מאמרים אחרונים

שתף בפייסבוק שיתוף בפייסבוק
RSS - מאמריםמאמרים
RSS - פורומיםפורומים
דווח למנהל דיווח למנהל
קישור לעמוד זה קישור לעמוד זה
עוד בקבוצת HTפתרון ספציפי למשתמשים קלילים בפרטנר פייבר


   פורומים > HTPC ומחשוב > אינטרנט - ספקים, תשתית, סיבים fiber
מחבר הודעה
littleariel
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

הצטרף בתאריך:
  Nov 24, 2012
מספר הודעות: 10

 #1  נשלח: ד' 16/09/2020 7:08
פתרון ספציפי למשתמשים קלילים בפרטנר פייבר

שלום לכולם.

רציתי לבקש תשובות ספציפיות על נתב פרטי מתאים לשם מעבר לפרטנר פייבר, לאחר חיפוש ופשפוש שעשיתי בפורום, בשרשורים רלוונטיים וכו', בלי למצוא ממש תשובות שרלוונטיות למצב המסוים אצלנו. גם כי המידע בפורום יכול מעט לבלבל - בהתחשב בהנחה המובנית שלרוב הכותבים בפורום יהיו צרכים וסטנדרטים גבוהים פי כמה מאלה שיש לנו. כשאלו שלכם באמת יותר יצדיקו את השמירה על האיכות והיד על הדופק, עם בדיקות מהירות קבועות ועוד. כמו שיפורט בהמשך, הצרכים שלנו, ובעיקר מה שאיכשהו חיינו איתו שנים, נראים כפחותים מהשימוש והרמה של משפחה ממוצעת עם חיבור לאינטרנט (בעיקר בשנים האחרונות), עוד לפני שמשווים לצרכים של משתמשים מתקדמים ומומחים. ואז כשמדברים פעמים רבות על האיכויות הנמוכות של רוב הנתבים שמוצעים כאן בשימוש ביתי ("איכות סינית זולה" וכד'), אולי בשבילנו זה לא יהיה רלוונטי...? ובכל מקרה, להבהרה - לכותבת ידע הדיוטי בסיסי בלבד.

ולפרטים. לא מדובר בתקציב גבוה לנתב, אלא דיי בסיסי. כן תהיה סיבה אחת לשקול להגדיל, אולי עבור השקעה לטווח דיי ארוך (על כך בהמשך). הבית הוא דירה של כ-88 מ"ר. ההעדפה היא שהנתב יהיה בממ"ד מטעמי בטיחות, כמו שהיה עד עכשיו. בשנים האחרונות היינו תחת השוק הסיטונאי, דרך אקספון (ותמיד עד היום, בתשתית בזק). אגב, מעבר כזה לפייבר בכלל יהיה וואחד שדרוג עבורנו, אחרי כבר כמעט איזה עשור עם אותו מודם/נתב עתיק של בזק (Dlink), שמציע מהירות של עד 15Mb. בשנים האחרונות הוא נמצא כאמור בממ"ד, למרות הביצועים המקרטעים, שהמיקום הזה תורם להם. הכיסוי בקצה השני של הדירה לא קיים, ויש הרבה ניתוקים וכו', בטח בגלל כמה מהתנאים שצוינו יחדיו. אבל הסתדרנו פחות או יותר עם הצרכים שלנו, במיוחד בשילוב של חבילות מספקות באינטרנט הסלולרי למי שצריך. רצינו שדרוג, אבל דחינו, בגלל הרצון לעשות את זה כבר עם נתב משלנו. וזאת עקב המחירים, שבד"כ נראים משתלמים יותר בציוד פרטי מול המקביל לו ששוכרים או קונים אצל חברות התקשורת. וגם לא פחות - בשביל גמישות לעבור חברות וספקים לפי הצורך.

אגב נציג המכירות של פרטנר טען שבגלל העניין עם הנתב בממ"ד, בכל מקרה נצטרך מגדילי טווח או משהו בסגנון. וכמובן הציע הצעה של אופציה כזו, בצורת "טכנולוגיה מקבילה" (מה שזה לא אומר) לטכנולוגית MESH. והמחיר של 'מגדיל/י הטווח' או מה שזה לא יהיה, קרוב מדי למחיר (הגבוה) של הנתב שלהם. ועוד כביכול אחרי הנחה על 'מגדילי הטווח' של 360 ₪ סה"כ, שכמובן יוצרת כדאיות להישאר בפרטנר ל-36 חודשים לשם מימושה. אז הפיתרון המשולב שפרטנר מציעים יוצא בפועל כמו לשלם כמעט פעמיים על הנתב שלהם.

בכל מקרה, השימוש באינטרנט הביתי אצלנו הוא, בגדול: שישה התקנים קבועים (מאוד נדיר, אם קיים, שימוש בו-זמנית בכולם). מחשב נייד אחד – לעבודה קלילה (ללא תוכנות כבדות), גלישה, סטרימינג וכדו'; שלושה טלפונים חכמים; טאבלט; וטלוויזיית יס עם ממיר VOD אחד (בחיבור קווי, ההתקן היחיד שמחובר בצורה קווית). אגב, יכול להיות שנעבור בקרוב לממיר האנדרואיד של יס, לא בטוח (אני מניחה שגם נוכל לחבר בצורה קווית לאינטרנט? הכבל כבר ישנו). ללא שום גיימינג, וכמעט אף פעם הורדות קבצים. אפשר להגיד שאופן הניצול המקסימלי של רוחב הפס – שצפוי להיקרות פה ושם – יהיה משהו כמו סטרימינג בו זמני של ה-VOD של yes דרך החיבור הקווי, וסטרימינג אלחוטי של נטפליקס/יו טיוב (או וידאו בסגנון דומה באפליקציות אחרות) בשלושה מהמכשירים הניידים (מחשב/סמארטפונים/טאבלט).

לאור כל האמור לעיל, הכוונה היא גם להתחיל מהחבילה המינימלית שיש כרגע בפייבר, ולראות אם זה יספיק.


השאלות
1. אז איזה נתב נחמד יהיה מתאים והולם לכל זה? גם לפי השימוש, וגם עניין המיקום בממ"ד. בתקציב דיי בסיסי כאמור. נציג פרטנר טען שבשביל תאימות לרשת הפייבר שלהם הנתב הפרטי שארכוש צריך להיות עם מהירות של עד 1000 Mb ובתקן AC, אבל את התנאי התאימות הבסיסיים הללו אתם בטח כבר יודעים. הוא כן אמר שהם יספקו במקרה כזה את המתאם הזה שצריך בשביל הנתב. הנתבים היותר סבירים של החברות הנפוצות בארץ, שכאמור הבנתי שלא כ"כ נחשבים כאן כמוצרים איכותיים, בלשון המעטה – יוכלו דווקא להיות ראויים ואף דיי מומלצים במצב שלנו? או שהאיכות המדוברת שלהם עדיין רלוונטית לכאן, ותהיה מורגשת בשימוש כמו שתיארתי. למשל פשוט מבחינת תוחלת חיים טובה של הנתב, וכד'.

אם מסתכלים בזאפ, למשל (איפה עוד אפשר להתחיל למיין/לסנן כשאתה לא מבין בזה?), כמובן שמה שקופץ קודם כל כאופציה להדיוטים זה ה- TP-Link Archer VR600, בגלל דירוג הגולשים שיש עליו. אבל אני מודעת לכך שזה לא אומר הרבה. ואין לי מושג לגבי הנתבים היקרים יותר שם הלא מדורגים (וגם אין בזאפ מגוון גדול כשעושים חיתוך להתאמה עם תקן AC).

1. ב. כל הנתבים ש(לפחות) עומדים בתנאים שציין הנציג מפרטנר (תקן AC וכו'), אמורים להתאים לרשתות הסייבר האחרות (מן הסתם בליווי של המתאמים הספציפיים שלהם), נכון?

2. לפרטנר סייבר, בגדול, צריך רק נתב? לא מודם? הנציג לא ממש נכנס לזה. אבל אם ארצה להשאיר את האופציה להתחבר לבזק בטכנולוגיה הנוכחית שלהם*, זה אכן יצטרך להיות מודם+נתב, כן (שהוא במקרה מאפיין של ה VR600 לפי מה שראיתי)?
*לא יודעת למה, ליתר ביטחון, אני יודעת...? אולי זה צורך מיותר.

3.בכלל, בהתחשב בתנאים ובצרכים שלנו, האם נכון מה שהנציג שלהם טען? שעקב התנאים שציינתי – מיקום הנתב בממ"ד - מומלץ להוסיף איזו טכנולוגיה מגדילת טווח לכיסוי אלחוטי של כל הדירה? אאל"ט קראתי באיזו הודעה כאן בפורום שלאו דווקא. שנתב הולם יתאים. אבל אם צדק, איך מומלץ להכניס את זה לשיקולים? יש בכלל פיתרון משולב של נתב וטכנולוגיה כזו, שהוא גם לא רע, וגם בתקציב צנוע יחסית?

4. אני מאמינה הרי שהצרכים שתיארתי נחשבים דיי קלילים לפי סטנדרט ממוצע. אך לאיזה טווח זמן - שנות שימוש - אפשר לצפות מפיתרון בתקציב דיי מוגבל? ברור שפחות לטווח הרחוק. אבל גם כשכמות השימוש אצלנו לא צפויה לגדול/להשתנות משמעותית בשנים הקרובות? כמה שאפשר לצפות בטכנולוגיה (אולי ה- IOT יהפכו להיות יותר בתמונה? )... וכאמור בשביל השקעה לכמה שנים כן יש פתיחות מסוימת להגדלה של התקציב.

המון המון תודה לכל עזרה ומענה אפשריים בנושא!

בברכה

דליה
פרופיל | שלח הודעה | חפש
erire70 (אדי רפאלוב)
חבר פעיל
חבר פעיל

הצטרף בתאריך:
  Dec 05, 2017
הבעות תודה: 21
מספר הודעות: 88

 #2  נשלח: ד' 16/09/2020 10:25

הפתרון המומלץ עבורכם לדעתי הוא נתב תומך mesh.
יש פתרונות כאלו החל מכ 50$ ליחידה, ולפעמים קצת פחות במבצעים.
אפשר להתחיל מיחידה אחת ולהוסיף עוד בהמשך אם יש צורך.
שימו לב ש mesh הוא טכנולוגיה ולא תקן סטנדרטי, כך שכנראה שאת היחידות הנוספות תצטרכו לקנות מאותו היצרן ולפעמים גם מאותו הדגם.
דוגמה לראוטר כזה:
https://www.aliexpress.com/item/4001133949549.html
(1) הבעות תודה: littleariel
פרופיל | שלח הודעה | חפש
כל הזמנים הם שעון קיץ - ישראל (GMT+3) הצג הודעות קודמות:    
פורומים > אינטרנט - ספקים, תשתית, סיבים fiber


  
    שם משתמש:
נתוני כניסה לכל אתרי HT:

  סיסמא:
 

  


 | 

קפוץ אל: 
לא ניתן לשלוח הודעות בפורום זה
לא ניתן להגיב להודעות בפורום זה
לא ניתן לערוך את הודעותיך בפורום זה
לא ניתן למחוק את הודעותיך בפורום זה
לא ניתן להצביע לסקרים בפורום זה
לא ניתן לצרף קבצים בפורום זה
לא ניתן להוריד קבצים בפורום זה

תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht