סיוע בבחירת פילטרים ND ו-CPL.

קומפקטיות, Prosumer, DSLR, עדשות ומה שבינהם.
harari (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 23 פעמים
קיבל תודות: 266 פעמים
יצירת קשר:

סיוע בבחירת פילטרים ND ו-CPL.

הודעה שלא נקראה #1 

אני קונה השבוע עדשת 70-200 f2.8 של קנון ואני רוצה לשלב איתה פילטר מקטב ופילטר ND (לאו-דווקא ביחד).
ייתכן והפילטרים יורכבו גם על 17-70 של סיגמא עם מתאם (כי הקטרים שונים)

לא התעסקתי עם פילטרים עדיין אבל קראתי לא מעט. אלה יהיו פילטרים שישארו איתי די הרבה זמן אז אני מוכן להשקיע אבל לא להתפרע.

כידוע, 70-200 היא עדשה מאוד חדה ואני חושב שחבל לקנות פילטר נחות ש"ירכך" את התמונות.

לגביי פילטר מקטב חשבתי על סדרת hoya Pro-1D, המחיר לפילטר 77mm הוא כ70$, לא בדיוק זול אבל לא יקר מאוד ביחס לאחרים מבית B+W למשל.
השאלה היא האם ההשקעה מוצדקת? האם יש הבדל מורגש בין Pro-1D לבין HMC, למשל, או אפילו מקטב סטנדרטי יותר. האם כדאי ללכת על hoya או שחברות כמו tiffen ייתנו תמורה דומה במחיר יותר שפוי?
ומה לגביי פילטר HRT של hoya, המשלב CPL וUV? יש שאומרים והוא חוסם יותר אור מCPL סטנדרטי, מישהו ניסה? שמע?

לגביי פילטר ND זה קצת מסובך יותר -
האפקט שאני רוצה להשיג הוא חשיפה מאוד ארוכה, בין אם באור יום או בלילה. בשביל אור יום יש פילטרים עם מקדם 2.7 ואפילו יותר, כלומר חסימה של 9 סטופים, כמו hoya NDx400 שעולה כ100$, סכום לא מבוטל.
בשביל לילה ובשביל שימוש במפתח צמצם פתוח באור יום נדרשת חסימה נמוכה יותר, תלויי בתנאים ובגודל האפקט הרצוי.
מה שחשבתי לעשות זה לקחת שני פילטרים, למשל 0.9 ו-1.8 (3 סטופים ו-6 סטופים בהתאמה), ככה תהיה לי גמישות ואני אוכל ליצור חסימה של 3, 6 או 9 סטופים (ע"י שימוש בשני הפילטרים יחד).
השאלה היא האם שימוש במספר פילטרים לא יתבטא באיכות תמונה? והאם מישהו יכול להמליץ על סט פילטרים?

אפשרות נוספת היא פילטר ND משתנה. זה בעצם לא פילטר ND אלא שני פילטרים מקטבים כאשר אחד קבוע והשני מסתובב לפניו ויוצר חסימה שונה לפי הזווית. מצד אחד זה נותן גמישות אדירה אך מצד שני קראתי שהאיכות לא בשמיים ושבקצוות היכולת של הפילטר נוצרת חסימה לא אחידה ולעיתים אפילו X שחור על הפריים, בנוסף, פילטרים מקטבים הם לא מושלמים וחסימת האור לא אחידה לאורך כל הספקטרום, מה שגורם לתמונה עם צבעים משונים כאשר החסימה מקסימלים. מישהו התנסה עם דבר כזה ויכול לחוות דעה?

הפילטרים יוזמנו מB&H בניו-יורק או מאיביי עקב מחירים לא שפויים בעליל בארץ.

בשורה התחתונה אני מחפש המלצה לפילטר CPL וND בקוטר 77mm.
התקציב בעקרון לא מוגדר אבל אני לא מחפש את הtop of the line, אני בכל זאת לא צלם מקצועי אבל מחפש משהו שיעמוד באותו סטנדרט ביצועים של העדשות, שלא יווצר צוואר בקבוק.

תודה מראש לעוזרים.
נערך לאחרונה על ידי harari ב 25/09/2012 14:07, נערך פעם 1 בסך הכל.

TsurTriger
סמל אישי של משתמש
כתב צילום
כתב צילום
נתן תודות: 181 פעמים
קיבל תודות: 282 פעמים

Re: סיוע בבחירת פילטרים ND ו-CPL.

הודעה שלא נקראה #2 

harari כתב:אני קונה השבוע עדשת 70-200 f2.8 של קנון ואני רוצה לשלב איתה פילטר מקטב ופילטר ND (לווא דווקא ביחד).
ייתכן והפילטרים יורכבו גם על 17-70 של סיגמא עם מתאם (כי הקטרים שונים)
...
תתחדש.
לא נהוג\רצוי להשתמש בשני פילטרים יחדיו. רק אם אין אפשרות אחרת.
אני לדוגמה, כשאני משתמש במקטב אני מוריד את הUV.
harari כתב: לגביי פילטר מקטב חשבתי על סדרת hoya Pro-1D, המחיר לפילטר 77mm הוא כ70$, לא בדיוק זול אבל לא יקר מאוד ביחס לאחרים מבית B+W למשל.
השאלה היא האם ההשקעה מוצדקת? האם יש הבדל מורגש בין Pro-1D לבין HMC, למשל, או אפילו מקטב סטנדרטי יותר. האם כדאי ללכת על hoya או שחברות כמו tiffen ייתנו תמורה דומה במחיר יותר שפוי?
ומה לגביי פילטר HRT של hoya, המשלב CPL וUV? יש שאומרים והוא חוסם יותר אור מCPL סטנדרטי, מישהו ניסה? שמע?
...
ממה שהבנתי מחברים ומרשמים ברשת הפילטרים של HOYA, בפרט המקטבים, קשים לניקוי ביחס לB+W.
תן מבט במחירים פה
http://maxsaver.net/
יש לי כבר כמה שנים את המקטב של B+W ואני מרוצה.
שווה לך לשקול את הנושא. היתי משקיע את העוד 50 דולר האלה על B+W.

ד.א ישנן סקירות ברשת לפילטרים מקטבים. חלקן בודקות את השפעת הצבע של המקטב על הפריים, פרמטר חשוב גם כן. כל פילטר לבסוף שאתה בוחר, תריץ חיפוש בגוגל ותמצא סקירה עליו. תבדוק שאין הוא מעוות את הצבעים או יוצר עיוותים אחרים.
harari כתב: לגביי פילטר ND זה קצת מסובך יותר -
האפקט שאני רוצה להשיג הוא חשיפה מאוד ארוכה, בין אם באור יום או בלילה. בשביל אור יום יש פילטרים עם מקדם 2.7 ואפילו יותר, כלומר חסימה של 9 סטופים, כמו hoya NDx400 שעולה כ100$, סכום לא מבוטל.
בשביל לילה ובשביל שימוש במפתח צמצם פתוח באור יום נדרשת חסימה נמוכה יותר, תלויי בתנאים ובגודל האפקט הרצוי.
מה שחשבתי לעשות זה לקחת שני פילטרים, למשל 0.9 ו-1.8 (3 סטופים ו-6 סטופים בהתאמה), ככה תהיה לי גמישות ואני אוכל ליצור חסימה של 3, 6 או 9 סטופים (ע"י שימוש בשני הפילטרים יחד).
השאלה היא האם שימוש במספר פילטרים לא יתבטא באיכות תמונה? והאם מישהו יכול להמליץ על סט פילטרים?
...
אין לי פילטרים ND ואף פעם לא היה לי פילטר ND.
מהמלצות של חברים שאני סומך על הדעה שלהם, לא פעם שמעתי אותם ממליצים לקנות פילטרים מרובעים עם מתאם. גם בגלל הנוחות וגם בגלל המחיר.
בגדול, עדיף כמה שפחות פילטרים, כך אתה תגרום לכמה שפחות פגיעה באיכות. לא משנה כמה הפילטרים איכותיים, עדיף פילטר אחד של 10 סטופים מאשר 2 של 5 סטופים.
harari כתב: אפשרות נוספת היא פילטר ND משתנה. זה בעצם לא פילטר ND אלא שני פילטרים מקטבים כאשר אחד קבוע והשני מסתובב לפניו ויוצר חסימה שונה לפי הזווית. מצד אחד זה נותן גמישות אדירה אך מצד שני קראתי שהאיכות לא בשמיים ושבקצוות היכולת של הפילטר נוצרת חסימה לא אחידה ולעיתים אפילו X שחור על הפריים, בנוסף, פילטרים מקטבים הם לא מושלמים וחסימת האור לא אחידה לאורך כל הספקטרום, מה שגורם לתמונה עם צבעים משונים כאשר החסימה מקסימלים. מישהו התנסה עם דבר כזה ויכול לחוות דעה?

הפילטרים יוזמנו מB&H בניו-יורק או מאיביי עקב מחירים לא שפויים בעליל בארץ.

בשורה התחתונה אני מחפש המלצה לפילטר CPL וND בקוטר 77mm.
התקציב בעקרון לא מוגדר אבל אני לא מחפש את הtop of the line, אני בכל זאת לא צלם מקצועי אבל מחפש משהו שיעמוד באותו סטנדרט ביצועים של העדשות, שלא יווצר צוואר בקבוק.

תודה מראש לעוזרים.
...
אני לא ניסיתי את הרעיון שהצעת בקשר לשני מקטבים. אך הרעיון נשמע לא נוח. לפילטר מקטב, כפי שאתה יודע, יש טבעת שמסתובבת (על מנת ליצור את הקיטוב הסרקולרי). כך שאני לא רואה איך אתה מצליח לחבר את כל הקומבינציה הזו בצורה נוחה.
כמו כן, נראה לי שהפגיעה שתהיה באיכות התמונה, תהיה משמעותית. בפרט כאשר אנחנו מדברים על שני מקטבים= 4 אלמנטים של שבירה בנוסף לעדשה עצמה.

לסיכום (לדעתי)
1. היתי משקיע עוד קצת וקונה מקטב תוצרת B+W. תחשוב על הקוטר שמתאים לך. אצלי לדוגמה הקוטר המקסימלי של העדשות שאני משתמש בהן עם מקטב הוא 77ממ. ולכן קניתי 77ממ. בעדשות עם 58 ממ אני משתמש בטבעות סטאפ-דאון.
2. בפילטרי ND היתי הולך על סט פילטרים מרובעים עם מתאם. יש במאמר על חשיפה ואור חלק ב' טבלת EV. ביום שטוף שמש החשיפה היא בערך 16EV. כך שבעזרת הטבלה תוכל בקלות לראות כמה סטופים אתה רוצה להוריד בהתאם לצמצם ומהירות התריס ובהתאם לזה תוכל להחליט האם לקנות פילטר של 3 סטופים או 6 סטופים או 10 סטופים.
צור טריגר.
www.trigger-studio.com

harari (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
יצירת קשר:

Re: סיוע בבחירת פילטרים ND ו-CPL.

הודעה שלא נקראה #3 

triger772 כתב:
ממה שהבנתי מחברים ומרשמים ברשת הפילטרים של HOYA, בפרט המקטבים, קשים לניקוי ביחס לB+W.
תן מבט במחירים פה
http://maxsaver.net/
יש לי כבר כמה שנים את המקטב של B+W ואני מרוצה.
שווה לך לשקול את הנושא. היתי משקיע את העוד 50 דולר האלה על B+W.
...
כן גם אני שמעתי על זה.
triger772 כתב: ד.א ישנן סקירות ברשת לפילטרים מקטבים. חלקן בודקות את השפעת הצבע של המקטב על הפריים, פרמטר חשוב גם כן. כל פילטר לבסוף שאתה בוחר, תריץ חיפוש בגוגל ותמצא סקירה עליו. תבדוק שאין הוא מעוות את הצבעים או יותר עיוותים אחרים.
...
מצאתי את הסקירה המאוד מקיפה הזו - http://www.lenstip.com/115.1-article-Polarizing_filters_test.html
היא מציגה כמה מסקנות מעניינות ומנפצת כמה מיתוסים, בעיקר בנוגע למחירים שלא תואמים את התמורה.
triger772 כתב: אני לא ניסיתי את הרעיון שהצעת בקשר לשני מקטבים. אך הרעיון נשמע לא נוח. לפילטר מקטב, כפי שאתה יודע, יש טבעת שמסתובבת (על מנת ליצור את הקיטוב הסרקולרי). כך שאני לא רואה איך אתה מצליח לחבר את כל הקומבינציה הזו בצורה נוחה.
כמו כן, נראה לי שהפגיעה שתהיה באיכות התמונה, תהיה משמעותית. בפרט כאשר אנחנו מדברים על שני מקטבים= 4 אלמנטים של שבירה בנוסף לעדשה עצמה.
...
לא מדובר בקנייה של שני מקטבים (אם כי זה יעבוד) מדובר במוצר שנקרא variable ND והוא עובד בצורה שציינתי. יש רק חישוק אחד שזז וזה בעובי של פילטר מקטב בערך, אולי טיפה יותר.
triger772 כתב: לסיכום (לדעתי)
1. היתי משקיע עוד קצת וקונה מקטב תוצרת B+W. תחשוב על הקוטר שמתאים לך. אצלי לדוגמה הקוטר המקסימלי של העדשות שאני משתמש בהן עם מקטב הוא 77ממ. ולכן קניתי 77ממ. בעדשות עם 58 ממ אני משתמש בטבעות סטאפ-דאון.
2. בפילטרי ND היתי הולך על סט פילטרים מרובעים עם מתאם. יש במאמר על חשיפה ואור חלק ב' טבלת EV. ביום שטוף שמש החשיפה היא בערך 16EV. כך שבעזרת הטבלה תוכל בקלות לראות כמה סטופים אתה רוצה להוריד בהתאם לצמצם ומהירות התריס ובהתאם לזה תוכל להחליט האם לקנות פילטר של 3 סטופים או 6 סטופים או 10 סטופים.
...
חשבתי על מתאם ופילטרים מרובעים אבל זה אומר שאי אפשר להרכיב hood וזה די מסורבל. אני לא יוצא עם תיק צילום גדול ועוזר לידי, פילטרים עגולים עם הברגה סטנדרטית יהיו נוחים יותר לעבודה ואחסון, אני לא מצפה להשתמש בהם כ"כ הרבה. עם זאת, אם אמצא סט טוב במחיר שפויי אני אשקול זאת ברצינות.

כמו שאמרתי, אני צריך 77mm בגלל ה70-200 ואני אשתמש בטבעת סטפ-אפ בשביל העדשה השניה שהיא 72mm.

TsurTriger
סמל אישי של משתמש
כתב צילום
כתב צילום

הודעה שלא נקראה #4 

הבנתי, אתה מדבר על זה:
http://www.bhphotovideo.com/c/product/6 ... nsity.html
אני לא מכיר את המוצר וגם לא מישהו שיש לו מוצר כזה. כך שלא אוכל להביע דעה.

לשם מה אתה רוצה פילטר ND בשביל ה70-200?
צור טריגר.
www.trigger-studio.com

harari (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
יצירת קשר:

הודעה שלא נקראה #5 

כן, משהו בסגנון הזה.

הND הוא לאו-דווקא בשביל ה70-200, אני אשתמש בו גם ל17-70 אבל לא כדאי להגביל את עצמי לקוטר קטן אם ארצה, למשל, לצלם פורטריט (או כל דבר אחר, לצורך העניין) באור יום עם עומק שדה רדוד. האפליקציה של ND היא לא רק חשיפה ארוכה אלא גם אפשרות לצלם עם צמצם פתוח באור חזק.
Don't Let The Facts Ruin a Good Story !
HarariProjects.com

HomeTheater Over-Dose

TsurTriger
סמל אישי של משתמש
כתב צילום
כתב צילום

הודעה שלא נקראה #6 

ביום שטוף שמש האור הוא בערך 16EV. בטבלת הEV שיש במאמר על חשיפה ואור- חלק ב' אפשר לראות שאפשר לצלם עם צמצם 2.8 ומהירות תריס של 8000\1 בערך של 16EV. כך שאין באמת צורך ממשי בND בשביל לקבל עומק שדה צר.
פילטר מקטב הוא ND של בערך סטופ ושליש\שני שליש. כך שתוכל לרדת למהירות גם של 1/3200 בשילוב עם פילטר מקטב וצמצם 2.8 ביום שטוף שמש.

מסכים איתך בקשר לקוטר, גם אני היתי קונה פילטרים שמתאימים לעצמית עם הקוטר המקסימלי ומשתמש בטבעות סטאפ-דאון.
צור טריגר.
www.trigger-studio.com

harari (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
יצירת קשר:

הודעה שלא נקראה #7 

ל1/8000 הגוף שלי לא מגיע (זה השדרוג הבא :D ) אבל יכול להיות שהפולרייזר יעשה את העבודה לבדו בתחום הזה.
יכול להיות שאני אקנה פולרייזר ואחכה בינתיים עם הND, למרות שהייתי רוצה להתנסות עם זה בשביל אפקטים מעניינים.

אשמח להמלצות על דגמי פולרייזרים ספציפים בינתיים
HarariProjects.com

HomeTheater Over-Dose

TsurTriger
סמל אישי של משתמש
כתב צילום
כתב צילום

הודעה שלא נקראה #8 

אני חושב שאתה עושה נכון.
תתחיל עם המקטב. בהמשך לפי צורך תוסיף ND, או אולי תגלה שאין לך בכלל צורך בND.
אני משתמש בפילטר מקטב הזה
http://maxsaver.net/B-W-77mm-Kaesemann- ... ilter.aspx
אני אישית מאוד מרוצה ממנו.
Kaesemann= עמידות מוגברת ללחות. אטימות טובה יותר.
SLIM= דק.

יש לי שתי עצמיות בבית שהן רחבות וסופר רחבות, 17-40 ו10-22. על שתיהן פילטר UV שהוא לא SLIM לא יוצר האפלת פינות. (כאשר אני מדבר על גוף קרופ. לא בדקתי על FF דיגיטלי. אלא רק על FF אנלוגי).

מכיוון ועצמיות רחבות עושות סוג של קיטוב לאור מעצם איך שהן בנויות, ומכיוון ומקטב על עצמית רחבה מדי יוצר אפקט לא אחיד. יתכן שעל העצמיות הרחבות כמעט ולא תשתמש במקטב.

ולכן, קיימות שתי אפשרויות שאני ממליץ עליהן:
האחת, פילטר שהוא לא SLIM
http://maxsaver.net/B-W-77mm-MRC-Circul ... F-PRO.aspx
השנייה, פילטר שהוא כן SLIM
http://maxsaver.net/B-W-77mm-MRC-SLIM-C ... ilter.aspx

מבדיקה, ההבדל במחיר בין דק רגיל לבין דק קייזמן הוא כמה דולרים. לדעתי, שווה את ההפרש ולקנות קייזמן.
צור טריגר.
www.trigger-studio.com

harari (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
יצירת קשר:

הודעה שלא נקראה #9 

יש לך השגות לגביי פילטרים מבית marumi?
בביקורת שקישרתי קודם פילטר שלהם חלק את המקום הראשון יחד עם פילטר B+W slim KSM MRC (הפילטר שאתה משתמש בו), אך הוא עולה בערך חצי מה- B+W.
הביקורת ניראית קפדנית ומחמירה כך שנראה לי שאפשר לסמוך עליה פחות או יותר, העניין הוא שלא שמעתי על החברה זו, כנראה יפנית. מה אתה אומר?
HarariProjects.com

HomeTheater Over-Dose

TsurTriger
סמל אישי של משתמש
כתב צילום
כתב צילום

הודעה שלא נקראה #10 

אינני מכיר את הפילטרים של marumi או מישהו שמשתמש בהם.
צור טריגר.
www.trigger-studio.com

harari (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
יצירת קשר:

הודעה שלא נקראה #11 

טוב, קראתי לא מעט ביקורות ודיונים על הפילטר המדובר של marumi.
אומרים שזו חברה יפנית שמכרה פילטרים לחברות אחרות שמוכרות אותם בשמן (אין לי מושג אם זה נכון, כדאי לקחת בעירבון מוגבל)
הפילטר המדובר הוא פחות או יותר הדגל של החברה בפילטרים מקטבים וכולם ברשת משווים אותו לפילטרים כמו hoya HD ו-B+W KSM. נראה שאנשים מאוד מרוצים ממנו ברשת.

דבר נוסף שכן תוכל לעזור לי בו - קראתי כל מיני דברים על בעיות עם שימוש בפילטר של B+W יחד עם lens hood, מכיר דבר כזה?
HarariProjects.com

HomeTheater Over-Dose

TsurTriger
סמל אישי של משתמש
כתב צילום
כתב צילום

הודעה שלא נקראה #12 

מה שקראת נשמע הגיוני. יש לא מעט תחומים שבהם יש חברה "ללא שם" שמייצרת לחברות גדולות והחברות הגדולות מדביקות מדבקה על המוצר. כגון, מיסבים. במיסבים ישנם כמה חברות עיקריות שמייצרות אותם ורוב החברות קונות ומדביקות את השם שלהן על המיסבים.

לא שמעתי על בעיות כאלה.
אני משתמש ב70-200 עם מקטב ועם פילטר ולא שמתי לב לבעיה כלשהי.
צור טריגר.
www.trigger-studio.com

שלח תגובה

חזור אל “מצלמות ועדשות”