האלו - אני כבר יכול לקחת מכונות בסטייל maraX -שמאוד דוחפים כרגע בארץ - או ה Mechanika Slim-וככה שיבוא הזמן לשדרג, עוד עשור :-) - גם יהיה יותר קל למכור מהסיבה הפשוטה שנראה שבאמת הרוב שותים עם חלב.

כמובן שאפשר לוותר על PID - אבל ... מכיוון שאני גם חדש בנושא הידניות , חשבתי להתחיל עם כמה שיותר גורמים שניתן לשלוט עליהם כדי להשיג תוצאה עקבית ככל הניתן.

יש הצעות ?

dby
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 42 פעמים
קיבל תודות: 33 פעמים

Re: מכונת אספרסו, E61 ו-PID ?

נושא שלא נקרא #2 

ה IZZO VIVI PID Plus ב 5000₪ כוללת מחליף חום ו PID
נאמר על האמת היא הייתה האופציה הראשונה שלי, (אחרי שפספסתי הזדמנות נדירה לרכוש מאמזון את ה Lelit PL62T שכולל PID ב 4700₪.... 2000₪ פחות מהארץ! )
מכונה מבית טוב,
בסופו של דבר רכשתי את ה vbm domobar junior ללא PID ב 500₪ פחות
קיבלתי אתמול את המכונה ומטחנה
בזבזתי יותר מחצי קילו קפה רק לניסיונות 😂

sight (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל
חבר פעיל

נושא שלא נקרא #3 

תתחדש !
אז גם ויתרת על הכיוון של single boiler.
לפי מה שקראתי מסביב (לא רק פה.), ה PID בשיטת מחליף חום באמת מיותר למטרות של קפה בלבד, זה לא יפתור משטיפה ולא ידייק ככה או ככה.

בגלל זה אני חושב שאם כבר HX - אפשר לוותר על PID (אבל קטונתי מ-באמת להבין בנושא.) ואולי להתרכז במכונות עם יותר שם ומוניטין, אולי נגיד ECM עם אחריות של שנתיים.
קיוויתי שאולי מישהו יצביע למכונה שפספסתי.

boren
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
שם מלא: אורן
נתן תודות: 286 פעמים
קיבל תודות: 493 פעמים

נושא שלא נקרא #4 

מה התקציב למכונה ואיזו מטחנה יש לך?

sight (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל
חבר פעיל

נושא שלא נקרא #5 

מכיוון שאני לא רואה הגיון ברכישת 2 דודים (ושם מדברים במספרים שמתחילים ב 10 - סינכרוניקה/ביאנקה),
אני מאמין שאזור ה-6 זה גבול עליון/הגיוני שבדיוק מתחיל ה HX. - אבל באמת שהכל שאלה של מה מקבלים - יש לך משהו מעניין ?

boren
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #6 

ב-6 (או פחות) אתה יכול לקנות מכונה עם דוד בודד ו-PID, שתהיה יותר יציבה מבחינת טמפרטורה מאשר מכונת HX (כולל אלה שמגיעות עם PID). אני רכשתי מכונה כזו (Quick Mill Alexia Evo) לפני כמה שנים ומאוד מרוצה ממנה. את השיקולים שגרמו לי לבחור דווקא בה אתה יכול לקרוא כאן.

אם אתה מארח כדאי לך בכל זאת לשקול מכונה עם שני דוודים ו-PID. למשל Lelit Elizabeth (שנכנסת בקלות בתקציב, אבל לא כוללת ראש E61 אלא ראש saturated), או ACS Minima (כן ראש E61, אבל כ-500 ש"ח מעל התקציב).

בכל מקרה, אם הדגש הוא אספרסו ולא משקאות מבוססי חלב אני לא רואה סיבה לקנות מכונת HX.

sight (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל
חבר פעיל

נושא שלא נקרא #7 

תודה boren,
אולי אני אחדד את השאלה מכיוון אחר.. בהינתן שהמחירים אותם מחירים בין HX ל- single boiler עם PID.
אתה רואה הצדקה לזה ? (עד כמה באמת יציבות הטמפרטורה והיכולת ליצר עקביות תורגש , נניח אם נקח בחשבון הפסקה של 2 דקות בין שוט לשוט ב HX).

אגב מה בדבר מים חמים לאמריקנו ? האם אחרי שוט בסינגל + PID, כמה באמת הטמפרטורה צפויה לרדת ?

boren
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #8 

אין לי מספרים מדויקים, אבל גם בדוד בודד אל תצפה ליציבות מושלמת.

מה שכן, אני באמת לא רואה היגיון ללכת על HX אם הדגש שלך הוא אספרסו. איזה יתרון אתה רואה במכונה כזו (לצרכים שלך) מלבד זמינות בארץ?

detailer
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 31 פעמים
קיבל תודות: 98 פעמים

נושא שלא נקרא #9 

ראש Saturated יציב יותר טרמית מראש E-61 כך שאמורה להתקבל חזרתיות טובה יותר.
LELIT לא מצהירה שהראש של ה - Elizabeth הוא Saturated, אבל חלק מהדילרים שלהם כן.
בכל מה שקשור לאיכות הקפה, כשמדובר במכונת DB, אני לא רואה יתרון מיוחד לראש E61.

sight (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל
חבר פעיל

נושא שלא נקרא #10 

היי,
boren - היתרון היחידי שאני יכול להעלות על דעתי, ויש סיכוי שהוא אפילו לא זניח - זה נושא היד 2 שתגיע השעה לשדרג/להחליף. , נראה שהשוק המקומי הלך לכיוון של HX (אולי זו רק הרגשה?) - ואם באותו סכום (אולי אפילו זול יותר) אני מקבל בערך HX ++ אם אפשר להגיד את זה, נראה סביר לא ? - ושוב אולי גם נושא המים החמים לאחר השוט לאמריקנו. - אבל השאלה היא באמת עד כמה אצליח להשתלט על הטמפרטורה עם השטיפות.

detailer - תודה על התוגבה, אני אנסה באמת לחפש בנושא, יכול להיות שיותר מדי התפקסתי ב61. כן קראתי על הראשים של BZ ולא ראיתי המלצות מעל ומעבר והרבה ביקורת על המכונות כמו ה-10. ודווקא נראה שהשוק כן הלך לכיוון של 61 פלוס מעט שינויים (כולם קצת שינו את ה-61 המקורי..) - רק אגיד שאני לא מעוניין ב DB, אין לזה שום הצדקה לא במחיר , ולא לצרכים אצלינו בבית

Clockwork_Orange
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 44 פעמים
קיבל תודות: 66 פעמים

נושא שלא נקרא #11 

עם המחיר שבו ה-Elizabeth נמכרת כרגע (ואולי מכונות נוספות בקרוב שינסו להתחרות), יש מצב שה-hx ילך בדרכן של מכוניות הבנזין. אין שום סיבה הגיונית לקנות hx במינימום 3.5-4k, כשב- 4.3k יש לך מכונת דוד כפול עם ראש saturated ו-pid.

במצב הזה, אתה צריך להחליט אם מעניין אותך רק אספרסו ולקנות דוד יחיד, או שאתה מעוניין גם באפשרות נוחה להפוך (במקרים של אירוח למשל) ולקנות דוד כפול.

אין שום סיבה להתפשר על hx כשזה אפילו לא חוסך לך כסף.

sight (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל
חבר פעיל

נושא שלא נקרא #12 

Clockwork - תודה על התגובה,

אני לא מכיר את האליזבת, או את הראש שאתה מדבר עליו ואני בהחלט צריך לקרוא עוד - אני מסכים שהמחיר הופך את זה (4.5) למשהו אחר לגמרי, אבל מה בקשר לזמן המתנה (חימום) - צריכת חשמל - תקלות... - תחזוקה ? - לאו דווקא על המכונה הספציפית, אלא על הנושא הזה של DB לעומת SB או אפילו HX.

Clockwork_Orange
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #13 

לא בעלים של המכונה, אבל כבר כמה פעמים פרסמתי כאן את הביקורת הזו, שאני מניח תענה לך על כל השאלות:

https://sway.office.com/YUuIpMmQlYAFkxIO?ref=Link

Clockwork_Orange
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #14 

sight (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל
חבר פעיל

נושא שלא נקרא #15 

אז .. תקן אותי אם אני טועה - פשוטו היא שאין באמת הצדקה היום לקניית SB+PID ? (רמת המחירים היא מעל 5+) ויש לזה תחלופות או כ HX או אפילו DB אם מתפשרים על ה 61. (אני חייב להגיד שעוד לא מצאתי בשום מקום על ה saturated במכונה הזו, או עדיין עד למה אם בכלל זה טוב יותר) - אולי @boren יוכל לעזור פה.

שלח תגובה

חזור אל “מכונות קפה ידניות ומטחנות”